MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N". 102. iWén Donderdag mEUWSTIJDINGEN. den 3 November. SPANJE. fe-'^ïlt." ITALIË. GENUA den i8 october. Een Sardinisch fregat, den ridder Sivori aan boord hebbende, welke de naar de Levant gezonden flucille, ten einde de geschillen van Z. Sardinische Maj. met den dey van Tri poli bij te leggenkommandeertis in onze haven aangekomen. Deze flotilleuit twee fregatteneen' brikeene korvet en drie transport- schepen bestaande heeft deze expeditie met eenen voorbeeldeloozeti spped ten einde gebragt. De heer Sivori, de uitvoering der vorige traktaten met -de Barbarijschen geslotenniet kunnende verwervenen de dey bij zijnen eisch van vier duizend piasters blijvende volharden, onj zijne vorige vredelievende betrekkingen te hernemenzoo kondigde de Sardinische kommandant bet oogmerk aanom- de. stad en Forten aaB-te tasten, bijaldien de consul zijuer natie Oiet binnen de vier-en- twintig uren wierd toegelaten. Die tijd verstreken zijnde, begon de köWimandant woord te houden; hij greep twee ten anker liggende Tri- politaansche goeletten aanen gaf bevel tot eene landingom de stokken van eene der voornaamste batterijen te gaan vernagelen. Eene dezer goeletten werd verbranden de andere op strand gedreven. Alstoen verzocht de dey den kommandant van een Hollandschen brik, om deszelfs tusschenkomst, dewelke geen ander antwoord van den heer Sivori kon bekomen, dan de stellige verzekering, dat hij de stad zou verbranden. Toen nam de dey zijn toevlugt tot den En- gelschen consulwelke zich in persoon, als parlementair, aan boord van het fregat begaf, en een einde aan de viiandelijkheden maakte, de toe lating van den Sardinischen consul door den dey doende teekenenzon der andere voorwaarden dan die van het bestaande traktaat. I)e heer Sivori, welke, bij deze omstandigheid, zooveel geestkracht ea onversaagdheid heeft betoondis een Genuees voormalig officier der Fransche marine, Den volgenden dag kwam het Napolitaansche fregat de Festivius binnen de haven van Tripoli. De deynog vol van de Sar dinische kanonnade, bevlijtigde zich, om van zijne vorderiiigen tegen Z. M. den koning der Beide Sicilien af te zien, van welke hij honderd duizend piasters had geëischten vergenoegde zich met de jaarlijksche schatting op den gewonen voet van twaalf duizend piasters, DUITSCHLAND. MUNGHEN den 22 october. De overleden koning van Beijeren (die -, zoo als bekend isden Roomsch-Kath. godsdienst was toegedaan) heeft zich jegens de Protestantendie een derde van de bevolking des rijks uitmaken, steeds als een zoo verlicht en toegenegen vader betoond dat de Protestantsche kerk denzelven eene bijzondere erkentenis is verschuldigdvan welken heiligen pligt zij zich ook zal kwijten. Ter gelegenheid van het overlijden van dien monarch zal er, bij onder scheidene godsdienstoefeningen, plegtige hulde aan zijne nagedachtenis €n regering worden toegebragt. STUTTGARDT den 25 october. Sedert het begin dezer maandbe zoekt de koning de verschillende gedeelten van zijn koningrijkZ. M. wil in persoon den staat waarin dezelven zich bevinden, bezigtigen. FRANKFORT den 26 october. Volgens berigten uit Konstantinopel van den 26 september, heeft de verschijning van den kapitan-pacha die naar men zegtmet de vloot van Alexandrle vereenigdbij Kandia IS aangekomenniet alleen onder de opgestane Grieken van dat eiland maar ook op Spezzia en zelfs op Hydra schrik verspreid. Van Spezzia vlugtte men naar Hydra en van Hydra vorderde men troepen uit Napoli. Ondertus«chen willen de berigten, dat ook die zetel van het Grieksch bestuur weder door Ibrahim bedreigd wordt en dat de Turksche admi raal, slechts de helft zijner landtroepen op Kandia aan wal zettende, voornemens is de overige naar Morea te brengen. Berigten uit Smirna bevestigen de tijding der verschrikkelijke bran den, die aldaar gewoed hebben. Algemeen worden zij aan brandstich ting toegeschreven en op de ontdekking van ieder der schuldigen is een prijs van 2000 piasters uitgeloofd. Op verzoek der Europesche koop lieden neemt de overheid voorts de krachtigste maatregelen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN xlen 2S october. Het gemeenebest van Columbia heeft met het gemeenebest van Centraal-Amerika (Guatimala) eene alliantie geslo tenbij welke beide deze