N". i36. MIDDELBURGSCHE i^aSiJII^^ COURANT. ■;»bmm- Zaturdüg NlEUfFSTIJDINGEN. den 12 iSovember, x^"^' ;v; NEDERLANDEN. y<.r 5 /^..- r if>i-4. o o S T - I N D I E. BATAVIA den 12 mei. Heden nacht zijn, met een expres vaartuig, over Soerabayadepêches van Makasser aangebragthoudende be-. rieten omtrent de expeditieonder liommando van den generaal-majoor ygn Geen, naar de bogt van Boni gestevend, en wellce aldaar hare ope ratien mer dien gunstigen uitslag heeft bestuurddat Zr. Ms. troepen op den 30 maart 11.de hoofdplaats van het rijk van Boni zijn binnen- geruktna alvorens de werken van den vijandwelke van den zeekant deze plaats beschermden en de landing der onzen hadden moeten be letten en die met een zestigtal stukken geschut van onderscheiden ka liber beplant warente hebben bemngtigd. Den 17 mei. I\Iet de koloniale korvet Zwaluw, zijn berigten van Makasser ontvangen tot den 3 mei. Zij bevestigen slechts het medegedeelde in de. bnifengewone courant \an den 13 dezer, en melden wijders, dat de generaal-majoor van Geen, na eenige dagen in de hoofdplaats Boni te hebben vertoefd en het land in de «mstfekentot op eenen afstand van eenige uren, in alle rigtin- gen te hebben doen doorkruisenzonder iets meer van den vijand te ver nemen en zich verzekerd te hebbendat de vorsten en prinsen alle op verschillende punten de wijk genomen hadden in het gebergteden te- rugtogt naar Makasser heeft aangenomen, en den 19 en 20 april, met 4e schepen tot de vloot behoorendeter reede van het fort Rotterdam is teruggekeerd. Eene kolonne onder de bevelen van den majoor Ie Bron is, dwars door het rijk van Boni over land gemarcheerd en heeft in 11 dagen Maros bereikt, zonder iets verder van vijandelijke vereenigingen te hebben vernomen. Deze marsch is te meer opmerkenswaardigdaar vroeger steeds aan de mogelijkheid van zoodanigen togt met een korps troepen is getwijfeld en alzoo de zekerheid is bekomendatwanneer de mousson niet toe laat de bogt van Boni met schepen te bereiken en te bevarenmen al tijd over land in het hart van dat rijk kan doordringen. Te Makasser waren sedert eenige dagen almede aangekomen 250 man troepenvoor deze expeditie ontboden uit Ambon. De generaal, kommandant der expeditie, hield'zich onledig met het uitrusten eener expeditie naar Soepa, waarvan het beleg nog bij voort during door den koning van Sidenring is volgehouden; de majoor-inge- Hieur van dei- IVijcken de luitenant-adjudant van Geen waren bereids met eene kleine bedekking op de brik S/iiwa derwaarts vertrokkenom eene voorloopige verkenning te doen. Den i\ jvnij. In den nacht tusschen den 10 en 11 dezer, is de hier ter reede en naar Benkoelen zeilree liggende Engelsche brik Horatio in brand geraakten in de lucht gesprongentoen het vuur den zich aan boord - bevindenden gedeeltelijken voorraad van buskruid bereikte; zijn de het wrak alstoen gezonken. Door dit droevige ongeluk hebben 10 12 schepelingen het leven verloren, echter is door de spoedige hulp, met de sloepen van het wachtschip aangebragtnog een groot gedeelte der equipage gered geworden de gezagvoerder Oakley bevond zich toe- valiiger wijze aan den wal. Men heeft nog niet kunnen ontdekken, wat de .aanleidende oorzaak van dit noodlottig toeval geweest is. Heden heeft de berg Gontoer in de Preanger regentschappen hevig gebrand en eene ontzettende menigte steenen en asch uitgeworpen. Men berekent het aantal van koffijboomendie door deze uitbarsting zijn ver nield, op ruim 700,000dat der beschadigde op 500,000. Ook eene menigte rijstvelden is vernielddoch ditmaal schijnen bij deze ramp gee- ne menschen te zijn omgekomen, Wij vernemen, uit de residentie Samarang, dat in deze laatste maanden onderscheidene ongelukken door tijgers zijn veroorzaaktniette genstaande er in het verleden jaar een vrij aanzienlijk getal dezer dieren, waar voor premien zijn uitgedeeldgevangen zijn. De twee volgende verschrikkelijke voorvallen hebben er onlangs plaats gehad. In de dessa Singo Redjo, district Limbangan, onder het regentschap Kendalwoonde eene weduwe genaamd Biang Rasitmet haar kind oud ongeveer 5 jaren en bij haar wassedert