-'026. MIDDELBURGSCHE COURANT. N". 25. Dingsdag den 28 Februari). NIEUPFSTIJ DINGEN, NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. BESTUREN sy ADMINISTRATIEN. Middelburg, den 27 Februarij i8a6. VAN DOOaN, l 'J .-■•vvV'ï'» GROOT-BRI*rTANJE. LONDEN den 21 februarij. Z. M. ziet zich wederom te Windsor door eenen hevigen aanval van jicht aangegrepen. De wet op de intrekking der banknoten is in het hiiis der ge meenten ten tweede male gelezen en doorgegaan. Aldaar is door den heer Hume een staat medegedeeld van alle de vreemde leeningen gedu rende iS-ien 1825 in Engeland geslotenwaaruit blijktdat dezelve te zamen de'som Tan 40 millioen 669,S7-<^ Ponden hebben bedragen ,waar- ,van in beide jaren 16 millioen 3<54,873 Panden uitbetaald zijn, Opde- ,e som berekende hij, dat 8,125./°° Pon^ voorgeschoten dat voor de mijn-actien 3,097,000 ponden was verstrekt; dat het verlies op ka- toenen, zijden en andere overvoerde goederen, met het kapitaal, dat daarin vast ligt, 6 millioen bedraagt, en dat het verlies op de goederen in 1824 en 1825, op 10 pet. geschat wordende, eene som van 3,600,000 ponden uitmaakt, en dat door alle deze zaken te znmen 20,822,700 ponden uit de wandeling is geraakt. Het ministerie heeft aan het huis der gemeenten eene aanvraag ge daan om het personeel der zeemagt voor het tegenwoordig jaar te bren gen op 30,000 man, waaronder 9000 marinierszijnde dnizend man meerder dan in het vorig jaar, welke vermeerdering geschiede op ver zoek der Oost-Indiesche compagnie, uit hoofde der vijandelijkheden met de Birmanszullende die compagnie een derde der onkostenwelke de ze vermeerdering vordertaan het gouvernement te goed doen. De heer L. A. Goldschmidthoofd van het huis van dien naam heeft het verlies van zijne reputatie niet kunnen overleven. Van het oogenblik af aan dat zijn faillissement uitbrak, heeft hij zich, bij een' bloedverwant, den heer Fould geretireerd en te bed begeven, om daar niet meer van op te staan. Gisteren is hij in den ouderdom van 49 ja ren overleden. Twee geneesheeren die hem behandeld hebbenver klaren dat eene beroerte een einde aan zijn leven gemaakt heeftmaar zijne vrienden, die hem van nabij hebben gadegeslagen, verzekeren, dat hij waarlijk van smart gestorven is. Hij wordt zeer betreurd, want hij was altoos op de edelmoedigste wijze voor eiken vriend tot hulp bereiden men gelooft ookdatindien hij vroeger zijne verlegenheid geopenbaard had, zijn val zon hebben kunnen voorgekomen worden maar hij kwam daar eerst mede voor den dag, toen het voor zijne vrien den te laat was om hem te helpen, waartoe zij zich bereid getoond hebben. Om eenig denkbeeld te hebben van de uitgestrektheid der operatien van het huis Goldsmith, zal het genoeg zijn aan eenige der operatien te herinneren, waarmede het zich sedert korten tijd belast had: 1°. lee ning voor Portugal ter som van 1,500,000 p. st. i 87 pet.; 2°. lee ning voor Mexico ter som van 5,200,000 p. st., rentende 5 pet., i. 56 pet,3°. leening voor Columbia ter som van 4,750,000 p. st.renten de 6 pet., i 89 pet.; 4°. nieuwe leening voor Mexico ter som van 3,200,000 p. St., rentende 6 pet., 86| pet. Heden heeft men over Madras de tijding ontvangen, dat, op den 19 september, tusschen de Engelschen en de Birmans een wapenstilstand gesloten is, tot den 15 October, en tevens bepaald, dat er den 2 Oc tober eene bijeenkomst zou gehouden worden tusschen den eersten minis ter van het hof van Ava en sir Alexander Campbell, hetgeen plaats moest hebben in een dorp, vijf-en-twintig mijlen boven Prome. De Engel- sche armee w&s in een goeden staat en rijkelijk van levensmiddelen voorzien. F R A N K R IJ K. PARIJS den 21 februarij. De kamer der gedeputeerden heeft giste ren eene publieke zitting gehouden. In deze is rapport gedaan over verschillende petitienwaaronder er zich eene bevond, welke de af schaffing der straf van het brandmerken