COURANT. MIDDELBURGSCHE No. 7. Zaturdag den 15 Januarij. NIEÜTTSTTJ DINGEN. s.« •-^~^::^v BdSTÜREN EN ADMINISTRATIH.N, DUITSCHLAND. FRANKFORT den 9 januarij. Voisens tijdinsjen, te Triest van Zant<? omvangen, zou de zoon van Colocotroni, die wederom onlusten tegen het centraal goiivernemeiu van Griekenland zocht aan te kweeken, ter dood gebragt zijn. doch naar andere berigten was hij gefneoveld in een gevecht te gen dé troepen van het gouvernement. Van Hydra fchrijft men, dat, na het zeegevecht bij Kandia, erop de hoogte van Rhodus nog een ander geleverd is, waarin, zoo als men zegt, de Grieken een Egyptisch fregat hebben verbrand en onderfcheiden transport- fCbepen genomen. Een fchipdac van Tschesme te Triest aangekomeu is heeft dezelfde tijding mcdegebiagt. Het Grieiisch wetsjevend lischaaïn is den 13 October te NapóJi-di-Roma- nie geopend. Hetzelve telt 63 leden, te weten: 18 uit de provinciën van het Vasteland, 28 uit den Peloponnefus4 uit de eilanden Hydra, Spezzia en' Ipfara, 3 uit Kandia en 10 uit de eilanden der Egeifche-zee, Bfleene proclamatie van het wetgevend ligchaam wordt de na tie aangemaand tot ondergefchiktheid aan de wetten, van welke het verkrygen der vrijheiden het bevestigen der onafhankelijkheid afhangen. G R O O T - B R I T T A N J E. "iONDEN den 7 januari}. De (laat der inkomsten van Groot-Brittanje gedurende de laatlte 3 maand»Q, op den 5 januarij opgemaaktis zeer gunstig. - -i.i Men heeft hier de boodfchap ontvangen, welke de prefident van de Vereenigde-Staten aan het congres heeft gezonden. In dezelve wordt, on der anderen, gezegd, dat de veifchillen tusfchen het kabinet van Washington en dat van Petersburg, betrekkelijk de noord-westelijke kust van Amerika, gelukkig vereffend zijn; dat de handelsbetrekkingen tusfchen de Vereenigde- Staten en de nieuwe Znid-Amenkaanfche Republieken zich wederzijds in eënen bloeijenden toeftand bevinden; dat er met Columbia bereids een ban- delstraktaat is gefloten, en dat zulks ook reeds met Buenos Ayres zou ge- fchied zijnindien het overlijden van den Amerikaanfehen minister aldaar dit niet belet had. Van de binnenlandfche aangelegenheden der Vereenigde-Sta- ten wordt in die boodfchap een allergunstigtst tafereel gefchetst. Het bevestigt zich thans volkomen, dat ons gouvernement befloten hebbe om met Columhia, Mexico en Buenos-Ayres handelstrakiaten te fluiten ep dus ook die gemeenebesten als onafhankelijke flaten te erkennen. De heer O'Connel, onlangs te Dublin gearresteerd als befchuldigd van opröerfge uitdrukkingen in eene vergadering der Katholijke asfociatieis door de jury, na eene deliberatie met gefloten deuren welke 4 uren geduurd heeft, Van die befchuldiging vrijgefproken en oniflagen. Partikuliere brieven van Parys melden, dat het Franfche ministerie be floten beeft, om met het Engelfche eenflemmig te handelen, in de zaak der erkenning van'Zuid-Amerika. S Pa N ie. MADRID den 31 december. De geheime politie, welke zoo vele ver woestingen in de familien heeft veroorzaaktis afgefchaft. Die politie kende knni'.en zijn, datalthans op de belastingen van het perfoneel en het gen ce opcenten tot 5 verminderd worden. Dett 11 januürii. Heden is bli de Tweede Kamer de concept wet treffende den wettigen koers der Franfche munt-fpecien, met 47 tegen Hemmen aansenomen. GRONINGEN den 10 januarij. Op den tweeden dezerdes avonds om- ftreeks half tien uren, is te Wapfein-de gemeente Dieveren (provincie Drenthe)brand ontilaan in het huis van de wed. /ilbert Fokkenwelke door den hevigen wind zoo fnel voortgingdat er niets te redden was. Be halve hnis en fchuur zijn verbrand 18 koebeesten, 70 fchapen, 3 paarden en 4 varkens, alle de boereii-gereedfchappen en huismeubelen en alhetaanwe» ziye koorn, hooi en ftroo. Slechts de menfchen en een enkel varken zijn aan •de woede der viaiomen orKkoraen, en het is niet dan met de uiterfte moeite geweestdat men een naburig onder den wind flaande huis behouden beeft, AMSTERDAM den 10 januarij. Onlangs had alhier, in de Franfche kerk, eene aandoenlijke plegtigheld plaats: twee aanzienlijke vrouwen vanden Israëlitifchen Godsdienst, mevrouw Behnonte en hare dochter, werdendoor den doop in de Christelijke kerk ingelijfd. Vele reeds vroeger tot het Chris tendom bekeerde aanzienlijke Israëliten waren, nevens eenengrooten toevloed van menfchen, daarbij