MIDDELBÜRGSCHE C O U R A NT. No. 144- Eingsdag den 30 November. 2iIBVrFSTIJT}lNGElSI. RUSLAND. PETERSBURG ^en 4 november. De Uralfche goudtnijnen worden meer en meer van belnng. Met het eintie dezes jaars verwacht men van daar 300 pud of 8,000 pond goud, gedeeltelijk aan de kroon, doch grootendeels san bijzondere perfonen toekomende. Het geheelwaaronder fomwijlen pla tina gevonden wordtbedraagt ongeveer 3,280 Ned, pondten naastenbij eene waarde van een milioen dukaten, In het begin dezet eeuw bedroeg de jaarlijkfche opbrengst der mijnen van geheel Amerika ongeveer 17,291 Ned. pond, en daaronder tlie van Brazilië 6873 Ned. pond. Rusland geeft alzoo thans'ongeveer half zoo veel good als Brazilië, en in de toekomst is eene aan zienlijke vermeerdering te verwKchten. r ON I S C H E EILANDEN. CORFU den 2 november. De opftand der dorpen van Acroceraune is vol komen; derzelver inwoners hebben den ftandaard van het krnis,van Buthrotum tot Avione, opgedoken. Brieven vanEpiru» melden ons, dat Argyrine, Mu- fachi en Konitza gemeenfchappelijk-handelen tot verdediging der onafhanke- lijkheid. IVIaurocordatö heeft den Turkfchen kommandant van Arta eene op- eifching gezonden. Men zégt dat Omer-Brionis in de engte der Vijf-Putten omfingeld en gedood is. Bmnen kort zal men verbazende dingen hooren. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 17 november. Men houdt zich alhier ernflig bezig met het bijeenzamelen van liefdegiften voor de noodlijdenden van dentegen- wootdlgen watersnood iii Wortemberg, Baden, Ryn Beyeren en Ryn-Hesfen, Het handelhuls Goll en zonen heeft, in den tijd van 3 dagen, 8780 fl, bij een gebragt, en de leeraars der onderfcheidene geloofsbelijdenisfen 2596 fl. te zamen 11,376 fl,j en zniks zonder collecte en zonder infchrij ving, Er wordt veel gefproken van eene conventie tusfchen verfcheidene ftaten van Zuid-Duit!Chlandten voordeele van hunne wederzijdfche handelsbetrek kingen, en gegrond op de beginfelen, die te Darmdad waren vastgetield, te weten, eene volkomene vrijheid van koophandel tusfchen de onderdanen der respective ftaten, en befchermende maatregelen, door allen genomen, tegeu buiten 's bnds, zoo als eene linie van douanen, overeenkomftig de bevolking van eiken ftaat. Sakfen zou geen deel aan deze conventie nemenmaat het ftelfel van onbeperkten handel met buiten 's lands aankleven. De Hamburger correspondent behelst het volgende, zoo men meent tan het Pruisfifche ministerie niet vreemde artikel uit Wittenberg, den 4 no vember: In een artikel van het eerfte Paryfche ministeriele blad de Etoile v»n den 28 ociober, wordt gezegd: De Katholijke religie maakt de zigt- baarde voortgangen in Dnitschland, en wint dagelijks meer in de openbare meening. Onder alle Duitfche regeringen toont Pruisfen, en inzonderheid het koninklijke ministerie, de billijkfte en welwillendfte gezindheden opzig- f, ten» de Katholijken. Men fchrijft deze genegenheid van het Pruisfifche ministerie aan eene voor de Katholijken zeer vereerende oorzaak toealle ff Ksfporingen, die op deszelfs bevel, ten aanzien van demagogifche woelin- gen, gedaan zijn, hebben getoond, dat geen Katholijke zich ondet deze revolutionaire verbintenisfen bevond." Dit fchijnt eene dier hatelijke zin- fpelingen te zijn, die kwaadwilligen aanhoudend aanwenden, om de Protestan- fche regeringen wantrouwend tegen hare onderdanen te maken. Aan onsen in het bijzonder aan het gedeelte van Sakfen, dat