MIDDELBURGSCHE COURANT. N'. 2 1. .4-^' Zaturdag den 18 Februarg. NIEUFFSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. BESTUREN utr ADMINISTRATIEF. in. MIDDELBURG den ij fehuaiij. De 8ste titel vsn tiet eerste boek des wetboeks van koophandelhandelende vnn reclnme in zaken van konphandelis door de Tweede Kamer der Staten-Generaal in hare zittinj van den 14, met 55 tegen 16 stemmen aangenomen. Een besiuit van Z. M.van den 9 dezer, beveelt dat in alle ste den en gemeenten, waar bakkers zijn, de verschillende brood-soor ten die tot voornaam en dagelijksch voedsel dienen zullen verkocht worden volgens de daarbij voorgeschreven zettingen en bepalingen van politie. Men begint zich meer en meer in de steden der zuidelijke provin- Scien bezig te houden met de oprigting van spaarbanken. Het Journal de B-uxelles behelsde dezer dagen eenen brief, door rden directeur-generaal-voor do zaken van den Roomsch-Katholieken godsdienst, aan den prins van Mean aarts-bisschop van Mechelen ge schreven waarin Z. Exc. zegt door Z. M. belast te zijn 's Konings uiterste ongenoegen te betuigendat deze prelaat eenen brief, getee- kend Mazioin welken men ongehoorzaamheid en tegenstand ten aan zien van Zr. Ms. besluiten tracht te bevorderen, langs een buitengewo- hen weg heeft ontvangen en denzelven niet aan het gouvernement heeft medegedeeld; te meer heeft Z. M. dit gedrag van dien geestelijken be vreemd., vermits hieruit blijkt, dat hij de verpligting uit het oog heeft verloren, opgelegd bij den eed door hem bij de aanvaarding der aarts- bisschoppelijke waardigheid van Mechelen afgelegd. Eene voorname re den te meer waarom de aarts-bisschop moest genoopt geweest zijn den bedoelden brief onverwijld ter kennis van het gouvernement te brengen, wasdat dezelveop last geschreveneene inbreuk maakt op de regten van de bisschoppen des Rijks, als welke alleen zijn ingesteld, om hunne kerken te regeren, en geenszins het gezag des Pauzen daarin mogen mengen, zonder de vrijheden der Nederlandsche kerk te verkorten; dat zulks voorheen steeds zoodanig is begrepen, en inzonderheid in 1767, als wanneer zekere verklaring van Rome, omtrent een huwelijk van den marquis Chasteler met de weduwe Geelvink van Amsterdamis verklaard als nietig en van geene waarde; dat Z. M. zich daaraan denkt te hou den, en mitsdien Z. H. ten ernstigste vermaant, om van den bedoelden brief, of van eenigen anderen, tot dezelfde aangelegenheid betrekkelijk, geen gebruik hoegenaamd te maken, ten einde zicli aan geene; onaange name gevolgen bloot te stellen. Tevens heeft de directeur-generaal den aarts-bisschop 's Konings on tevredenheid betuig, wegens het bekend worden van zekeren brief, door hem aan den gouverneur van Antwerpen geschreven, voorzeker in de meening, dat dezelve alleen door dezen ambtenaar zoude gelezen wor den, en, zonderde aantijgingen, in dien brief voorkomendete be strijdenZ. H. vermaand, om de lieden, door welks toedoen dit stuk waarschijnlijk openbaar is geworden, en die alzoo Z. H. vertrouwen misbruikenvan zich te verwijderen onverminderd de nasporingen der justitie, om die personen te kunnen uitvinden. Het Parijsch ministerieel dagblad f Eioile wederspreekt de nadee- lige bengten omtrent Ruslandmeldendedat de volmaaktste rust den 29 januarij II. te Petersburg heerschtedat de commissie van onderzoek hare werkzaamheden voortzettedeen dat de groot-hertog Konstantijn steeds te Warschau zijn verblijf hield. Omtrent de gesteldheid van het Russisch leger van Bessarabie zijn de berigten nog zeer uiteenioopend. Men verzekertdat