COURANT.^ MIDDELBURGSCHE No. I23< iöai. Dings dag den 12 October. SiEV TF ST IJ DINGER. NEDERLANDEN. l N G EN. Z E E TT D OOST-INDIE. BATAVIA den i" mri. Den 4 maart is de gouverneur-gener«alaanboord van de EuridUekapt. ffWdenburg, en verzeld door de Sirene, kapt. Hui, en de koloniale oorlogfchepen Zwalu^^ en ZJ.^r^a. in de baai vanAm- i;Jtèn anker gekomen. Z. E. is door den gouverneur der iVIüluccosden heer Lhs met de meeste plegiigheid ontvangen, en in het gouvernements-huis .Batoe-Gadia gehuisvest. Z. E. heeft de werken en gebouwen in oogen- fchouw genomen, en ook de boedrukkerij van Ds. Kam met een bezoekver- lerd Den U maart is Z. E. naar de kust Hitoe overgeftokenen vervolgens. 1 eene orangbaija, naar Larique gelievend. Eenige dagen daarna heeft Z. F h°t eiland Haroeko bezocht en bij het doortrekken van den Pas-Baguala Ust «neven, om het kanaal ter doorgraving van deze landengte, 't welk reeds Deftjat met kracht doonezetten. Den 29 heeft de gouverneur-generaal een gastmaal gegevenwaarbij 150 perfonen zijn tegenwoordig geweest. Bij de ze gelegenheid is het niet onopgemerkt gebleven, dat de heer van der Capel- knii eerde gouverneur-generaal is, welke federt den tijd van den heer van nitmen (i<538) de Molnccos heeft bezocht. Den 18 april heeft Z. E. Ambon verlaten en vijf dagen daarna is het fregat Euridice voor Banda ten anker gekomenjuist op het oogenblikdat de ver- naarde brandende berg Coenong Api éenen nieuwen krater opende en wolken van rook en asch uitbraakte, zonder dat men echter voor eenig dadelijk ge- vaar beducht behoefde te zijn. De kolonel Raaf, refideut te Padang, op het eiland Sumatra, is den 17 april overleden. Het burgerlijk gezag is vooreerst overgegaan in handen van den adfiftent-refident van de districten van Menangkabo, den heer Baud. Den 13 dezer heeft men te Magellaan, refidentie Kadoe, bij een termo- meter van 78° en eene zwaar benevelde lucbc en Qilteeene hevige aard- beving gevoeld. EILANDEN. KORFÜ den 6 feptember. Alhier is eene publikatie in het licht verfche- nen van den opper-kommisfaris der lonifche eilandenwaarbij dezelve verklaart alle aan Grieken toebehoorende fchepen of ladingen te zullen doen aanhouden en wegnemengefchieaende zulks ten gevolge der door de provi- fionele Griekfche regering gedane weigering, om hunne verklaringwaarbij alle, ten dienst der Turken of Egyptenaren verhuurde of bevrachte Europe- fche fchepen vijandelijk zullen behandeld worden, in te trekken. Ten gevolge van deze afkondiging zijn onverwijld twee Engelfche fregat ten, die hier juist ter reede lagen, naar de wateren van iVIorea gezeild, en OP de hoogte van Zante zal ook hec admixaalfchip zich bij dezelve voegen. ITALIË. ROME den 18 feptember. Van den i augustns tot den 15 zijn dageliJKS voortgezet de predikatien in de opene lucht, die tot voorbereiding vauhetju- bilé, van het aanQaande jaar, moeten dienen. De Heilige Vader heeft ach tereenvolgende al die fermoenen bijgewoond, welke op zes der grootfte plei nen zijn gehouden, en op drie dooraartsbisfchoppen. Z. H. heeft zich zelf driemalen naar eenige dezer oefeningen begeven, en den laattlen dag, Maria Hemelvaart, heeft hij op het groote plein van Navona den zegen uitgedeeld. Het plein was opgepropt met aanfchouwersalle veufters waren bezetde daken zelfs waren bedekt. Men kan dus, zonder overdrijving, het getal aanwezigen wel op 50,000 ftellen. Het was een indrukmakend fcbouwfpel, deze menigte op hetzelfde oogenblik in de grootne ftilte te zien nedetknielen. De nadering van het heilige jaar zet de ganfche ftad in beweging. Men fpteekt veel van de brievendie de Katholijkc vorften aan Z. H. gefchreven hebben, waaronder, zegt men, vooral uitmunt die van Lodewijk XVIII hetwelit een meesterlluk van welfprekendheid en vroomheid is. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 5 october. De regering van het Zwitferfche kanton Thurgau heeft zeer ftrenge maatregelen genomenom het zedebederf zoo veel mogelijk te keer te gaan. De opzigters der gemeenten, de voogden en ouders worden ten ernftigfte gelastom een waakzaam oog op hunne onder- hoorigen en kinderen te houden. De vrouwendie het kanton mogten willen verlaten, zullen door de leeraren worden vermaand, om zich deugdzaam te gedragen en zij wier gedrag berispelijk ziju mogtkunnen geene brieven van oorfprong verkrijgen, ten einde haar te dwingen, om onder het toezig: harer gemeenten te blijven. De vader van een onwettig kind zal, behalve eene fchadevergoeding aan de moeder en het onderhoud van het kind nog eene boete van 25 tot 200 gulden moeten betalen, naar gelang van zijn inkomen en, zoo hij onvermogend is, tot dwangarbeid of gevangenis veroordeeld wor den. Indien hij niet tot het kanton behoortzal hetzelve hem worden ont zegd en zoo hij van een kanton is, waar de onechte kinderen aan de moeders toebehooren, zal deze de boete betalen. Zondigt men voor de tweede maal, dan wordt de ftraf verdubbeld en blijkt hetdat er dan nog misdadige betrek kingen biyven plaats hebben, moet de hooge politie zich de zaak aantrekken. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 6 october. De heeren Bowring ep van Dyk, welke, on der den titel van Batavian Anthologyeene bloemlezing van oude Hollaud- fche dichtersdoor hen in het Engelsch vertaald hebben uitgegevenheb- ben van Z. M. den koning der Nederlanden eene fraaije gouden penning ont vingen, als een blijk van zijne hooge goedkeuring van hun werk. Er zijn berigten van Bombay, aiadras en Calcutta ontvangen. Op den S3 april is commodore Grantdie de zeemagt der expeditie tegen de Birmans commandeert, met het fregat Liffey van Madras naar Rangoon gezeild. De la«fte tijdingen, die men te Calcutta bad van de verrigtingen tegen die vijan den, liepen flechts tot den 28 maart en melden, dat de Engelfchen Gow- hatty, de hoofdftad van Asfam, hadden bezet, na dat de vijand alle zijne vetfchanfiDgen verlaten had en, zoomen zeide, naar Roofah terug getrok ken wasom zich daar met eene groote raagt van Birmans te vereenigen. De Birmans hadden voor hun vertrek veertien opperhoofden der Asfams ter dood gebiegtook waren er verfcheiden flammen dezer natie opgeftaandie hen op hunnen terugtogt naar A va zeer verontrustten. Van Chittagong fchrijft jnen, dat in die omllreken een leger van 30,000 Birmans ftond hetwelk eenen inval in de Engelfche bezittingen moest doen, zoodra Rangoon aangetast werd. PORTUGAL. LISSABON den 18 feptember. Z. M. heeft de oprigting bevolen ecner' lithografifche drukkerij, welke onder beheer van den graaf van Palmella, mi« op welke bet wederzijdsch onder navolging van het gene door de vorften van an- :uur over deze fchpol is opge- Deze fchool blijft tot nadere regt van nister van biiitenlar.dfcho zakenjrefleld zal wordenen de benaming zal voe. reii van koninküjk bureau van iithogrfc. Ken iwoede koninklijk befluit be- veeit de oprigting van eene normale fchool wijs gebezigd zal worden in dere Europefche natiën is ingevoerd. Het beftuur over deze fchool is opge. dragen aan den hoogleeraar Jan Josef Lecocq. bepaling onafhankelijk van de generale directie der ftudien en bevrijd van der- zelver infpectle. S F AN J E. MADRID den 28 feptember. Sedert den 22 dezer bewoont de koningmet zijne familie het Eskariaal. De koninklijke vrijwilligers van Madrid bezetten alle de posten aan dat paleis. De intendant van Zamoradon Aguihio y Conde, is te Malaga in hech tenis genomen en wordt naar Madrid gevoerd. Te Valencia is de generaal St. Marcdie zich fteeds als zeer koningssezind gedragen had tot elks groote verwondering gearresteerd en zijne papieren naar Madrid opgezonden. De woede van het volk kent bijna geene palen meer; te Salamanca moet de gewezen intendant van policie zich fchuil houden uit vrees voor het ge. meente Segovie heeft men op nieuw alle perfonendie in de nationale mi litie gediend hebben in de gevangenis geworpen. De aarts diakendie ou der de conflitutie een aanzienlijk ambt bekleed had en 's konings amnestie had verkregen, was naar zijne kerk wedergekeerd, doch gedwongen, om naar el ders te vlugten, dewijl de bisfchop van het Stift bevolen had hem in hechte nis te nemen. De rectoren der verfchillende univerfiteiten hebben eene geheime order gekregen, waarin hun gelast wordt, om de ftudien tot nader order op te fchorten, teneinde, zoo als de raad van Kastilien zegt, de jeugd, die hare letterkundige loopbaan gedurende de omwenteling begonnen had de verkeer de beginfelen moge vergeten die haar toen