Staten zich verbinden, om, zoowel in vre de als in oorlog, eikanderen te zullen ondersteunen ter bevordering van hunne integriteit, onafhankelijkheid en staatkundige beginselen. De Lloyds-lijst van 11. dingsdag bevat eene lange optelling der koopvaardijschepen, welke in de stormen van de afgeloopene week vergaan zijn of schade bekomen hebben. Onze papieren zijn vol verhalen wegens het ijsselijk ongelukde itoomhoot t^e Comettusschen Inverness en Glasgow (in Schotland), overgekomen. Het getal der tot dus verre gevonden lijken beloopt 34, Het schijnt, dat dereis, tot op het oogenblik dat het ongeluk gebeurd IS, allervoorspoedigst is geweest, en, daar de-stoomboot nabij derzel- ver bestemming was, was een ieder verheugd: men danste, vertelde, elkander sprookjes, lachte en praatte, toen, midden onder deze on schuldige vreugde vijftig schepsels eensklaps opgeroepen werden, om, onvoorbereid voor hunnen Schepper te verschijnen. Wat de oorzaak van het ongeluk aanbelangtzoo verdient de kapitein van t/ie Cornet ongetwijfeld verwijtingenaangezien hij geen licht boven op had en zijn groot zeil opgebonden was; inmiddels wordt er te Grenock over het algemeen gedacht dat de kapitein van t/ie Jyr allermisdadigst is, van de plaats, waar hij zooveel onheils gesticht had, zoo spoedig te hebben verlaten; een rapport, hieromtrent gedaan, pleit echter veel tot zijne verschooning, Te Kilkenny, in Ierland, is door den heer Magee, apotheker dier stadmet het beste gevol»» gebruik gemaakt van de maag-pomp bij een persoondie in de' bakkerij van den heer Fitzgerald gebezigd werd en zooveel sterken drank gebruikt had dat hij alle spraak en beweging ver loren had. Door middel dier pomp is alles dadelijk uit de maag weggeno men en de persoon was reeds den tweeden dag daarna volkomen hersteld. In de laatste dagen zijn onze fondsen zeer gedrukt geworden door onderscheiden faillitenwaarvan het gerucht de sommen, door de ge- brekigen verschuldigd nog. vergroot heeft. Met dat al schijnt men van oen schrik wat terug gekomenalthans de fondsen waren reeds gisteren iets hooger. MADRID den 10 october. Te Madrid is het thans rustig, i}et Ver**?;* scandige gedeelte des publieks heeft goede verwachtingen vatiLden orj-..^ langs opgerigten raad, die, uit lieden van alle partijen bestaanStjj^des V te gemakkelijker bij alle partijen ingang kan vinden. Het geVoeï-tier noodzakelijkheid van eene algemeene amnestie en de terugroeping dei- uit vrees vertrokkene grooten des rijks kapitalisten en kooplieden, wier terugkeering binnen het land weder geld in omloop zou brengen wordt dagelijks algemeeher, gelijk ook de overtuiging, dat de geestelijk-' heid, uit derzelver goederen, tot de lasten van den staat aaninerkelijlt zal moeten bijdragen, N E D E L A N D E N. BRUSSEL den 28 october. Een onzer nieuwspapieren deelt het uit-, treksel van eenen brief mede, uit Fort-Mahon, aan boord van de Ml, nerva, onder clagt«ekening van den'! 5 dezer geschreven, Jndien da daarin vermelde tijdingen, gelijk wij-vvenschenzich bevestigen, kan d? vijfde veldtogt voor de Griekpn als geëindigd beschouwd worden,, en, hebben zij in langen tijd van hunne vijanden niets meer te vreezen, Zi© hier hetzelve uittreksel: „Het Nederlandsch fregat de Diana, van Smirna komende, is hiep binnen geloopen en deelt ons de volgende tijdingen mede; De Grieken hebben gezegpraald. De Egyptische vloot is naar Alexandria, en de Turksche naar Konstantinopel wedergekeerd. De grieksche vloot heeft 60 transportschepen allen Oostenrijkersgenomenen deze bemagci-r ging heeft hun slechts eenige mistics gekost." UTRECHT den 25 october. Een partikuliere brief uit Cura9ao ;in dato den 19 augustus, behelst het volgende omtrent het publieïj on» derwijs in Columbia; Doordien de Spaansche geestelijken de bewoners van Columbia en van alle andere voormalige Spaansche bezittingen in Amerika, steeds dom gehouden hebben, en alle verlichting, beschaving, industrie en koop» handel hebben tegengewerkt, zoo is domheid en bijgeloof nog steeds in Columbia gehuisvest. Uit gebrek aan goede scholen en kundige onder» wijzers zijn vele bewoners verpligt hunne kinders naar Philadelphia en elders te zenden, Bolivar, de bevrijder van Zuid-Amerika, is echjw een voorstander van verlichting en zal alles aanwendenom het Cotum» biaansche