COURANT. MIDDELBURGSCHE Donderdag den 7 October, No. 121. H I E V TV S T 11 DINGEN. .'t' T U R K Y E. BAGDAD den i8 Men is ernaig beduch: voor eene nieuwe vrcde- breiik tiisfchen Perz.ie en den pacha van BaKda?. IMen zegtdat Abas- Mitja in het vredes-traljtaat niet wil toeftemmen ten ware de pacha van Rag- j,ai,em den grooten onderrtanddien hij hem gevraagd heeft, betaald hebbe. Dit is, Daons-pacha aan deszclfs zvvalilte zijde aantasten; hij draalt zoo lang ffloc'liikj middelerwijl trekken de troepön werkelijlt over en weder. Ver- fcheiiien bataiüons zijn van Bagdad uitgetrokken, den weg naar het Kourdis- taniciie inflaandc. De Turken hebben bezit van Sulamania genomen, eene Bsó, die de Perzen vrijwillig verlaten hebben. iVIen veronderftelt, dat dezen daarvan berouw hebben en dezelve terug veHangen. Zoo de oorlog tusfchen de twee natiën weder uitbarstzal die ftad het middelpunt der krijgsverrig- [ingen zijn. Men zegt zelfsdat Abas-Mirzaaan het hoofd een» legers van 20 4 25 duiiend man, reeds een gedeelte van het Kourdistanfche heeft bezet. IMid- delerwijl is de minister van oorlog van Kerma-fchah, welke alhier gekomen was ter gelegenheid van den vervoer van het lijk van wijlen zijr-en meester, prins Ali-Mirza, nog fteeds binnen deze ftad, en wordt, door den vizier en diens officieren, als een vriend behandeld. D U I T S C II L A N D. FRANKFORT den 1 October. Tot nog toe heeft men de bevestiging niet ontvangen der tijding van het in brand fteken van het Turksch admiraal-fchip door deu dapperen Canaris, De brieven van Smirna van den 23 augustus mel den niets van dit voorval; ondertusfchen blijkt uit dezelven, dat de Griek- febe vloot, zeven-en-twintig zeilen fterkeen Turksch fregat van 46 ftuk- ken, twee brikken en eene korvet verbrand en een zestigtal transportfchepen vernield heeft. Zoodra dit bekend was, zouden de Aziaten uit het kamp van Scala Nuova oproerig geworden en uit een geloopen zijn; 8,000 hunner zou den naar Smirna getrokkendoch door het manhaftig gedrag van den pacha al daar in orde gehouden zijn. De kapitein-pacha was, volgens fchrijven van eenigen, naar Bondroun ge- vlugt; doch volgens andere berigten lag hij nog bij Samos. Berigten van Navarino van den 31 augustus melden, dat de pest aan boord der Egyptifche vloot woeddeCn dat dezelve nog tusfchen Rbodns en Cos ten anker lag. Uit verfchiilende brieven van den Archipel blijktdat de GriekfChe re gering zich bijna uitlluitend bezig houdt niet het verfterken van Samos, Hy dra en Spezziawaarbij de land-expeditien een weinig lijdenaan Hydra voor al wordt niets gcfpaarddaar heeft men vele troepen uit den Pelcponefus ont vangen acht en-negentig vnartuigen liggen er gewapend en vele branders krui- fen tusfchen Samos en Hydra. Behalve <S,ooo Albanezendie naar dat eiland gezonden zijn, werden er nog 4,000 man uit de eilanden Sciato en Scopelo verwacht, die admiraal Miaulis met 8 fchepen heeft laten afhalen. De in woners van Samos hebben tot het uiterfte befloten, en zoo zij hunne vlakten niet kunnen houden zullen zij naar de hoogten wijken waar zij eenen ge- noegzamen voorraad van levensmiddelen hebben bij een gebragten van waar zij onophoudelijk den vijand zullen verontrusten. Die van Hydra hebben hun ne vrouwen en kinderen naar Napoli-di-Romanie gezonden en de Spezzioten hebben, uit overtuiging van de zwakheid van het punt, dat zij bewonen, zich met hunne naburen vereenigd. Uit Jasfy fchrijf: mendat de militaire ontruiming van Moldavië op den 29 augustus heeft plaats gehad. De hospodar hadom alle vertraging te beletten, uit zijne bijzondere kas een gedeelte der gelden gefcboten, die lot betaling der troepen uoodig waren. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 28 feptember. De tijding dat de generaal Olaneta de partij der CoKimbianen zou gelïozen hebben, vindt vry wat geloof, wanneer men zich mag verlaten op de merkelijke rijzing, welke de fondfen dier republiek ter beurze van gisteren ondergaan hebben. De fpeculamen vleijen zich zelfs reeds met het vooruitzigt van weldra te zullen vernemen, dat Lima door Bo livar bezet is, en twijfelen niet aan de echtheid van het berigt, dat het fort St. Juan d'Ulba zich bereids zou hebben overgegeven. Zie hier uittrekfels uit twee brievenwelke door de dagbladen zijn mede gedeeld naar men zegthebben eenige kooplieden nog meer belangrijke en nellige lijdingenomtrent den gunftigen uitllag van Bolivar' s krijgsvertigtingen in Peru ontvangen, welke zij echter niet geraden vinden, immers voor alsnog, publiek te maken. Depêches van den generaal Bolivar aan den vice-prefident bevestigen de ge- wigtige tijdingen, welke men uit Peru ontvangen had; dezelve verdienen te meer geloof, daar zij door het fecretariaat van het departement van oorlog zijn medegedeeld geworden. Men hoopt met den eerstvolgenden post berigt te erlangen, dat de geheele magt der Spaanfche troepen vernield is. Bohvar fchrijft uit Hnanchas, niet verre van Lima, onder dagteekening van de helft der maard meidat het leger van den onderkoning Olaneta zich met hem en met de troepen der republiek had vereenigden dat door hem krachtdadige maatregelen werden genomen, om het overfchot van de krijgs- magt der koningsgezinden nog in den loop dier maand geheel te vernielen. Na tot de partij der independenten te zijn overgegaan, was de generaal Olaneta in gevecht geweest met den Spaanfchen generaal Caratalaen had denzelven gevangen genomen. Dns luidt de zakelijke inhoud van de eigenhandige depê che, welke Bolivar aan den vice-prefident heeft doen toekomen. Zie hier eenige meer omftandige berigten, medegedeeld door iemand, die een' post bekleed. Brieven van den generaal Bolivar, van den 12 mei, bevestigen de tijding, betrekkelijk Olaneta. Het fchijnt dat er altijd groote naijver heeft beftaan tusfchen de generaals la Serna en Olaneta, welke laatfte meer liberale gevoe- lens koesterde. Onder anderen konden zij het niet eens worden omtrent de conlbtutiemet dat gevolg, dat Olaneta, die toen onderkoning was, met zijne troepen zuidwaarts trokCaratala aantastte en hem gevangen nam. La Serna had aan Valdes bevel gegeven om zich bij hem te voegenhierdoor ge nakte de ftad Lima zonder verdediging, en ftond, als het ware, open voor Bolivardie zich in het oogenbiik toen hij zijne depêche afzond gereed maakte om in aller ijl derwaarts te trekken. Men geloofde niet dat Olaneta tegen de vcrcenigde magt van la Serna en Valdes zou beftand zijn, en d\is ge- loodzaakt zou worden tot den aftogtdoch in den rug van den vijand ftond ^"''■■"- met een leger van 16000 man. Ik verbinde mij, zeide deze lie- Buli "UMvar, met een leger van 10000 man. ik verum velhebberom nog in den loop dezer maand meiaan den oorlog in Peru een einde te maken, indien ik eene verftcrkiiig van Hechts 4000 inan erlange. Dexe vefftericing is hem reeds fedorc lang uit Guayaquil en Panama tocgé!!