ter tijd geleerd zijn. De invoer van goud en zilver is toegeftaan, behoudens een inkomend ten honderd. FRANKRYK. PARYS den 5 october. Gisteren is er receptie van dames ten hove geweest meer dan twee honderd zeventig aanzienlijke vrouwen hebben hare opwach ting bij Z. M. gemaaktwelke haar ftaande en omringd van de officieren van zijn huis ontving; daarna hebben deze dames bij dedauphine, den dauphin en bij madame, hertogin van Berry, haar hof gemaakt. Nooit had mengroo- ter toevloed van menfchen aan het hof gezien; ook verdiende bijzondere op merking, dat men aldaar vele perfonen zag, die anders niet gewoon waren el kander op die plaats te ontmoeten. Onder anderen bevonden er zich de prinj de Talleyrand de marquis de Seraonvillede burggraaf de Chateaubriand, de heeren Royer CollardRavez en vele pairs van frankrijk en gedeputeerden vau beide kanten der kamer. Men verwacht vrij algemeen eene verandering in het ministerie. On^ dertusfchen maken de dagbladen vooral de liberale en ook die der koniiigsge- zinde oppofitieeen ruim gebruik van de opheffing der cenfuur, om de mi nisters te hekelen over hun gedrag, geduren de vorige regering en voorname lijk gedurende de laatfte dagen van 's konings leven. Honderd jongelieden uit de militaire fchool zijn als tweede-luitenanw in verfchillende regimenten geplaatst. GENT den 6 october. In onderfcheiden fteden der zuidelijke provhicicn had menreeds federt eenigen tijdeen departement der maatfchappi) Tot Nut van Algemeen opgerigt. In de hoofdplaats van Oost-Vlaanderen be- ftond er tot dus verre nog geen zoodanig. Eenige lieden van aanzien hebben zich daartoe eindelijk ook alhier vereenigd. Zoo men verneemtzal de eer de bijeenkomst eerstdaags plaats hebben, tot het verkiezen van beftuörders en voor de verdere verrigtingenwelke de daarftelling van het Gentfche de- parteraent vordert. MIDDELBURG den 11 october. Bij Koninklijk beduit van 20 feptera- ber no. 43 is tot notaris in het arrondisfement Middelburgmet last om te Middelburg te refideren benoemd de heer Dirk Johan van der Horst Serlé tot dus verre notaris in het kanton Vererefiderende te Nieuw- en Sint-Joosland. Men verneemt, dat HH. MM. de Koning en Koningin, «an de lydeti- den door den orkaan, welke den 18 julij II. een groot gedeelte van hec Luxeraburgfche heeft verwoest, (waarvan wij in onze courant van den 24 augustus 11., no. 102, een uitvoerig berigt hebben medegedeeld) eene fota van 2500 gulden hebben gefchonken. De Koning heeft daarenboven bevel gegeven, dat, ten hunnen behoeve, eene fom van 6000 guldens, uit de fondfen voor kwalijk inkomende postenzal worden verftrekt. Voorts kun nen wij melden, dat het Z. M., ter verzachting van het lot dezer ongelukkU genal verder heeft behaagdbij Hoogstdeszelfs befluit van den 5 feptem ber II., no. 69 i* eene kollecte binnen al de provinciën van het rijk toe te ftaan, welke kollecte, ter bereiking van 's Konings menschhevende bedoelin gen, dus ook in al de ft:eden en plaatfen dezer provincie met den meesten fpoed zal gefchieden. Van Paryi den 8 dezer meldt men Wij kunnen voor de echtheid der volgende tijdingen inftaan Conftancin Canaris heeft geenzins het leven verloren zoo als gemeld is. 's Konings goëlet rAmaranthe, ter verkenning naar Samos gezonden, is oen 30 te Smirna aangekomen, en getuige geweest van het verlies 't welk het Turkfche eskader heeft ondergaan. „Den 30 heeft een koopvaarder Conftantin Canaris te Syra gezien: Hf was liet voorwerp der publieke nieuwsgierigheiden toejuiching, waarmede hij echter weinig fcheen op te hebben. Hij heeft de eerbewijzingendie men hem te Napolidi-Romania bereidde, en de aanzienlijke belooningenhem door het gouvernement van Griekenland aangebodenafgewezen. Hij zegt niets anders dan den naam en de onafhankelijkheid van zijn vaderland te ver-i langen. Hij ftevent de Egyptifche vloot te gemoet." 7 dezer is alhier ter reede gekomen, van Londen naar Dordrecht ge- VLISSINGEN den 9 october, Den het fchip de Goede Hoop, kapt. J. Zandftra destineerd met ballast. Ook zijn, van den 7 dezer tot heden, voor Antwerpen beftemdop onze reede aangekomen LtComtar.t, kapt. ]./Keyfervan Rio Grande, met huiden enz.; rUnion

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1