P N". 52. MIDDELBURGSCHE m Dinffsdas NIEUrrSTFIDINGEN. D u r T s c ri L A N D. den 2 Mei. :aémm ZEE-TIJ DINGEN. I T A L 1 E. LIVORNO den 12 apri/. Een uit de Levant gekomen schip berigt, op de eilanden vsn ia Sapienza of de Stropliadesmeer dan 20,000 vrouwen, kinderen en grijsaards gezien te liebben welke allen uit Pe- loponcsns gcvlugt waren. Deze ongeiukkigen welke, in de maand de cember 11., de Vlugt hadden genomen toen Ibrahim-pacha door Triphy- lie en Elis trok, om op Patras te marcheren, hebben den winter op die eilanden doorgcbragt, zich voedende met granen en andere zelfstan- dighedenwelke zij met zicii hadden kunnen voeren. Deze levensmid delen ziju nu ten einde, en, sedert de maand maart, hebben zij van Avortelen en gekookte kruiden geleefd, welke zij somtijds met een hand vol meel, mengen. Dit ongezonde en ongenoegzame voedsel veroorzaakt ziekten, welke er 'meer dan 5,000 van hebben doen omkomen; want, in den beginne waren er omtrent 25,000zoodat deze ongelukkigcn nog daarenboven, door eene besmettende ziekte, met vernieling be dreigd worden. TRIEST den 14 apii/. Volgens brieven uit Korfu van den 28 maart heeft Ibrahim op nieuw den 23, 24 en 25 maart, IVIissoIunghi aan alle kanten bestormd. JVIen zegt echterdat alle deze stormen met groot verlies afgeslagen zijn en dat Ibrahim zelfdoodelijk gewond isop het oogenblik dat hij eene geopende bres beklimmen wilde. De geestdrift voor de verdedigers van Missolunghi heeft op de Ionische eilanden den hoogsten top bereikt. Den ï^deti. Heden is het gouvernements-paket van Korfu aangeko men; het was den 5 april vertrokken; de overige tijdingen bevestigen zich. Een pacha is gesneuveld en Ibrahim doodelijk gekwetst, -r- Som mige berigten melden, dat hij aan zijne wonde, welke hij den 24 maan ontvangen had, des anderen daags overleden is. G R O O T - B R I T T A N J E. LONDEN den 25 apn'/. De Oost-Indische compagnie heeft gisteren depêches ontvangen van den gouverneur-generaal van Bengalenverge zeld van de rapporten van sir Archibald Campbell. Dezelve kondigen raar men verneemtde bomagtiging aan van het gcwigtige en sterke Bhurtpore en bevestigen de vroeger ontvangene berigten nopens het verslaan van de armee der Birmannen in de eerste dagen van december. Het compngnie's schip t.'ie Roya^ George is te Whampoa in China geheel door brand vergaan; de bijzonderheden dezer gebeurtenis, ver meld in eenen door. deszelfs kapitein Timmins op den i januarij 11. uit Canton aan het commité te l'Loyds geschrevenkomen hierop neder het schip lag den 24 december 11. te Wiampoa beladen met 8,000 kfs- ten compngnie's thee, en sommige bijzondere koopwaren toen men's mor gens ten half vier uren eene brandlucht gewaar werd, en bij het oplig- tsxi van een der luiken, zag men eene geweldige vlam naar boven slaan. Men sloeg onm'"dde!ijk hand r.nn het werk .om het kruid over boord tei werpenen kreeg onmiddefijk hulp van alle omliggende zoo compagnie's als andere schepen, het schip werd los gemaakt en naar hei ruim ver voerd; onder het afzakken met het getij, bereikten de vlammen da groo- te mast, weldra sprong de kamer met sterke dranken, en het vlammend vocht verspreidde zich over het geheele dek. Nu was alle hoop verlo ren en het volk werd naar de sloepen ontbodenmaar de dappere oflicie- ren en het volk benedon wilden het magazijn niet verlaten, voor dat zij de vlammen nabij de deuren zagen. Ten half zes was al de manschap in de sloepen afgestokenen kort daarna sprong het schip tot splinters gelulikig is er niemand omgekomen bij dit ongeval, waarvan men de oor zaak niet weet te gissen. Dit rapport, maakt geen gewag in hoeverre de lading gered is kunnen worden. F R A N K R IJ K. PARIJS den 25 april. Men verzekert, dat de procureur des konings geappelleerd heeft van het vonnisdoor het tribunal van correctionele .politie zaturdag uitgesproken tegen den abt de la Mennais en zulks ter zake van de toepassing van het minimum der straf tegen denzelven. De kardinaal de Clermont-Tonnereaartsbisschop van Toulouse, had hot dagblad