COURANT. MIDDELBURGSCHE No. 114- Dingsdag 1O24. den 21 September. NJEUrrSTIJ DINGEN. A^^ RUSLAND. PETERSBimC den i fepteniber. Thans ziet het licht de ul;ase, waar bij keizer Alexander, aangemerijt de ontruiming van Waliachye en Mol- A vie ésn geheimraad de Ribeaupierre tot tiuitengewonen geiant en gevol- ^agii^den minister te Konftantinüpel beuüemtdie ftuic is den 27 augustus II. ütdaiteeljend. Eene andere ukafe van dezelfde dagteekening beveelt eene algemeene re- footcring door geheel het rijk, en wel van twee man over de 50Ö zielen j voL'cns de revifie. D U I T S C H L A N D. FBATJUFORT den 13 feptember. Te Walperfchwil, een dorp irfZwit- ferlaod. heeft op den 30 augustus een verfchrikkelijke brand plaats gehad waardoor, in drie urentijds, zeven-en-dertig huizen en fchuren," roet al het geen zij van vruchten en meubeleu inhieldeneen prooi der vlammen zijn ge worden. De aanlegger van deze misdaad, die twee-en-dertig huishoudens, uit 185 perfonen beftaande, in het ongeluk geftort heeft, is Benedictus Mau- fer, gewoonlijk Wekebauz genaamd, een oud bewoner dezer plaatste vo- ren'zeer wel gezeten, doch thans door zijn flecht en verfpillend gedrag ouder voogdij geplaatst. Deze booswichtdie naar alle vermoedens eerst vooraf zijne vrouw vermoord heeftdaar men haar lyk deerlijk mishandeld heeft ge vonden en het vender, uit hetwelk hij geklommen is. met bloed befpat was had heimelijk in verfchillende huizen brandende lonten gebragt en de (loten der brandfpuithuizen verdoptom 7.00 doende de blusfching te vertragen -, ooTc had Jiij voor vete woningen geladene geweren zoodanig gaplaatst, dat zij degenen, die ter hulp wilden fnellennoodzakelijk moesten dooden. De fcha- de wordt op 160,000 franken berekend. Van alle kanten heeft men naar deze ongelukkige plaats, wier omftreken, twee jaren geleden, ook door den hagel verwoest zijn geworden, kleederen en mondbehoeften gezonden en in de tte- den Bern, Bienne, Berthoud en Thoune heeft men eene buitengewone col lecte bevolen. Men bcrigtdat de fcbuldige gevat ishet fchijntdat hij het voornemen had naar Amerika te gaan en daartoe van zijne vrouw en roede ingezetenen geld gevraagd heeft en door hunne weigering zich zelf op zulk eene afgrijs- felijke wijze beeft pogen te wreken. Van Ltvorno fchrijft men, onder dagteekening van den 1 dezer, dat, volgens berigt van een aldaar dien dag in 96 dagen van Thesfatonica aange komen fchip, deTurkfche vloot zich naat Samos gewend bad, en derwaarts «Joor de Griekfche vloot gevolgd wasweshalve men zeer fpoedig belangrijke tijdingen te wachten had. De verovering van Samos meende men dat zoo ge makkelijk niet zou gaan, daar dat eiland 16000 weerbare mannen bevat, ter wijl Ipfara er uaauwelijks 4000 tellen kan. SPANJE. MADRID den 9 feptimber. De koning, ondeirigt, dat er in demagazij- ren van Kadix eene ontzaggelijke hoeveelheid kina voorhanden was, enover- wegende van welk nut dit geneesmiddel is, hetwelk, bij uitfluiting, uit zij ne bezittingen van Peru voorkomt, heeft belloten, om den uitvoer daarvan naar buitenslands te begunftigen dienvolgens heeft hoogstdezelve befloten dat het pond kina, van alle kwaliteiten, niet meer dan 17 maraveditz (om- ftreeks 10 centen) aan uitgaande regten zal betalen. De gouverneur van Palma (eiland Majorka) heeftden 11 augustus verfcheiden perfonen doen arresteren regtmatig