COURANT. MIDDELBURGSCHE No. 134- Zaturdag dcii November. /H^iSÏ^ N I E U ir S T n D 1 N G B N. i 824'* RUSLAND. PETERSBURG den i6 October. De keizer is den 19 feptember te Sta. wropol aangekomen, en heeft dei) volgenden dag, het in de nabijheid dier ftad gekampeerd leger der Kahnukken geïnlpecceerd. Daarna begaf Z. M. zich naar Samara, enden 01 naar Orenburg. De volksmeniïte des geheelen Rusfifchen rijkshet koningrijk Polenen het grootvorllendom Finland daaronder begrepen, bedroeg in het begin van dit jaar, volgens geloofwaardige opgaven, 53 millioenen 763,000 zielen. De bevolking van Rusland neemt elk jnar met een half millioen roeufchen toe. I S T R I E. TRIEST den 19 October. De jongde tijdingen van Misfolunghi behelzen het volgende Alhier heerscht de grootfte rust; de algemeene zaken van West-Grieken land bevinden zich op dit oogenblik onder het bertuur van eenen raad van drie notable Grieken, welke prins Maurocordaio voor zijn vertrek naar het leger beeft opgerigt. De juftitie worde goed beüuurdde vrederegters betlisfen de zaken ter eerller resfort, eene regtbank ter tweeder, en eene andere van ap- pel ter laatfter inftantie. De werkzaamheid der politie is weinig beteekenend. De vestingwetken van Misfolunghi zijn thans van de landzijde voltooid; de wallen, de zeer wijde en diepe grachten en verfcheidene buitenwerken, zijn voldoende om de vesting tegen de Turken te verdedigen, indien zij het mog- ten wagen om op nieuw tot IVIisfoUinghi door te dringen. Men is bezig om rog eenige werken aan den zeekant aan te leggen, die daarenboven aan die zijde zoo laag is dat geen Turksch vaartuig dezelve zou kunnen naderen. De drukkerij die federt eenigen tijd te Misfolunghi is opgerigt, beeft reeds on- derfcheidene persfen, van welke de nieuwelings opgerigte courant wordt uit gegeven, die reeds velf; geaboa.neerden buitenslands telt, bijzonder op de lönifche eilanden en in Italië, De uitgever dezer courant is doctor Meyer, een Zwitferdie zich federt twee jaren in de lïad heeft gevestigd en die de bijzondere befcherming van den prins Maurocordato geniet. De veldtogt van 1824 is in West-Griekenland door de Turken noch Grieken geopend. Het door iVlaurocordato te Misfolunghi geformeerde korps, is geplaatst op de hoogten in den omtrek van het klooster van Ligowitz, üechts 8 mijlen van de ftadi Maurocordato heeft zijn hoofdkwartier in het klooster zelf. Zijne voorhoede is 4 mijlen voorwaartsonder het bevel van den Griekfchen gene raal Dzonga, die dikwijls met de Turken Haags is, welke gevechten echter niet veel beteekeneti. De voorname luitenants van Maurocordato zijn Makri, Zukka Alexaki, enz.; de defertie was vrij talrijk onder zijJie troepen, omdat zij zeer flecht onderhoud cutvangen, offchoon hunne betaling ftipte- lyk gefchiedt." DUITSCHLAND. FRANKFORT den 30 October. Gisteren zijn te Maintz het gonverne- 'nent der vesting en bet kommando der plaars overgegwin, te weten: het eetfte aan Pruisfen en het laatfte aan Oostenrijk, en zulks ingevolge de vroe gere conventienvolgens welke aldaar de posten van gouverneur en plaats- kommandant om de 5 jaren tusfchen Oostenrijk en Pruisfen afwisfelen moeten. GROOT-B RITTANJ E. LONDEN den 49 October. In de Nieuw-Yorkfche couranten leest men het volgend, niet onbelangrijk verflag van het in handen der zeeroovers vallen van de Amerikaanfche brik Hei:i-ykapitein Jofiah "Rhodes, op deszelfs togt van St. Jago in de golf van Mexco naar Matanzas met eene lading muilezels, en het hernemen van deze brik door een