Spanje eindelijk door het Engelsch gouverne- 15 overgehaald om de onafhankelijkheid van deszelfs voormalige kolo niën te erkennen. Te Pariis liepen den 14 dezer zeer verontrustende berigten wegens oe gezondheid van den keizer van Oostenrijk. Van Rome wordt geschrevendat een twaalftal jonge lieden in die stad gearresteerd en naar het kasteel van San-Angelo overgebragt zijn. Eenige zijn geëmploijeerden bij het gouvernement. Allen bchooren tot aanzienlijke familien. Men verliest zich in gissingenom de ware re denen dezer arrestatie te doorgrondenwaaromtrent niets te Rome was tiitgelekt. Meii denktdat zij tot eene vereeniging van Carbonari be- hooren. Te Konstantinopel zijnin januarij 11.voor de Turken zeer treu rige tijdingen ontvangen, te weten: de aanmerkelijke nederlaag, welke Ibrahim op den 7 december door Nikitas bij Korinthe heeft geleden; het verlies door den kapitein-p?chn in zijn laatste gevecht met Miaulis onder gaan en de weder inneming van Tripolitza door de Grieken, welke laatste gebeurtenis voornamelijk aan den Napolitaanschen uitgeweken ge neraal Rossarol wordt toegeschrevendie echter daarbijnaar men zegt doodelijk gekwetst is geworden. 133STE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. ZESDE KLASSE. Prijzen van f 1000 en daar boven. 51ste Lijst. No. 10224, een prijs van ƒ50000. 52ste 53ste- 1313S 14923 Geené. 15974= 54ste------- ----- 15974, -^ 1000. 1000. 1000. 1000. 1000. looo. PROVINCIE ZEELAND. VERPACHTING VAN DEN ONTVANGST VAN TOL-REGT. Onder nadere goedkeuring van het Departement van Binnenlandsche Za ken zal door den Gouverneur van de Provincie Zeeland, of bij des zelfs afwezigheid door één der Leden van de Gedeputeerde Staten, in tegenwoordigheid van den Hoofd-Ingenieur bij den Waterstaat en van eenen Gedelegeerden van de administratie der Registtatiehet Kadaster b. c. en de Loterijenop de navolgend: dagen en plaatsen worden Overgegaan tot de Verpachting van het Tol-regt, van den i April 182Ö tot den laatsten Maart 1828, aan de hierna omschrevene reeds bestaande of nieuw cp te rigten Tolpalen, te weten: I. Op Dingsdag den 11 Fehrunrlj aanstaandedes voormiddags ten l uren op het Stadhuis te Tholen Aan den Tolpaal no. 10. staande in de nabijheid der Stad Tholertt op het gedeelte van den grooten weg der iste klasse no. 3 .II Op Ji^oensdag den 11 Februari] aanstaande, des voormiddags tett 11 urenop het Stadhuis te Goes a. Aan den Tolpaal no. 3staande in de nabijheid van het Slott op het gedeelte van den grooten weg der iste klasse no, 3 in Zuidbereland. Aan den Tolpaal no. 5, staande in de nabijheid vanïde Stad Goei, op hetzelfde^edceltc van voorichreveu grooten weg^; en Aan den nieuw op te rigten en met no. 7 te merken Tol paal op den nieuw aangelegden straatweg door den Tersekett Moer en we! onder de Gemeente Kapelle en Biezelingeon geveer 5700 ellen van den Tolpaal no. 6bij het Gehucht Maalstede even buiten het Dorp Kapelle, aan het begin valt den weg, met concurrentie van de naburige woningen toe nabij den weg van TVemeldingezonder de passage van dien weg aan den Tol te onderwerpen, naar de zijde van Kapellei Dingsdag den 2 8 Februarij aanstaande des voormiddags ten uren, op het Gemeentehuis te Aardenburg: Asn den nieuw op te rigten en met no. 5 te merken Tolpaalop den nieuw aangelegden straatweg van het embranchement van den grooten weg der iste klasse no. 10, van Breskens naar Malde' genten wel aan de derde bogt van den weg buiten Aardenburg op 1880 ellen voor de zoo genaamde Stroobrugge, op ongeveer 2500 ellen uit het midden van voorzeide Stad, en