befchuldigd van revolutiocaire kuiperijen. FRANKRYK, PARYS den 16 feptmber. Z. M. de koning van Frankrijk is heden mor- genten 4 uren overleden. De eerste kamerheer van Z. M.dezs geoeur- tenis in de Tuilletien aangekondigd hebbende, heeft het civiele en militaire buis des konings zich dadelijk naar het pavilloen van Marfan begeven, om de bevelen van Z. M. Karel X (zijnde Monfieur, 's konings broeder) te ont vangen. De gardes-du corps des konings hebben de posten vande gardes-du- cotps van Monfieur afgelost. De koning, verzeld van den dauphin, de dau- phine en de hertogin van Berriis ten 6 uren naar St. Cloud vertrokken. Gisteren, ten 5 uren des avonds, ua de verfchrikkelijke crifes weike de koning des morgens had doorgeftaan, hadden al de perfonen, welke m de Tuillerien verzameld waren, zich naar de kapel van het kasteel begeven, al waar finds drie dagen de gebeden van 40 uren werden gedaan. Des midder- nachts was de koning meer kalm en de op het kasteel verzamelde perfonen verwijderden zich om eenige uren daarna terug te komen. Eeu geneesheer had daags te voren aangekondigddat het noodlottig oogenblik tusfchen 3 en 4 uren kon plaats hebben. Ten 2 uren gaf de koning zijnen biegtvader, die hem de vertroostingen van den godsdienst toefprakte kennen dat hij zy- ne vermaningen vetnond. Zijne polsflagcn werden onmerkbaar. Zijn uiteinde fcheen niet fmartelijk noch fiuiptrekUend te zullen zijnj hij onifliep zacht. De koninklijke familie, de groot-aalmoezenier en de groot-officiereu der kroon .ie.vondeu zich rond het (lerfbed toen een der geneesheeren, ten 4 des mor gens, een van's konings handen uit het bed vattede en aeklej Z)« kóm^sn overleden. Op deze woorden wierp zich Z. M. koning Karel X op de kiuen voor het bed zijnes broeders en kuschte met diepe droefheid zijne hand. Mevrouw de daupbine die zich in de armen van den koning, haren vader, had geworpen, kuschte insgelijks de hand van den overleden koning, haren oom, onder het ftorten van bittere tranen. De koning opgeftaan zijnde, wier pen de dauphin en Mevrouw de hertogin van Berri zich voor het bed van Wijlen den koning, en omarmdenonder het Qotten van tranenhunnen vader, den tegenwoordigen koning. Mgr. de hertog van Orleans heeft den koning omhelsd. Te vergeefs zou het zijn dit zoo belangrijk als fmartelijk tafereel af te fchilderen. Te mid den van 's konings diepe droefheid, heeft men onder ziJne woorden aan des- leifs kinderen gerigtkunnen onderfcbeiden de dikmaals herhaalde woorden van Voorzienigheid en Frankrijk. Toen de koning in zijne appartementen gingheeft men deie woorden 'hoorcn herhalen: De koning «'s dood, mijne heer en, leve de koning} Het publiek, dat al de toegangen der Tuillerien bezettede, is ten 10. uren toegelaten om het lijk des konings te befchouwen. Deszelf» aangezigt, hoe- wet zeer kenbaar, was ontzettend vermagerd en droeg het téeken der fmart, Welke de koning federt eenige dagen heeft verduurd. Ten 9 uren zijn er van wege het ministerie van buitenlandfche zaken cou- riers naar al de ambasfadeurs en aan al de minsters van Frankrijk gezonden met de tijding van het overlijden van koning Lodewyk XVIII. De kennisge ving vau de komst op dcu truon van Uouing Katel X zal later gefcUieden. Heden mor'^en ten 6 uren hebben zich de luitenant-generaal komma de de ifte railkaire divifieen de graaf de Wall, plaats-kommandant