MIDDELBURGSCHE COURANT. N'^. 129. 1825; -'"^ w^k:i -^-^m Donderdag NI EUTF SI IJ DINGEN. ^^n 27 October. ^A^^ NEDERLANDEN. N O O R D - A M E R I K A. MONTREAL (in Britsch-Kanada) den 8 september. Gisteren mor gen tiisschen een en twee uren ontstond er brand in de voor steden van Quebec. Men zegt ons, dat, in de eerste oogenblikken toen er reeds eenige boeren bijeen gelcomen waren en rondom de plaats stonden waar de brand was aangekomeneenige emmers water genoeg zaam zonden geweest zijnom denzelven te blussclien. Maar de on- steltenis was zoo grootdat men noch wat^r noch emmers om het zelve in te halenwist te vinden. Aan deze ongelukkige omstandig heid', gevoegd bij den brandbaren aard der belendende huizenwelke allen van hout getimmerd waren is de vreesselijke brandwelke als tiu ont stond toe te schrijven. Inweerwil van het luiden van de klokken en van het slaan van den alarmtromwerd ereerst bij de aankomst van het 70ste regement en van eenige leden der regering, eenige orde daar- g«steld, om de vorderingen van den brand te stuiten. In de stad be staat eigenlijk hoegenaamd geen orde of reglement tegen brandmen had lang werk, vóór men de brandspuiten aan den gang kon krijgen, en nog moest men zich met twee zeer slechte behelpen. Desniettemin zijn er, door den ijver en de oordeelkundige behandeling der leden van' de rege ring en der officieren van het 70ste regement vele eigendommen be houden gebleven, hetgeen echter niet belet heeft, dat 49 bewoonde huizen benevens een groot gedeelte van derzelver meubelen als ook nagenoeg even zoo vele afzonderlijke gebouwen door den brand ver nield zijn. Het getal der bij dien brand omgekomen personen beloopt 338, en dezelve heeft zich over eene uitgestrektheid van drie akkers lengte op twee in de breedte verspreid. Wij hebben de waarde van do geleden schade nog niet kunnen begroo- tenzoo min als het montant van het geassureerde er van, en moeten ons bepalen bij te zeggen dat alle de verbrande huizen gezamelijk aan 48 eigenaars toebehoordenwaavan slechts drie dezelve hadden doen verzekeren. ITALIË. ROME den 6 october. De Heilige Vader bevindt zich beter hoe wel nog steeds het bed houdende. Hij ontvangt de autoriteiten en houdt zich met de zaken der regering bezig. De geneesheeren hopen hem wel dra hersteld te zien. Men zegt, dat er bevelen zijn gegeven om de Joden in de ste den der Romeinsche Stateneven als voorheenin afzonderlijke wijken (ghetto's) af te sluiten. Deze maatregel heeft verscheiden familien, die Ferrara, enz., bewoonden, die steden doen verlaten. DUITSCHLAND. BERLIJN den ip october. De pokken verspreiden zich op eene ver- ontruscende wijze in de omstreken van Neisse verscheidene plaatsen zijn door die pestziekte aangestoken. Verzuim van het heilzaam gebruik der vaccine is hiervan de oorzaak. FRANKFORT den 19 october. Nopens den toestand van zaken in Griekenland verneemt men sedert eenige dagen niets van belang of waarop eenigen staat te maken zij; alleen schijnt, in nadere berigten uit Corfu, het geloopen hebbend gerucht der vermoording van Ibrahira- pacha meer en meer in twijfel getrokken te wordenmaar daarentegen wilde men nii wederom uit Konstantinopel en Alexandria berigt hebben van eene in die plaatsen bespeurd wordende aanmerkelijke verslapping in de krijgstoerustingen tegen de Grieken. De aanstaande komst van lord Stratford-Canning scheen voorts te Kon stantinopelvolgens de laatste berigten van daar, bekend te zijn en den Turken veel genoegen te gevenmen sprak er niet meer van maatrege len tegen den Engelschen handel te nemen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 17 october. De ontdekkings-reis naar het noorden schijnt wederom mislukt. Gisteren is kapitein Parry aan de admiraliteit teruggekomen. Hij heeft de Hecla te Peterhead gelatenvanwaar hij Jtelf te land naar Londen gereisd is. Na den winter van de jaren 1824 en 1825 te Bowenshavenin Prins-Rupertsstraatte hebben doorge- bragt, voeren de beide schepen de westerkust dier engte langs, toen lij den 1 augustus door het ijs gestuit werden. De Fury is op de rot sen geworpen en vergaan maar al de manschap is gered geworden. Al le pogingen