vroegen eene van een ouden vrijer van 52 jaren, die verlangde, dat er op alle oude vrijers, boven de 40 jaren, eene belasting gelegd werd, ten voordeele der vondeling- huizen. Op beide verzoekschriften is tot de orde van den dag over gegaan. Vervolgens heeft de graaf de Salaberry zich beklaagd, dat een der li berale dagbladen Ie Journal du Commercein deszelfs nummers van den 7 en 11 december, honende uitdrukkingen tegen de kamer geplaatst had en heeft geëischt, op grond van de wet van 25 maart, dat de verant woordelijke schrijver van dat blad voor de balie geroepen zal worden en men op hem het maximum der straf, bij die wet bepaald zijnde drie jaren gevangenis en eene boete van 5000 francszal toepassen. Dit heeft tot eene discussie aanleiding gegeven, die vrij levendig ge weest en geëindigd is met het besluit, dat de aangeklaagde artikels zul len gedrukt worden en dat de kamer heden verder over deze zaak zal beraadslagen. In deze artikelen in questie wordt gezegddat de kamer in zijnen tegenwoordigen staat zoo wel een last voor het ministerie als voor de natie is dat dezelve door personele belangenstrijdig met de alge- meenegeleid wordt; dat zij heschomvd wordt als een beschermend ligchaam voor de lieden van het hof en de dienaren der administratie enz. Men ziet met belangstelling den uitslag van deze beraadslaging te ge- moet als oogenschijnlijk ondernomen ten einde den steun welken de vrijheid der drukpers met de arresten der koninklijke geregtshoven heeft bekomente verzwakken. 'sGRAVENHAGE den li^ februarijIn de bijeenkomst van de Twee- de Kamer van gisteren is beraadslaagd over den titel van het Wetboek van Koophandelover den Eigendom. Bij stemming is deze belangrijke titelwelke reeds tweemalen bij de Eerste Kamer is afgewezenditmaal met 48 tegen 35 stemmen, bij de Tweede verworpen. In de bijeenkomst van heden is beraadslaagd over de wet op de Ont eigening, welke insgelijks met 60 tegen 20 stemmen is verworpen. Den 20 dezer, is binnen Utrecht, in den ouderdom van ruim 83 jarenoverledende hooggeboren heer P, ,T. grave van Zuylen van Njeveitluitenant-generaal, groot-kruis van den Gouden Adelaar van Wurtemberg, eh officier van het Legioen van eer. Gisteren heeft men te Amsterdam de tijding ontvangen, dat het huis Reichenbach en Co. te Leipzig den 18 zijne betalingen heeff gestaakt MIDDELBURG den i-^ febrtiar^. Het bestuur der Zuid-Hallandsche maatschappij ter Redding van Schipbreukelingen, gevestigd te Rotterdam, heeft, bij bekendmaking van den 15 dezer, ter kennis gebragt van zoo- danio-e menschlievende deelnemers welke tot het fonds derzelve maat schappij hebben bijgedragen dat de rekening en verantwoordingover het jaar 1825, van den 20 tot den 28 dezer maand voor eenieder ter bezigtiging zoude liggen ten kantore van den penningmeester der maat schappij den heer .7. Federaldaar en dat wijdersbinnen weinige dagen, en wel aan de jaarlijksehe deelnemers bij het ophalen der gelden een verslag van de werkzaamheden, achter hetwelk de rekening zal zijn gednikt, zal worden bezorgd. En naardien het onderhoud der boO- ten en r-eddings-middelenhet uitreiken van helooningen en inzonderheid - de zorg voor de nablijvenden van hen welke in de edele pogingen om het leven van hunne raedemenschen te redden, mogten omkomen, het dringend noodzakelijk maken, dat de kas der maatschappij door verdere jaarlijksehe bijdragen gestijfd worde, zoo heeft het bestuur nogmaals alle menschenvriendenwelke tot nog toe hunne hulp aan deze maatschappij niet verleend hebben, dringend uitgenoodigdom jaarlijks eene kleine gift ook voor deze weldadige inrigting af te zonderen; en is daartoe ge legenheid bij de onderscheidene correspondenten der maatschappijzijnde voor Middelburg de heeren Fan den BroeckeLuteyn Schouten. De op den 21 dezer voortgezette zitting der kamer van afgevaardig den te Parijsis alleen gewijd geweest aan de aanklagte