Te Middelburgter Boekdrukkerij yau de Gebroeders A B R .-i H A- M S. AMSTERDAM den lo febru/trt". Volgens eeneu bijzonderen btisf van een der leden der zeedirectie te Stavoren (Vriesland)van den 8waren de zeedijken in de omftreken dier ftad overal zeer geteisterden waren er zelfs op verfchillende plaatfen doorbraken in dezelve. In en omtrent Leeu warden was alles op den avond van zondag den 6 nog wel gefield. Medemblik heeft het grontfle gevaar geloopen om geheel en al een prooi der golven te worden. Te midden van den ftorm is de torente Monnikendamdoor het onweder in brand gedagen. Zonder den moed der inwoners, die dadelijk het uiterfte waagden, om den brand meester te worden, waren kerk en toren een prooi der vlamnieii geworJen. De toeüand van het eiland Marken (gelegen in de Zuiderzee) is allertreu- rigstde vloed bereikte aldaar des rachrs van den 5 bij het laaglie getij de hoogte van ruim een half voet boven den vloed van 1775. Van 160 hui zen waaruit deze gemeente beftaatzijn er 20 geheel weggedreven en 50 iogeftort. De bewoonders hebben alles verloren, maar bij alJe deze rampen heeft men flechts den dood van drie perfonen te betreuren. Omtrent het eiland Urk word: nog niets gemeld. HAARLEM den 7 februarij. Te Egmond is dertig voet gronris door de zee weggefpoeld en is de herberg, IViewM-zeezigt genaamd, ingeftort. Aan de voor geheel Noord-Holland zoo belangrijke zeewering van het Uondsbosch tusfchen Petten en Kamp, heeft de woede der zee groote fchade toïgcbragt. Da zanddijk is fchui'is tegen over het Gemeenelands-Huis tot op twee roeden weggefla^enzoodat men des vrijdags den vloed angst vallig te gemoet zag. Onder Gods zegen is echter die belangrijke voormuur behouden gebleven doch de daaraan toegebragte fchade is aUeraanmerkcüjkst €n men arbeidt niet kracht v om dezelve onmiddelijk zoo veel mogoiijk te herflêllen. Op verfcheidene plaatfen is de fteenglooijing geheel verdwenen. Vrijdag is in de nabijheid van Petten een Zweedsch fchip geftrand. De epui- page is, ten getale van 14 man, op een (luk van het wrak naar land gedre ven en alzoo behouden, dewijl men aldaar nog niet in het bezit is van de roodige middelenom de redding van fchipbreukelingen van land te beproeven. De zeedijk aan den Helder, welke de gewigtige maritime etsblisfementen des Rijks aan dien kant befchermt, is hard bedreigd geworden dan door de zorg der overheden en den ijver der inwoners behouden. De gevaarlijklie plaatfen zijn met kistdammen belegd. De woede der zee was zoodanig, dat de oude batterij de Unie, geheel is vernield. De groote (luis van hetNoord- Hollandfche kanaal, welke 2 ellen 26 duimen water heeft gekeerd, bevindt zich in den besten flaat. Door het irbreken van den polder de Grie is een groot gedeelte van het ei land Texel overUroomd geworden. Ook de dijk voor het Oude Schild heeft groot gevaar geloopen, doch is behouden gebleven, en Deen neemt de beste maatregelenom de verdere inundatie te verhoeden. De hooge ftand van de Zuider-zee is oorzaak geweestdat een deel van Medemblik overftroomd is geworden, en dat het water over den dijk is ge- llagen; weshalve de huislieden van Twisk en Opperdoes te help zijn geroepen. Aldaar heeft men echter het geluk gehad den dijk te behouden, even als te Hoorn, alwaar de onrust niet minder was, en waar men almede het gevaar door doelmatige maatregelen gelukkig is te boven gekomen. De berigten uit Alkmaar vermelden dat de overlirooraing van Waterland reeds haren noodlotti^en invloed op de binnenpolders in dien omtrek doet ge voelen, zoo dat men van alle zijden arbeidt, om dijken en dammen te behouder. Uit Edam fchrijft men, dat aldaar eene groote hoeveelheid verdronken vee komt aandrijven. Een groot gedeelte van de Beverwyk is door dezen vloed overfiroomd ge worden. Men meldt van daar, dat dezelve dien van het jaar 1709 heeft over troffen. Bij Velzen is het water een