COURANT. MIDDELBURGSCHE Dingsdag i8a4. den 31 Augustus No. ÏC5. N J E U rr S T IJ D 1 N G E N. ITALIË. ROME rfcn 7 fins^istut. De door den Paus verordende misfien zijn be- .To'iineii. Oe uitijeftrekte pleinen van de hoofdtlad der Cliriscen-wereld ziiii naainvelijks toereikende, om de menigte geloovigen te bevatten, welke toefnellen, om het woord der eerwaardige raisrionarisfen te hooren. De H. Vader wiens gezondheid onlangs wederom voor een korte poos gefchokt is sevveest, woont bijna dagelijks eene dier misfien bij, en zijne tegenwoordig, hêid'wordt fteeds met geestdrift onthaald. Dit godvruchtig voorbeeld van den vader der geloovigen brengt niet weinig toe, om de menigte der toehoor- ders te vermeerderen. Zoo men verzelsertzalna den afloop dezer misfien Z. Heil. eenige dagen op een zijner landgoederen nabij Spoletto doorbren gen, om aldaar zijne geboorte-lucht in te ademen. Het gelukt den roovers foms, de waakzaamheid der troepen te ontfnap- pen, welke belast zijn met hen te vervolgen, en in zulk geval zijn de mis. dade'n, welke zij begaan, des te wreedaardigernademaal zij zich dan meer aangehist gevoelen. Zoo men verhaaUH^^ft eene bende van 30 4 40 dezer booswichten zich doen aanmelden bij %t1inaal Ercolaniwelke zich in een klein (ladje de- 2et ftreken bevond, zeggende, dat zij aldaar komen zouden, om hunne am nestie te verzoeken. Hun getal, hunne vroegere daden, het karakter van af gevaardigden dat alles was te zeer fchrikverwekkendeom niet het grootfte wantrouwen in te boezemenen Z.Em. verzamelde de gendarmes en de veld- wachters, welke ter zijner befchikking ftonden en deed allefatfoenlyke lieden wapenen. Op den aangekondigden dag verfchenen de rooversgewapend met fnaphanen en ponjaarden van een hunner voorafgegaandie een wit doek liet wapperen. De gewapende raagt, te zeer vooringenomen, om zich door zulk eene vertóoning te laten misleiden, onthaalde het gezantfchap met een fnap- haans vuur, waardoor twee man fneuvelden. Zoo men wil, wa« het antwoord veel doodelijker voor de belegerden; desniettemin verllrooiden zich de roe vers en heeft men hen niet weder gezien. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 23 augustus. Men heeft hier thans verfchillende par- tikuhere betigten uit Konnancinopelvan den 25 jnlij, welke inde hoofd zaak overeenftemmen te weten: dat de Hydrioten en Spezzioten, vereenigd met de gevlugtie en aan de flagiing ontkomen Ipfarioten, den II iulij Ipfara wederom overvallen, het Turkfche garnizoen omgebragt, en een aantal Turk- fche kanonneerbooten en andere kleine vaartuigen genomen zouden hebben. In de opgave der omgebragte Turken en der genomen Turkfche fchepen loo- pen deze berigtèn eenigzins uiteen. Ook zouvolgens bet eene berigtde kapitein pacha eenige fregatten afgezonden hebben, die wel te laat gekomen zouden zijn om het Turkfche garnizoen te redden maar op wier gezigt de Grieken zich ingefcheept en Ipfara op nieuw verlaten zouden hebben; terwijl in een ander berigt, deze laatlle bijzonderheid als een door de Turken ver- fpreidt gerucht vevmeld maar de waarheid daarvan in twijfel getrokken worde. Men ziet verlangend nadere tijdingen ter dezer zake te gemoet, quarter g3durende drie maanden worien ingevoerd. Men rekent, dat alzo' verfcl-eideno honderd duizenden quarters vreemile haver eerlang aan de markt zullen komen. De middenprijs der tarwe is vuor de week van 11 augustu» 57 fü. 9. F R A N K R Y FC. PARYS den 23 augustus. Volg«»s fchriiven uit Madrid, van den ia dezer', fcheen men aldaar eenijj gewigt te hfchten aan de gebeurtenisfen van den zuidelijken uithoek van Spanje; verfcheidene buitengewone couriers, ach tereenvolgende uit Andalufie ontvangenhadden tot vier kabinetsraden onder voorzitting van Z. M. aanleiding gegeventen gevolge waarvan het in de wapenen brengen van 9 regimenten provinciale militieboven en behalve de reeds in activiteit zich bevindende, bevolen is. Men fcheen berigt te hebben, dat de militairende bezetting van Tariffa uitmakende, zich bij de revolu- tionnairen gevoegd haddenen dat deze bovendien uitgebreide verflandhou- dingen hadden door geheel Andalufie. Bij dit alles worden de verfchillen tusfchen de Franfcbe en Spaanfche troepen in Spanje dagelijks menigvuldiger en bloediger, en is de onverdraagzaamheid tusfchen dezelve zoodanig toege nomen dat men rot het befluit