COUR AN'O MIDDELBURGSCHE No. 147. Dingsclag den 7 December. ZE ËrFrlTl N G E N. ji J E rr S T fJ D 1 N G E N. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 30 novemhet. Sir Charles Bagot heeft' laatstleden vrijdag vóór zijn vertrek naar de Nederlanden, aan het bureau van buiienlandfche kaken gearbeid, Het gouvernement heeft vrijdag depêches van fir B. d'Urban, gouver neur van Demerary, van den 10 october gedagteekendontvangen. In die kolonie heerschte eene volmaakte rnst. 2ïker perfoonmet name Edmond Angelini, begaf zichlaatstleden woensdag, naar den lord-mayor, en zeide toe hem: Milord! diegene, die de wet overtreden heefcmoet door het zwaard der geregtigheid omkomen. De heer Fauntleroy moet dus door het zwaard der geregtigdheid het leven verliezen. Indien, iniüsfchen, een ander zijne plaats wil vervangen zoo geloof ikdat de justitie voldaan moet wezen. Ik wil mij voor den beer Pauinleroy opofferen. Ik neem zijne misdaad voor mijne rekening en wil fterven, om hem te redden. Hij is vader; hij is burger; Zijn leven is nuttig; het mijne ftrekt der wereld tot last. Ik ben welvarende en mijne verftande- lijke vermogens zijn ongekrenkt. Ik vraag zulks niet, om dat men van mij zal fpreken, maar ik vraag zulks flechis als eene gunst." De heer Angelini heeft zijn verzoekom op het fchavot te ftervenmet veel kracht van redenen en met eene aandoening, welke blijken van zijne op- tegtheid droeg onderfteund. De lord-mayor heeft zijne verwondering over een dergelijk verzoek te ken nen gegeven en aan de verllandelijke vermogens van den verzoeker getwijfeld doch de heer Angelini verzekerde hem met hevigheid, dat zijne geestvermo gens zoo wel mogelijk waren, en voegde er bij: Vergun raij deze gunst} ik ben geheel bij mijn verftand." Meü heeft hem doen opmerkendat het tegen alle tegtvaardigheid en tegen alle gebruik ftreed (hetgeen een zoo wel onderrigt man behoorde te weten) om een onfchuldig in plaats van een' fchuldig mensch het leven te benemen hoe geneigd ook de onfchuldige wezen mogtom die opoffering te doen. De lieer Angelini antwoordde hieropdat er in de Heilige Schrift een vermogend argument tegen dit aangevoerde aanwezig isdaar hetzelve aan alle geloovigen bewees dat onze Heiland geftorven is ter verzoening der zonden van anderen. Hij wist nietwaarom men hem niet veroorloofdedit groote voorbeeld te volgen. Men deed hem de ongerijmdheid van zijn verzoek gevoelen, waarop hij eenigzins bedaarde, maat echter herhaalde, dat hij zeer verlangend was te flerven. Toen men hem vroeg, of hij niet dezelfde was, die, eenigen tijd geleden voor een' magistraat van het bureau van Great Malboroug-ftreet gebragt was zeide hij ja, doch dat de befchuldiging ongegrond was geweest; dat hij on fchuldig was, en dal zijne onfchuld was gebleken. Hij heeft ook bekend, dat hij eenigen tijd Bath bewoond heeft, met verzekering, dat men het naanw- keurigst onderzoek naar zijn gedrag kon doen; hierna vertrok hij. Hedenochtend, ten acht uren, heeft de bankier Fauntleroy, dedood- draf, waartoe hij, in de zittingen van de maand october, veroordeeld was, ondergaan. F.ene ontzaggelijke menigte bezette alle de toegangen en de nabu rige huizen van Newgate. Sedert verfcheiden dagen waren er plaatfen gehuurd aan de veniders, van waar men het gezigt op het fchavot haden de eigenaars dier huizen hadden eene foort van tarief van huurprijs gemaakt; deminfteprij- zen waren vijf f hillings, en de beste vijf guinjes. De nienwïgierigheid heeft zich aan deze afperfing onderworpen. SPANJE. MADRID den 55 november. Sedert den 13 ondervindt de koning, die nog (leeds het paleis van het Escuriaal bewoontmin of meer hevige aanval len van jicht. Er wordt dagelijks een bulletin van 's konings gezondheid pu bliek gemaakt. Dat van heden kondigt een bijna volkomen herftel aan. Het Schier-eilanden geheel Europa, hebben de gebeurtenisfen, waar van het kasteel van de Corunna, in de maandjulij 1823, het tooneel geweest is, met ijzing befchouwd. De opftandelingen, welke zich conftitutionelen noemden, hebben, in koelen bloede, 51 hunner landgenooten welkereenige misdaad daar in beftonddat zij hunnen koning getrouw gebleven waren, het leven ontrukt. Eene zoo verfoeijelijke daad vorderde de wraak der wet. Het lot der misdadigers is eindelijk bedist. Negen van de voornaamde moor denaars zijn veroordeeld om gehangen te worden. Een hunner, eenfchoen- maker van zijn ambacht, heeft, nog onder aan de galg het Tralaga gezon gen. Z. M. heeft den termijn voor