voet boven de kruin van den ftraatvveg naar Alkmaar gerezen. Eene doorbraak van eene keerkade heeft aanleiding gegeven tot groote fchade aan moestuinen enz. De fchade, welke de West-Vriesfche zee-dijken in 't algemeen hebben ge leden, is zeer aanmerkelijk; ook de Muider-fluis en zee-dijk zijn zeer geteis- terd^geworden. Vrijdag is de vloed voor Hamburg mede ontzettend geweesten veel hooger dan die van november II. Aldaar heeft bij de zaagmolen op den ftads-dijk roede eene dijkbreuk plaats gehad, en is een huis ingefiort. ROTTraiDAM den j fshruatih Dij den vloed, dien wij hier vrijdag namiddag gehad hebben, is het water nog hooger geftegen dan bij dien van den votigen nachtdaar ten vijf uren de fiand van hetzelve 349 duim 2 Ore pen Nederl., of 11 voet i en i half duimboven het Rottepeil was. Het water l>ond zoo hoog, dat het op verfcheiden plaatfen over de dijken liep, doch door kistingen werd het overal dadelijk gcftuit en de binnenpolders dus voor overisst van buitenwater beveiligd. Alleraanzienlijkst is de fchade ge weest, welke alom in de pakhuizen der buitenftad is geleden, daar het wa- iet zelfs in vele derzelve gedrongen is, wier hoogere ligging, volgers alle oude berekeningenhen voor dat gevaar fcheen te moeten beveiligen. Vele koopraans-goedereninzonderheid eene groote menigte van tabak, zijn geheel of grootendeels dcor het water bedorven. De publieke werken, ge bouwen en (luizen hebben daarentegen gelukkig niets geleden, en dus is, on der den zegen der Voorzienigheiddoor het ijverig aanbrengen van gepaste hulp deze ftad voor zware rampen behouden gebleven. De heer burge meester en alle verdere autoriteiten, met het opzigt over ftads- en dijkwer- ken belastzijn geen oogenblik afwezig geweest van de puntenwaar het gevaar het meeste dreigde, en hebb.-n in allen opzigte den dank der burgerij verdiend. Ook de fchutterij heeft zich zeer lofwaardig gedragen. DORDRECHT den j februarij. Het water is hier, bij den vetfchrikke- lijken vloed buitensdijks in de huizen op verfchiilende punten tot eene ver vaarlijke hoogte geftegen, aan fommige plaatfen tot 10 en meer voeten hoog-, en over de voorftraat, de dijk dezer ftad, is hit een tijd lang meest overal, en bier en daar met een verval van meer dan een voetovergeftort en in de acbterliad geliroomd. Ook op den Noordendijk is het op twee plaatfen van belang den dijk overgeloopen terwijl het een oogenblik ook veeg geftaau heeft met de Huizen, vooral aan de Spuihaven. De fchaden, aan koopmans goederen en levensmiddelen, zijn hier vrij aanmerkelijk; echter niet van dat groote belang als in het naburig Rotterdam, waar zeer zware verliezen gele den worden. Op het naburig Zwijndrecht heeft men oogenblikken van groot gevaar ge had, en is het water hier en daar tot zelfs over de kistingen heen geflort terwijl ook op een paar plaatfen de dijk zwaar geleden heeft. In het alge meen hebben de dijken in dezen geheelen omtrek zeer veel door afllag ge leden. Wij voegen hier nog bij, dat, wat verder van ons af, de zoogenaamde plaat de 10 gemeten, een eiland van nagenoeg óoo bunders, geheel met zeewater is geïnundeerd en aldaar bovendien ook vele granen in de fchuren verloren zijn gegaan. Ook is een voorpolder van Zuidland, van ongeveer 300 bunders, ingebroken en geheel met zeewater overftroomd; en dit moet verder naar den zeekant nog met vele andere belangrijke polders het geval zijn. Van Sliedrecht meldt men, dat de voor dat dorp liggende polders allen overftroomd zijn. In de Griendpolders zijn eenige perfonen in groot gevaar geweest, anderen hebben zich ter goeder uur gered. Onder de eerftenwelke zich uit belang- ftelling hebben verftoutheeft men het volgende drie perfonen verwant aan I elkanderbeilint.en op den Springereen flnk griend tegenover den Kop vaa het eiland Dordrecht of op het Bergfche veld liggende, den vloed af te wsch. ten in eene hut, b.:kend onder