zijn in het werk gesteld om het vaartuig in staat te stellen weder zee te kiezen, doch vruchteloos. Een storm heeft de schip breuk volkomen gemaakt en de Heclahet volk van beide schepen aan boord hebbende is genoodzaakt geweest terug te keeren. Niemand is op de reis gestorven en de gezondheid der beide equipaadjen is beter dan toen zij Engeland verlieten. Mevrouw Hannah Want is, den 2 dezer maand^ te Duichingham, in het graafschap Norfolk, in den ouderdom van 105 jaren, overleden, zijnde den 20 augustus 1720 geboren. Zij heeft haar leven lang eene uitmuntende gezondheid genotenen tot op het einde van hare dagen het gebruik van alle hare zintuigen gehad. Nog zelfs daags vóór haar dood was zij niet bedlegerig. Haar 105de verjaardag had zij nog kor telings door het geven van eenen grooten maaltijd ran hare familiege vierd. Zij heeft lang genoeg geleefd, om haar vijfde geslacht te bele ven, en 151 zoo kinderen, kindskinderen en achter kindskinderen, enz.na te laten. F R A N K R IJ K. PARIJS den 21 october. Een onzer ministeriele avondbladen bevatte dezer dagen het volgende artikelDe Fransche ambassadeur heeft aan het Spaanochc kabinet eene oflïciele nota ingeleverd, strekkende om hetzelve tot de erkenning der nieuwe Zuid-Amerikaansche statenonder zekere voorwaarden te bewegen. De Britsche ambassadeur heeft de ze poging van den Franschen diplomatieken agent ondersteund, en het gouvernement van Ferdinand VII uitgenoodigdom zich deze gunstige gelegenheid ten nutte te makenuit vreeze dat de nieuwe staten later alle voorstel tot schikking mogten verwerpen. De Britsche ambassa deur heeft ter gelijker tijd Engelands tnsschenkomst aangeboden. Door net Spaansche ministerie is tot antwoord gegevendat de koning zich tegen^ alle volkomene erkenning zijner voormalige koloniën verzetteen de minister Zea heeft het volgende, voorstel gedaandat elke kolonie een door den koning benoemd inlnndsch gouvernement zoude hebben, hetwelk met de administratie belast zoude zijn, de belastingen zoude innen en eene jaarlijksche som aan Spanje zoude uitkeeren dat de kq» ning in elke kolonie eenen vertegenwoordiger, onder den titel van on der-koning, zoude hebben, en dat de koloniën eindelijk het hunne, tot afbetaling der Spaansche schuld, zouden bijdragen. Ook dit ontwerp, ofschoon ten sterkste door eenen derden vreemden ambassadeur onder steund, is door koning Ferdinand verworpen." De heer de Montlosier, een bij de ultra-koningsgezindcn zeer ge acht schrijver, heeft dezer dagen in een ministerieel blad eenige aaij. merkingen doen plaatsen over den tegenvvoordigen toestand van het Frari- sche ministerie, die wegens haren zonderlingen aard veel opziens heb ben veroorzaakt. Onder anderen zegt hij, dat er drie zeer ergerlijke 2a» ken zijndie de aandacht van het publiek tot zich moeten trekkente weten, het bestaan van een geheimzinnig genootschap, onder den naam der Congregatie, het herstel der orde van de Jesniten, die door de Fran sche koningen en wetten afgeschaft is, en eindelijk het niet uitvoeren der oude wetten des rijks omtrent het onderwijzen der vier artikelen van de verklaring der kerk van Frankrijk in 1682. Hij verklaart, niet te kunnen begrijpen, waarom de twee kamers en den staatsraad omtrent deze punten stilzwijgen en de koninklijke geregtshoven en procureurs generaal deswegens werkeloos blijven en wil trachten daaraan een ein. de te maken weshalve hij de voornaamste regtsgeleerden van Frankrijk zal raadplegen om te weten, wat hem hierin geoorloofd zij te doen en of hij zich over deze drie rampen, zoo als hij die noemt, aan het ko ninklijk hof te Parijsof aan alle de hoven van het rijk te gelijkof wel aan den koning en aan de kamers moet beklagen. Uit eenige gezegden in het miwsterieel avondblad meent men op te merken, dat het gouvernement de vrijheid der drukpers, zoo als die thans in Frankrijk bestaatniet lang zal laten voortduren. Men heeft tijdingen van den beruchten Bergamidie eindelijk zljtl verblijf in Rusland schijnt gevestigd te hebben, waar hem de Engelsche kapitein Price gezien heeft. Hij heeft zijne baronie in het Milanesche verkocht, en daarentegen de heerlijkheid