zou hebben moeten komen om ze meer en meer af te zonderen en de bezetting der voornaarafte plaatfen uitfluitend <au de Franfche troepen toe te vertrouwen. In eenen brief uit Bayonnevan den 17 dezer, fchrijft men hetgeen volgt: „Men verzekert, dat het gedeelte der referve-divifiehetwelk in ons departement ligtSpanje moet binnen trekkenen dat andere troepen ge wacht worden om eerstgemelde in ons departement te vervangen. Indien men voorts aan brieven uit Lisfabon van den 7 dezer, geloof hechten raag, zijn verfcheidene Engelfche oorlogfchepen op de Taag aangekomen en werdeo er nog meer gewacht." PARYS den 24 augustus. Onze papieren maken melding van het volgende ongeluk, gebeurd op eenen der ijsbergen, die ook in de Pyreneën gevonden worden. Twee reizigers, voornemens de bergen van Bagiières-de-Luchoo te bezigtigenhadden zichverzeld door eenen zeer ervaren gids en deszelfs zoon, den 10 augustus naar den ijsberg van la Maladetta begeven. Zij brag- ten den nacht op de zoogenaamde vlakte der vijvers door. Des anderen daags tot op omtrent 40 roeden van den top gekomen, ontmoeteden zij eene Icheur, die dwars door een gedeelte van den ijsberg liep. De gids peilde met zijnen ftok doch vond overal zachte fneeuw. Men volgde derhalve de fcheur tot eindelijk de gids eene plaats meende gevonden te hebben, waarde fneeuw kon dragen. De reizigers vooruit willende gaan deed hij hierop eenen grooten flap en verdween oogenblikkeiijk voor hun oog. Nog hoorde men hem herhaalde malen uitroepenGod! ik ben verloren en eenige oogenblikken daarna: Ik zink gedurig dieper. De zoon was niet tegenwoordig; hij be waarde, aan den voet des bergs het paard en de goederen der reizigers. Een hunner klimt in allerijl naar beneden om touwen te halen en den jongeling ter huip zijns vaders te roepen. Zij komen weder boven; men roept, mén graaft in de fneeuw; alles vruchteloos. Eindelijk moest men den berg verifc ten en de twee reizigers waren genoodzaakt den jonkman met geweld van den Van eenen anderen kant wil men een direct berigt uit Napoli di Romanie rand des afgronds weg te fcheuren, waar hij met angflig gefchrei met ophield hebben, van den 12 jnlij, volgens hetwelk ook op het eiland Casfo, onlangs zijnen vader te roepen. De reizigers zonder verwijl den maire van Bagnères door eene Eavptifche divVie bemagtigdde vaan van het kruis op nieuw met het gebeurde bekend gemaakt hebbende, zond deze viermannen naar bo- wappert. De ingezetenen des eilandswordt in dat berigt gezegd, wel- ven, die door de twee overige kinderen van den gids gevolgd werden. Een (Jezer had den moed zich aan touwen in den afgrond te doen nederdalen.. Al daar zogt hij rondom zich en riep zijnen vader herhaalde malen zonder vrucht. wappert. Ue ingez ke in de Iteile rotfen geweken waren, eene verfterking van 1500 man ontvan gen hebbende, ftormdenterwijl eene fclieeps divifie de haven inliep, op de barbaren losdie zich ten getale van 2000 man op het eiland bevondende ftrijdt was noch lang noch hardnekkig: de Muzelmannen; allen Egyptifche troepen, overrompeld, werden al fpoedig overweldigd en niet een ontging de regtmatige woede der Grieken. Gefchut, bagage, krijgs en mondbehoeften alles is In de handen der verdedigers van het kruis gevallen. Deze tijding is Hij wilde dat men hem nog dieper zou laten nederdalenmaar de onderneming werd te gevaarlijk geacht en ondanks hem zelven trok men hem weder naar boven. De ongelukkige vader was reddeloos verlorenen laat eene weduwe met vijf kinderen na. Geheel Bagnères treurt om hem. Sedert bijna veer tig jaren was de goede Barreau de geleidsman der talrijke vreemdelingen ge- door den prcfident der uitvoerende magtte Napoli di Romanie refiderendeweest, die deze oude plaats bezoeken. Te Parys, Bordeaux en Bayonne officieel bekend gemaakt." 