co II m ':i: SI: m N°. i4o. MIDDELBURGSCHE U 1 Dingsdag den 22 November. NIEUWST IJ DINGEN. .'Si :V,'.4 O O S T- IND I E. BATAVIA den i julij. Het volgende verschrikkelijke berigt is de zer dagen van den fungerenden gezaghebber ter wesikust van Bor neo ontvangen De resident van Sambas, de heer van Grave, met het schip Tltaliaw^n Tava op Pontianak zijnde aangekomen, en zich beijverende, o:n ten spoedigste zich weder naar zijn' post te Sambas te begeven, heeft de ontlossing van de Thalia niet willen afwachten maar zich ingescheept op eene kruispraauw der flotille van Radja /Ikilbemand met 13 kop pen, en gewapend met een 3 ponderi kanon entwee lillasora metdit vsartiiig den kleinen overtogt naar Sajnbas te doen. Hij werd verzeld dooc den ambtenaar Pelletierzeer «nlangs uit Europa hier tè lande «angekomenen welke hem voor den dienst in zijne residentie was toe gevoegd. Op den 10 april des avonds de rivier van Pontianak afge zakt zijnde bespeurde de Juragan des morgens vroeg bij het iii zee komen, acht praauwenwelke op hem afkwamen en die hij spoedig voor zeeroovers erkende. Hij maakte zich gereed om zich te verdedi gen, en Verzocht de beide passagiers beneden in het vaartuig te blijven, ten einde de roovers door het herkennen van Europeanen aan boord niet nog heviger aangezet zouden worden tot vechtenin de hoop van goeden buit. Al spoedig raakte de Juragan slaags met de praauwen terwijl het intusschen dood stil was. Na een uur vurens werd de amb tenaar Pelletier in de kajuit van het vaartuig doodelijk getroffen. De resident van Grave sprong toen op het dekloste twee pistolen welke hij bij zich hadmaar bleef vervolgens de armen over elkander gesla gen, bedaard het lot afwachten, hetgeen hem onvermijdelijk voor oogen stond. Hij werd eerlang door een' kogel bereikt, welke terstond een einde aan zijn leven en aan de onbeschrijfelijke positie maakte, in welke bij de laatste uren had doorgebragt. Het vaartuig bekwam omstreeks den middag een grondschotwaardoor het zonk vier manschappen reddeden zich in de kleine sjarapang en bereikten daarmede de rivier van Pontianakalwaar zij de bijzonderhe den van dit wreed geval bekend gemaakt hebben. Behalve de equipagiebevonden zich nog vier inlandsche bedienden van den resident, en een van den heer Pelletier, aan boord van het vaartuig zoo dat niet minder dan zestien personen het leven hebben verloren. De heer van Grave die zich door een driejarig bestuur te Sambas als een ijverig en bekwaam ambtenaar had doen kennen, en de algemeene achting had verworven wordt door den gezaghebber der westkust van Borneo bitter betreurd. Het lothetwelk hem te beurt is gevallen grieft in dubbele maatwanneer men weet dat hij vroeger de militaire loopbaan heeft betreden en in Spanje en Rusland zich niet zelden in omstandigheden heeft bevonden waar hem een even geweldig uiteinde had kunnen te beurt vallen maar hetwelk dan voor de hem overlevende betrekkingen gelenigd zoude zijn geweest door eer- en roemyolle her inneringen welke zich aan den jammerlijken dood, welken hij nu on dergaan heeftniet dadelijk hechten. De heer van Grave was gedecoreerd met het teeken van het legioen van eer. De heer Pelletier, een jongeling van goede opvoeding en achtenswaar dige familie was bij zijne eerste aankomst in deze gewesten aan den heer van Grave die zich toen tijdelijk op Java bevondtoegevoegd om dat hem hierdoor een vooruitzigt geopend werd op zoodanige spoe dige bevordering, als men verwachten mogt dat hij, door zijnen goeden aanleg zoude verdienen. Indien iets tot troost in zijn deerniswaardig lot kan strekken is het de zekerheid die men heeftdat het oogenblik toen hij getroffen werd ook dat van zijnen dood is geweesten dat hij alzoo voor lange smart is bewaard gebleven. