N". 3i, MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag «ïLr^at^f^i^'^ den 14 Maart. NIEUfFSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. DUITSCHLAND. TRIEST den 23 februari/. De reeds gemelde gebeurtenissen voor Missolnnghi worden door een onlangs alhier van Smirna aangekomen schip bevestigd. Het waren slechts 27 Grieksche schepen, welke, op den 28 januari!de, zoowel door het aantal als de grootceder schepen, veel'sterker Tiirksc'.i-Egyptische vloot, met het gelukkigste gevolg aan getast en naar Patras terug gedreven hebben. Sedert dien tijd is Misso- lunghi van den zeekant volkomen vrij. LEIPZIG den i'&febniarij. Er is vermoeden ontstaan, dat, ondanks de herhaalde maatregelen tegen de genootschappen van de Burschenschaft, en ondanks den goeden geest, die onder d? groote meerderheid der stu denten heerschtdeze genootschappen echter onder hen nog niet geheel jjjjn ontbonden en derhaive is ctezer dagen op hooger lastdooreenen commissaris bij eenige studenten der universiteit onderzoek gedaan zijn hunne papieren verzegeld en vier der meest verdachten in hechtenis ge nomen. TUBINGEN den i maart. Om alle herinneringen van de geheime genootschappen, die vroeger alhier onder de studenten bestaan hebben, ait te wisschen heeft men dezer dagen eene ordonnantie uitgevaardigd, waarbij dezelve verboden wordtmutsen of andere kleedingstukken enz.te dragenwaarop zich de kleuren bevindenwelke deze genoot schappen hebben onderscheiden. FRANKFORT den 7 maart. Den 5 dezer heeft in Mentz weder een zeer onaangenaam voorval plaats gehad. Een Hessisch tolbediende heeft geene zwarigheid gemaakt, om een man, die de Rijn-brug passeer de en op zijn geroep niet dadelijk bleef staanvoor de voeten van de Oostenrijkschen schildwacht aan de poortneder te schieten. De neder- gevelde een burger van Mentz en vader van een talrijk huisgezin zijnde, maakte dit voorval een zoodanig gerucht, dat de menigte, hevig ver bitterd, alras zamenschoolde en de tolbedienden begon aan te tasten, zoodat de talrijke Oostenrijksche en Pruissische bezetting tusschen beide moest komen, en ter naauwernood de rust konde herstellen.—De tegen gisteren aangekondigde executie van den aanvoerêr eener bekende roover- bende is uitgesteld gewordenten einde de zamenrotting zoo veel mo gelijk voor te komen. Uit Napoli-di-Romania meldt een Duitscheronder dagteekening van den 30 november, dat er den 25 december eene volksvergadering zou gehouden worden, om over eene verandering in den regeringsvorm te beraadslagen. Men hoopte dat dan eindelijk het lang gewenschte besluit zou genomen wordenom aan het hoofd der regering eenen man te stellenwiens regtschapenheid aan de verderfelijke woelingen der ei genbaat een einde zou kunnen maken en die tevens aanzien genoeg zou genieten, om de ondergeschiktheid en eendragt te handhaven. Als zoodanig iemand beschouwt men den prfns Hypsilantien wanneer de Grieken besluiten kunnenhem de noodige volmagten ter regeling der verdedigings-middelen te verleenenvertrouwt mendat dit den besten invloed op de soldaten zou uitoefenen. Er zijn weder nieuwe faillieten ontstaanmen noemt onder an deren dat van S. J. en Sussmann Heineraannte Brunswijk. Te Carls- rnhe heeft de chef van het huis Meerwein en comp. zich insolvent ver klaard hetgeen aldaar eene groote verslagenheid heeft verwekt. Het huis W. Z. Wertheimber alhier heeft zich bij de laatste crisis gelukkig staande gehoudendeszelfs val zoude dien van een aantal andere huizen ten gevolge hebben gehad. Vele andere kooplieden dezer stad hebben groote verliezen geleden; gelukkig hebben de harmonie, welke er bij dezelve heerscht, en de pogingen die zij aanwenrden om elkander te helpen het vertrouwen hersteld. HAMBURG den y maart. Men meldt uit Petersburg van den 22 februarij dat men aldaar van goederhand verzekerdedatzoodra de commissie van onderzoek haren arbeid betreffende de bekende zamen- zwering zoude hebben volbragt, Z. M. de keizer de teregtstelling der schuldigen aan den senaat zoude opdragen, doch zichzelven het regt