middelbürgschë COURANT: \Mi Dings dag den 28 Sepjtember. N I E U ir S T TJ D 1 N G E N. ,^i-' GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 22 feptember. Men heeft reden, om de meeste verhalen, van de laat de oogenbüUken des konings van Frankrijk, zoo als die door de dagbladen medegedeeld worden, te wantrouwen. De volgende bijzonder- heden zijn met de waarheid overeenkomiTig De koning heeft in de daad, gedurende zijn langzaam derven en de dagen, welke zijnen dood voorafgingen, bijzonder veel moed, onderwerping en orootheid van ziel getoond. Dit is te verdienftelijker, daar hij door zijn lang durig lijden gemelijk was geworden en dikwijls in ongeduld losbarste, zoodat men verwachtte, dat dit met het toenemen der folteringen ook toenemen zou. Hij behield zijne verllandsvermogens volkomen tot bet einde toe en fprak met goedaardigheid tegen elk, die hem naderde, hoewel hij geene tegenfpraak Jijden kon. Hij beklaagde zich over de etiquette, waardoor hij dikwijls, lelfs in zijne pijnlijkfte oogenblikken, naar hulp wachten moest. Hij ver- fchoof het oogenblik, dat de geestelijken in zijne kamer zouden komen, zoo lang bij kon, maar, toen hij bemerkte, dat zij niet langer waren tegen te houden, onderwierp hij er zich aan en luisterde met veel aandacht naar de mis. Hij merkte evenwel, nadat die was afgeloopen, aan, dat de heer de Croix, die dezelve bediende, te zacht gefproken bad. Ook liet hij zich ge laten het laatfte oliefel bedienenmaartoen men aan de gebeden der fter- venden kwamzeide hijGij maakt te veel haast; ik ken mijn geftel beter dan de geneesheeren doen." Hij bedroog zich niet, want men moest die ge beden tot driemaal toe op nieuw beginnen. De geneesheeren dachten ook bij elke cnfisdat het laatfte oogenblik geflagen hadmaar dingsdag morgen zei- de de koningVoor donderdag fterf ik niet." De ziekte was fchrikkelijk. De beenen waren in een volkomen ftaat van bederf overgegaanop de voeten waren uitwasfen als fponfen; de pijn werd in den buik en de maag geleden. Sedert meer dan twee maanden had de kp Ding zijn hoofd niet kunnen ophouden. Zijne lende was bijna lam en defpie- ren van den ruggegraad hadden derzelver kracht verloren; de maag had wel verteerd maar ftaakte hare werkzaamheden zoodra zij door het nederhangen van het bovenlijf gedrukt werd. De heer Portal's konings eertte genees heer, zeide, dat Z. M. nog vele jaren kon regeren, als hij te bed liggende wilde eteu en leven. Hoe zoude ik te bed kunnen regeren zeide de koning. Onder zijne bedienden was een zekere Usqnenet of Lasquenet, van wien hij veel bield en wien hij zeer heeft bevoordeeld. Niemand kon hem zoo wel verleggen. De koning zeide tegen zijnen broeder: Het fpijt mij bijna, dat gij zoo wel ter been zijt, anders zou ik u Lasquenet aanbevelen." De koning bad geene begeerte om de kinderen van den hertog van Berry te zien en het was zeer tegen zijnen zin, dat zij bij hem gebragt wierden. Toen zij weg waren zeide hij Waarom die kinderen bij mij gebragt Waren zij 15 jaren oudhet gezigt van hunnen (lervenden oom zou induk op hen ma ken maar zoo jong moet ik alleen onaangename indrukkeo bij hen achterla ten, zonder dat het hun eenig nut kan doen. Het was de moeite niet waar dig, om de kinderen aan het fchreijen te helpen." Monfieur kwam dikwijls bij het bed; daags voor zijn