de wieg van het Protestantis- mus was, heeft onze, wegens zijne verdraagzaamheid en vrome vereering van het Evangelifche geloof evenzeerals wegens zijne andere koninklijke deug-1 den algemeen geëerde monarchnog voor weinig jarenin de oprigting van j een ftaiidbeeld van dr, Martin Luthereen doordaand bewijs der openlijke efkentenis van de weldaad der reformatie gegeven, en evenzeer liebben de onderdanen van hunne zijdedoor trouw en gehoorzaamheid jegens het ftaats- geftel en de wetzich het vertrouwen des konings waardig gemaakt. Behalve nn dat het klaar bewezen isdat verfcheidene der lludentendie op univer- fiteiten deel aan zoogenaamde demagogifche woelingen genomen hebbenen namenlijk een der eerfte ftichters van de BurfchenfchafiGr, v, B.uit W. Katholijken zijn, zoo zou zelfs, ingeval te Kópenick enkel leden van de Augsburgfche confesfie zaten, daaruit nog geene gevolgtrekking tegen de trouw der Protestanfche onderdanen te maken zijn. De bedoelde jonge lieden waren, blijkens eene waarfchiiwing van ambtswege, bloote werktuigen van een co- nriti directeur buiten de Duitfche grenzen, en dreven hun werk Hechts in het klein. Befchouwen wij echter de opftanden tegen de regeringen in het groot, gelijk zij in den jongden tijd voorgekomen zijn, dan vertoonen zich de Pro testanfche landen zeer geregtvaardigd want de nieuwfte omwentelingen had- den alle flechts in zulke landen plaats» waar de Katholijke religie, metuitflui- ting van andere, de heerfchende kerk is." GROOT-BRITTANJE. "LONDEN den 23 november. Het transportfchip de Freenesbury is denao dezer van kaap Coast aangekomenvan waar het den 29 augustus vertrokken was. Het brei>(« verfcheide zieke officieren Van dé armee en van de marine mede. Sedert de neerlaag der Ashaniijnfche armee in julij, was alles op het grondgebied van kaap Coast rustig gebleven. Te Acra liep het gerucht dat ten gevolge van het misnoegen en de infnbordinatie welke onder de Ashantijnen gefproten waren wit het mislukken van het plandcor hunnen koning gemaakt om de Engelfchen geheel te verdrijven, hij zijn koningrijk en zijn leven ver loren had, de Dunquiras gebruik gemaakt hebbende van zijne afwezigheid om het grondgebied en de hoofdftad van Ashanteeweifee hij zonder verdediging gelaten hadaan te tasten en te plunderen. De Victor had een Spaansch gal joot, 070 flaven aan boord hebbende, genomen; de flavenhandel werd nog altoos fterk gedreven, De HuU Advertifer zegtIn den loop van het laatde jaar heeft een huis van koophandel te Huil beenderen tot bemesting ingevoerd voor eene waarde van 40,000 p. ft. Zulks kan buitengewoon toefchijnen aan hen dje niet bekend zijn met de verbazende hoeveelheden beenderen welke uit Holland en van elders komen, maar wij kunnen verzekeren dat de zaak even waar sis zonderling is." IWaandag avond den 15 dezer is in Edimburg, de hoofdftad van- Schot land, en wel mdat gedeelte derzelve, hetwelk het digst wordt bewoond, een brand ontdaan, welke op eene geweldige wijze heeft gewoed en een aantal Woningen van zes tot zeven verdiepingen in den asch heeft gelegd. Hét fchijnt, dat het vuur, van tijd tot tijd bedwongen, telken reize op nieuw 'S uitgebroken, en dat eindelijk de vonken, die in menigte door de lucht wor den gevoerdden toren van eene der nabij gelegene kerken hebben aangefto- »enhetwelk dan ook ten gevolge heeft gehaddat de geheele torenfpits is afgebrand. IVIen begroot het aantil perfonen, welke bij dezen brand