óBi.4 den. LONDEN den i October. Het gouvernement heeft, met het ecrgisterert te Portsmouth aangekomen fregat Theis, g-steren depeehes van Kaap Coast Castle ontvangen, die van den 12 en 13 julij M. gedagteekeiid zijn, en san- kondigen dat de Ashantijnen in een gevecht, hetwelk den 11 dier mnaml heeft plaats gehad, genagen zijn. De Engelfche én èi verbonden troepen [de Fan- tijnen] werden bij die gelegenheid gekommandeerd door den luitenant-kolonel Sutherland, die met het fregat Theth gerepatrieerd is. Van onzen kant zijn in gezegd gevecht, hetwelk niet verre van Coast Castle en drie vierde myl van de kust geleverd is, ongeveer "joo man gedood of gekwetst, voorname lijk van het korps Fantünen. Het verlies- der Ashantijnen is niet bekend maar moet ongelijk veel grooter geweest zijn. Zij kunnen 15,000 man fteru geweest zijn, werden door hunnen koning in perfoon aangevoerd, en hadden het voornemen om tot Coast Castle door te dringen en dat fort zelf te ver meesteren; maar wij hebben in het gevecht, waarin de Ashantijnen aanvallers waren en waartoe zij van de hoogten afdaalden gelegenheid gehad om gebruik te maken van ons veldgefchut, en de vernieling welke ons fchroot onder de vijandelijke gelederen gemaakt heeftzal hun den lust wel benemen öm op nieuw aanvallers te worden. Onze linker-vleugel eene voorwaardfche bewe ging gemaakt hebbende, heeft twee legerplaatfen der Ashantijnen verbrand, die zich langzaam naar hun land retireren in hunnen aftogt alles verwoesten de. Indien men de Fantljnen had kunnen bewegen om den vijand te vervol gen, zouden waarfchijnlijk zeer weinig Ashantijnen hun land weergeziert hebben. j^ LONDEN den 2 October. Volgens bijzondere brieven uit Parys was dé geestdriftwaarmede het volk den koning bij zijne intrede in de hoofdftad verwelkomde, onbefchrijflijk. De minzaamheid, waarmede Z. M. elkeen ontvangt die hem nadert, neemt alle harten voor hem in en alle zijne woor den duiden zijn verlangen aan, om een einde te maken aan de politieke ver deeldheden. Even zoo wel als de koning den heer de Chateaubriand ontving heu-fc hij ook den heer Cafimir Périereen der voornaamfte leden der oppo- fiiie, met veel beleefdheid ontvangen. Onder de gunftige voorteekenen, waarmede Karel X zijne regering aanvangt bekleed het affchaifen van de cenfuur op de nieuwspapieren, hetwelk algemeen toegejuicht wordt, geene geringe plaats. FRANKRYK. PARYS'den 1 October. De groote revue, welke de koning heden in het veld van Mars gehouden heeftis allerfchitterendst geweesten heeft vail voor twaalf tot omrtreeks 5 uren geduurd de gardes-du corps te voetda 12 legioenen der nationale garde, 8 regimenten infanterie van de koninklijke garde, de fedentaire compagnien, de gendarmerie te paard van Parys, defap- peurs-pompiers 2 regimenten infanterie van linie, een regimentligteinlanterie, de artillerie te voet en de ligte artilleriede gardes du-corps en de nationale gardes te paardde keur-gendarmerie en de gendarmerie van Parys te paard de 2 regimenten grenadiers te paard van de garde, de 3 regimenten curasfiers de dragonders, de jagers en de lanciersdit warende korpfen, welke Z M inoogenfchouw genomen heeft; er zijn twee uren noodig geweest om déze troepen voor Z. M. te doen defileren. De koning is bij die revue, wel ke hij te paard verrigte, terwijl hem ook te paard verzelden de dauphin en de hertogen van Orleans en van Bourbonzoowel door de troepen als doot de tallooze aanfchouwersmet het