rys, naar de onderfcheidene kazernen van het garnizoen begevende pen kwamen alle bij hunne komst onder de wapenen. Soldaten zeide hun de graaf van Coutard Z. M. Lod fwyk XVIII beeft zijn doorluchtig leven geëindigd. De koning heei't openbare gebeden bevolen. Het oogmerk van Z. M. Karel X is, dat de troepen er bij asfirte- ren. Uwe vaandels en de trommen en trompetten zullen met rouwfloers zijn bedekt. De officieren zullen tot nader bevel floers aan den arm en den degen dragen* Soidaten (heeft hij er met eene fterke doch ontroerde ftem bijge voegd) na onze tranen aan hem gewijd te hebben, die God tot zich geroe pen heeftzoo wijden wij nn onze harten en armen en, zoo het zijn móet, al ons bloed'aan Z. M. Karel X." Deze woorden zijn met de eenparige kre ten van leve de koning! leve Karel X! beantwoord. De hertog van Reggio heeft het bevel over de nationale garde op zich ge- noiiien. De koninklijke garde heeft bevel ontvangen zich op den weg van^ St. Cloud naar Parys te begeven. Binnen drie dagen zal koning Karel X, te paard, aan het hoofd der garde, zijnen openlijken intogt in de hoofdftad doen. Een rtafbeftaande uit de maarfchalken van Frankrijk en uit meer dan drie honderd generaals, opper officieren en officieren van Slle rangenzal Z. M. vergezellen. PARYS den 17 feptember. Z. M. heeft te St. Cloud deszelfs civiel en militair huis ontvangen; ieder der perfonen die er toebehooren zijn, Z. M. voorbijgaande, benoemd ge^vorden. Ook heeft Z. M. de kamer der pairs ea der gedeputeerden het korps diplomatique, den ftaatsraad den prefect vaii de Seineden prefect van policiede municipaliteitde militaire korpfende nationale garde en de Franfche akademie ontvangen. Gisterenten I uur hebben de ministers den koning hunne hulde aangeboden. Mgr. de groot-zegeU bewaarder heeft de zegels van ftaac aan Z. M. overhandigddie hem dezel ve wel heeft willen teruggeven. De kanfeliefde prefident van den raad en de minister van het huis zijn gisteren avond overgegaan tot opheffing der zegeling welke op het kabi net van wijlen den koning was gelegd: de papieren die hetzelve inhield, zijnj volgens gewoonteaan den koning zijnen opvolger ter hand getteld. Gisteren, omftreeks i uur des namiddags, zegt de Quotidienne, ver- fcheen er een vrij flecht gekleed perfoon bij den post van de koninklijke gar- de, aan het hek der draaibrug, bij het einde van den tuin der Tuillerien, ett fprak de militairen van dien post in de ongerijmdfle bewoordingen aan, onder anderen zeggende, dat hij het vas die moest regeren. Kapitein Colas, vaia het 4de regiment, genaderd zijnde om order te geven dat deze ellendeling, die men federt vernomen heeft Jean Victor Renaudière te heetengearres teerd zoude worden, werd door hem met een pistoolfchot ontvangen, waar van de kogel gelukkiglijk tusfchen den arm en de regterzijde doorging. Deze brave officier heeft zulks beantwoord door een fabelflagwelke het hoofd des moordenaars zwaar heeft gewonddie alstoen in verzekerde bewaring is genomen; hij had vier geladen pistolen, een groote ponjaard, een paket kruid en verfcheidene kogels bij zich; ook had hij bovendien een lederen gordel, in welken eene fom van 686 fr., waarvan 640 in goud, is gevonden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 15 feptember. Men verzekert alhier dat de onderhande lingen iu'sGravenhage, met den Pausfelijken