van begenadiging voorbehouden. GROOT-BR.ITTANJE. LONDEN den 7 maart. De toestand der werklieden in zijden-sto f- fenvan Spitalfieldsis zeer verbeterd. Van Liverpool schrijft men, onder dagteekening van den 2 dezer: i, De tijding, dat de bank van Engeland bewilligd had in het voorschie ten tot een beloop van 3 raillioen p. st. op onderpand van koopwaren 'm hier gisteren avond ontvangenen heeft een algemeen genoegen ge geven. Heden had onze beurs dienvolgende dadelijk een veel beter en vrolijker aanzien, en er zijn wederom belangrijke zaken gedaan, onder anderen 2000 balen wol verkocht. Men heeft hier brieven van Batavia van den 11 november, welke meiden, dat sedert 4 weken er geen gevecht van eenig belnng met de oprperige inboorlingen had plaats gehad en dat het regcn-salRoen begon hetgeen verdere militaire bewegingen voor het oogenblik mooijc-lijk zou maken. Hoezeer de oproerlingen steeds in de laatste gevechten gesla gen waren, zijn zij nog niet ten ondergebragt en bevinden zich meester van de districten van Lolo en Djocjo. De luitenant-generaal de Koek scheen te beproeven om met de opperhoofden Dipo Negira en Mance- boomie in onderhandeling te komen. De regentijd zal waarschijnlijk de Nederlandsche troepen noodzaken zich tot het defensive te bepalen; on- dertusschen verwacht men dagelijks versterkingen uit Europa, en men heeft geen de minste vrees voor Samarang of Sourabaija. De Pangerang van Serang was steeds in de nabijheid van Salutiga. Brieven van Frankfort meldendatten gevolge der faillieten in Engeland en op het vaste land, de handelhuizen dier stad verpligt zijn geweest aan het gouvernement eene leening, van eon millioen guldens tot de maand april te vragen onder waarborg van de heeren Rothschild. FRANKRIJK. PARlJS den 4 maart. In den laatsten "tijd 'hééft men zich hier veel met buitenlandsche staatszaken inzonderheid opzigtens het Oostenbe zig gehouden. Toen eene beweging van de zijde van Rusland ten be hoeve der Grieken onvermijdelijk scheen en het Engelsche kabinet be sloot den hertog van Wellington naar Petersburg te zenden, hetzij om deze beweging tegen te gaanhetzij om ten minste te bewerkendat men zich vooreerst tot bloote bedreigingen tegen de Porte bepsaWe» zou naar de verzekering van onze salons-staatkundigen gemelde kabi net aan het Fransche ministerie de volgende vragen voorgesteld hebben i^. Wat zou de Fransche regering doenwanneer Rusland zich daartoe bepaalde, van de Porte enkel de onafhankelijkheid der Grieken, zonder vergrooting voor zich zelven, te verlangen? 2°. Wat zou zij doen, wanneer Rusland, niet te vreden den Grieken bijstand te verleenen, Moldavië en Wallachye voor zich in bezit nnm? Zou zij in dit geval inwilligen, dat ook de andere groote mogendheden vergiootingen to» schadeloosstelling verkregen 3-. Wat zou zij eindelijk doenwanneer Rusland de vijandelijkheden nog verder dreef, en naar Konstantinopel marcheerde? Omtrent alle deze vragen heeft, zegt men, de Fran sche regering zich niet bepaald uitgelatenmaar hoofdzakelijk met eea „onverraT'' geantwoord. Het is zeker waar, dat Frankrijk zich in eeoen toMtand bevhidtdie eene menigte verlegenheden en zvafigbedeo ople vert als het zake is van het nemen van een besluit. De rol van Enge land en Oostenrijk is veel bepaalder voorgeteekend zij moeten zich we- derkeerig ondersteunenFrankrijk daarentegen ziet niet even zoo klaar, welk besluit het meest met hare belangen zou strooken. Intusschea schijnen nu de kabinetten algemeen overtuigddat keizer Nicolaas vol komen de staatkundige gevoelens van zijnen broeder Alexander deelten dat, wanneer hij, om zijns volks wille, iets voor de Grieken meende te moeten doen hij zulks in overeenstemming met alle overige mogend heden en op eene wijze doen zalwaardoor de vrede der wereld niet zal gestoord worden. Het proces wegens den gewaanden moord van den ambtman Kei- Ier, van Lucern, begint ten einde te loopen. De bijzondere commissie die te Zurich met het onderzoek dezer zaak belast washeeft haar rap port uitgebragtwaarbij zij