vau woning en eigendommen zijn beroofd op meer dan 300, en rtden om te vreezen, dat er e tel ij ke brandblusl'ciiefs, door het' eenen muurbij zijn omgekomen. In de republik Columbia, is bij de kamer der vertegenwoordigers aan genomenen vervolgens ook in den fenaat doorgegaan eene wetvolgens welke de befchikking over a'le kerkelijke waardigheden en goederen aan het gouvernement der republiek toebehoort. De gemaakte verordeningenom den toedand der daven In de West- Indien langzamerhand te verbeteren ondervinden daar niet weinig tegenftand bij de planterswijl deze daarin het beginfel van een' algemeenen opftand .der Negers zien. Met dergelijke fchrikbeelden hebben gewoonlijk alle grootfciie én heilzame maatregelen te wordelen. Het gouvernement laat Zich echterniet bedeesd maken; maar volhardt, en zorgt flechts, dat door gepaste ♦oordel- lingen en maatregelen zich onder de Negers geene verkeerde denkbeelden ves. tigen. Men wil geene dadelijk vrije menfchen van hen maken; maar henoolc niet eeuwig in eenen ftaat van diepe onkunde en volflagene beestachtigheid houden. Langzamerhand moeten zij door eene gefchikte behandelingtot ware redelijke wezens opgeleid worden. Met elk uieuw geflacbtzal meo alzoo kunnen winnen. Gisteren zijn er brieven van Mexico tot den 18 feptember ontvangen. De generaal Vittoria is tot prefident van Mexico benoemd. De generaal Bra vo, thans opperde bewindvoerder, heeft zich die keuze laten welgevallen en zich bereid verklaardom onder den generaal Vittoriaale vice-prefidentte dienen. De laatstgemelde ftaat bekend als een ftrenge tegenftander der Span jaarden weshalve ook de oude Spaanfche inwoners zeer vërfchrikt over z^ne benoeming zijn. De Mexikaanfche regering heeft eene nieuwe leening met bankiers van Lon den gefloten. Ofiiciele berigten uit Peru van den 18 augnstustoonendat de be vrijder Bolivar eindelijk van Truxillo met zijn leger tegen de Spanjaarden, on der Canteracis opgerukt. De Spanjaarden hebben geen ftand gehouden maar zijn, bij de aannadtring van Bolivar's leger, fuel teruggekomen. Geene mogelijkheid ziende, om hen met de infanterie te bereiken, ftelde hij zichaaii het hoofd zijner ruiterij, en bood die des vijands, offchoon talrijker, bij Juninde gelegenheid tot aanval aan. Het kwam tot een gevecht. De rui terij der Spanjaardenop welke zij hun meeste vertrouwen deldenwerd ge- flagen en verftrooid, Bolivar's leger rukte nu ongehinderd voorwaartsen hij zou weldra zijn hoofdkwartier in de vale! van Jauja opgeflagen hebben. SPANJE. MADRID den november. Een ftatistiek tableau van den Aroerikaan- fchen archipellevert het volgend overzigt opover de uitgeftrektheid en de bevolking der voornaamfte eilandenwelke dezelve uitmakenCuba of His- paniola, aan Spanje toebehoorendeis 6000 vierkante mijlen groot, en heeft eeoe bevolking van 234,000 blanken en 198 zwanen; Puerto-Rico, mede aan Spanje behoorende, 460 vierkante mijlenmet 80,000 blanken en 20,000 zwarten; Jamalka, eene Engelfche kolonie, 710 vierkante mijlen, met 30,000 blanken en 130,000 negers; Martinique, aan Frankrijk behoorende, is 42 vierkante mijlen groot en heeft eene bevolking van 9,200 blanken fen 87-,ooo zwarten; Guadeloupe, insgelijks van Frankrijk, 75 vierkante mij len, 12,750 blanken en 102 zwarten. Uit deze opgave blijkt, dat het meest bevolkte eiland van de Antilles, naar evenredigheid, Martinique is. De uitgeftrektheid van St,-Domingo is 3,330 vierkante mijlen en