COURANT. mm. MIDDELBURGSCHE No. icp. Donderdag i3i4. den 9 September, N J E U /r S T n D J N G B N. T R K Y E. SMIRNA den 20 iulij. De coiifu! eener Italiaanrche mogendheid op Scio, welke, reeds tiidens d3 bloedige gebeurtenjjfen op dat eiland befchul- digd werd, de eer zijns foiivereins gewaagd te hebben, heeft thans op eene treurige wijs zijnen dood op Ipfara gevonden. Zo'odra de tijding der verove- png van het la^tstgemelde eiland op Scio aankwam, ijlde hij, met 20 onder, eefchilfie Frankennaar r.etzelveom den Aziaten, gelijk hij te voren gedaan had, derzelver buitgoedkoop af te koopen. Reeds had hij verfcheidene fchui- jen mee geroofde goederen gevuld, toer onverwachts de IpTarioten terugkeer den. Woedende vielen zij op hem en de zijnen aan, en allen moesten zij onder vreesfelijke martelingen, er het leven bij infchieten. De vrouwen njoeten hare mannen tot wraak aangezet en den conful zelveDallerjammerlijkit mishandeld hebben. H O N G A R Y E. SEMLIN den 18 auguitus. Alle brieven van Thesfalie meiden nietsdan nederlagen der Turken, bij welken allekrijgsmoedfchijnt te zijn nitgebluscht. Het is onbegrijpelijk en nojtans eene daadzaak, dat zij tot dus verre altijd Dechts enkele korpfen tegen Peloponefus afzonden, die, zoodra zij voor waarts ruktengeflsgen werden. Zuiks gebeurde ook, volgens brieven van Bitoglia van den 4 augustus, met een korps van 3000 man, dat in de berg- plsfen tegen Akarnanie zijnen ondergang gevonden heett. DUITS CHLAND. BERCHOLDSGADEN(Z?^e;vn)den 21 augustus. De jagt van gisteren is volkomen gelukt; de koning, prins Karel, en het geheele gezelfchap wa- len op het meer Koningssee fcheep gegaan, om zich naar de voor de jagt be paalde plaats te begeven. De fehuitenvoerders waren in het nieuw gekleed. De jagt heeft twee uren geduurd; men heeft 68 fluks wild gedood, onder- anderen 32 herten en eene wilde geit. De koning heeft twee der grootfte herten gefchoten, Men had ger.eeslieeren en heelmeesters medegenomenin geval êt ongelukken mogten gebeurendoch deze voorzorg is g-!ukkig ge heel nutteloos geweest. Na de jagt heeft men zich naar het fchier-eiland St. Barthelemie begeven, alwaar zich reeds de koningin met H, K..H. prirfes Louifa bevonden, en alwaar men in de open lucht het middagmaal hield. Vervolgens kwamen HH. MM. alhier terug. Bij het vallen van den avond kwamen de bakkersin het gewaad van mijn-werkers gekleed, voorafgegaan door een militair muziek, den berg af. Zonder van eenige wacht vergezeld te zijn, begaven zich HH, M?>I. onder de menigte, en de bakkers deiileer- det) voor boogstdezelven; op hetzelfde oogenblik zag menrondom onze ftad op vijftig bergtoopen vuren branden. G R O T - B R I T T A N J E. LONDEN den 31 augustus. De barons Salomon, Karel en Jicob Roth- fchild zijn vrijdag ochtend van hier naar Parijs vertrokken. Zij hadden eenige dagen met hunnen broeder Nicolaas doorgebragt, en men vermoedt, dat zij zich met groote zaken hebben bezig gehouden, waarvan echter nog niets uit gelekt is. Intusfchen is zaturdag een courier van Lyon alhier aangekomen met de tijding, dat de heer Montefiore, fchoonbrosder van den heer Rothfchild, onlangs in die ftad overleden is. De overledene was voorheen een der grootfte fpecnlateurs ter beurzeen had de algemeeae achting en een vermogen van 500,000 ponden fterling verworven. Het fregat de