MIDDELBURGSCHE COURANT. N". 20. Donderdag den i6 Februarij. NI E DVFSTIJDFNOEN. ZEE-TIJDINGEN. BESTUREN ey ADMINISTRATIEN. '^.--.i^ié ■^3 NEDERLANDEN. *s f~^ RAVENHAGE den 11 februarij. De Tweede Knmer der Staten- \j: Generaal hecien morgen liare zitting wederom omstreeks 11 uren geopend hebbende, werd aan dezelve medegedeeld eene boodschap van Z. M.geleidende een ontwerp van wet, strekkende om de belasting e'ii de directie van den Levantschen handel af te schaffen. En werd be slotendeze stnkken te doen drukken, ronddeelen en naar de afdeelin- gen te verzendenom door dezelve te worden onderzocht. Een request van ecue weduwevragende om eene aktie te mogen vervolgen, werd naar de commissie tot petitien verzonden, met nog een ander request van de heeren CotidercBrants en verscheidene ande re kooplieden van Arasterdam, reclamerende tegen art. 69 van het iste boek, titel 7, van het ontwerp van wetboek, thans in beraadslaging, houdende, è.ix.de acceptant van eenen wisselbrief tot deszelfs betaling is (ingehouden, indien de teekêning van den trekker naderhand valsch bevon den wordtten ware de houder mogt kunnen bewijzen, dat er van de zij de van den acceptant schuld of nalatigheid had plaats gehad. De reques- tranten zeggen dat het te Amsterdam is aangenomendat hijdie een' wisselbrief heeft geaccepteerd denzelven in allen gevalle moet betalen. De voorzitter gezegd hebbende dat deze laatste petitie nog heden aan de vergadering zou worden voorgelezenindien de discussie van den 7den titel heden nog mogt plaats hebben, ging men over tot de discussie van den sden titelwelke handelt over genootschappen of maatschappijen van koophandel. De heer Donker Curtius ontwikkelde in een Fransch advijskortde gronden van denzelven, en verklaarde, dat, na de veranderingen welke er in gemaakt zijn, hij voor denzelven zou stemmen. De heer Hooft vond dien titel ook goeddoch had eene bedenking op ?.rt. 5 no. 5. Na eene korte woordenv/isseling dienaangaande', "tusschen den rede naar en de heeren NicolaïDonker en Z. Exc. den minister van justitie werd bevondendat de Fransche tekst van dat artikel juist zegt hetgeen de heer Hooft wilde dat uitgedrukt wierd, doch de HoUandsche tekst niet. Derhalve zal de laatste met den eersten worden overeengebragt. De wet is daarop met 63 stemmen algemeen aangenomen. De 4de titelhandelende over beurzen van koophandelmakelaars en kassiers, aan de discussie onderworpen zijnde, hebben daarover kort het woord gevoerd de heeren Donker Serruysvan Reenen Barthélémy Nicolnï, Beelaerts, Hooft, en Z. Exc. de minister van justitie; en is die titel, waartegen door de heeren van Reenen en Serruys slechts ééne bedenking was in het midden gebragtinsgelijks met algemeene stem- n'.en aangenomen. Op titel 5, handelende oi'fr commissionnairsexpediteurs, voerlieden en binnenschippersis door de heeren Serruys en de B'Ieulenaere aange merktdat de definitien welke in dien titel gegeven zijn aan de woor den commissionnairs en expediteurs niet naauwkeurig zijnwaarom zij hunne stem aan dien titel niet konden geven. De heer Barthéléniy heeft deze aanmerking beantwoord en den titel verdedigd. De heer Hooft heeft aangemerktdat men in Amsterdam cargadoors noemde die perso nen welke elders expediteurs worden genoemd. De minister heeft het woord niet gevoerd. De titel is aangenomen met 60 stemmen tegen 4, zijnde die van de heeren Serruys, de Lang'ie, de Meulenaere enSurmont de Volsberghe. Titel 6van het bewijs in zaken van koophandel, iszonder dat daar over iemand het woord heeft gevoerd met algemeene stemmen aangenomen. Titel 7 van wisselbrievenorderbriefmitsgaders assignatien en kwi- tantien op kassiersnu aan de discussie staande onderworpen te worden, werd alvorens door den