flerven zeide de ko ning: ^Welhaast zal men mijne regering beoordeelenmaar, hoe dat oor deel ook moge uitvallen, ik verzeker u, broeder, dat al wat ik gedaan heb het gevolg is geweest van rijp beraad. Ik kan mij bedrogen hebbenmaar ik ben de fpeelbal of de flaaf van de gebeurtenisfen niet geweest. Alle din gen werden door mij zelven beftuurd," Nooit kwam de hertogin van Angoulême in de kamer zonder tranen te ftor- ten. „Wist gij," zeide de koning, wat pijn ik in de drie laatfte jaren heb uitgedaan, gij zoudt niet weenen, maar u verheugen." Er heerschte eene diepe droefheid onder de bedienden. De officieren van het paleis en de priesters verlieten het bed des (lervenden niet. De graaf van Artois had den nacht van den 15 in een naastgelegen vertrek rioorgebragt en verfcheiden malen kwam men hem 's konings dood aankondigenvoor dat die werkelijk plaats had. Eindelijk, 3 minuten voor 4 uren, 's morgens vanden 16, verklaarde de h§er Portal, dat het was afgeloopen. Ga het Z. M. bood- fcbappenzeide prins Talleyrand. Op dit nieuws haaste de koning zich om de kamer in te komen, waar zijn voorganger den laatften adem had uitge blazen, Defchrijver van het berigt, hier medegedeeld, zegt vele tranen van hove lingen te hebben gezien, en wel te weten wat ftaat men op dezelve( maken kan, maar dat die, welke Karel ftortte, opregt waren. Hij viel op zijn's broeders bed neder en nep uitEn ik ben ook reeds zoo oud." Na deze Woorden kwam de vorst eenigzins tot bedaren en vroeg aan den groot-kamer heer: „Wat moet er gedaan worden?" Sire, antwoorde de prins de Talley- '2nd, \'g, ben hier om daarvoor te zorgen, gij hebt rust noodig, verwijder u. Ook gij behoeft diewas het antwoord. Verwijder u ik fmeek het u Sire," De koning nam daarop de hand des overledenen, kustte die en vertrok. FRANKRYK, PARYS den ao feptember, Verfcheidene Duitfche en Engelfche bladen ver- aeketen <i»£ <je prinfcs Catbariiia van Wurtemberg zich aan den koning haren broeder geadresfeerd heeft, om eene ontbinding van haar huwelijk met Jero me Buonaparte te verzoekenwiens buitenfporigheden zij niet langer verdra gen koi). Te Barcelona heeft men van Mahon, door de aldaar den 31 augustus m 5 dagen van Algiers aangekomen Hollandfche fcheeps divifie, het berigt Ontvangen, dat te Algiers eene flotille werd uitgerust om op de Spaanfche «oopvaardijfchepen te gaan kruisfen, PARYS den 22 feptember. Morgen den 23 worde het ligehaam van den overleden koning met groote ftaatfie van het kasteel der Tuilerien naar de ko- ■"nblijke kerk van St. Denis overgebragt. De dauphinde hertog van Orleans en de hertog van Bourbon zullen kwart voor 10 uren op het kasteel der Tui- 'srien aankomen. De vervoering van het lijk zal dadelijk bij de aankomst der Prinfen plaats hebben. Het vertrek der lijkftaafie zal door een falvo van loi »»nonfchoten worden aangekondigd. De groote klok van Notre-Dame en al °6 klokken der (lad zullen luiden. De trein zal beftaan uit al de onderfchei- oene (laven, uit detachementen der troepen van allerlei wapenrusting, 400! 