tegenwoordig. De predikant Chevallierdie deze plegtigheid verrigtte, had tot zijn tekst genomen, het begin der lofzang van Zacharias: Gezegend zij de Heer, de God van Iiraëlen toonde aan, dic de God van Israël ook de onze is; dat terwijl andere oude volken langzamer hand vernietigd zijn, de Joodfche natie, hoe gering, hoe verguisd, hoever- fpreid ook, echter door eene merkwaardige Goddelijke befchikking is bewaatti gebleven, om te eenigen tijd geheel in de Christenheid ingelijfd te worden; dat reeds de Hervorming het lot der overal vervolgde joden aanmerkelijk heefe verzachten dat zoonaar mate die meer en meer veld zal winnenook meer Joden tot het Christendom zullen overgaan. 's GRAVENHAGE den 11 janwirij. Door Z. M. zijn verleend de in volgende octrooijen Den 27 feptember 1824, aan den heer J. Eti/brte Gent, een octrooi tot den 30 feptember 1830 op de invoering van een nieuw werktuig, ge, fchikt tot het vervaardigen van kanten en tulen. Den 18 October, aan den heer L. M. Rilland, te Brusfel, een octrooi voor den tijd van 10 jaren, op de uitvinding van een namaakfel van marmer. Den 25 dito, aan den heer A. J. J. Hannequartte Deynze, in Oost- Vlaanderen, een octrooi voor den tijd van 15 jaren, te rekenen van den ai mei 1824, op de uitvoering van verbeteringen, aangebragt aan het werktuig, dienende, om kleine vaartuigen, door de kracht van flechts een mensch dié daarenboven nog aan het roer zit, te doen voortgaan, voor de uitvinding van hetwelk hij op den ai mei laatstleden een octrooi heeft verkregen voor den tijd van 15 jaren. Aan den heer 5^. J. J. Mary, te Ecausfines la Laing (Henegonwen)een octrooi voor 10 jaren, op de uitvinding van een verbeterd werktuig tot hec fpiuoen van vlas. Den 6 november, aan den heer D. A. L. van de Felde, te Eixmuiden, geen ander vereenigingspunt dan de woning van den infant don Carlos; alwaar i octrooi tot den 29 april 1835 op de uitvinding van een werktuig, door de onder-intendant Rufino, iederen avond, gedurende een of twee uren, toe- genoemd mergelploeg, gefchikt tot het losmaken en wegvoeren vanzaad ■en flijk in kanalen, rivieren en grachten. Aan de heeren H. Regnier Fonceiet en Ck. Defoer, te Luik, 1°. een octrooi voor vijf jarenop de uitvinding van eene verbeterde feis met losfe ftalen lemmeten; a°. een octrooi voor tien jaren, op de verbeteringen èoat hem aangebragt aan de droogfcheerderlcharen met losfe bladenvoor welker uitvinding op den 28 augustus 1819, voor vijf jaren octrooi werd verleend aan wijlen den heer Poncekt Raunette Luik. WISSENKERKE iNoord.beveland) den 1% januarij. In den nacht van den 12 dezer, ten half twaalf uren, werd er brand ontoektin de wonin genvan H. Hageman, fchipper, en J. Jeronimus, bakker en herbergier op het Camperlandi'che veer onder deze gemeente; fpoedig werden door de, in den omtrek wonende liedenmet eenen voorbeeldeloozen en onvermoeiden ijver, alle middelen in het werk gefield om den verderen voortgang te belet ten; de brand nam zoodanig toe, dat in weinig tijds hunne fchuren of lood- fen, met alles wat zich daarin bevond, benevens een gedeelte van het woon huis van den eerfien, en de geheele bakkerij van den tweeden, mitsgaders bijna alle de meubelen en kleederen van A. Aletifon, bij gtmiXA^nJeronimui in wonende, eene prooi der vlammen zijn geworden; gelukkig werd men. ten 2 uren den brand meester, en reeds was alles gebluschteer de fchout en eene menigte van de ingezetenen dezer gemeente, die, uit hoofde van den verren afiiandmet den ongelukkigen toeftand lang onbekend bleven, terhul- pe waren toegefneld. De oorzak van den brand is tot heden onbekend en de iQhade aanmerkelijk. Gelukkig voor H. Hageman is deszelfs woning verwaar- borgd, bij de maatfchappij van den heer de Jong, waarvan correspondent is te Middelburgde heer P. de //'js. gelaten 'werd ten einde alle zijne rapporten over al hetgeen in het inwendi. ge der huizen voorviel, te doen. Door de loftuigingen en de ontzaggelijke voordeden, welke hem deze verfoeijelijkebefpiedingopbragtaangemoedigd, had hij de taak op zich genomenom duizende fprookjes te verzinnenten einde de bijeenkomst, welke bij den infant don Francisco plaats had, ver dacht te maken; gelukki{;lijk heeft men ontdekt, dat de meeste rapporten, uit naam der geheime politie gedaan geheel en al verzonnen waren door eeni- ge