'l MIDDELBURGSCHE COURANT. -^ Zaturdag NI E mr STIJ DINGEN. iiio.i.iiTa deo 5 November. NEDERLANDEN. BS J^''' RUSLAND. PETERSBURG den 15 octoher: Don 21 jiilij 11., ten 9 uren des avonds, heeft men in de stad Pavlovskgouvernement van Voro- negeeen onderaarscli gerucht gehoord, gelijkende naar een kanotschot, hetwelk door een sterken scliok van aardbeving is gevolgd geworden. I T A L I E. ROME den 15 nctoher. Van de bende vnn Gasbaronne hebben zich op nieuw een aantal aangegeven, zoodat er nu nog slechts drie ach ter zijn. Tegen de Joden wordt thnns strenger dan ooit gehandeld. Niet alteen is de scherpste verordeniiig uitgevaardigd, om hen en hunne win- IvClszoo. wel hier, als overal in de provinciën, op nieuw in hunne Wijken in te sluitenwelke het in vorige tijden eenigen rijken gelukt was te verlaten maar zij zullen ook \vcder gehouden zijn het gewo ne teeken (de mannen een geel bekleedsel van den bol van den hoed en de vrouwen een gele band aan de borst) te dragen. GENUA den 19 octoher.. De berigten die wij gisteren van de expeditie van den kapt. Sivory in de Middellandsche zee ontvangen hebben Qzie ons vorig No."), zijn door de hulk. Mercaturaen de brik de Zéphir aange- bragt. Het is op den 7 dezer maand geweestdat de aanval op Tri poli heeft plaats gehad; na de vernieling der twee Barbarijsche goelet- ten, had de Sardinische flotüle het bombardement der stad begonnen, die Zonder twijfel het lot van Algiers zou hebben ondergaanindien iiiet de dey eindelijk hadde toegestemd om aan de billijke vorderingen van het Sardinisch gouvernement regt te doen wedervaren. In dezen bloedigen aanval heeft het Sardinische eskader slecht i doo- den en 30 gewonden bekomen onder de laatstgcmelden bevindt ziqh een jongelingéléve van de marine, die gedurende de geheele actie, den grootstcn moed aan den dag gelegd en door zijn gedragde aan dacht zijner chefs tot zich getrokken had. Tripoli heeft zeer veel geleden. IWen is het getal van 's vijands doe den of gewonden niet te weten gekomen. Het garnizoen is zeer geha vend geworden de bedouins van den pacha vooral zijn bijna alle ge sneuveld. D U I T S C H L A N D. NEURENBERG den 26 ocober. De heer doctor J. W. Fischer te Kornenburgbij Weenen deelt, omtrent den winter van 1825 tot 1R26 de navolgende opmerkingen mede aangaande de luchtsgcsteldheid Uit den staat des weders gedurende den vorigen zomer en tegenwoordigen herfst, welke overeenkomstig mijne voorspelling juist inviel, alsook uit de vergelijking met de bestaande verkonding der luchtsgesteldbeid kan men met waarschijnlijkheid zeggen dat de winter van het jaar 1825 tot iSaö zich over het algemeen en voornamelijk in de maand jaituarij door koude zal kenmerken. Deze voorspelling wordt ook nog beves tigd, door de voorbereiding der natuurdrift bij vele dier- en plant- soorten. De nog laat bij zuiden zuidoosten en westen wind aanhou dende warmte zal omstreeks half december door koude noorden noord oosten en noordwesten wind verdreven worden. De koude verdikt de in de lucht aanwezige dampen tot dikke wolken en sneeuwwelke bij duistere dagen in grootere sneeuwvlokken nederdaaltwanneer de elec- triciteit der lucht de warmte vindendedaardoor de kristallen der sneeuw gevormd worden. Dat deze óver het algemeen koude winter ten zelf- der tijd meer droog dan vochtig wezen zalis een gevolg van den zeld zaam vochtigen westenwind en meestal droogen noordwesten, noorden en oostenwind. Omstreeks half januarij vermindert de koudemaar de zelve wordt wederom heviger tegen het einde dier maand." MUNCHEN den 26 octoher. Vermits de opbouw eener Protestantsche 'kerkte Mupcben, welke voorgenomen is, nog eenigen tijd vereischen zalheeft Z. M.op onderdanig verzoek van het Protestantsche opper- consistorie, gelieven toe te staan, dat de godsdienst der Protestansche gemeente nog voortaan in de daartoe mgerigte hof-kapel in de koninklij ke residentie op dezelfde wijze zal gehouden worden, geUjk zulks door wijlen den koning was vergund. H. M. de tegenwoordige koningin geboren prinses van Saksen-Hilburghausenbelijdt den Protestantschen godsdienst. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 28 october. Van Dublin schrijft men, dat alles eenen Strengen winter schijnt te voorspellen behalve zware stormen sneeuw en hagelbuijen welke in deze laatste dagen hebben gewoed, zijn de bergen reeds geheel met rijp bedekt. Men leest in onze ministeriel ebladen een berigtals of men meer noop zoude kuunen voeden dan te vorendat Spanje genegen zoude zyn, om ee;;on wapenstilstand te sluiten met de gewezene Amerikaan- sche volkplantingenen gedurende dien wapenstilstand een traktaat van koophandel tot stand te brengen, hetwelk den weg zoude moeten banen tot eene eindelijke vrijverklaring. Genoemde bladen betuigen echter te vens hunne vreesdat de Amerikaansche gemeenebesten in geene on derhandeling zullen treden alvorens eene stellige vrijverklaring van de zijde van Spanje te bedingen, met bijvoeging, dat genoemde staten zich onderling verbonden hebben,' om hoegenaamd geene schadeloosstelling, van welken aard ook, aan Spanje voor die vrijverklaring te verstrekken. IVIen heeft thans het officieel berigt van het vermeesteren van Do- uabew in Oost-Indie op den 2 april door de Britsche troepen. IWen vleit zich dat deze gebeurtenis den weg tot den vrede met de Birman- nen zal bevorderen. SPANJE. MADRID den 17 octoher. Men zegt, dat aan den koning een nieuw plan tot organisatie der krijgsmagt voorgelegd isvoornamelijk hierin bestaande^ om uit de 43 rcgeinenten. provinciale militie de kern der ar mee te vormen en drie bataillons van duizend man voor elk regement op te rigten door middel van loting, zoo als dit in Frankrijk geschiedt. van deze bataillons zou er telken jare slechts een in activen dienst zijn, en de 'andere in reserve blijven. De koninklijke garde zoude bestaan uit oiliciercn en soldaten uit de armee te kiezenterwijl de korpsen konink lijke vrijwilligers tot op eenige weinige kompagnien verminderd zouden ""^"^n, en alleen zaraengesteld zijn uit weigezeten burgers, die geene soldij verlangenen alleen bij buitengewone gelegenheden en feesten als eerewnchten zullen dienen. Do gendarmerie of zoogenanmde c^adorM'/^' reales zoude tiit 7500 man voor geheel Spanje moeten bestaan. 'r..-^?=|''' De jezuiten herstellen zich Inngz^am en zonder veel geruchllS-4>"'''~'^' verwekken. De fortuin schijnt hun van alle zijden toe te lagchen^j"^- koopen erven en doen daarop bouwen. Onderdaags een oud huis' af- gebroken zijnde, hetwelk zij op nieuw doen opbouwen, vonden de werklieden eene groote kist vol met goud. De pater welke het toe. zigt over het werk hield, was ooggetuige van die ontdekking. Men deed daarvan verslag aan den superieur, en, terwijl men daarover be raadslaagde deed de koning den schat opeischen. FRANK R IJ K. PARIJS den 27 octoher. In de jongste berigten van den generaal Roche uit Naupli wordt geen verder gewag gemaakt van het protecto raat der Engelschen, noch van het protest van hem zelven, en wordt breed opgegeven van de deftige en vereerende wijze, op welke de Griek- sche overheids-personen, en de Amerikaansche scheeps-bevelhebber Rod. gerselkander hebben ontmoet en onthaald. De gewezen leverancier Ouvrard heeft, uit zijne gevangenis iti de Conciergerie, aan onze dagbladen, ter plaatsing, een protest gezon« den^ waarbij hij verklaart, dat, van verdediging voor de regtbanketi verstokenhij zich op den staatsraad had moeten beroepen doch dat hij door den minister tot het uiterste vervolgd dit beroep intrekt en zich het regt voorbehoudt om „van den minister, te appeleren aan hen». zelven, aan den koning, aan de kamers en aan den doorluchtigen prins, die de contracten geteekend heeft, welke men thans durft schenden." PARIJS den 30 octoher. Eene gisteren avond ontvangen telographi- sche depêche kondigt aan dat de heer de Zea eerste minister van Span- je, en op wien de gematigden sedert eenigen tijd al hunne hoop ge- vestigd hadden, eindelijk heeft moeten onderdoen voor de partij van den heer Calomande en dat hij vervangen is door den hertog de l'In» fantado. Het in overleg zijnde decreet van amnestiewaarbij alleen een dertigtal met namen genoemde personen van dezelve uitgesloten werden, en het decreet tot afschaffing der zoogenaamde zuiveringen, moeten dus wederom als vervallen, en daarentegen het barbaarsch sijs- tcma van vervolgingen als op nieuw aangenomen beschouwd worden. Dat men onder deze omstandigheden niet