'ffflen, ieder eene toorts dragende, de groot kruifenofficieren enz., van het 'gioen van eer, van St. Louis, van den H. Geest, de maarfchalken en pairs ^'n Frankrijk, de dienstkoetfen van het huis der prinfen. Eene koets in wel- de dauphin, de hertog van Orleans, de hertog van Bourbon en de eerfte elman des koningsdienstdoende bij den dauphin. Eene koets in welke de iroot-aalmoezenierhoudende to/5<»rr van wijlen Z, M.j de groot-kamerheer en ee.i der aalmoezeniers des koni!?gs ter adfisrentie van den groot-aalmdeze-. nier. D.' (l:ppen van het kleed der rouwkocts zullen door vier aalmoezeiiier'i de? konings, te voet, worden gedragen. Detaclicmenten van allerlei vvnpen- rujciug zullen volgen, waarna ondcrfcheidene koetfen om de hoosde perfona'adi jen naar Parijs terug te brengen enz. Er zal gedurende den tögt iedere s ini- nutei een kanoiifchotuit (tukken op den weg geplsatstworden gedaai>, docli welke eerst zullen beginnen als de hjkkoets de barrière zal zijn gepaffeerd. PARYS den 2\ feptember. Heden hoeft de plet;t(lacige overbrenging vati het lijk des koning, ingevolge het programma, plaats gehad en is in de beste orde afgeloopen. Z. M heeft den titel van koninklijke boosheden aan de hertogen vaii Orleans en Bourbon toegeilaan, welke titels zich ook uitllrekfcn tuc-jiiAó. kinderen van eerstgemeldeii en tot Ml!?. Orleans, Men heeft berekend, dat het getal perfonen, welke den 31 in het kas teel der Tuilerien zijn toegelaten, 5 duizend per uur heeft bedragen, hetgceii van 10 uren des morgens tot 6 uren des avonds, eeo getal uitmaakt van 40 duizend, Partikuliere brieven uit Konllantinopel meldendat de Turken in Sa- mos zouden geland zijn, hetgeen echter bevestiging verdient; intusftiheil is men vol vrees voor het lot der Grieken op dat eiland. Té Konflantinopel is de fultan door de janitfaren gedwongen om hunneii aga, Husfeio-pachaaf te zetten; De zaken ftonden aldaar min of meer veeg; NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 22 feptember. Bij koninklijk befluit is, voor eenige dagen in plaats van den heer Harbauerdie overleden is, tot infpec- teut-generaal van den geneeskundigen dienst der land- en zeemagt benoemd de heer Bernard, hoogleeraar in de geneeskunst te Leiden; eene keus welke zeer wordt toegejuicht, uit hoofde der uitftekende bekwaamheden van deii benoemden. Men gelooft, dat de aanftaande zitting der Staten Generaalwelkedeii l8 October te Brusfel zal worden geopendzeer belangrijk zal zi.in. Meii verwacht dat aan Hun Ed. Mog.onder andere ontwerpen van wetook dat i betrekkelijk de organifatie der Ichutterijenop een eenvormigen voet over het gehcele koningrijk, zal worden aangeboden. De ontwerpen, welke het eerst aan de beraadflagingen der Staten-Generaal zullen worden onderworpen j betreffen, zoo men zegt, de vervolg titels van het burgerlijk wetboek en dé regeling der grensfcheidingen tusfchea de provincie Antwerpen en de proving cie Noord-Braband. 's HERTOGENBOSCH den 23 feptember. Gepasfeerden vrijdag den 17 dezer maand, heeft alhier, op eetie plegtige wijze, de inwijding van het nieu we Israëlitircha kerkgebouw plaats gehad. AMSTERDAM den 20 fptember. De onlangs door de Maatfchappij tot Nut van ^/gemeen opgegevene prijsvragen, om beantwoord te wordenvodÉ' den I december 1825, zijn de volgende: No. I. Daar de welvaart van het Vaderland grootelijks afhangt van deti bloeï der huisgezinnenwelker verceniging het Vaderland uitmaaktdaar nie mand, ook niet in het allergelukkigde land, gelukkig kan zijn bij eenen on- gunstigen (laat van zijne eigene huisfelijke zaken, en daar, door een verkeerd