dier stad voor de regtbank van correctionele politie doen vervolgenwegens het plaatsen van een artikelin hetwelk het gedrag van een der overleden pastoors der stad zeer geprezen werd en waarin die prelaat, naar het schijnt, eene gisping van zijne eigene daden meen- ■de te ontdekken. De regtbank had den schrijver van'het blad tot eene geldboete en eene gevangenis van 3 maanden verwezendoch deze heeft ■van dit vonnis geappelleerd en is^ door het koninklijk geregtshof vrijge sproken. Do advokaat Romignière, welke den beschuldigde verdedigde, heeft ni zijn pleidooi de huichelarij, die heden ten dage meer en meer veld wint, zeer ten toon gesteld en is dikwerf door de talrijke schaar .van toehoorders levendig toegejuicht. -- iVIen verneemt, dat in Napels eene nieuwe secte van carbonari, onder den naam van witte pelgrimmen ontdekt isen dat twee der le unen vaa dezelve ter dood en vier anderen tot gevangenis.straf veroordeeld zim, doch dat de koning do uitgesproken doodstraf in eene dertigjarige gevangenis heeft veranderd en de overige straffen zeer heeft verminderd. N E U E R L A N D E N. BRUSSEL den 26 april. 7,. M. hoeft don 15 dezer een besluit ge nomen bevattende onderscheidene bepalingen, waarnaar zich de stooni booten m het ontmoeten en passeren van elkander en van andere sche pen op de rivierenkanalen, of? reeden als mede in het uit- of inloo- pen der havens, gedragen moeten, ten einde alle ongelukken en scha. oen voorgekomen worden. Do hertog van H'elliiigton die hier gisteren namiddag van Luik aangekomen, en na in het hotel Belle Fue gedineerd te hebben dadelijk fte terugreis over Calais naar Londen voortgezet heeft, scheen zeer te vredeu' over den uitslag zijner zending aan het Russische hof. Men verzekert zelfs, dat hij zich zou hebben uitgelaten dat hij de hoop voedde dat zim gouvernement niet minder reden zou hebben om er over voldaan te zn'n. AMSTERDAM den 27 april. De commissie in 1822 ten behoeve der «..rieken alhier opgerigtdo' eerste van dien aard in geheel Europa daar- ge.^teldheeit hare stadgenooton uitgenoodigd tot het bijwonen van een groot concert, waarin het beroemde oratorio das IVeltgerkhtvm Sclmei- i*V;^v i 1;:' der zal U''tgevo?rd wordenen welks opbrengst strekken moet tef hi. moediging der ongelukkige Grieken. Ook zal het bekende genootschap nio.is- en Striikltut, in den Fran, schen schouwburg, tot hetzelfde menschlievend einde, een concert "e- ven. Dit lofwaardig voorbeeld zal ongetwijfeld ook in andere steden van ons vaderland ijverige navolgers vinden. UTRECHT den 24 april. Naar men verneemt, zijn een küpitèin van de genie en een luitenant van hetzelfde wapenwelke deZer dagen in het regstgeding, betrekkelijk den vestingbouw, zijn gehoord, in ver zekerde bewaring gesteld. 'sGRAVENHAGE den 2?. april. Het ongeval, Z. M. bij g.-le- genheid der inspectie van de koninkiijke gebouwen te Brussel overgeko men, heeft eene heelknndige operatie aan dj^'dije noodzakelijk gemaakt; v^eik-: kunstbewerking gisteren met een §t.sd gevolg is verrigt. De nacht is vrij rustig geweest, en de toestand des Konings is zeer vol- doenend. Naar men verzekertzal Z. M. zich eerlang naar het Loc begeven. A Een Luiksch dagblad, vanden 6 april 11.', behelsde omtrent voormeld ongeval het volgende „De Koning wenschte dezer dagen den staat der werkzaamheden en de nieuwe verdeeling van het gebouw in persoon op te nemen hoogstde- zelve doorliep de onderscheiden appartementen waarvan sommige nog niet geparketteerdja zelfs niet eens genoegzaam bevloerd waren. In eene der zalen eener bovenverdieping gekomen, zet de Koning, het ge vaar niet bemerkende, den voet op eene slechts met latten belegde plaats, en zakt eensklaps door de kalk van het platfond des beneden-vertreks bijna het geheele lijf brak door het latwerk heen, en de Vorst zoude tot op den grond der beneden kamers gevallen zijn, zoó dezelve niet mee de oxels op twee dwarsbalken was blijven steunen. Men heeft zich ter hulp gespoeden Z. M. is zoo door deszelfs eigen pogingen als door die der omstandersuit