den naam van keet, welke veel oveteenkomst heeft met de hutten der oude Batavierenen tot welke een gehard ligcbeioi vereischt wordt, om er in te vernachten. AI fpoedig zien z\j zich tot de flaking huns arbeids gedreven en begeven zich naar de blad-rieten keet. Het water rijst, en men haalt het ranke vaartuig, de zoogenaamde aak, vr^fpoe dig ter halver leucite in de keet. Hier maakt men dezelve foffifant vist. Dan, na verloop van een half uur, zat de aak reeds met de boorden tegen het hovende Ci&s ingangs der keet. Een der perfonen maakt eene opening in het dak. zet zich eerst wat op den nok en begeeft zich van daar op een lut tel fchêlfje teelhout of ftekhetwelk aan de keet paalde. Zeven uren aan een ftuk zit hij op het fchêlfje (laapt bij het daarop volgende getijde nog een nacht met zijne makkers in de fchuit onder het zeilkeert gelukkig biJ gade en kroost terug en klaagt in geenen deele over eenig ongemak, hetwelk de aanhoudende en lierke gedreven wind, zoo wel als de nachtlocht zelve, hem zoo ligt had kunnen aanbrengen. Te Heerjansdam, gelijk in de gemeenten van de Groote en Kleine Lind, heeft de vloed van de rivier de Maas op eene ontzettende wijze gewoed, zoo dat dezelve, volgens eene naauwkeurige afmeting, gedegen is tot i ptlm, 5 duim en 7 ftrepen hooger, dan de algemeen bekende vloed van het jaar 1775.- De fchade is alhier voor fommigen niet gering. 'sGRAVENHASE den 8 februari'. Van de vier visfcbersfchuiten vao Scheveningen, welke, volgens het vorig berigt, zich nog op zee bevonden, zijn er drie aldaar, zwaar befchadigden twee masteloos, terng gekomen. Het vierde fchijnt te ïijn vergaan, 200 alfr akhans afgeleid moet worden «is eenige voorwerpen welke in zee drijvende zijn gevonden. Deze vigfchers ge meente, welke, federt lang, door de gewoed hebbende ftormen, in de Bit oefening van haar eenig beftaan was verhinderd gewordendeelt ook nn we der in de rampdie vele andere oorden is overkomenen betreurt dwr te bo ven het verlies van zeven visfcherswier weduwen en kinderen zich diardoor op eens van hunne verzorgers zien beroofd. ZIERIKZEE den 8/£*;»/3r»>. De fterke noordwesten-wind en het diat bij komende fpringtij van den 4II., hebben alhier op dien namiddag eenen ver bazend hoogen watervloed veroorzaakt, waardoor de beide, zoo onde ala nieuwe havens binnen de ftad, onder water wierden gezet, doch door het tijdig zetten der vloedplanken is de inundatie van de binnenftraten voorgeko meneene voorzorg, welke na den hoogen vloed van 1808 door de regering dezer ftad, bij vermoedelijk hoog water wijsfelijk geordonneerd is. Doch betreurenswaardig zijn de gevolgen dezes hoogen vloedivoor dedy. ken rondsom ons eiland door de fchade daardoor aan dezelve toegebragt, »»ar voor-l ook door de doorbraken in dezelve, waardoor de Galgepolder, legge»- de in Noordaouwe bij het verfte fas, de polder de Verbrande Manleggen de aan het dijkwater, in Noordgouwe, en daardoor ook de aangrenzende polder St. Joost, de St. Jacobspolder, gelegen aan het dijkwater onder Noord gouwe alsmede een polder tusfchen Brouwershaven en de Repart, te zamen ruim 50 bunders uitmakende, door het zoute water zijn geïnundeerd gewor- den, en waardoor allevooruitzigt op den oogst niet alleen voor dit jaar, maar ook voor eenige volgende fchijnt verdwenen te zijn. MIDDELBURG den 11 februarij. Ten aanzien van de uitwerkfelen van den ftorm en watervloed, van den 3, 4, 5 en 6 dezer, op de kusten en zeeweringen van dit eiland, kunnen wij thans mededeelen, dat den 4 dezer de vloed dermate was geftegendat bijna op de geheele uitgeftrektheid der Zuidwatering de oploopende zeeën over den kruin der dijken héeofpoelden hetgeen op verfchillende plaatfen niet alleen de voortaluds der dijken aanmer kelijk befchadigde, maar ook in de binnendeelen derzelve, beneven» aan de bennen, zeer veel afzetting veroorzaakte. De afneming van een gedeelte der