en beschuldi ging van den graaf de Salaberry ten laste vanden uitgever van het.7;«r- nal du Commerce, (zie hier boven, artikel Parijs.) Na vele debatten heeft de kamer met eene meerderheid van 189 tegen iio stemmen be sloten dat gezegde uitgever voor hare balie zal worden geroepenom zich te verantwoorden over zijne artikelen van den 7 en n december 11, Het is de heer Chardon, die als verantwoordelijk uitgever van gemeld dagblad wordt genoemd. De kamer heeft toegestaan dat de bescliuldig- de door een' advokaat kan worden geassisteerd de heer Barthezegt menzal deze taak vervullen. Deze zaak moet den i maart dienen. De heer Mechin heeftbij de debatten over deze zaak ronduit ge zegd dat deze aanval eenen naderen op de vrijheid der drukpers ten doel heeften de generaal Sebastiani heeftten slotte eener ontleding der artikelen in questieverklaarddat de schrijvernaar zijne meening heeft mogen zeggen hetgeen hij heeft gezegd omdat hij niet de con- stitutionele instelling der kamer, maar hare wijze van bestaan en bedoe- lingen heeft gegispt. 133STE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. ZESDE KLASSE. Prijzen van 1000 en daar boven. 67ste Lijst. No. 24769, een prijs van ƒ100000, en premie van - 50000. ------- ----- 21399, een prijs van - looo. 68ste------- Geene. 69ste------- ----- 3239, ----- - 1000. 70ste------- ----- 13415,--------------------- 1000. VLISSINGEN den 25 februarij. Heden' is naar zee gezeild het schip Eduard en Louise, kapt. J. B. Diriksenvan Antwerpen naar Hamburg gedestineerd met ballast. Het schip Henriette kapt. A. J. Muelenaarlaatstelijk vau onze reede naar zee gezeild, is de.i 22 dezer door contrarie-wind terug gekomen. Heden is van quarantaine ontslagen en naar Antwerpen vertrokken la Blanche, kapt. L. Groignais van de Havannah. Voorts zijn, van den 22 dezer tot heden, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen Rebekka, kapt. J. Anderson, v^n Hullmet stukgoederen; Harmina, kapt. A. J. Hubertvan Londed met koffij enz.de .Tonge Mathilda kapt. ede Vos, van Lissabon, met fruit en stukgoederen; de .Jonge Corne/is, kapt. J. C. Tevesvan Marseille, en de Pillikaan, kapt. _H. J. Ricke van Londen beide met stukgoederen Batavia kapr. P. Blair, van Batavia, met koffij,- de Eersteling, kapt. H. T. Klie met stukgoe deren, en de Flora, kapt. J. D. Christen, met koffij en katoen, beide van Londen de .Tonge Cesarkapt. M. Schalk van Bordeaux met wijn Laura, kapt. N. Mahijvan Guernsey, met huiden; VAventure, kapt. F. Poodtsvan de Havannah, met koffij; Ventroso kapt. J. J. Abbold, en .John and Eduard, kapt. J. Moore, beide van Charlestown met Stuk- goederende drie laatstgenoemden moeten quarantaine houden. "te^-a; ^-':':^ De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Door Zijne Excellentie den Minister van Buitenlandsche Zaken kennis bekomen hebbende, dat het meermalen gebeurt, dat Ingezetenen van dit Rijk hetzelve, zonder van behoorlijke Buitenlandsche Paspoorten te zijit voorzienverlatenwaardoor zij in naburige Rijken aan groote moeije- lijkheden en oponthoud worden blootgesteld, welke Zijner Majesteitï Ministers of Zaakgelastigden bij de vreemde Hoven soms in de onmo gelijkheid zijn te doen ophouden Waarschuwt alle Ingezetenen zijner Provincietegen de vertraging en onaangenaamheden waaraan zij zich blootstellen, wanneer zij, zonder Buitenlandsch Paspoort, door de bevoegde Autoriteiten afgegeven, eene Reis naar buiten 's Lands ondernemenstrekkende tevens ter hun ner herinnering, dat zoodanige Buitenlandsche Paspoorten, op voor schrijving van het Plaatselijk Bestuuralleen door het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en door de Gouverneurs der Provinciën worde» uitgereiktalsook dat dezelve aan minvermogenden op de verklaring van het Bestuur hunner woonplaatszonder eenige kosten worden ver strekt.

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1