Engelsch fchip: Op den 16 augus tus, omtrent vijf mijlen oostwaards van de baai van Honda en omtrent vijf mijlen van het ftrand, werd de brik aan boord geklampt door tweezeeroover- fchooners, met tien koppen bemand; zij vervoerden den kapitein naar boord van eenen grooteren fchoonerwelke aan het Ürand ten anker lag. Deze was gewapend met draaibasfen, musketten, pistolen, hartsvangers en mesfen in overvloed; het volk beftond uit 44 of 46 man; zij eischten geld van den ka pitein; daar hij zulks niet had, hingen zij hem een en andermaal op en, hem weder aflatende en hem op het dek op twee planken nederleggendeftreken zij tot twee maal toe een mes over zijnen hals; hierop verklaarde hij hun. dat er tien oneen gouds aan boord van de Hemy waredeze werden terftond gehaald. Daarna (leepten zij de brilt op ftrand kapten de beide masten maakten de zeilen los en hragten de ganfche takelaadje, benevens de ankers en kabels alsook verfcheiden kisten en balenwelke kapitein Rhodes vermeen de eenige dasen te voren uit een Ametikaanfchen fchooner geroofd te zijn, uit den zeeroover-fchooneraan boord van twee kleinere fchooners. Des avonds werden vier man uit het volk van de brik Henry aan boord van den zeeioover gebragtdeze verhaalden aan kapitein Rhodes, dat de zeefchuiiners het volk van de Henry allerwreedst behandeld hadden, en dat zij William Kelly den arm hadden gebroken. Li den morgen van den 17 zeilden de bei de kleine fchooners oostwrnrts op. Kapiieiii Rhodes en vier man werden in het hol van het fch^p gefmeten; hun voedfel beftond uit rijst en water. Te gen den middag werd het overige volk van de brik aan boord gebragt en insge lijks io het hol gefloten. Den 18 des morgens vervoegde zich de vracht- fchooncr no. 381 bij de zeefchuimers en werd beladen met gerookt vleesch was, koffij en een gedeelte der takelaadje en zeilen van de brik, waarna de zelve zich oostwaarts en ongetwijfeld naar de Havannah onder zeil begaf. Bevorens het afzenden van dezen fchooner was al het volk van de brik op het dek geroepen en, benevens kapitein Rhodes, aan het maken van kardoezen en dergelijk werk gezet. Omtrent twee uren in den middag verfcbenen de beide zeeroover-fchooners en vertrokken insgelijks oostwaarts met eene uit den grooten fchooner overgenoinene lading. Met het vallen van den avond wer den kapitein Rhodes en het volk weder in het hol opgeüoien, Den 19 kwa men (ie beide fchooners te rugvoorzagen zich van eene tweede lading en zeilden andermaal oostwaarts met dezelve. Kapitein Rhodes en zijn volk wa ren weder, even als daags te voren, op het dek in het werk gefteld. Met het aanbreken van den volgenden morgen ligtte de zeeroover het ankerom jagt op eenen fchooner te makendoch denzelven niet kunnende achterhalen keerde hij tot zijne vorige ankerplaats te rug. Op den 21 des morgens ten *ier urewerd het volk van de brik naar boord van de Henry gezondenom de muilezels daar uit te hijsfchen; zulks was uaauwelijks begonnen toen er drie gewapende booten verfchenen. De zeeroovers raakten hierdoor geheel ver ward, fommige fprongen in het water en andere in hunne floepen, uit al hun fflagt ftrandwaarts roeijende. De brik en fchooner werden bemagtigci door de booten, welke tot het koninklijke Engelfche fchip the Icarus behoorden en aldus het leven reddeden aan het volk van óe Henry, hetwelk zich na deont- jcheping der muilezels zoude hebben zien vermoorden. Onder de zeeroovers iiad kapitein Rhodes zekere petfoiien, Johnfoa en Elias Manuel genaamddie hü re voren in Nieuw-Orleans gezien had, herkend; deze haddeh hem vii^-.'