op 6150 el- len van den Tolpaal no. 4. De nieuw op te rigten Tolpalen zullen voor rekening der Pachters volgens het vastgestelde modelmoeten worden geplaatst. De Verpachting zal geschieden bij opbod en bij het uitgaan van waslicht. Het Koninklijk Besluit betrekkelijk de Verpachting en den dienst der Tollen, mitsgaders de conditien van Verpachting en een model-ceeke» ning van de Palen zullen ter visie gedeponeerd worden, in de Bureaux van het Gouvernement te Middelburg van den Hoofd-Ingenieur aldaar en van de Districts Commissarissen iq Zierikzee, Goes en Sluis, mitsga ders ter Stedelijke Secretarien van Goes, Tholen en Aardenburg, en in de Gemeentehuizen van sHeer-Arendskerke en Kapelle, mitsgaders ftl de Tolhuizen op voorschreve wegen gelegen. Zullende aan de Gegadigden op de dagen der Verpachting de vêr» eischte inlichtingen worden gegeven. Middelburg den 9 Februarij 1825. De Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN DOORN. Op 11 ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURO in Zeelandverwittigen bij dezen een iegelijkdien zulks zoude mogeH aangaan, dat bij het Stedelijk Bestuur is ingekomen de lijst der bevoegd erkende BeoefFenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunstin deze Provincie, voor het jaar 1826, en dat deze lijst, van heden af tot en met den i Maart aanstaande, ter Secretarij voor de belanghebbend den ter visie zal liggen, dagelijks, van des middags ten twaalf tot des namiddags ten twee uren. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Februarij i8g5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Voor den Burgemeester afwezig, VAN SONSBEECK, Wethouder. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbaren f F. BIJ LEVE LD, Secretaris. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, verwittigen bij dezen de Verlof, gangers van de Nationale Militie welke tot het contingent van de?e Gemeente behoorendat allen zich zullen moeten vervoegen op Woeiis* dag den 22 Februarij aanstaande des voormiddags ten negen uren0^ het Molenwater alhier, voorzien van de Kleeding- en kleine Equipe, ment-stukkenwelke zij van hun korps hebben behoudenmitsgaders van hunne Livrets en Verlofpassen, ten einde door den Heer Militie» Commissaris te worden geïnspecteerd. Dat van deze inspectie zijn uitgezonderd de Manschappen behooi'êni de tot de ligtingen van de jaren 1824 en 1825, welke bij de Reserve. Bataillons van eene dér Afdeelingen Infanterie zijn ingelijfd, alsmede de Miliciens van de ligting van het jaar 1825, voor zoo verre dezelve bij de Reserve van het 6dé Bataillon Artillerie Nationale Militie en de Dj. visie Pontonniers zijn ingelijfd en eindelijk de Verlofgangers van d« ligting van den jare 1821 voor zoo verre met dezen bij het korps finaal is afgerekend. Wordende alle belanghebbenden aangemaand zich tér voorschreven uur en plaats te doen vindenten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-Arrest, bij art. 183 der wet vermeld, welke aflrt de zoodanigendie van de Jnspe'ctie afwezig zullen blijvenzonder wettige redenen daarvoor te d(?en blijkendoor den Heer Militie.Com missaris strengelijk zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden ge. drukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Couttjit geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, deti 16 Februarij ïSjff,;,' Burgemeester en Wethouders voornoertjd. Vóór den Burgemeester afwezig, VAN SONSBEECK, Wethouder. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELD, Secrewris.

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1