de purificatie of zuivering der militaire, en burgerlijke beambten, welke op den 9 dezer bepaald was, verlengd. Zij zullen provifioneel halve foldij ontvangen. De raad van Kastilie heeft een koninklijk bellnit geteekenddat van een vrij zonderlinge inhoud is. Gedurende de conftitutie was aan militairen een groot gedeelte gefchonken van die uitgebreide (treken onbebouwd landwel ke in Spanje gevonden worden en onder den naam van Baldios bekend zijn; ook waren eenige dier (lukken gronds aan byzondere peifonen verkocht. Ver fcheiden eigenaars hadden moeite gedaan, om die gronden te ontginnen, en Waren op fommige plaatfen daarmede zoo wel gedaagddat zij daarvan goed land hadden gemaakt. Nu wordt bij koninklijk befluit bevolen, om het be bouwen van die gronden te (laken en dezelve als voordezen braak te laten liggen. Op nieuw houdt zich de politie van deze hoofdftad bezig met het plan, cm uit dezelve te verwijderen alle zoodanige perfonen welke het conllitutio- neel gouvernement naar Seville en Kadix gevolgd zijn en welke zich onder dat beftunr Onderfcheiden hebben, door het in het licht geven van gefchriften in den zin der conftitutionele regering. Nu verzekert men ftellig, dat dit plan ten uitvoer gebragt zal worden en zoo dit gefchiedtverliest Madrid meer dan vier duizend van hare aanzienlijkde inwoners. De politie heeft gelast, dat elk, die boeken, gefchriften, fpotprenten, fchilderijen of prenten mogt hebben, die, tusfchen den i januarij 1830 tot den 30 december 1823, in Spanje gedrukt of van buitenlands ingevoerd zijn, van welken inhoud of aard ookdezelve binnen dertig dagen aan den pastoor der parochie moet uitleveren. De boeken, die niets tegenftrijdigs met den godsdienst bevatten, zullen aan de eigenaars terug gegeven worden. De Franfche troepen, welke de garnizoenen der verfchillende vestingen van Spanje moeten uitmaken, zullen tusfchen 24 en q6,ooo man derk zijn. Op verfcheiden plaatfen in Kastilie zijn vrij fterke gewapende benden Rezien. Te la Guardia is eene troep van 80 man te paard verfchenen, wel ke door eea gewezen politieken chef van Burgos, een jong mensch van a8 laren, aangevoerd werd. Meo zegt, dat zy, in een dorp komende, dade> lijk naar de woning van den rss'oor p^nn en dien vermoorden, zoo hfj'iifef^r x vingt is. Te Puehia niet ver van Victoria hebben de koninklijke vrijvvillff;;-' gers de wapenen opgevat om omtrent dertig man te vervoegen, weVas-ia éS omliggende dorpen allerlei knevelarijen gepleegd hadden en die, op het aanna. deren der vrijwilligersde wijk naar de bergen genonlen hebben. Men vreest van, zoo de Franichen vertrekken, weder ten prooi te zullen wezenaan den fehrikkelijkden burger oorlog. FRANKRYK. PARYS den 30 november, Z. M. heeft gisteren de voorraadzolders eri het kanaal van St. Martin bezocht. Dit was de eerde maaldat de koning in de voordad St. Antoine kwamwier bevwners hunne vreugde over dit be zoek op eene ondubbelzinnige wijze beruigden. Men verhaalt, dat de ko.; ningi bij het bezigtigen van het kanaal, breedvoerig uitgeweid heeft overhtc voordeelige voor den daat van zoo groote ondernemingen, als het graven van kanalenvoor rekening van particulierenen dat Z. M. ook gefproken heefc over het groote plan, om van Parijs eene zeehaven te maken. Gisteren is in de draat du Colifée een gedeelte van een muur van eert huisdat opgebouwd wordtingedort. Verfcheiden werklieden werden ondef het puin bedolven, van welke er vier gedood en zeven min of meer gekwetst zijn. Een metfelaar, die aan een been was blijven hangen, werd door een timmerman gered, die den moed had vanop den niuur te klimmen, welke ook dreigde in te vallen, en hem met een touw naar beneden afliet. In den nacht van den 24 op den 25 dezer hebben wederonl verregaande ongeregeldheden plaats gehad in het koninklijk collegie van Orleans, ter (lil ling van welke men de gewapende raagt heeft moeten inroepen. Den vol genden dag zijn een groot aantal jongelieden naar hunne ouders terug gezondeni PARYS den i december. Onder de geruchten welke gisteren op de beurs liepen, was er een waardoor de cours, indien de beurs een uur langer had ge duurd, beneden de 100 fr. zou gevallen zijn: men zeide, namelijk, dat ain de geestelijkheid het houden van de registers van den civilen (laat wederom zou worden toegedaanin hoe ver hiervoor eenige grond isis onbekend. Heden heeft Antoine Leger, die, zoo als bekend is, dezer dagen een twaalfjarig meisje op eene allerwreedaardigde wijze heeft vermoord, te Ver- failles