duinen aan diezelfde watering, ten zrt. den van de ftad Vlisfingenis zoo aanmerkelijk geweest, dat men op dat punt, gedurende eenige oogenblikken, niet buiten gevaar was; zoo dat roea genoodzaakt is geweest om, tot voorkoming van meerder duinverlies, die plaats zoo veel mogelijk door middel van zandzakken te verhoogen en met zeilen te overtrekkenten einde een volgenden vloed te kunnen afwachten. Aan de West watering heeft een gedeelte van den kapitalen dijk, benevens meest al de ftaketten, zeer zwaar geleden; en ook daar ter plaatfe was men, des zatnrdags, met reden voor ongelukken beducht, vooral om dat tl hetgeen dat daags te voren zooveel mo^ielijk herfteld was, door den geduchtenvloed van dien dag weder geheel werd vernield. Door verdubbelden ijver eo in- fpanning van alle pogingen heeft men echter het geluk gehad dat voor deo volgenden vloed het gevaarlijkfte punt was voorzien. Aan de watering der vijf Ambachten is de fchade buitengemeen groot. Schier al de hoofden op de zuider en noorder ftranden zijn van de duinen ge. fcheiden en men berekent dat het duin-verlies op de zuider-ftranden ongeveer 3^4 ellenen da: op de noorder nagenoeg 648 ellen zal wezen. De lb» ketten aan den Westkappelfchen dijk zijn meest alle aanmerkeiyk befchadigd, en de nieuwe aanleg of kleidijkvoor de lage duinen, tusfchen Aagtekerke en Perre's hoofd zijnde de fcheiding tusfchen de dijken en de flranden, is ge noegzaam geheel weggeflagcn, waardoor men terdierplaats voor eenige oogen blikken niet buiten gevaar was. Met kracht van volk, wagens en paarden, heeft men ook dadelijk dat punt doen voorzien, en men vleit zich dat, bij gunstig weder, ook deze plaats voor het voljjende fpringtij zal berüeld zijn; wordende daartoe alle middelen aangewend. Aan de Oost watering is geene fchade van belang; echter heeft de oostelijke dijk van de nieuwe Middelburgfche haven, gedurende zeer korten tijd, eenig water overgelaten, alhoewel aan den dijk zelven geene fchade veroorzaakt i«. De Centrale Directieaan welke de gewigtige zorg over al de waterwe. ringen en dijken van Walcheren is toevertrouwd, heeft zich dadelijk na»t i al de bedreig-!e punten begeven en dag en nacht met de meeste wtakzum- beid alle mogelijke voorzorg doen in het werk ftellenook vernemen wij dat de medewerking van den heer d^ Haankapitein ter zee en eqnipagiemeeiter bij Zr. Ms. marine te Vlisfnigenloffelijke melding verdient, als hebbende met de meeste bereidvaardigheiddoor het verzorgen van zeileo en ballast, alsmede het bijeenverzamelen van fcheepsvolkde directie aanmerkeiyk holp bewezen; terwijl ook het voorbeeldig gedrag en den yver der d^kbazen en van al het werkvolk moet gcoend worden. Alzoo is dan, door gemelde hulpmiddelen en de infpanning van alle krach ten, gedurende vier dagen en nachten, veel dringend gevaar afgeweerd, de fchade zooveel doenlijk provifioneel herfteld, en dit eiland, door Gods zegeu, hoe bedreigd en zwaar befchadigd van grootere ongelukken bevrijd gebleven, Uit Tholen verneemt mendat de vloed van den 4 dezer die ftad ver- fchrikkelijk getroffon-en fchier geheel onder water gezet heeft, waardoor vele fchaden aan gebouwen en ftraten zijn te weeg gebragt; zelfs i» er eenig vee verdronken. De Deurloo polder is geïnundeerd alsmede de St. Geertruids- polder, onder Westkerke, en de Slabbekoornpolderonder St.Maartensdyk; tusfchen deze plaats en Scherpenisfe is een man verdronken. Voorts hebben onderfcheidene dijken zeer veel geleden. QDe vaii alle oorden onzes Faderlatids thans ontvangene berigten vmt der. zoo veel verwoesting aangerigt hebbenden /lofm en vatervloed, aan onze lezeff gaarne zoo veel mogelijk naau:vkeurig willende mededeelenis het ons enmogelifk geweest de dankbetuigingen van eenige Armbefiuren, roof ontvangene gifiett ihar.s te plaatfen, maar zulien zulks aanjlaanden Dingsdag doen.')

Middelburgsche Courant | 1825 | | pagina 4