verklaartdat de heer Keiler niet vermoord isdat de beschuldigingen der roovers ongegrond zijnen dat dien ten gevolge de heeren PfijfFer en Corragioni onschuldig zijn. Eene vrouwdie te Parijs door het magnetismus als slaapwande laarster zich ophield met het genezen van ziektenen door het voorschre ven van een ongepast middel de oorzaak geweest is van den dood vaa een harer ligtgeloovige patiënten, wordt deswegens door het publiek mi nisterie vervolgd. AMSTERDAM den 10 maart. Gisteren is alhier, op de werf Atf/ Roopaard, op den Kadijk met het beste gevolg van stapel geloopen het gekoperde stoomschip Noord-Hollandin tegenwoordigheid van de heeren leden der kanaal-commissie, belast met het oppertoezigt over het zelve en verscheiden andere aanzienlijke aanschouwerszijnde dit vaar tuig gebouwd door den scheepsbouwmeester C. E. Duijts, voor reke ning van de provincie Noord-Holland. Wij vernemen dat dit stoomschipgroot circa 300 tonnendienen moet on» op de reede van Texel en in bet Nieuwe Diepde schepen in en uit te slepenals ook om tot hetzelfde einde op het Noord-HoUand- sche kanaal te worden gebruikt. De 2 stoommachines, ieder van 30 paarden kracht, zullen eerstdaags in hetzelve worden geplaatst, en men voedt de hoop, dat nog in dit voorjaar hetzelve zal kunnen worden in werking gebragt. 'sGRAVENHAGE den 10 maart. In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren, is de pde titel des tweeden boeks van het Wetboek van Koophandelover assurantiënmet 46 tegen 35 stemmen verworpen. In die van heden zijn de lode titel, van avarijcn als mede de 11 de titel, handelende van het te niet gaan der verbintenissen in den zee-handelde eerste met 70 tegen 2 stemmen de andere met 72 tegen 2 stemmen, aangenomen. VLISSINGEN den 11 maart. Den 7 dezer is alhier ter reede ge komen het schip Johanna Cornelia, kapt. A. Zeeuwen, van Duinkerke naar Rotterdam bestemdmet wijn. Den 8 dezer is van quarantaine ontslagen en naar Antwerpen opge- zeildthe Gold Hunter kapt. J. Weelwrightvan de Havannah met suiker. Voorts zijn van den 7 dezer tot hedenvoor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen Johanna Alida kapt. J. J. Kortrijk, van Nantes, met wijn enz.; Madisson kapt. J. M. Atkins, van Charlestown met rijst en katoeni de Emiliekapt. M. van der Kerkhoven van Londenmet stukgoede ren; Jris Abel, kapt. S. Perriervan Duinkerke, met w^nla Fictoirekapt. J. Maure van Bordeaux, met huiden en wijn. Eergisteren is van hier vertrokken Zr. Ms. Fregat Am stel, ge voerd door den Kapitein-ter-zee T. Bakker, gedestineerd naar Rio-Janèiro en ds kust van Guinea. Gisteren is van onze reede gezeild Ie Jeune Frangoiskapt. F. Du- perriezuit zee naar Bordeauxmet zink. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen van den 9 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Le Coureur kapt. B. Boutin naar Havre-de-Gracemet geweren en suiker; Christina Vos, kapt. N. A. Smaal, naar Oleronmet ballast; de Maria, kapt. A. Vollemare, naar Baijonne, met lijnwaden .7o«g* Barendkapt. B. van Wijk op avontuur de Juno kapt. N. Heitman en de Frouw Reginakapt. J. H. Koop beide naar Baijonne le GvS' tave., kapt. P. Blay naar Bordeatrxde Frow.v Elisabethkapt. E. J. vander Molen naar Tremblade la Clemence kapt. C. Brïantnaar St. Malo; de Willem, kapt. H. W. Kiers, naar de Marennesen de twee Gebroederskapt. S. J. Brouwer naar Oleron alle acht met ballast the /^«;tfj, kapt. R. Dorey naar Guernsey, met kaas en geweren Johm George, kapt. W. D. Kleininga, naar de Marennes, met ballast; Mir Fancykapt. G. S. Marshallnaar Sandwichmet stukgqederenGezina kapt. R. F. Taay, naar Tremblade, met ballast; de Jonge Isabellekipt. H. B. Drend, naar Tinmouth, met boomschors; fVllhelmina Catharina t, kapt. Z. Ollsen, naar St. Ubesmet ballast; Eleonorekapt. F. L. Ro- türier met jeneveren de Jonge IVillemkapt. P. Y. Jobs met bal last beide naar Bordeaux Johanna Hazina kapt. D. T. de Jonge, naar de Marennes, en Wemelina Kranenburg, kapt. J. J. Pranger, naar

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1