eenige dagen in huis hare vriendin Biang Kaymanmet hare klein-dochter oud 4 jaren. Deze menschen in eenen gerusten slaap zijnde werden 's morgens om 4 urenop den 4 dezergewekt door het ontzettend gebrul van eenen tijgerwelke zich boven op het huis bevonden door de opening aan de kanten zoo als de Javaansche huizen zijn te zamen gesteldbinnen klomen tot in het vertrek doordrongalwaar zich de van schrik be vangene menschen bevonden. De vrpuw Rasit was het eerste voorwerp van de woede van het ondier hij greep haar bij de keel en- verscheurde haar op eene verschrik kelijke wijze. De vrouw Kayman, door dit .ijsselijk tooneel geheel buiten zich zelve, vlugtte, als het ware half bewusteloos, het huls Viltzonder om de in groot gevaar zijnde kinderente denken doch óeze ongelukkige wezens schreeuwden om hulpen die angstige stem men haar weder opwekkende, verdoofden haren angst en wakkerden haren moed aanzoodat zij het moedig besluit nam te rug te keeren om, ware het mogelijk, de kinderen, waar onder eene lieveling van haar zelve was, te redden. Zij keerde dan te rug, doch noodlottig ontmoette de tijger haarwelke haar woedend aanvlooghaar den arm verbrijzeldein de zijde eene zware wonde toebragt en op den grond wierp. De tijger heeft vervolgens het huis verlatenen men heeft niets na der van hem gehoord. Nadat de doodelijk gewonde vrouw weder eenigzins bij zich zelve ge komen wasriep zij om hulp doch het voorgevallene had reeds zoo veel gerucht gemaakt, dat het dorps-hoofd aldaar kwam en hethuis bin nen gaandeeen der akeligste tooneelen aanschouwdedaar hij de vrouw Rasit, nevens haar kind, verscheurd op den grond vond liggen en het klein-dochtertje van de vrouw Kayman buiten zich zelve in haar bloed worstelenveroorzaakt door eene zware wond die het kind had 'ont vangen. Aan dat kind nog leven bespeurendenam het dorps-hoofd hetzelve met zich naar huis, alsmede ook de vrouw Kayman, doch niettegen staande men alles beproefd heeft om de vrouw te behoudenis zij des >ig, door een tijger aangevallen. De lag werd door Everts eerst ontdekt avonds gestorven het kind leefde volgens de laatste berjgtelr nbgj'/ -• Het tweede voorval is ook schrikverwekkend. •-'" --'* J De bode van den landraad Everts, in zijne betrekking mar d^ AofsK^ Kalie Sarie, onder het Selokatongscho begevende, werd op den'Td'"3e- Zer onder wegin den voormiddag tijger, die in de allang verscholen toen hij zich zeer digt bij hem bevonden niet kunnende omkeeren gaf hij zijn paard de sporenmet voornemen om spoedig voorbij te ri> den, doch de tijger greep het linker achterbeen van het paard, hetwelk daarop achteruit sloeg, waardoor het gelukkig los kwam. Dit was ech ter voor Everts noodlottig, daar de tijger hem aangreep, van het paard trok, en verscheiden passen weg sleepte. De tijger om zich van zijne prooi beter te verzekerenplaatste zich over hem, en legde zich ver volgens op hem neder, met zijnen kop op het aangezigt van Ever/s rustende. Alle mogelijke moeite werd door dezen aangewend om zich ios cc-borstelen doch zulks was onmogelijk, daar de tijger hem met zijn lijf te sterk drukte. In deze verschrikkelijke positie bleef Everts eenigen tijd liggen zonder zijne bewuMheid te verliezendoch toen de oogen van den tijgertoevallig de zijne ontmoettenwerd hij volgens volgens zijn verhaal daardoor zoodanig ontsteld dat hij zijne bewust heid geheel verloor, en alleen het oogenblik zich herinnert, toen hij zich weer in de armen van zijnen vriend JVeerman bevond. De Vqst IVeermanmet den bode Everts, mede gereden zijnde, be- vond zich op eenigen afstand van hem toen hij zijnen vriend zag aan- vallenj doch slechts eenen kleinen sabel bij zich hebbende, kon hij niec anders doen, dan te trachten den tijger, door een sterk geschreeuw te verschrikken hetwelk hem ook gelukt isdaar deze zijne prooi ver liet, waardoor £ve/« weder bij zich zelven kwam en bevond gewond te zijn, door eenen beet in het schouderblad, krappen in de heup en beenen. De heer [Veerman spoedde zich tot verdere hulp van zijnen vriend, dien hij gelukkig meer ontsteld dan in een oogenblikkelijk ge vaar bevonden bragt