beftuut van dezelve, vele huisgezinnen ten val gebragt, en zij die ons huii vertrouwen fchonken, niet zelden jammerlijk bedrogen worden, zoo verlangt de Maatfchappij „Een Stukje, waarin, op eene eenvoudige en duidelijke, doch vooral le-^ vendige en indruk makende wijze, wordt aangetoond, hoe rampzalig en fchandelijk de gevolgen zijn van huisfelijke achteloosheid, wanorde en ver kwisting, en hoe men, in onderfcheiden (land en betrekkingen, zijne huis-' felijke zaken moet inrigten, om zich en de zijnen niet alleen voor kommer^ gebrek en fchande te hoedenmaar ook het aangenaamlle genot des huisfc-: lijken levens te verfchafFen." De gewone gouden medaille. No. 2. „Eene opgave van een algemeen naanwkeurig, doelmatig werkend^ en, voor alle ingezetenen, maar vooral den gemeenen man, minst drukc kend fcftoo/fiudsvan de wijze, hoe hetzelve best in werking kan gebrag» worden, hetzij in elke provincie afzonderlijk, hetzij voor het geheele kot ningrijk der Nederlanden in het algemeen, en hoe elke (taddorp, gehuch-' en onderwijzer daarvan genot dienden te hebben, en van de weldadige ge- volgen, welke zulk eene invoering op de verlichting, befcbaving en zedê^ lijkheid der ingezetenen tot zich zoude trekken, en alzoo de oogmerken der Maatfchappij op de verblijdendfle wijze bevorderen." De gewone gouden medaille, No. 3, „Eene handleiding voor jongelingen, welke tot den koophandel en fabrijken wordeti opgeleidom hunne praktifche commerciële kunde te ver- meerderen, door eene behoorlijke vergelijking en beoefening der wetenfcbap- pen van natuurkunde, fcheikunde en technologie, in betrekking tot deit koophandelten einde daardoor hoogere en meer wezenlijke kundigheden te verkrijgen, dan wel bij velen tot hiertoe plaats heeft." De gewone gouden medaillebenevens twintig gouden dukaten. No, 4. „Een volks, leesboek over de Voorzienigheid, waarin zoo Wel uit (in ons oog) geringe, als uit groote gebeurtenisfen en bijzonderheden, ont- leend uit de natuurlijke en zedelijke gelleldheid der wereld, aangetoond wordt, dat er eene Voorzienigheid is, die alles belluurt, en door welke dus, zoo wel bijzonder, als algemeen geluk, wordt bedoelJ; terwijl al verder moet worden aangetoond, dat, hoe tegenllrijdig ons fomtijds Gods handelingen in onderfchéidene betrekkingen ook mogen voorkomendezel- ve altijd hoogst regtvaardig, wijs eu weldadig ziju." De gewone gouden medaille. No. 5, „Een godsdienftig, zedekundig, en, zoo veel mogelijk onderhoo» dend leesboek, voor Gevangen-, Werk- en Tuchthuizen, ten einde daar- van op Zon- en Feestdagen gebruik te kunnen inaken." De gewone gouden medaille, No. 6. „Eene aangename en onderhoudende Gefchiedenisdienende, om de jeugd met de grondwaarheden van den Natuurlijken en Cbristelijken godsdienst, en de daaruit afj^eleide piigten bekend te maken, inde manier van den Gumat en Una van Losfiusen derhalve'gefchikt, om als lees- boek op de fcholen, of, als zoodanig, voor de jeugd, tot afzonderlijk ge- bruik, te kunnen verilrekken." De gewone gouden medailleen tien gouden dokaten. No. 7. „In hoeverre is hei geoorloofd, betamelijk et? pligtmatig, in de verkeering met zijne medemanfchenten einde zich geacht, bemind eit nuttig te maken, zich eenigzins naar bunnen fmaak en denkwijze te fchik-^

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1