meer te denken hebbe aan de invoering van eenigerhande alle partijen in Spanje bevredigende staatsre geling en ook niets meer verwachten kiinne van de door eenige bui- tenlandsche mogendheden bij het Spaansche hof aangeknoopte onderhan delingen betrekkelijk eene onaf hankelijk verklaring van eenige der Zuid« Amerikaansche-Staten schijnt nu ook wel van zelf te spreken. Wij deelden onlangs eenige aanmerkingen mede omtrent de pok besmetting welke tegenwoordig zoo sterk in deze hoofdstad heerscht de Etoile deelt hieromtrent heden nog de volgende bijzonderheden mede „Wij zien ons op eene stellige wijze verzekerd, dat de pok-besmetting, welke te Parijs heerscht, geenszins enkel, zoo als men algemeen ge looft, eene uitbarsting is der gewone pokken, variole commune oï vari* celle. Kundige geneesheeren hebben dezelve erkend voor de variohJde^ eene soortzeer onderscheiden in hare verschijnselen en uitwerkselen en welker besmetting in Europa gesproten schijnt uit de gemeenschap der Engelschen en Amerikanen met de Aziatische streken iu welke men sedert onheugelijke tijden negen onderscheidene soorten dezer variole telt. Deze ziekte heeft zich vertoond in een der grootste etablissemen» ten dezer hoofdstad, maar alzoo meest allen, die hetzelve bewonen, ge vaccineerd zijnzoo heeft men weinig van derzelver gevolgen CS duchten. GENT den 3 novemberGisteren heeft ons departement der maat schappij tot nut van ''t algemeenzijne gewone vergadering gehouden. Het bestuur heeft kennis gegeven dat al de toebereidselen voor de kostelooze school van volwassen personen zijn afgeloopen, en aan de ze nieuwe instelling, om in werking te komen, alleen maar de goedr keuring der publieke magt ontbreekt. De zitting is besloten met eene voorlezing van den heer Haefkeni over de kent eekeven van eene verlichte deugdibetr achting. SLIEDRECHT den 27 octoher. Alleraangenaamst was de avond van dezen dag voor het departement der maatschappij tot imt van V alge» meen alhier gevestigd. In het fraai lokaal der sociëteit de Harmonie hiertoe bijzonder ingerigt, voor het eerst vergaderd, had hetzelve het genoegen eene der stoutste vrouwelijke daden te bekroonen. In den herfst des verleden jaars had een di'ie vierjarig kind het ongeluk bij denhoo» gen stand der rivier in de Merwede neder te storten en met den snel vlietenden stroom medege-sleept te worden. Terwijl alle de aanwezigen van schrik bevangen, niet wisten wat te doen, nam zekere vrouw, BC' atrix Goedhart, moeder Van rvveo kinderen het stoutmoedig besluie sprong, ofschoon zij niet kon zwemmen, in de rivier, en drijvende op hare, door de lucht opgeblazene rokken, greep zij het kind, het welk zij zoo lang boven water trachtte te houden, tot er hulp met een vaartuig voor haar en het kind kwam aangesneld, wel zorgende, dat, ofschoon hare krachten bijna bezweken, het kind eer« geholpen wicrd. Het hoofdbestuur dor maatschappij rekende deze daad waardig met eenen gouden halven rijder, benevens een vereerend getuigschrift, te bekroo nen, en het departement zelve meende niet onbillijk te handelen, deze gift te verdubbelen. De wel eerw. heer A. P. va» Groningen pred, te Bleskensgravedeed bij deze gelegenheid, eene schoone redevoering; over den invloed van het Christendom op de uitoefening van ware meit' schenliefdewaarna de wel-eerv/. heer Nennian, predikant alhier, e» voorzitter des departementsop eene zeer doelmatige en treilende wijac de voor haar bestemde eereb!ijl<en der edele redster overhandigde, URK den 31 octoher. Het kan den menschenvriend niet dan aange» naam zijn te vernemen, hoe de visschers van dit eiland steeds -blifken geven van zelfsopoflTering en menschlievendheid. -Op den 29 d«zer maand,.waren 4 manschappen vaneen Engclsch brikschip, genaamd Het' zy, op de Nederlandsche kust, waarschijnlijk bij Terschelling, in leven^^ gevaar, en konden, naar het schijnt, door de loods-schuiten niet gered worden; doch de wakkere schipper Lubbert Alhertsz Romkei, van'ürk, liet zich hierdoor niet afschrikkenom met zijne medestanders njanmoe. dig tot hulp dezer ongelukkigen leven en goed in -de waagschaal .tfi.«fil» len, met dat gewenscht gevolg, dat de 4 schipbreukelingen, waaron- i«^ --J

Middelburgsche Courant | 1825 | | pagina 1