voorzitter het hier boven vermelde request der Amsterdamsche kooplieden voorgelezen. De heer Beelaerts van Blokland bragt daarop een zeer uitgebreid ad- vijs nit, hetwelk met de grootste aandacht door de vergadering werd aangehoord, ter ontwikkeling van de gronden van dien titel en ter verde diging van denzelven. Lang hield de redenaar zich op bij het 69ste ar tikel, hierboven reeds vermeld, en verdedigde de bepaling daarvan: hij merkte aan, dat hetzelve niet is dan eene toepassing van een gelijk be ginsel van het algemeen regt op den wisselbrief, en hij vond geene re den waarom men van het algemeen regt in dezen zou afgaan. De heer Donker Curtius was van een tegenovergesteld gevoelen, en beweerde dat de acceptant, in allen gevalle, en ook dan wanneer de wis selbrief valsch was, denzelven moest betalen; hij verklaarde zich ook nog tegen artikel 567 8 i 565 en 87en wenschte dat dezel ve of geheel achterwege bleven, of ten minste werden veranderd. Hij zou tegen dezen titel stemmen. De heer Hooft voerde vervolgens het woord, doch daar het reeds laat was geworden, werd de zitting opgeheven en geadjourneerd tot maan dag morgen ten 10 uren. Den 13 februarij. De beraadslagingen heden hervat zijnde over den 7den titel van het iste boek, spreekt de heer Hooft een breedvoerig ad- vijs uitwaarin hij zijne gevoelens over wisselbrieven en vooral met toepassing op art. 69 van dezen titelte kennen geeft en eindigt met Z. M. te verzoekendezen titel in nadere overweging te nemen. Voorts voeren de heeren Fockemavan de Kasteele en Serruijs het woord en ontwikkelen mede hunne gevoelens, welke gerigt zijn tegen het beginselbij art. d^ aangenomen en zullen derhalve tegen dezen titel stemmen. De baron de Stassart is van oordeeldat het beter waredat men ten dezen het stilzwijgen volgdedaaromtrent bij het bestaande wetboek in acht genomenen ingevalle van vervalsching van eenen wisselbrief, het oordeel over de omstandigheden dnarvan aan den bevoegden regter overlaten zou; overigens zou hij zijne stem naar de te ontvangene in lichtingen van de verdere discussie en des ministers antwoord regelen. De heer l-Farin wederlegt verscheidene bedenkingen door vorige spre kerstegen art. 69 geopperd, en is daaromtrent van een verschillend gevoelen.. Deze spreker behandelt vorvolgens ook art. 59, hetwelk hem grond oplevert, om tegen dezen titel te stemmen. De heer Trentcseaiix brengt zijn gevoelen uiten eindigt raec tegen te stemmen. De heer van Asch van JVijck spreekt in den geest van het beginsel van art, 69, en verdedigt hetzelve; hij zal dienvolgens voor dezen ti tel stemmen. De heeren van Boelens en Taiiitenier uiten hunne gevoelens tegetj meergemeld artikel. De heer Boddacrtniet willende herhalen al hetgeen tegen art, 69 iS gezegd bepaalt zich bij art. 59 te bestrijden waaruitzijns inziens groot nadeel voor den handel zou kunnen ontstaan en acht zich Ver*" pligtuit hoofde dier twee artikelen tegen de wet te stemmen. Nadat de heeren Denker Curtius en Nicolaï nog kortelijk gesproketl hadden, neemt de heer Barthélémy het woord op, ter verdediging vnij het ontwerp tegen de voornaamste bedenkingen, op art. 69 in het mid. den gebragt. De heer IVarin verdedigt nader zijne gemaakte aanmerkingen tegen art. 59, Z. Exc. de minister van justitie voert het woord ter verdediging vail het ontwerp van wet. De vergadering gaat tot de stemming over: 60 leden tegen, en 13 lo den voor gestemd hebbendezoo besluit de Kamer Z. M. eerbiedig W verzoeken, dit ontwerp van wet in nadere overweging te-nemen, Bij besluit van Z. M. van den 8 dezer wordtuit hoofde dat dpof het raadsbesluit van het Britsche gouvernement, de dato 30 januarij, de omstandigheden veranderd zijn welke aanleiding hadden gegeven tot het koninklijk besluit van den 11 augustus 1824, waarbij bepaald werd dat alle goederenuit Groot-Brittanje in de havens der Nederlanden niet schepen onder Engelsche vlag ingevoerd wordende, provisioneel ten opzigte der inkomende regten zouden beschouwd worden als of zij aati-i gebragt waren door nationale schepen genoemd besluit van 11 angUS* tus 1824 ingetrokken, te rekenen van den 11 dezer maand. 