cQ-MMz •f i ^'1 N°. 143. MIDDELBURGSCHE i Dingsdag -ïy^. den 29 November. AK r NIEUfVSTlf DINGEN. *t ZWITSERLAND. UCERN den ï6 mvetr.ber. Een zeer zonderling voorval vestigt ^A alhier en in geheel Zwitserland de algemeene oplettendheid, Den 13 gember i8i6, en dus nu bijna tien jaren gelden, werd de ambtman Keiler van Lucern dood in de rivier de Reiiss gevonden. Dit geval waaromtrent sedert geene andere bijzonderheden bekend werden, was bij na vergeten toen nu onlangs de centrale commissie, belast met het on derzoek in de zaak der rooverbende van de beruchte Clara Wendel, aan den dagelijkschen raad kennis gaf dat vijf gevangenen in dit proces be- nokken uit eenen mond verklaarden dat zij den ambtenaar Keiler ver- moord en in de Reuss geworpen hadden. Hetgeen zij wegens de reden van dien moord er bijvoegden wekte algemeene verbazing. Zij zeiden namelijk denzelven gepleegd te hebben op aandrijven van twee aanzien- «jke personen, tegenwoordig beide leden van den raad, de heeren pajfFer van Heidde'gg en Corregiani van Lucern. Op deze aanklagte, door de noodige stukken gestaafd, beval de dagelijksche raad den 5 het ir hechtenis nemen der twee beschuldigden, en de groote raad heeft, in eene buitengewone zitting van den 7, dit besluit bekrachtigd. De zaak moet nu voor de regtbanken komen; inmiddels heeft de Lausanner cou rant zich de verdediging der beide grijsaards, de een is 67 en de ander 68 jaren, aangetrokken. Zij doet opmerken, dat het proces-verbaal der lijkschouwing van den heer Keiler (een proces-verbaal wel is waardoor den heer Pfijffer zelven, destijds opper-ambtman van Lucern, in zijne kwaliteitals zoodanig geteekend) uitdrukkelijk verklaart dat er geene blijken van gewelddadigheid aan het lijk bespeurd zijndat noch de beurs noch het horologie van den heer Keiler geroofd geworden zijn schoon de bandieten verklaren den moord voor twintig francs verrigt te hebben; dat de heer Keiler, die in den nacht van een familie-doopfeest terug keerdedoor zijne beide dochters verzeld werd waarvanom de engte van den weg, langs de rivier, de eene hem voorafging en de andere hem volgdeen dat beide geenen aanval gewnar geworden zijn dat een der roovers de verklaring der overigen tegenspreekten einde lijk dat er sporen zijndat de gevangene bandieten in hunne kerkers on derling gemeenschap gehad hebben en, zoo men gelooftom deze re den de cipier en zijne vrouw gevangen gezet zijn. F R A N K R IJ K. PARIJS den 21 november. De procedure tegen het dagblad Ie Consti- tntionnel, den 19 dezer voor het koninklijk geregtshof begonnen zijnde is de voortzetting derzelve tegen den 26 bepaald geworden wanneer de heer Dupin als verdediger zal optreden. De advokaat-generaal heeft alstoen in een lang pleidooi, de verschillende artikelen die in dit blad aanleiding tot de tegenwoordige aanklagt hebben gegeven ontleed en daaruit den geest van aanranding pogen aan te toonenwaarna hij ge- eischt heefteven als zulks in het bekende requisitoir van den proku- reur-generaal Bellart geschiedt is, dat het genoemd dagblad gedurende den tijd van ééne maand opgeschort zal worden. Heden heeft gemeld hoog-geregtshof denzelven advokaat-generaalin de zaak van het andere dagblad Ie Courriergehoord. Het pleidooi van gemelden advokaat-generaal strekteom de misdadige bedoelingen van gemeld dagblad bloot te leggen, zeggende, dat, wanneer men den godsdienst aanvalt, men geheel de maatschappelijke orde aanrandt, en besluitende met deze woorden: „Als verlichte en gemoedelijke overhe den zult gij de noodlottige verantwoordelijkheid welke uit de straf feloosheid van zoo zware misdrijven ontstaan zou niet op u nemen de overheid is steeds de steun van den godsdienst geweest, en gij zult eene zoo edele zaak niet willen verlaten." Op verzoek van den advokaat Merilhouverdediger van Ie Courrier, is ook deze zaak tot over acht dagen geadjourneerd. De monarc4iale bladen zijn het voor alsnog met den advokaat-ge neraal, die eene vrije verdediging der verschillende leerstellingen toe staatniet eens, maar trachten het daarvoor te doen houden, dat de grondwetaan de onderscheidene eerediensten eene gelijke bescherming toekennendedaarom