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 15 november. Volgens berigten uit Missolunghi van den 5 October stonden de Turken nog voor die vesting; doch alle ■passen zijn hun afgesnedenzoodat hun terugtogt zeer moeijelijk wor den zal en zij zich met geweld eenen weg zullen moeten banen. De Grieksche eskaders van iVIiaulis en Sachtury hebben zich veree- nigd en lagen, voor dat de Turksche en Egyptische vloten van Alexan- drie uitgeloopen waren, tusschen de eilanden Milo en Santorinten getale van omtrent zestig gewapende vaartuigen, inet eene groote me nigte branders. GROOT-BRITTANJE. V'-v^^'St LONDEN den 15 november. Het ministerieel avondljlad betoogt dat de plaats hebbende daling in de fondsen aan geene politieke oorzaken te wijten is en verzekert, dat er onder de verbonden mogendheden nooit eene grootere eensgezindheid en hartelijker verlangen om den yrede te bewaren, bestaan heeft, dan tegenwoordig, hetgeen'ook daaruit blijkt', dat in het vorige jaar zaken van het grootste gewigt in de kabinetten van Europa behandeld en beslist zijn, waarvan zeker eenigen in andere tijJen en met andere gevoelensgeruchten van oorlog zoo geen oorlog zelven zouden hebben, doen ontstaan, en welke nu overwogen en be paald zijn met den geest, van wederzijdsch vertrouwen en vredelievend heid die de beste waarborg is voor het behoud van de rust tusschen de verschillende staten. In een dagblad van Portsmouth wordt gemeld dat er besloten zou zijn om geene verdere pogingen ter ontdekking van eenen doortogt ten noord-westen van de Stille Zee te doen, Dezer dagen zijn er nog verscheidene lijken, die met de stoom- p'aket-boot de Coiiieet vergaan zijn, opgevischt. Twee anderen heeft men nog in zee zien drijven zonder die te kunnen bekomen. Er is eene poging gedaan om de paket-boot op te halendoch zulks is tot nu toe door het afglijden van een ketting misluktmen is echter voornemens om nogmaals daartoe pogingen in het werk te stellen. Van Demerarij wordt, van den 23 september, het volgende ge schreven „Wij hebben, den 22 dezer, een verschrikkelijken schok van aard beving ondervonden. Dezelve heeft volgens myne berekening65 se- -conden geduurd andere zeggen drie minuten. Dezelve is verzeld ge weest van een rollend geluidgelijkende naar dat hetwelk zware rijtui gen veroorzaken, wanneer die langs de straten of op houteii brnggen rijden. De flesschen en glazen schuddeden in de buffetten, en de kioit- ken luidden. Sommigen willen, dat er, omtrent vier uren na den eer sten schokeen tweede schok heeft plaats gehad." ■- FRANKRIJK. PARIJS den i'^ november. De'raad der Ministers, welke eergisteren onder voorzitting van Z, M. en bijwoning van den dauphin heeft plaats gehad, heeft ongewoon lang, van des namiddags ten i tot desavóhdsr ten 5 uren geduurd. -— Een versclirikkelijke brand heeft den 10 dezer, 3 uren van Greno, blehet kasteel van Vizilewaarin zich eene zij-spinnerij en eene fa briek vaii gekleurde lijwaten bevinden, benevens 30 i 40 aangrenzende huizen in de asch gelegd. - - De heeren Royer-Collard-,' Cousin en Guizotwelker kiifide eti" regtschapenhéid door niemand wordt in twijfel getrokken, doch welker gevoelens geenszins door de factie, die zich hier te lande van het open baar onderwijs heeft meester gemaakt, worden goedgekeurd, om dat zij hare oogmerken en bedoelingen te zeer zouden tegenwerkenzullen in het aanstaand universiteits-jaar weder geene openbare lessen geven. De minister Fraissinous heeft hun tot dus verre alleen den titel van hoog leeraar gelaten. Het dagblad der JesuitenrEtoile, behelst wederom een nieuw artikel tegen het gouvernement der Nederlandenen bijzonder tegen een' prins van dat land wiens uitstekende kundigheden en edelmoedige ge voelens hem teregt in dat rijk doen beminnen. De beweeg-oorzaak welke de congregatie hiervoor heeft, is, dat deze prins vrijmetselaar is. De Etoile kan wel niet kwaadaardiger noch dommer wezen. Wij zijn niet verwonderddat het gouvernement der Nederlanden rEtoile en andere twiststokende bladen toelaat, terwijl het meerendeel der Nederlandsche bladen in Frankrijk is verbodenwant dat gouverne ment steunt op zijn eigen gedrag, op het gezond verstand en de rost die het volk bezit en geniet. Maar hoe kunnen onze ministersmet terzijdestelling van al hetgeen onder beschaafde genootschappen het hei ligst is het plaatsen van diergelijke schandelijke artikelen in onze bla den toelaten moet men dan eene natie met welke wij zoo lang veree- nigd zijn