deszelfs be volking wordt op 30,000 blanken tegen 500,000 zwarten begroot. Doch deze opgave is zigtbaar vergrootdaar het bewezen isdat de bevolking van St. Domingo ieder jaar grootelijks afneemt. F R A N K R Y K. PARYS den 23 november. Morgen moet het hof van asfifes van Verfailles zich bezig houden met de zaak van zekeren Leger, befchuldigd van, na een tüd lang in de bosfchen en rotfen van Montmirant zich opgehoudenaldaar in eene toevallig ontdekte rotskloof zijn verblijf genomen, en zich, deels met wortelen, vruchten en koorn-aren, welke hij opzocht, deels met brood welk hij van tijd tot tijd bij avond te Ferté Aleps ging koopen, gevoed te heb- ben, eindelijk op den 10 augustus II. in eenen aan het bosch grenzenden wijn gaard zekere Aimée Conftance Debully, oud i2| jaar, overvallen te hebben; dat meisje zijnen doek om den hals geflagen, en haar zoo op zijnen rug het boich ingedragen hebbende, en ontdekkende dat het geen bewijs van leven meer gafbedreef hij aan baar lijk gruwelen, waarvan de menschheid terng beeft, en begroef het vervolgens in zijne fpelonk. Toevallig werd het, nt verloop van eenige dagen, door de onvermoede nafporingen harermagen, ont dekt, ook Leger gegrepen, en hij na vele verhooren voor den regter van inftructie eindelijk overtuigd, [in de zitting van het hof van den 24met gefloten deuren gehoudenis deze ellendige ter doodfttaf verwezen.] NEDERLANDEN. BRUSSEL den 25 november, lu de zitting van de Tweede Kamer d«t-, Statengeneraalvan heden, is ingekomen eene nieuwe redactie van het ont werp van wet, wegens de vijf-en-twintigjarige Uitloting van de Kans biJjet- ten der üitgedelde Schuld, waarbij onderanderen wordt voorgefteld die nit- loting te bepalen inde maanden april, mei en junij van het jaar 1825, en de belanghebbenden intusfchen de gelegenheid te gevendeel te nemen aan eene converfie van de üitgedelde in eene tentegevende Schuld. Voorts is in» gekomen een ontwerp, ftrekkende om den koers der Franfche munten in het Koningrijk der Nederlanden te doen ophouden, uiterlijk voor 1826. KUINllE (jtan de Zuiderzee, pröv. Overysfei") den 15 november. De ftorm en watervloed van den 14 der vorige maand, waarbij een aantalfchapen zijn verdronken en weggefpoeld en veel fchade aan onze achteretven heeft na-; gelatenkwam bij deze van heden in geene vergelijkingdaar in alle huizen het zeewater inftroomde, de vloeren deed oprijzen en onderstboven raakten^ de kelders, regenbakken, waterputten vol liepen, zoodat in weinig tijds in eenige huizen 334 voeten water ftonden de menfchen de vlugt op de zoi- ders namen, en met fchuiten over de ftraat hun het noodige aanreikten; de beesten ftonden op de ftalien in het water, waardoor men hun in 24 uren tijds niets kon to. brengenregenbakken, waterputten waren voor menfchen en beesten onbruikbaar gewordende zee floeg van achteren tegen de huizen en fc hu ren zoo geweldig (vermits men buitenden zeedijk ligt), datmen vrees de voor eene geneele inftorting, want rikkmgen of fchuttingen waren daar niet beftand en dreven geheel weg, de boerewoningen te Agterveen onder deze plaats, en waarvan drie derzelve aan het Domein toebehooreii, ftonden ropd^ om in de bare zee; een boer van een dezer woningen, ftak een gat in het hooi, waar hij met zijn gezin, den ganfchen dag, zonder vuur en licht moest verblijven, om met de zijne zich te beveiligenen de beesten, welke tot

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1