nuntius, den heer Nazalitot fluiting van een concordaat, ten gevolge van uit Rome ontvangen depêches op nieuws aangevangen zijn. OSTENDE den feptember. Heden had de jaarlijkfche nitdeeling der prijzen, aan de leerlingen op de gouvernements lagere fchool alhier, in het bijzijn der voornaarofte burgerlijke en militaire autoriteiten, vele aanzienlijke dames en eene talrijke vergadering van perfonen uit alle klasfenten algemee- nen genoegen en onder vele toejuiching, plaats. Na eene aanfpraak van den hoofd-onderwijzer, wierden door den heer Morjoux, prefident det commisfie van beheer en toezigt over gemelde fchool, de prijzen, met betrekkelijke toefpraken, aan de jongelingen van verfchillen de klasfen uitgereikt, hetwelk door eenige der bekroonden wierd beantwoord; waarna de prefident met eene algemeene dankbetuiging aan de vergadering, en eene hartelijke aanmoediging aan de leerlingenbefloot. De zoo zeer verbeterde leerwijze, op deze fchool ingevoerd, en de heil zame vruchtenwelke zij bij de leerlingen oplevertdoet het getal der laat- fte meer en meer toenemen. De van gouvernements-wege gedane benoeming van eenen tweeden onderwijzer, voor de Franfche taal, waartoe door de commisfie eene avondfchooi zal worden opgerigtgeeft de fchooufte vootüit- zigten van het gevolg eener inftellingtot welker bloei ook de edel-achtbare regering dezer flad zoo edelmoedig medewerkt. GRONINGEN den 2 feptember. Men verneemt biet met genoegen, dat er van tijd tot tijd zeer belangrijke bezendingen van raturalien, door wijlen de heeren Kuklsn van Hasfelt op Java verzameld, bij het rijks mufe- um te Lcyden aankomeneven zeer uitmuntende door de belangrijkheid der voorwerpen, als door de wijze van derzelver toebereiding en bewaring. Ook bij ons mufeum van natuurlijke historie is, in de afgeloopene week, uit eene der laatst aangekomene bezendingen, een vijftigtal zeer fraaije vogelen ont vangen, welke dier zullen worden uitgeflaldzoodra er kasten zullen voor handen zijn, waarin dezelve geplaatst kunnen worden. AMSTERDAM den 16 feptember. Op laatstleden maandag den 13 dezer is alhier geopend geworden de zitting van het amortifatie-fyndicaattot opne ming van de rekening van het beheer dezer inftelling, over het eerfteboekjaar gefloten den 30 junij 1824 deze algemeene vergadering is bijzonder talrijk geweest en men heeft opgemerkt dat bijna alle de leden, in de verafgelegene provinciën woonachtigtegenwoordig zijn geweest. De zitting is gisteren gefloten, en men verneemt dat de leden het omftandig verflagdoor de permanente kommisfie geda«nmet genoegen aangehoord hebben, en daaraan mei algemeene ftemmen hun zegel hebben gehecht. 'sGRAVENHAGEden ij feptember. Z. M. heeft gedaan de navolgende benoemingen Tot Hoogstdeszelfs Kamerheeren: de graaf C. E. F. d' yiuxy, de baron y. M. de B/ondel de Bauregard de Viane, lid der ridderfchap van Oost- Vlaanderen; jhr. C. Desmanet de Biesme, lid der ridderfchap van Namen; ui, d' Ecibeeky genaamd vaw det Haeghen de Mus/ain, te Gent; de baron 3=. de ISlorman, lid der Algemeene Rekenkamer en de graaf Thienneide Rum' beke. Tot Hoogstdeszelfs Kamerheeren-honorairJlir. //-'. u4lberda van Eien/Iei» de baron G. J. van Hardenbrock, lid der Ridderfchap en der Gedeputeer de Staten van Gelderlandde baron IV. C. IV. van Pallandt.

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1