öndergefchikte agenten, welke aldus hun hof aan den heer Rufino maakten aan wienhet bevel is medegedeeld om deze verfoeijelijke polirieaf tefchaffen alle derzelver ondergefchikten weg te zeuden en zich alleen bü de wetrige poücie te bepalen. FRANKRYK. PARYS den 8 januarij. Heden is door de kamer der afgevaardigden eene zitting gehouden, in welke de commisfie tot de petitien rapport heeft uitge- bragt; een der ingekomen petitien was van zeker heer Lamarre, te Franche- villé, die, kcoper zijnde van het foed van een tmigré gemeend had zicb met denzelven, bij diers wederkomst in Frankrijk, te moeten verftaan, en van denzelven, tefjen eene bepaalde fom eene bekrschriging van den verkoop verkregen had. Uit dien hoofde meende de rekestrant dan nu ook regt te hebben op de fchadevergoeding, welke gezegde emigrant mogt worden toe gekend. De commisfie wss van gevoelen, dat dit rekest behoorde te wor den j;eflefd in handen van de commisfie, belast roet het onderzoek der wet op de Ichadeloosftelling der emigranten, maar eenige leden begrepen, dat men integendeel zich met dat rekest niet inlaten, en daarom tot de orde van den dag overgaan moest. Na eenige debatten werd ondertuslchen, overeen- komaig het voorftel der commisfiedoor de kamer befloten. De burggraaf de Chateaubriand heeft eene brochure uitgegeven over de concept-wet betreffende de fchavergoeding der emigranten, waarin die wet op het vinnigfle door hem gehekeld wordt. Die heer doet nog altoos denzelfden fpijt blijken over zijne verwijdering uit het ministerie. Eene eerst heden bekend wordende koninklijke ordonnantie van den 15 december 11. bepaalt, dat.60,000man zullen worden opgeroepen van de klas- fe van 1824. De koning heeft aan de nakomelingen van den grootcu Corneille een jaargeld van twee duizend francs gefchonken. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 10 januarij. De zitting van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal heden morgen ten half 12 uren geopend zijnde, werd eenebood- fchap der Eerfte Kamer medegedeeldhoudende dat die Kamer zich veree. nigd had met het ontwerp van wet, wegens eenige raodificatien in he' ta rief der regten van in- uit en doorvoer, In de boodfchap van Z. M Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden ontwerp van wet, houdende eemge wijngingen in Verfchillende wetten op de belastingenwordt te ken nen gegeven, dat die wijzigingen noodzakelijk zijn om de plaats grijpende ichandelijke onttrekkingen aan de betaling der belastingen tegen te gaan, om öe belastingen met gelijke fchouders te doen dragenen omdoor den rig- ügen opbrengst derzelven, te kunnen komen toteene vermindering der op- centen, welke Z. M. 'niet twijfelt of zal, wanneer door de aangeboden wet OW rigtige opbrengst verzekerd wordtreeds in eeu volgend jaar zoodanig BEKENDMAKING. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland in aanmerking nemendedatbij an. 3 van de Wet van den 18 December 1824, ingetrokken is de Wet van déa 35 J""Ü 1814, betrekkelijk de araotie van Gebouwen. Gelet op het Befluit vanden Raadvan den 5 November jongstleden waar bijhangende de dsliberatien omtrent de invoering van een nieuw Plaatfeiijk Reglement op den Afbraak van Gebouwenprovifionele voorzieningen zyo vasrgefleld ter voorkoming van willekeurige Afbraken binnen deze Gemeeute, om, zoodra de gemelde Wet van 25 Junij 1814 zoude wezen ingetrokken, krachtens art. 3 der gemelde Wetin werking te Worden gebragt Brengen bij dezen ter kennis van allen, dien zulks zoude mogen aangaavr yoorecnt: Dat geene Afbraak van Gebouwen hoegenaamd albier zal mogen j gefchiedenzonder vooraf bekomene toeftemming van Heeren Burgemeester geleidende het op den 4 dezer aan de en Wethouders, behoudens het regt van ieder belanghebbende, om dan,. wanneer hij zich met de weigering van het verzochte cunfent, of met de voorwaarden, waarop hetzelve zal zijn verleend, mogt bezwaard vinden, ziefj deswege aan de hoogere Autoriteit te beklagen. Ten Tweede: Dat alle Afbraak van Gebouwen, of gedeelten van dien, zon. der vooraf bekomene toeftemming, zal worden gellraft met eene boete van 25 tot 50 gulden, of met eene gevangenis van één tot drie dagen, of ook met boete en gevangenis te zaoeüjj naar gelang der oraftandigheden, iet be oordeeling vaa den Regter. ,^ij.

Middelburgsche Courant | 1825 | | pagina 1