^g^.eM brald, dat zij ftechts federc ruiiu drie maanden ter kaap voeren; zij hadderr"— 12 fchepen K'enomen en verbrand, en wilden zich over het lot, dat hem ka pitein Rhodes en den zijnen te wachten ftoiid, niet uitlaten. Uit de grootte der verfchillende wrakken vermeende kapitein Rhodes te kunnen opmaken dat zij met ongeveer 130 koppen bemand hadden moeten zijn. welke naar alle waarfchijnlijkheid alle aan deze barbaren tot bloedige offers hailden verftrekci Ds Courier wederfpree'Kt de tijding van de asnkonisc te Duins van hec buitengewoon groote fchip van Canadazeggende dat men van dit fchip niets heef' gehoord federt het de i*aer Lanrens verlaten heeft. F r' A N K R Y K. PARYS den 30 October. Bij eene koninklijke ordonnantie, van den 07 dezer, wordt bepaald, dat de crediten, ter vinding der uitgaven van deri achterftandmet den i december aanftaande zullen gefloten worden; terwijl de alsdan nog in kas blijvende fondfen op den dienst van 1823 In ontvang worden gebragt Z. E. de minister van fiiiancien heeft federt een paar dagen het nieuwe prachtige hotel, voor zijn departement ingerigt, betrokken. Hetzelve kan in de daad een paleis worden genoemd en is prachtiger gemeubileerd dan's konings woning. Het is gefticht voor de posterijenten tijde dat de Franfche bajo netten de wet van Rome tot Hamburg voorfchreven en de ftaatszucht van den geweldenaar nog grootere ontwerpen vormde. Daar alle de bureauxtot het beheer der geldmiddelen beiioorende, thans in dit hotel vereenigd zijn, rekenc men dat er dagelijks 6000 ambtenaren bijeen komen behalve het groot aan tal perfonen, welke er door hunne wenfchen of#klagten worden henen gedre ven. Het ontbreekt niet aan fpotternijen we^ffls deze omftandigheidvooral van de gene, die dag en nacht arbeiden-j i^^Pen minister uit dit prachtige hotel te verwijderen, welkeer zich echter vodrals nog niet aan fchijntte ftoreii. Alle onze bladen behelzen de lijkredewelke over wijlen koning Lo- dewyk den achttienden door den bisfchop van Hermopolis uitgefproken is. Morgenzondagzal ook in de Gereformeerde kerk van hec Oratoirein dé ftraat Sc. Honoré het affterven van dien vorst gedacht worden. De prefidenc van hec confistoriede4heer Marron, zal de lijkrede houden. Voorlaatstge- melde gemeente is alhier eene nieuwe kerk gevestigd in hec paviïloen Van den tuin Marbeuf, De verbazende uitwerking der GrieKfche branders wekt natuurlijk nieuws gierigheid raar de wijze van derzelver zamenftel, hoezeer, bij een wapen van dezen aard, het raisfchien niet zoo zeer aankomt op deszelfs meerdere of mindere volkomenheid, dan op de ftoutheid der genen, die het bezigen. Zie hier wat een bekend fchrijver van deze vaartuigen verhaalt: De Griekfché branders onderl'cheiden zich zoo veel ik van kapitein Philip Jourdain verno men heb, zegt de heer de PouqueviUe, «an die gene, welke tot nog toe bij de marine gebruikt ziJn. Zij beftaan uit oude fchepen, die met brandba- K ftoiFen, buskruid, zwarelpik, ért dergelijke gevuid ztjn. Het touw werk is me: breeuwfel omwonden, hetwelk in een mengfel van falpeter, kam fer, fteen-en lijn-olie, geest van wijn, enz., gedoopt is. Van hettusfchen- dek tot aan dit touwwerk zijn op deze wijs eene foort van ladders gemaakt, zoodat de brand zich terftond aan alle deelen van het wand kan mededeelen. Binnen in het fchip bevinden zich goten of buizenom het vuur naar alle kanten te leiden, en eene dezer goten, welke met de overige in verband ftaatkomt