aan' de andere eerediensten geenzins gelijke regten als aan den godsdienst van den staat zijn verleend verzekert. PARIJS den 22 november. De Etoile van heden avond bevat een uit voerig artikel, hetwelk, beschouwd als een ministerieel uitvloeisel, de aandacht verdientin zoo verre als het een voorgevoel schijnt te geven van de aanstaande erkenning der onafhankelijke Zuid-Amerikaansche sta ten, door alle de Europesche mogendheden. De steller van dit artikel blijft beweren, dat de voortred aan Spanje moet gelaten worden, maar bij toont dat gouvernemunt de noodzakelijkheid aan om dien voortred te nemen, en dat, in de gegevene omstandigheden, aan hetzelve volstrekt .geene andere keus overig blijft. Te gelijk doet de steller evenwel ge voelen, van hoeveel belang zulk een stap van den kant des konings van Spanje vooral voor de Amerikanen zelven blijft, en dat elke hoege- naam de bewilliging van Z. Kathol.*IVI. van meer waarde voor hunne vastheid is dan alle de erkenningen der andere mogendheden. Niets kondigt tot nog toe eene aanstaande verandering aan van het ministerie. Men wildat de vraag wegens de panstaande bijeenroeping der kamers in den raad der ministers is behandeld; doch van het be sluit, deswegens genomen, is nog niets bekend. Men begint nu de kracht der stoomwerktuigennaar eenen kleine ren maatstaf, ook bij het huisselijke leven en bij kleine bedrijven in te voeren. Zoo ziet men b. v. in de straat Richelieu te Parijs, achter het raam van spiegelglas van eenen chocolade-fabriekant een zeer zwie rig geheel van koper gemaakt klein stoomwerktuigvan ten hoogsten een mans krachtbijna alle dagen werken en op eene plaat van por- fyrsteen, met een stalen rol, het chocoladen-deeg rollen; zoo ziet men te Londen niet zelden kleine stoomwerktuigen van drie tot vier menschen krachtwaarvan het onderhoud dagelijks niet meer dan on geveer 45 centen kostbij smeltovens geplaatstom de blaasbalgen te drijven', of in eenige groote tuinen bij Londenom een pompwerk tot het begieten van den tuin te bestieren; op de markt van Smithfield ge bruikt een slager een klein stoomwerktuig tot het vleeschhakken en. worstmakenwaartoe het zeer fijn gehakt vleesch door middel eener persin de lange darmen woi'dt gedreven om daarvan worst te maken. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 23 no^'ember. Dij besluit van Z. M. is aan F.Maer- lasse, te Brugge, autorisatie verleend om eene stoomboot aan te leg gen voor de geregelde heen- en wedervaart tusschen Brugge en Gent.. Den 18 dezer, des avonds omstreeks 6 uren, heeft op den weg van Fechaux naar Maironsel inde provincie Namen, eene ontmoeting plaats gehad tusschen Franschc sluikers en Nederlandsche tolbedienden. Zekere Pierre Mamelotvan Givet, die de bende sluikers tot wegwij zer diende, is aan den schouder door een snaphaanschot gewond, en., den volgenden dag te Fechaux, waarheen hij gcvlugt was overleden.. Het dr.gblad van Kamerrijk meldt, dat verscheiden jonge Belgen, die zich voor den geestelijken stand bestemmenin het bisschoppelijk seminarium dier Fransche stad getreden zijn. Dezelve komen uit de bisdommen Gent, Mechelen en Doornik. In een onzer dagbladen vindt men een artikel tot aanprijzing v^a den onlangs genomen maatregelomtrent het publiek onderwijs en het oprigten van bet Collegium philosop'iicitm waarin onder anderen ook aangetoond Wordt, dat dezelve volstrekt, geene overeenkomst heeft met de veranderingen, die keizer Josepfi //.had willen invoeren, en ver der dat dezelve zeer strookt met de oude wetgeving der zuidelijke pro vinciën, tot staving waarvan een edikt wordt aangehaald van keizerin Maria Theresiavan den. 22 december 1755, waarbij aan alle onder danen in de Nederlandsche provinciën ten strengsten verboden wordt, omzonder daartoe speciaal verlof bekomen te hebbenbuiten 's lands philosophie te gaan studeren, uit hoofde, dat dit de Leuvensche uni versiteit benadeelt, onnut geld naar buiten 's lands voert, en bij de jeugd indrukselen kan doen ontstaan, die zoo strijdig zijn met den pu- blieken dienst, als het welzijn des lands. Bij het.edikt worden dege nen die daartegen handelen, bedreigd met eene boete