geweestverpligten dat zij in dit punt onze aangrenzing als noodlottig beschouwe Dat de Belgen weten dat Frankrijk met ver ontwaardiging deze hatelijke inbreuk op de wetten der goede nabuurschap afkeurt, en dat, wanneer zij de Etoile en hare leerstellingen verachten, bijna alle Franschen (op de Jesuiten na, die slechts tot een' hoek van Italië behooren) in deze verachting en gevoelens deelen, De president van HaïtiBoyerheeft het bouwen van verschei dene stoombooten zoo in Frankrijk als Engelandbevolen. NED E RL AND EN. BRUSSEL den 17 november. Van Dinant verneemt mendat het ge- t«! der scholieren op de publieke scholen welke die der afgeschafte onder bestuur der zoogenaamde broeders van de Christelijke leer vervan* gen hebben reeds 260 bedroeg. Dit getal verre overtreffende dat der gezegde afgeschafte scholen stond nog aanmerkelijk vermeerderd te wor den gedankt zij het vertrouwen welk de nieuwe onderwijzers omgeeft en de ijver welke zij in de uitoefening hunner functien aan den dag leggen. GENT den 19 november. Het genootschap van Nederlandsche letter kunde alhierheeft gisteren onder het voorzitterschap van den heer Schranteene vergadering gehouden. De heer Hulster deed eene voor lezing over de middelen om met vrucht dwaalbegrippen te bestrijden; waarna de heer H-'ap een onuitgegeven dichtstuk van mejufvrouw P. 'Moens, van Utrecht, voorlas, Men verzekert, dat een groot aantal couriers, heden nacht te Brussel aangekomende tijding hebben gebragtdat de minister VMlele door den heer Bourdonnaie is vervangen. Indien deze tijding zich be vestigd zal dezelve van grooten invloed op de financiële operatien en den handel in 't algemeen zijn. Indien men de Engelsche dagbladen mag geloovenzou Z. M. de koning van Frankrijk, Karel X, zich op nieuw in het huwelijk- staan te begeven. Zij noemen zelfs als aanstaande koningin van Frank rijk eene Sakische prinsesweduwe van den groot-hertog van Toskane 30 jaren oud zijnde. Men weet, dat Lodewyk XVIII en Karel X, met twee prinsessen dochters van den koning van Sardiniëzijn ge huwd geweest, welke beide gedurende de emigratie zijn overleden. Z. Exc, de minister van buitenlandsche zaken, de Coninckheefc dezer dagen twee aanvallen van beroerte gehad, waardoor zijn leven in groot gevaar is. Te Antwerpen staat eene associatie te worden opgerigtten doel hebbende het daarstellen en onderhouden van reddingsbooten langs de kusten van Vlissingen tot aan Nieuwpoort. Er is geen twijfel aan den goeden uitslag van dit ontwerp, hetwelk al meer en meer den geestvan vereenigin^g in maatschappijen doet kennen, die met iederen dag in die rijk toeneemt en waaraan Engeland al zijn voorspoed te danken heeft. 's GRAVENHAGE den 18 november. In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van hedenis gelezen eene missive van Z. M. van den 17 dezer, ten geleide van eene concept-wetstrek kende om de belasting op het vee-fonds als nog voor den tijd van vijf jaren, ten beloope van de helft van het tegenwoordig bedrag, te cónii- nueren. Besloten deze stukkenbenevens eene daarbij behoorende me- morie van toelichting, te doen drukken, aan de leden te distribueren én naar de afdeelingen van de maand October te verzenden. De vernieuwing der afdeelingen voor de volgende maand, op de ge wone wijze, plaats hebbende gehad, zijn tot presidenten en vice,-.presi- denten van gemelde afdeelingen de volgende heeren geproclameerd. Presidenten; de Seats, Byleveld, de St assartvan Toulon, van der Goes, Nicolaï en Reyphins. Vice-PresidentenGeelhand della Faith y Fallon, Metekrkamp Cogels, BarthélémySurmont de Fohbèrghe en van Randwyck. Waarna de vergadering zonder bepaald adjournement werd gescheiden. Het ontwerp van wetter voorziening in de geldelijke behoefte vaii 's Rijks overzeesche bezittingen, behelst de volgende bepalingen: Ten behoeve van 's Rijks overzeesche bezittingen zal eene sorti niet te boven gaande twintii? millioenen guldens, onder den na te meldcH ■waarborg van den Staat, worden opgenomen. i, De: wijze op welke, zoo wel als de tijd en de termijnen, binnen 4 Rs,! U'i'

Middelburgsche Courant | 1825 | | pagina 1