Blonde, van 46 flukken door den kapitein lord Byron gekommandeerd wordende, welke de iijken van wijlen den koning en konin gin der Sandwich-eilanden en de perfonen van hun gevolg naar Owhyhee zal overbrengen, zal eenigen tijd op die eilanden blijven. Bij de terugkomst in Engeland zal hetzelve achtervolgers Sc. BiasPanama, Callao, Valparsïfoen andere havens van de westkust van Amerika aandoen alwaar de Engelfchen belangen hebben, om de meest verfche en zekerfte informatienwegens den tegenwoordigen toeftand van die ftrekenmede te brengen. Brieven van Gibroltnrvan den 6 augustus, melden, dat alle Zr. Ms. fchepen zoo wei ais de bombardeer-booten en transportfchepenwelke tot de blokkade van Algiers gebezigd waren gewec-stter reede aldaar waren aan gekomen, om naar Engeland terug te keeren. Van Maltha fchrijft men, dat aldaar tijdingen van Alexandrieaangebrag: waren, meldende, dat de Pacha van Egypte befloten had, om geene hulp te verieenen aan den grooten heer in Peloponefus; dat hij dienvolgens orde ge geven had om zijne troepen nia in te fchepen, en de konirakten, die hij met trarsportfchepen had aangegaan, vernietigd had. Volgers brieven van Madras, van den 3 april, bevonden er zich vijf duizend man troepen, welke ingefcheept moesten worden en zich naar Port- Cornwaliis begeven, op de Audaraan-eilanden, die omtrent halverweg tus- fcben de kust vati Corotpsnriel en die van Ava, bij het binnenloopen van de baai van Bengalengelegen zijn. Daar moesten de fchepen van Madras en van Calcutta zich vereenigen tot eene expeditie tegen de B'rmans, en verder or.der fcoiivooi van Zr. Ms. fchip Lifej, commodore Giant, en onder de orders van fir A. Campbel, militairen opperbevelhebber te Madrasnaar Ran goon zeilen, om aldaar eene landing te doen. Men dacht niet, dat zij te Ran goon veel tegeoftand zonden ontmoeten, doch men hield het niet voor on- waarfchijnlijk dat de vijanden zouden trachten de fchepen, hij het ten anker komen, door het afzerden van brandende vlotten, des nachts te vernielen, daar dit een middel is, waarvan zij zich meermalen bediend hebben. Ten vier uren des namiddags, liep ter beurze het gerucht, dat de koning van Frankrijk overleden was, en dat de heer RothfchiM een' courier had ontvangendie hem de tijding daarvan had aangebragt. De fpeciilanten ftonden dermate beteuterd, dat er verfcheidene minuten verliepen, eer er zelfs een enkel woord van het doen van zaken gerept werd. Eindelijk ver- fcheen de heer Rothfchild zelf, en maakte aan de algemeene ongerustheid een «inde, door de verzekering, dat hij wel een' courier had ontvangen met het berigt, dat ce koning van Frankrijk gevaarlijk ziek lag; doch dat bet niet waar was, dat Z. M. reeds overleden was. Een ander beursgerucht verzekerde, dat, behalve de landing, die te Tirifa heeft plaats gehadook nog op verfcheidene andere punten van Spanje pogingen van gelijken aard waren beproefd geworden. Men zeide dat zelfs de Spanjaarden, die naar Marokko uitgeweken waren, zich gehaast hebben om zich met die, welke zich te Gibraltar bevonden, te vereenigen. LONDEN den 3 feptember. Eergisteren was de heetfte dag van dezen zomer. Ten 3 uren na den middag ftond de thermometer van Fahrenheit in de fcbaduw op 83 graden. Dien dag zijn, door de vreeslijke hitte, ver fcheidene ongelukken verocrzaakt. Onder anderen werd een maaijer, des na- m^di'azs ten i uur, in l-.et veld Hoorde zomeftralen getruiFen en werd öp fisar.den voet krankzinnig. Op den weg van Maiuenhead naar Londen ble ven van een publiek rijtuig drie paarden dood. In het dagblad van Drogheda vim-t m.