hem naar het nabij gelegene Kendal. G R O O T - B R I f T A N J E. LONDEN den 4 november. Een brief van Vera-Cruz, van den 25 augustus, meldt, dat de Nederlandsche commissaris in Columbia, om- Vriendschappelijke betrekkingen tusschen dat land en het koningrijk der Nederlanden te vestigen, laatstelijk te Alvarado aangekomen en vandaar naar Mexico vertrokken is, met hetzelfde oogmerk; en na de noodige schikkingen met het Mexicaansche governement getroffen te hebbenbad hij in last om zich eveneens naar Lima te begeven. F R A N K R IJ K. PARIJS den 4 november. De koning heeft, ter gelegenheid van zijn naamfeestaan een aantal behoeftigen en ongelukkigen onderstand en pensioenen gezonden aan de Sarbonne (een voormalig gesticht van on derwijs der Jezuiten) een jaarlijksch inkomen van 15000 francs, verze kerd tot het oprigten van beurzen, eii aan den aarts-bisschop van Parijs 250,000 francs gegeven, ora te dienen tot versiering der kerk van Notre Dametot het aankoopen van een liuis voor de geestelijkenaïe dé kerk van St. Genevieve bedienenen tot het betalen van minnegélden voor arme kinderen en het bevrijden van lieden, die om schulden ge vangen zitten. Z. M. heeft ook voor 3000 francs ingeschreven tot hec oprigten der gedenkteekenenter eere van Dugay-Trouin en Georges Cadoudal. De volks-vermakelijkheden zijn gisteren in goede orde afgeloopen de koning heeft zich met zijne familie op het balcon van het kasteel der Tuilerien vertoond, en heeft er, onder het gejuich der menigte, het vuurwerk zien afstekenhetgeen bij den ingang der Champs-EIysées ge plaatst was. Er ziet een lange brief het licht, door den heer James Emerson, agent van het Grieksch comité te Londennan den heer Joseph Hume president van gezegd comité geschreven. Die brief bevatnopens de inwendige zaken van Griekenlandbijzonderhedenwelke Griekenland afschilderen als thans ten prooi aan eene allernoodlottigste regeringloos heid die aan het behoud van deszelfs onafhankelijkheid moet doen wanhopen indien men dat kwaad niet weet te verhelpen. Volgens den heer Emerson heeft niets de zaak der Grieken zoo veel benadeeld dan het goud, op de onvoorzigtigste wijze in zulk eene groote hoeveelheid als op de Grieksche kust geworpen. De schattendoor Engeland aan Grie kenland geleverd zegt hij, wel besteed, hadden de onafhankelijkheid van Griekenland voor altoos kunnen verzekerenmaar men heeft ze on bedacht afgegeven zij zijn een prooi en twist-appel tusschen de rege ringsleden en bevelhebbers, en tusschen de eilanden en het vasteland ge worden, terwijl de land- en zcemagt zonder betaling, de vestingen zon der proviandering gebleven zijn. Hij raadt om voortaan het geld, dat men naar Griekenland zendtte stellen in handen van ijverige en ver trouwde personen uit Europa, aan welke men overlaten moet om zich enkele eerlijke Grieken op te zoeken en toe te voegen, en door dezen in «He de behoeften te laten voorzien, UTRECHT den 8 november. Door den eerw. grootefi kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, is den 6 dezer, uit het tQ voren gemaakt drietalberoepen ds. A. Franken predikant te Delft. AMSTERDAM den 8 november. Gisteren zijn HH. MM. met Hff, KK. HH. de Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en Prinses M«h rianne hier aangekomen, en door de inwoners dezer stad met eeij^blij get juich ontvangen, ROTTERDAM den 9 november. Volgens een brief uit Smirna vgjj den 3 October is de branddie aldnar den 20 september plaats gehad heeft in het Turksche kwartier en niet in het Frankische ontstaan en heeft jtj elf liren meer dan twee duizend Turksche, Joodsche en Grieksche huizen in de asch gelegd. 's GRAVENHAGE den 6 november. Bij besluit yan Z. M.vaji den 29 October II., uitgegeven den 4 dezer, wordt het bij besluit van 10 junij te voren vastgesteld reglement, op den vrijdom van den accijn? wegens het ruwe zout ten dienste van de fabrijken en trafijken, med^ van toepassing gemaakt op de ziederijen van harde zeep, in plaatsen al- waar alleen zoet water isen worden dezelve al200 gelijH gesteld BJef de ziederijen van zachts uep.

Middelburgsche Courant | 1825 | | pagina 1