Volski, een dorp 60 wersten van Moskow, gekocht, en aan welke heerlijkheid den titel van grasf verbonden is; hij heeft den naam van graaf van Leonwich aangenomen, en geeft zich uit voor een Llongaarsch edelman, waarvoor hem ieder een in Rusland houdt. Te vergeefs voor Price, die hem te Triest van nabij had leeren kennengetracht hebbende zijn incognito te bewaren eindigde hij met denzelven geheimhouding te verzoeken. Hij leeft op zijn kasteel te Volski met zijne vrouw en zijne dochtervoert er eenen grooten staat, hebbende 12 bedienden, die hij met groote hardigheij behandelt, een groot aantal paarden, en voorts alles wat uitwendig groo. ten rijkdom aankondigt. Hij draagt Russiesch uniform met eene decora, tie, en heeft het voorkomen van niet meer dan 40 jaren oud te zijn terwijl men zijne vrouw we! 60 jaren zou toekennen. Eergisteren is eindelijk de generaal Lafayettena eene afwezigheid van verschelde maandente Parijs terug gekomenen gisteren heeft hij vele bezoeken ontvangen. Verscheiden aanzienlijke Protestanten dezer hoofdstad hebben in januarij II., een uitgebreid genootschap opgerigt, tot onderlinge voorzie' ning en bijstandzonder onderscheid van rang of maatschappelijke be'' trekking. Het doel hiervan is om aan ieder lid die door ziekte zulljs verlangt zorg en bijstand en aan bejaarden een pensioen te verzeke ren. Hunne belangen zijn aan eene commissie opgedragen waaronder zich bevinden de marquis de Ségur, André, de baron de StaelLafön de la Debat, Guizot, Charles Coquerel en Vauchezaan wien men grootendeels verschuldigd is eene inrigtingwelke voor de talrijke Pro testanten dezer hoofdstad zoo uitnemend van nut is. De koning van Pruissen tot een zoo edel doel willende bijdragen» heeft dit genootschap met eene som van duizend franken begiftigd, bij welke een brief was gevoegd vervuld met de allerwelwillendste gevoelens. HELDER den 21 october. Gisteren kwam alhier in het Gat ten an ker het brikschip, genaamd, Willem de Eerste, gevoerd bij kapitein Imke Ruig, komende uit de Straat-Davids. Daar het den geheelen dag reeds buijig weer was geweest, en de wind van het noordwest tot het noorden waaide, had de kapitein het waarschijnlijk niet durven wagen om binnen te zeilen, en wederom, zoo zeer ongelukkig voor de sche pelingen, verhief zich, met het vallen van den avond, de wind zooda^ niguit het noordwestendat dezelve weldra tot eenen storm aan- groeide. Tegen 12 uren des nachts, heeft men zich met de reddingsboot naar het strand begeven, en, aldaar met ongelooflijk veel moeite aangekomen zijnde, bevond mendat bovengemeld schip reeds totaal was verbrijzeWi en de wrakken van hetzelve, langs het strand (waarop het water reedj stond tot aan den voet der duinen) verspreid lagen; het is evenwel, niettegenstande de moeijelijkheid en gevaar van door de drijvende wrak ken aan stuk geslagen te worden, de manschappen van de reddingsboot gelukt zestien manschappen van de equipagie (welke uit zeven-en-veer- tig personen had bestaan) levende aan land te brengen terwijl de ove rige een-en-dertigwaaronder de kapitein en drie zijner zonen, opeens jammerlijke wijzehet graf in de golven gevonden hebben. KATVVIJK-AAN-ZEÈ den 21 october. Den 8 dezer, hadden wij het genoegen eene proefneming te zien van de reddings-boot der Noord- en Zuid-Hollandsche maatschappijwelke te dezer plaatse benevetis egne berg-loods, wagen tot vervoer, drijf-toestellen en verderen inventaris, is bezorgd. Dezelve is tot twee reizen genomen en heeft volkomen aan de verwachting beantwoord. Het vertrouwen op de boot JS zoo alge meen gevestigd dat bij onverhoopte schipbreuk, voortaan geen boots gezel de minste zwarigheid zal makenom met de aangebodene midde len zijnen in zinkingsnood zijnde medemensch te helpen redden; en vvij verheugen ons alzoo in deze thans zoo volledige en bekwame inrigting t welke de evengemelde raenschlievende maatschappij alhierheeft tot stan4 gebragt. AMSTERDAM den 23 october. Aanstaanden woensdag, den 8Ö de zer, 's namiddags ten i a i^ uur, zal, bij goed weder, aan 's Rijks- werf alliior, van stapel loopën, Zr, Ms. frfgat Sambre.

Middelburgsche Courant | 1825 | | pagina 1