van twee dui zend guldens en onbekwaam verklaard om ooit eenige waardigheidpost of beneficie te kunnen bekomen, hetzij in geestelijke of burgerlijkeof om het beroep van geneesheer te kunnen uitoefenen. Men kent de kluchtige uitspraak in een proces, waarin zich iemand beklaagdedoor eenen anderdie van eenen hoogen ladder viel en zich niet bezeerde, zwaar bezeerd te zijn. Een dergelijke val heeft eergiste ren een metselaar, te Gent, gedaan. Hij stortte van een der hoogste huizen, viel, door een zonderling geluk, op een juist voorbij rijdend rijtuig, en door een nog zonderlinger geluk, kwetste hij zich niet in, het minst, schoon hij aan het rijtuig eene schade van vijf-en-dertig gul den toebragt. Men heeft hier een brief ontvangen, geschreven aan boord van het fregat Bcllonaden 28 september uit Texel gezeild om Z. Exc. den commissaris-generaal naar Batavia over te brengen. Die brief is van den 10 October op de hoogte van kaap Finisterre aan de Spaan- sche kust, gedagteekenden meldt, dat men met zware stormen te kampen had gehadmaar dat niet te min alles aan boord wel was. De konings brik de Courier en het schip d3 Admiraal Buij'skens, hetwelk van Batavia komt met 5000 balen koffij zijn te Marseille bin nen geloopenwaar het laatste onder quarantaine gelegd isals heb bende op de reis drie man verloren. 's GRAVENIIAGE den 24 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren is ingekomen eene boodschap des Koningsbegeleidende een ontwerp van wethoudende in het be lang der nationale nijverheid, eenige veranderingen in het bestaande tarief op de regten van in-uit- en doorvoervergezeld gaande van eene me morie tot toelichting. Voorts eene missive van Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken, daarbij, ter voldoening aan art. 226 der grondwet, inzendende het verslag van den staat van het hoogermiddelbaar en lager onderwijs, over den jare 1824. De vergadering is zonder bepaald adjournement gescheiden. >- Bij het ontwerp van wetbetreffende eenige veranderingen in het tarief van in- en uitgaande regten, wordt onder andere bepaald: datgee- ne schepen als Nederlandsche zullen worden aangemerkt, dan de zoo danige, welke van zeebrieven zijn voorzien, uitgegeven uit kracht van de wet van 14 maart 1819. Verder wordt voorgesteldom te heifen te rekenen van i januarij 1826 van de rogge bij den invoer f j 50van de tarve f 11 25 van de ongesponnen katoen de 100 ponden 80 cents, van de koffi} de zelfde hoeveelheid ƒ2; van olie plat en rond zaad, het vat i 80; van kool- en raapzaad het last 2 bij den invoer f 5 bij den uitvoer en 4 bij den doorvoor. Voorts worden er nog veranderingen voorgedragen op de navolgende voorwerpen bier huidenkoperlijnwaten manufacturen meekrap peper, slagtveesuiker, tabak, visck en vlas. Volgens berigten uit Batavia van den 13 julijheeft de gouver neur-generaal den 12 een nieuw reglement op de entrepots enz. vastge steld inhoudendedat in alle plaatsen waar het belang van den handel zulks vorderten er geene redenen van gewigt daartegen bestaanen trepots zullen worden opgerigt, in welke alle goederen, behalve bus kruid'en schietgeweerzullen worden toegelaten, tegen betaling van één ten honderd van den oorspronkelijken factuur-prijs, of, bij onsten-- tenis daarvan van de waarde dat de goederen niet zullen mogen wor den ingevoerd dan in balentonnenmanden of kisten en niet uitge voerd onder eene waarde van looo Indische guldens; dat er, behalve de entrepots te Batavia en te Riouw, dadelijk een entrepot te Anjer zal worden geopend. Men was te Batavia, volgens latere berigten, van den 20 augustus, bijzonder te vredeover deze door den gouverneur-generaal baron van der Capellen uitgevaardigde publicatie dezelve werd door de kooplieden aangemerkt als niet minder strookende met de ware beginsels van handel als voordeelig voor de nijverheid en commercie van Java. Brieven uit Canton, van den 22 mei melden, dat de (rompagnies- magazijnen aldaar ten ruimste voorzien zijn: er liggen 100,000 kisten 'thee ter inlading gereedzoo dat de eerste schepen waarschijnlijk spoe dig de reis zullen aann;racn. i i ;1. 'i

Middelburgsche Courant | 1825 | | pagina 1