deze hagchelijke positie geredmen verzekert zelfs dat dezelve met uitzondering eener ligte schrap aan den rug, niet de minste kvvetsuur of buil heeft ontvangen." Z. M. heeft gedaan de navolgende benoemingen Tot Neder'andschen consul op het eiland Wightde heer IVilliaui Stuart Day wonende te Cowes. Tot Nederlandschen consul te Bahia in Braziliëde heer J. Vakke de Kntiyt. Tot Nederlandschen consul te Messina, de heer J. F. Verbekc. Tot plaatsvervanger in de regtbank van eersten aanleg te Middelburg, in plaats van mr. L. E. Appeliusbenoemd tot regtermr. .7. Reitz advokaat aldaar. Z. RI. heeft jonkheer R. Boreel benoemd tot attaché bij hoogst- deszelfs gezantschap -aan het hof van Frankrijk. Bij eene resolutie van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken is bepaald datgedurende den verderen loop van het tegen woordige akademie-jaar; geene nieuwe kweckelingen meer bij het Cotle' gimr philosophicttm zullen worden aangenomenen dat voortaan de aan neming van nieuwe kweckelingen slechts zal plaats hebben jaarlijks in de maand October bij het hervatten der lessen. De beweegredenen tot die bepaling zijn dat nog gedurig nieuwe kweekelingen aankomenwelker toelating, bij het reeds zoo verre ge vorderd zijn van den tegenwoordigen cursus, moeijelijkheden voor het onderwijs oplevert, alsmede, dat de kweekelingen zelve weinig vrucht van het onderwijs kunnen genieten ten zij zij de lessen van den aan vang af bijwonen. Den 19 dezer is eene expeditie Nederlandsche troepen te Harder wijk ingescheept om zich naar Batavia te begeven. ARNEMUIDEN den i mei. In de vorige weck hebben eenige vis- schers van deze gemeente eene ramp ondergaan welke hen in eenen zeer beklagenswaardigen toestand heeft gebragt. Eene vischschuit, ge voerd door schipper M. van Beken en door nog vier personen be mand met eenige andere schuiten 11. maandag ter vischvangst uitgegaan zijnde, was dingsdag nacht, omstreeks één uur in de noordzee voor hare korde drijvende, hebbende het eiland Schouwen ten Z. O.; toen zijdoor het licht dat zij op het dek hadden een vaartuig meenden te zien naderen, hetwelk zij voor een visscher hielden; maar weldra za gen zij dat hun een groot gevaarte naderde en ontdekten dat het een drie- mast schip was dat op hen aankwam, zijnde een Noord-Amerikaan, doch welke van geen licht was voorzienzij verschrikten niet weinig en deden al het mogelijke om hem te ontwijken maar voor de korde drijvende, als mede door den zwaren storm en stijve koelte, werden zij hierin verhinderd, en noch hunne pogingen om de schuit af te wenden noch hun angstig schreeuwen tot het volk van het op hun aankomend schip, was van eenig gevolg: het schip stiet met eene geweldige kracht tegen de weerlooze schuitzoodat alles in een oogenblik werd verbrij zeld en hen niets overbleef dan op eigen zelfsbehoud bedacht te zijrt. Ieder stak de handen uit om iets van het schip te vatten, en zoo ge lukte het hen nog om hun leven te redden. Zij werden aan boord ge nomen en te Hellevoetsluis aan wal gezet, van waar zij uit menschlie- vendheid tot Rotterdam zijn gebragt, en door het stoomjagt de Prima Marianne verder kosteloos naar Middelburg zijn gevoerdzijnde zij zaturdag avond alhier aangekomen. Door dit ongeval zijn vijf man nen gehuwd, en te zamen vijftien kinderen hebbende, van Kun middel van bestaan beroofd, terwijl zij hoopten iets te zullen verdienen om zich van hunni schulden te kwijten, en daardoor nieuw crediet te erlangen. ^i^ - HELVOETSLUIS den 21 april. Gisteren middag zeilde naar zee Zr. Ms. korvet van oorlog de Pallas, kapitein-luit. van der Felde. AMSTERDAM den 24 april. Uit Smirna schrijft men, van den ir maart, dat toen aldaar ter reedo lag Zr. Ms. korvet Proserpina, kapitein PF. Tiemanen dat dagelijks aldaar verwacht werd Zr. Ms. fre. gat R u PEL, kapt. H. Bolken. VLISSINGEN den 29 april. Gisteren is van quarantaine ontslagen en naar Antwerpen opgezcild, het schip Atlantic kapt. A.C. Crosby, van de IJavanuah. rit il I fj I i'i.i

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1