133STE KONINKLIJKE NEDERLx\NDSCHE LOTERIJ. ZESDE KLASSE. Prijzen van f 1000 en daar boven. 47ste Lijst. No. 18991, een prijs van 1000. ----------------------- 1195 2 --------------------- 1000. ----------------------- 1S708 ------^----- - 1000, 48ste------- ----- 26422 eene prem. van - 5000. 49ste ------ Geene. 50ste------- ----- 13200, een prijs van - 1000, ----------------------- 26955, ----- 1000. VLISSINGEN den 1^ februarij. Van den 13 tot den 14 dezer zij« van deze reede naar zee gezeild The Etton kapt. A. Ash naar Huilmet vlas en meekrapDavid Owen, kapt. J. G. Walker, met boomschors, en the Radiant, kapt. C. Philips met boomschors en raapzaad, beide naar Londen; Providentia kapt. M. Madsen naar Nieuwcastle, en the City of Genoakapt. R, Crauwfurd naar St. Domingo, beide met ballast. Alle van Antwerpen. Van den 12 dezer tot heden zijn op onze reede aangekomen: De Jonge Adrianakapt. II. J. Bon, van Batavia naar Rotterdam gedestineerd, met koffij. Fictoriakapt. G. Kupervan Londen naar Brussel bestemdnieï stukgoederen. Voor Antwerpen bestemdGalatheekapt. J. Gerdesvan Triest met fruitolie en stukgoederende Iriskapt. B. Arsstenvan Villa» nova, met fruit; the Courier, kapt. H. J. Hudson, van Charlestown, met rijst en katoenhetzelve moet quarantaine houdenthe Ma-- riner kapt. J. Donglas, met wijn en olie; de Frouw Annegina, kapt. H. J. Potjer, van Londen, met stukgoederen; Brillop Tagerkapt. T. Hansen, van Messina, met fruit; Agenoria, kapt. II. Winson, van Charlestown, met rijst en verwhoutOromazokapt. R. RoluiFs van Alexandria met wolzijnde deze twee van hunne quarantaine ontsla gen de Frouv Ikana kapt. G. J. Postema met stukgoederen, en Nephtunis, kapt. G. Unruhmet katoen en koffij beide van Londen J risiskapt. J. Morelvan Havre de Gracemet koffij Centurion f kapt. VV. Duncanvan Charlestownmet Rijst en katoen Guillaume kapt. W. de Ruijtervan Havannahmet koflij en suikermoetendcr deze twee laatste quarantaine houden. Op den 17 Februarij 1826 zal, aan het lokaal van het Gouverne ment te Gentde Verpachting plaats hebben van eenige Tollenop wegen van de iste en 2de klasse in de Provincie Oost-Vlaanderenvoor den tijd van twee jaren, beginnende met den 31 Maart 1826 en eindi gende met den 31 Maart 1828. De Voorwaarden dezer Verpachting alsmede de Koninklijke Beslui ten daartoe betrekkelijk, liggen ter lezing aan het voornoemde lokaal. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeeland, brengen bij dezen ter kennisse van alle de genendie daarbij belang hebben dat de Alphabetische Naam lijst van alle de Personen die aan de Ligting van dit jaar moeten deel nementer visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Raadhuis alhier, van heden den 16 Februarij tot den 21 daaraanvolgende, des middags van twaalf tot twee urenten einde een ieder in staat Zoude zijn, om ingeval op die Lijst eenige personen of omstandigheden mogen voorkomendie op dezelve nog zouden behooren te worden aangetee- kend of daarvan zouden moeten worden weggelatenzulks ter kennisse van den Heer Militie-Commissaris te kunnen brengen. Wordende tevens alle ingeschrevenen en derzelver Ouders Voogden, Curators of Gemagtigden verwittigddat de Loting voor Ingezetenen van deze Stad zoo binnen als buiten de Poorten, uitmakende het eers«

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1