volk tot dien trap van beschaving te brengen waarop d9 Vereenigde-Staten van Noord-Amerika thans roem dragen. De heer Lsn» casterdie voor eenigen tijd uit Engeland in Columbia was gekomen om zijne manier van onderwijs ook in deze nieuwe republiek uit tebrej. den vond zoo weinig ondersteuning en medewerking van den kant der bewoners dat hij van zijn heilzaam oogmerk afzag en voornemens W3S Caraccas te verlaten en naar Engeland terug te keeren Bolivar hiervan onderrigt, heeft zulks verhinderd, door hem 20,000 dollars ter onder, steuning toe te zenden, en te berigten, dat hij de millioen dollars, dia het congres van Peru aan Columbia heeft geschonken grooténdeels be^ Steden wil tot verbetering en oprigting van scholen. Het is te hopen dat de welmeenende en prijzenswaardige pogingen van Bolivar door een gelukkigen uitslag zullen bekroond wordenen de Zuid-Amerikasnscbe Staten met dezelfde reuzenschredenals de Noord-Amerikaansche Staten eenmaal deden, tot verlichting beschaving en welvaart zullen geraken,'* ZWOL den 26 october. Heden had alhier de plegtige inwijding plaats van het monument ter eere van onzen verdienstelijken stadgenoot mr. Rijnvis Feithuit de bijdragen van deszelfs vereerders zoo hier als eU dersopgerigt. Des morgens ten half 10 uren, vereenigde zich Z. Exc. de gouver» neur dezer provinciebenevens de verdere civiele en militaire autoritei» ten, met het bestuur der Zwolsche afdeeling, van de maatschappij; TQf Nut van V Algemeenen derzelver commissiebijzonder belast geweest met de vereering der nagedachtenis van dien verdienstelijken dichter, pp het stadhuis, en begaven zich, ten 10 urennaar de groote kerk, dopr de commissie van het Hervormd kerkgenootschap goedgunstig afgestaan. Gezegde trein werd aldaar ontvangen onder eene voortreffelijke mugijk bestuurd door den heer Hempeniits, en onder medewerking van menig» vuldige liefhebbers der toonkunst, die zich hiertoe gaarne had willen verledigen. De heer C. Fortuijn opende de plegtigheid met eene rede» voering, waarin zijn wel eerw. op eene allezins treffende en waardige wijze, hulde tocbragt aan de verdiensten van den grooten man, ten wiens eere dit feest plaats haden werd opgevolgd door den heer Hk. As^, zoon Doijer, welke, in een voortreffelijk dichtstukden roem vanNeer- lands oudsten zanger handhaafde, terwijl eene keurige muzijk, zich tusschen beiden had laten hoorenen hiermede de plegtigheid in de keffe werd besloten. Hierop begaf zich de trein wederom naar het stadhuis, enna een half uur xoevens van daar naar het nieuw aangelegde kerjf» hof buiten de Diezerpoort, alwaar dezelve werd ontvangen door de mu» zijk der afdeeling infanterie alhier in garnizoen, door den heer kolonel PFestenberg op eene verpligtende wijze afgestaan. De heer /Vr/«^« deed bij het monumentop het graf des dichters opgerigt, en hetwelk alstoen nog'bedekt was, eene treffende aanspraak, terwijl hetzelve, op een gegeven teeken, werd ontbloot; waarna de heer mr, P, L. den Beer mede'aldaar eenige zeer toepasselijke dichtre» gelen reciteerde, welke een en ander nogmaals door eene statige muzijk werd afgewisseld en besloten. Groot was de belangstelling, welke de talrijke van hier en elders za» mengevloeide menigte in de plegtigheid van den dag betoonde, en alge» meen de goedkeuring, welke hetdoor den heer J. P. Gabriel, beeld. houwer van Z. M. den Koning, te Amsterdamvervaardigd monument mogt wegdragenbestaande in een grafnaald van Bremer steenter hoogte van ongeveer 18 voeten; zijnde het voetstuk versierd, aan de eene zijde met een basrelief, verbeeldende de zanggodinne, kroonende Neerlands dichter, terwijl aan de tegenovergestelde zijde, denaam des overledenen, met breede letters gebijteld staat, houdende de naald zelys aan de eene zijde het afbeeldsel van den dichter en medaillon, en aan de andere zijde eene lier, met het zinnebeeld der eeuwigheid doorstren» geldprijkende op hetzelve eene urneeven als de overige versierse. len uit wit Statuarisch marmer vervaardigd. Geheel voldaan over den afloop der plegtigheid en vervuld met dank» baarheid jegens de commissieuit het departement Zwolder maatschap» pijTot Nut van 't Algemeenwelke in dezeii bijjonder was werkzaam S^vvepst, en die zich van deze taak zoo loffelijk bad gekweten, begsf-

Middelburgsche Courant | 1825 | | pagina 1