uitbundigst vreugdejuich ontvangen. Men heeftbij gelegenheid van de intrekking der cenfuurallerlei ge ruchten verfpreid nopens eene verandering van het ministerie, welke fommi- gen meenden dat het noodzakelijk gevolg van dien maatregel zijn moesten; heden fchijnt men daaromtrent gerust gefteld en vooreerst althans aan geene verandering in het ministerie te denken. NEDERLANDEN. LEYDEN den 2 octoher. Heden aanvaardde de hooggeleerde heet de Gelder zijnen post als hoogleeraar in de faculteit der wis en natuurkundige wetenfchappen, met eene plegtige redevoering: de Deo, totius mundt Condi- tore et Moderatore, ex iUis natura legibusquibus coeleuia regunterquam eridentisiime cognoicendodat is: dat God, ah Schepper enBefluurder van het heelal, uit die natuur-bettenv)elke den lorp der hemel-ligchamen regelen, op de overtuigendfte wijze te kennen is. Daarna hieiJ ook de hooggeleerde heef M J Macquelyn, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, zijne plegtige inwijdingsrede: de Medicina Practices Doctorefidelt Artts hiilorico; dat is: over den openbaien Leeraar in de proclijk der geneeskunde befchouwd als vlijtig beoefenaar van de gefchiedenis zijner kunst. De ftudenten der Leydfche hoogelchool, doordrongen van den diepfteil eerbied en de vurigfte erkentenis voor de deugd dier onvergetelijke voorvaders, aan wier onbezweken moed en ftan.lvastige trouw het dierbaar vaderland ziJnc vrijheid en de Leydfche hoogefchool haren oorfprong te danken heett, heb ben zich verheugd over de vereerende uitnoodiging van den edel achtbaren raad de7er ftad, om 00^ nu weder, daar de twee-bonderd-vijftigfte jaardag van Leydens ontzet zal aanbreken, het hunne toe te brengen tot het plegtig en luisterrijk vieren van die heugelijke gebeurtenis, en hebben dien ten ge volge algemeen befloten, na afloop van den dag, die aan eene ftille en goda- dienstige gedachtenis dier verlosfing, volgens oude en loifelijke gewoonte, zal zijn toegewijd, op den morgen van den 4 October, door het uitfteken van vlaggen uit de ftudenten-focieteitde feestviering «an te kondigen. Ten 8 uren zullen zij zich in de akademie verzamelen, en van daar m optogt langs het Rapenburg, de Ruïne, de Steenfchuur en de Breedeftraat, naar hec raadhuis vervoegen om zich met de overige corporatien te vereenigenen gezamenlijk naar de St. Pieterskerk, tot hec aanhooren der redevoering van hunnen beroemden en geliefden hoogleeraar van der Palm te begeven. Na den sfloop dier redevoering zullen zij naar het raadhuis, en van daar langs de Breedeftraat en het Rapenburg, naar de akademie terugkeerenalwaar ilc ucin zal worden ontbonden. Des avonds zal eene, voor het gebouw der ftudeuien-focieteit geplaatfte boog, prachtig worden verlicht, en zullende vereenigde wapens dezer ftad en hoogefchoolmede verlichtmidden over de Breedeftraat prijken. Ten half-elf uren zal er vooraan op het Galgewater, van een aldaar liggend vloteen vuurwerk worden afgeftoken. Eindelijk zal de vreugde van den dag door eenen algemeenen maaltijd van ftudenten, in het geoouw naast de Wallche kerk worden belloteii. MlDDELBUllG den 4 octoher. Op woensdag den 13 October, des mid- dsf^^s ten 12 uren, zal, aan het lokaal van het gouvernement te Middelburg, worden aaiiliefteed Het j laatl'cn van eene referve van fchorgrond op den binneivaaiileg van den polder van Ellc woutsdijkover ccnc lengte van 180 ellen.

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1