uit aan een der vensters van het fchip. Buiten aan de venfiers is een ftaketfel opgerigt; op hetzelve plaatst zich de kapitein, om den bran der ^an te fteken.. en zijne boor ligt rnet de manfchappen gereed, om hem dadelijk op te nemen zoodra hij het fchip heeft aangefïoken. De kapitein, die altijd uit de beste matrozen verkozen wordt, flaat het fchip, dat hij ver branden wil, voor zonne-ondergang gade, en gedurende den nacht zendc hij den brander op den vijand af. Wanneer de voorfteven in hec touwwerk van hec vijandelijue fchip gewil<keld is, en het vuur ter goedercijd wordt aange- ftoken, dan redt zich de kapitein in zijne booten keert te rug naar het vaar tuig dat hem verwacht. PARYS den 31 October. Eergisteren is de koning en de dauphin ter jagc geweest, op welke vijf honderd ftukken wild zijn,gedood, waarvan er door den koning 260 en de overige door den dauphin gefchoten zijn. Als ftellig verhaalt men, dat het traktaat, krachtens hetwelk de Fran fche armee Spanje tot den i jannarij aanftaande bezetten moet, niet hernieuwd zal worden en dat het Franfche kabinet befloten heeft, om Spanje te doen ontruimen. De aftogt der troepen zoude met het einde van december een aan vang nemen; 25000 man zouden naar Frankrijk terug komen en het overige gedeelte van het leger aan deze zijde der Ebro gekantonneerd worden; Ka. dix, Pampeluue en Barcelona evenwel zouden Franfche bezetting houden. Een der nieuwsbladen, welke ook melding maakt vau dit beftnit van het gouvernement, voegt er bij, dat dit het noodzakelijk gevolg isvandemoeije- li^kheid om langer een leger in Spanje te laten, zonder van koning Ferdi nand nieuwe zekerheid te vragenzoo met betrekking tot de veiligheid der troepen, als tot de geldelijke belangen van Frankrijk, en dat die zekerheid niet wel te verkrijgen iszoo lang Spanje geen ftelfel van crediet heefthet geen op de mogelijkheid doet hopen van de teruggaaf der aanzienlijke voor- fchotten van Frankrijk en der nieuwe uitgaven, welke eene vermeerdering van magtdie de tegenwoordige ftaat der zaken vordertnoodig zoude maken. Tc Müntpcllier is Isacilelijk op eenen zondag een wegens zijne jaren en zijne deugden zeer geëerd geestelijke, de heer Crespipastoor van St. Rochna eene leerrede den predikftoel verlatende, op den trap zelven dood gebleven. De Alijerynen fchijnen het niet bij bedreigingen tegen Spanje te hebben gelaten. Volgens eene depêche van den kapiteni generaal der Balearifche eilanden aan den kapitein-generaal van Catalonie, zijn werkelijk in de eerfte dagen dezer maand 7 zeilen in de nabijheid van Ivica komen kruisfen, welke men voor Algeryiifche roolïchapen fcheen te moeten houden, en heeft men den 4 dezer van kaap St. Antonio 3 dier zeilen zien jagt m.iken op eene brik, waarvan men gelooft dat zij zich meester gemaakt hebben. Te Barcelona heeft men, ter waarfchuwiiig van de commercie, deze bijzonderheden door middel der courant publiek gemaakt. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 31 octobcr. Niet alieen is het bewuste ontwerp van wet betreffende het huwelijk van Prins Fiaktik, gisteren bij de Tweede Ksmer met eenparigheid van ftemmen doorgegaan j maar ook is hetzelve nog gisteren in de Eerfte Kamer aangenomente gelijk met het ontwerp van dank-adrcs der Staten-Generaalin antwoord op 's Konings openings-rede, Het hof van asfifes van Zuid-Brabaad heeft gisteren in de zaak van eenen gewezen notaris te Bergen in Henegouwen, goiiaamd üeor^c^ uitfpraak

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1