^n eene verklaring, door den kos* ter én twee boeren van de parochie Térmonfechin in het lerfche graaffchso Lonth onderteekend, volgens welke zij op den 18 an^usius II., des namid» riïgs t.'ïn half 4 uren, bij nagenoeg hoog water, eene firene van tnenfchelij- ke grootte op zee hebben zie.i zwemmen, zich rigtende naar de rivier Boy- neen flechts op ongeveer 15 roeden afiianc? van hen; dö v:-rk!arers voeüea er bij dat het ligchaam der firene zeer wit was, met lanae armen, welke zij gedurig bewoog om de meeuwen te verjagen die haar kwelden; dat lij zeer zwart baar had, en dat hasr ftaar:welken zij gedurig bij het onder dompelen vertoonde, donker kleurig en overigens van gelijke pedasnte alt die van eenen visch was. Meer dan een vierde van een uur, hadden zij ditfchep- fel zeer duidelijk gezien, en toen zij het ftrand verlieten was het nog op de oppervlakte, In de ministeriele papieren wordt de tegenwoordige toeftand van Spanje ais ten hoogfte ongelukkig afgeteekend. Het fchijntdat dit land nog lan. ger onder regeringloosheid en burgeroorlog zal moeten zuchten. Niet alleen te Tarifa en Algcfiras, maar op vele andere plaatfen hebben de conftitutione- len zich georganifeerd. Gedurende het beleg van de eerfte plaats door de Franfchen, ondernamen meer dan acht honderd Sparjaarden uit Kadix, od zich bij de belegerden te voegen en die bij te ftaan. Een gedeelte derzelved werd hierin wel verhinderd door de Franfche oorlogfchepenwelke de haven blokkeerden en bij de heldere manefchijn de booten vol volks bemerkt had den, maar anderen daarentegen flaagden in hun voornemen en hebben niet wei nig toegebragt om de Franfchen het innemen dier plaats moeijelijk te maken. Men heeft te Kadix, in eene geheime vergadering der Ayuntamiento het voorftdl gedaan, om alle ingezetenen, van weike het bekend is, dat zij de conftitutie gunftig zijn, in srrest te doen nemen; maar tot nu toe heeft men dien gewaagden raaptregel niet durven nemen. De Franfchen befchuldigen rfe kooplieden van GibraUar en, wat meer is, de plaatfelijke autoriteiten aldaarj van alle die bewegingen aan te ftoken en zeggen, dat dit gefcbied om Span je te beletten eene expeditie naar Zuid-Amerika te zenden. De confticutione- len prijzen in hunne proclamatien de conftitutie niet aan, maar roepen alle Spanjaarden op, om de Franfchenwelke zij den gemeeiien vijanid noemen, het land uit te drijven. FRANKRYK. PARYS den 2 feptember. Heden, na het eindigen der mis, heeft de ko ning een' raad van ministers geprefideerddie van twaalf tot twee uren ge duurd heeft. De b'sfchop van Hermopolis ministervan eeredienst, heefc denzelven voor de eerstemaal bijgewoond. De laatst ontvangen Gnzeta van Madrid behelst een decreet, houden de hoofdzakelijkdat elk Spanjaard of vreemdelingdie op de kusten van Spanje landen zal om door geweld van wapenen of door oproerige gefchrif- ten het herftel van het conftitutioneel fystema te bewerken, dadelijk, wan neet hij in handen zal komen, zal worden gefufiileefd en dat even zoo zuf. len behandeld worden degenen, die zich bij de ontfcheepte revolutionairen voegen zullenwanneer zij