de doodftraf «ndergaan. De menigte aanfchouwers was ontzettende Men verzekert dat hij in zijne laatde oogenblikken veel zwakheid heeft bfr^ toonden dat hij als het w*re naar het fchavot is gedragen geworden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 2 december. lieden is de Tweede Kamer derStaten-Gene» raal vergaderd geweest. In dezelve is ontvangen eene nieuwe redactie van 4 titels van het Burgerlijk Wetboek, alsmede een befluit van Z. M.waafbij de heer de Stappers van zijnen post van infpecteur der wateren en bosfchen te Philippeville wordt afgezet, wegens zijn gefchrift over den afftand van doj meinen aan de naamlooze raaatfchappijonverminderd de vervolging der judi- tie, zoo daartoe termen mogten zijn. De centrale afdeeling heeft rapport ait-* gebragt over de concept-wetbetrekkelijk het droogmaken van de Zuidpias in Schieland, Door de commisfie voor de petitien is rapport gedaan over yerfchiU lende verzoekfchriften en, onder anderenover dat vandenheer(/^ Stappen^ omtrent hetwelk zij voorftelde, ora tot de orde van den dag over te gaan. Den ap november II. heeft de uitdeeling der prijzen aan de leerlingen van de arrae-fchool voor het onderling onderwijs alhier plaats gehad. Het be lang, dat deze treffende plegtigheid opleverde, had eene talrijke menigte tot zich getrokken, welke opgetogen is geweest wegens de werkzaamheden der leerlingen. Behalve in het lezen en fchrijven van de beide talen, mitsgaders de rekenkunde, wordt aldaar de handteekenkunst tot aan de bouwkunde, als ook de zangkunst, onderwezen. De heer iSejewj, na eene billijke fchatting van dankbetuiging aan onzen Doorluchtigen Monarch gebragt te hebben, door wiens grootmoecligbeid bet fraaifte en ruimde fchoolgebouw, dat het onderling onderwijs in Europa bezit, heeft doen bouwen, heeft de hoopdoen opvatten, dat weldra de weldaad van dit onderwijs zich ook tot de jonge meisjes zoude uitdrekken, waartoe de redenaar de edelmoedigheid van de dames dezer dad heeft aangefpoord. BRUSSEL den 3 december. Op het antwoord, door den conful Fraisfinet en den luitenant van den Bo$chkommanderende de brik de Pelikaan, mee '1 Konings bevelen belast, aan den dey van Algiers gegeven, inhoudende, dat het gouvernement der Nederlanden op generlei wijze voornemens was aan da vorderingen van den dey te voldoenen dat de admiraal gevolgelijk binnen 34 uren een kathegorisch antwoord verlangde, of hij zich al of niet in ftaac van oorlog mogt befchouwenbeeft gemelde dey van zijne eischen volkomen afgezien, en toegedaan dat de vrede, in 1816 gefloteuop nieuw zoude bekrachtigd worden. Deze tijding is hier van Port-Mahon overbragt door den heer Cliford Cecq van Breugeladjudant van den admiraal IVolteibeekkommanderende het Ne» derlandfche eskader in de Middellandfche zee. ARNHEM den 3 december. Dezer dagen hadden de volgende ongelukken plaats: Een jongetje van derdehalf jaar, zijnde een veelbelovend kind dcxjc de moeder alleen bij het vuur gelaten zijnde is jammerlijk door hetzelve omgekomen. Een man op een paard, over een geïnundeerden weg, bij den Heeckerenkolkrijdendeen denzelven misfendeis verdronken. Eenige lieden om aan zeker veer geen veergeld te betalen, met twee geladene wagens over den weg door het water willende rijden, zijn in een onpeilbaar diepen kolfe vervallen; een man en de vier paarden zijn verdronken; doch twee mannen en twee vrouwen zijn door de edelmoedige veerlieden Jan en Piet Siebers gered. 's GRAVENHAGE den 2 december. De koUecte. dezer dagen, ten be hoeve der noodlijdende ingezetenen in het G'-oot Hertogdom Luxemburg dooc het koningrijk gedaan, heefc, in de provincie Holland (Noordelyk gedeelte) opgebragt 6725. 73, MIDDELBURG den 6 december. De jaardag van Z. K.H. den Prins van Oranje, is hier heden op de gebruikelijke wijze gevierd. MIDDELBURG den 6 december. Wij zijn thans in (laat gedeld eeftige bijzonderheden mede te deelen, omtrent het treurig verlies van het brikfchip Harmonie^ kapitein E. Peterfen, hetwelk, met eene lading fuiker en koffij uit Suriname naar deze dad, op den 30 feptemoer II. was afgekomen, doch op de rotfen van Whitland-Baaiaan de Westzijde van de Ramhead, nabij Plymouth, inden nacht van den 23 november II,, is vergaan. Dit fcrtip pasfeerde Lezard in den besten daat des namiddags van den 22, toen zich de wind allengskens tot een' hevigen dorm begon te verheffendie hetzelve naar den wal voerdezoo dat men te middernacht Meeuwe Steen

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1