met hen hetzij met of zonder wapenen gevan gen genomen worden; terwijl pardon en zelfs belooning wordt toegezegd aan degenen, die in de gelederen der revolutionairen dienen, maar, berouw iieb- bende, derzelver officieren of opperhoofden zulien uitleveren. De invalide Huet, welke zijn laifte jaar ingetreden is en dezer dagen zijne negsntigjarige huisvrouw verloren heeft, bevindt zich ongefteld en zal waarfchijnlijk van deze ziekte niet opkomen. De heer Margatis, den 29 augustus, met een ballon, nit Tivoli op.' geP.e.;en. Hij was op het hert Coco gezeten. Het weder was helder en (lil, en de proefnemingv^elke volkomen gedaagd iswas ftoutmoedig en majes tueus. Het hert betoonde, bij het opftijgen, niet de mmfte ongerustheideii fcheen zelfs in de toejuichingen der aanfchouwers genoegen te fcheppen. Maar toen hetzelve op zekere hoogte gekomen was, fcheen de verandering van luciitgeftel.-üietd het eenigzins te verontrusten. Een onweder, betwelK nu begon zamen te trekken, deed den luchtreiziger bedniten, om neder te dalen. Hij bewerkftelligde zulks drie kwartiers uurs van Asnières, en werd aldaar door de inwoners allerminzaamst ontvangen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 2 feptember. De heer van Bourke, chargé d'afFaires van Denemarken bij hjt hof der Nederlanden, is gisteren hier aangekomen en aan her hotel van Holland afgeftapt. Te Luik Wordt thans een jagtgeweet vertoond, hetgeen gezegd worde mej den besten en kostbaarften arbeid van Verfailles gelijk te ftaan. Het \S vervaardigd door de heeren E, PnlotMarie, Claus, JJermans en Dupuis, wordt met het toebehooren op tien duizend francs gefchat en Is, naar meoi zeg;, voor een voornaam buitenlandsch perfonaadje beftemd. Voorts is de heer Malherhe de Goff'ontane op last en voor rekening van Z. M. den Ko ning, die de Luikfche nijverheid wil aanmoedigen, met dê vervaardiging vaa een vrij groot getal andere pmcht-wspenen bezig. BRUSSEL den 4/^/i/mèfr. HH. KK. HH. de Prins en Prinfes vM| Oranje zuüea aanftaanden woensdag naar Rusland vertrekken, vergezeld vao de jonge Prinfen en Prinfes hunne kinderen. Men verzekert dat de heerdoctoc Evrord de reis mede maken zal. Voorts meent men, dat de afwezigheid det Prinfes 8 maanden duren zal, maar dat de Prins, voor een gedeelte van dea winter, hier zal terug komen. Een houthakker heeft onlangs in het Fransch gedeelte der Ardennes eenen zeer hoogen en ouden eikenboom geveld, die in zijnen ftam eenige ftnk- ken van offer-vazen en zilveren medailles verbergde. Men heeft erkend d»c deze zilveren ftukken van Samnitifchen oorfprong, en 276 jaren onder dande ftichting van Rome zijn. Alzoo moet de ouderdom van dien boom, die op dat tijdftip reeds 60 of 80 jaren oud kan geweest zijn, bij de 3600 jarenbe* dragen. Het gouvernement vestigt deszelfs aandacht op het nut dat de akker' bouw trekken kon, uit de in t'oramige onzer provinciën beftaande onbebouw de heiden, en hec fchijnt dat dezelve verdeeld zullen worden onder de parti- kulieren der gemeenten, die genoemde losfe gronden onverdeeld bezitten, zijnde dit het jenige middel om derzelver ontginning te beproeven. De pro-, vinciale befturen zijn bezig, alle dien aangaande noodigeophelderingen in te wiiiuen. LEYDEN den 5 feptember. De Maatfchappij der Nederlandfche Letcer-

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1