1 1''°'. ongf"K^ig huisgezin verzameld. Eindeliik zouden de Grieken ook op Candia eenige voordeden opdeEgyp- De Etot.e van heden avond bevat een rapport van den generaal O Don- tifche troepen hebben behaald, en dien ten gevolge op dat eiland wederom' "«11, kommauderende het kamp van St. Roch, waarin hoofdzakelijk geregd van het open veld en van de bergen meester zijn. wortlt: o j j HAMBURG den 24 augustus. Aan de univerfiteit van Halle fchijnen de «Eene trouwlooze factie, uu 200 uitgewekene Spanjaarden en andere ge- getnoederen nog niet tot rust gebragt. Den hoogleeraar Schützdie op den wapende individu's zamengefleldis te fcheeponder bevel van den ge«re- M den koning van Pruisfen, den3 augustus, eene rede- i zen kolonel Francisco Valdès, uit Gihtaltar vertrokken, en heeft den 3 au- geboortedag van Z. voering heeft gehouden, zijn des avonds de glazen ingefmeten. De hooge overheid heeft 500 daalders op de ontdekking der daders gefteld. Den 28 augustus vertrekt de keizer van Rusland naar Astracao. Eergisteren is Z. K. H. prins Frederik der Nederlandenvan üobbe- ran komende, alhier gepasfeerd Z. K. H. heeft de reize naar de Nederlan den dadelijk voortgezet. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 21 augustus. IWetde Ligthningwelke de tijding vanhet fluiten van den vrede met den Deij van Algiers heeft overgebragt, heeft men de volgende bijzonderheden vernomen van hetgeen aldaar, kort tevoren, heeft plaats gehad. Terwijl het Engelsch eskader in de baai van Algiers lag, kwamen de Al- gerijnfche kanonneerbooten verfcheiden malen buiten de Moelje, eneens waren zij niet minder dan zes-en-vijftig in getaldoch de Engelfc'.ie boiubardeer- vaartuigen dwongen hen flceds tot wijken en kregen hen dikwerf binnen ichot waardoor eenige Algerijnen gedood of gekwetst werden. Den 24 jnlij nam het eskader, twee-en twintig zeilen fterkpofitie om de ftad te bombaroeren. l)e Algerijnen begonnen daarop van de batterijen te vuren, doch zonder de mi»- fte fchade te doen. Daar de wind ging liggen, konden fommige fchepen niet inde hun aangewezen pofitie komen; maar het bombardeer-vaartu g /ietnam- derde de batterijen tot op eenenaffland van 2300 yards, zonderechter van de batterijen geraakt te worden daar alle kogels en bommen of niet ver genoeg droegen of over hetzelve heen vlogen. Den volgenden dag zond de Deij eenen parlementairdie door anderen gevolgd werd en den 27 werd de negotiatie gelukkig ten einde gebragt. De Deij ftemde toeom perfoonlijk bet traktaat te bekrachtigen, hetwelk in 1816 door zijnen voorganger met lord Exmouth gefloten was, tot affchafling der christen-flavernij in zijne landen, en om den heer Mac-Donald weder als Engelfchen conful te erkennen en te ontvangen; doch hij wilde niet voor de veiligheid van dien heer inflaan, dewijl het Alge- rijnfche volk hevig op hem verftoord wasderhalve was een officier van de Revenge, Danford genaamdtot pro-conful aaugefteld. Daar de middenprijs der haver 27 f h. 2 per quarter belooptmag de vreemde haver, die voor mei 1822 achter konings flot is gelegd, vrij aan de matkt worden gebragt, en voorts vieemde haver met een tegc van 6 fh per gustus, met het aanbreken van den dag, het zwakke garnizoen van Tarift, in het oogenblik dat het de poorten opende, overrompeld en zich vèn dë ftad en het eiland meester gemaakt. „Dadelijk marciieerden van Algefiras detachementen infanterie enkavallerie, or.der bevel van den kolonel don Jofeph Barradas, tegen Tarifa. Deze vorm den oogenblikkeiijk de blokkade der plaats aan den landkantzonder dat de rebellen eenen uitval durfde wagen. In den avond van den 6 zag men in het kamp eene Franfche brigade van alle wapenrusting aankomenonder be vel van den generaal graaf d'Ascorg. De blokkade werd toen aanmerkelijk naauwcr gemaakten terzelver tijd verfchenen voor de haven 3 Franfche oorlogfchepen, benevens een Spaansch galjoot en vier kanonneerbooten, uic Algefiras afgezonden, zoodat alle aftogt aan de fchuldigen afgefneden is. Zij hebben geen levensmiddelen genoeg om het in die plaats uit te houdenen er komen nog meerder troepen aan om hunne vermetelheid fnel te ftraffen. „De rujt is geen oogenblik in al het overige van het diftrict geftoord ge worden in weerwil van de valfche geruchtente Gibraltar uitgeftrooid door de agenten der revolutionnairen, die belagchelijk onze linie met eenen alge- meenen aanval bedreigden, nieuwe ontfchepingen ten oosten van Gibraltar aankondigende. Niets van dat alles heeft plaats gehad. „De getrouwe troepen des konings, die dit kamp bezetten, zijn dezen nacht verrterkt geworden door het provinciaal batailion van Seville. De ge zamenlijke bevolking brand van verlangen om zich te wreeken wegens dehafc aangedane beleediging door die verraderswelke veronderftelden dat zij in ha ren boezem medepligtigen zouden kunnen vinden. De dappere bergbewo^ ners van la Ronda zijn in raasfa te wapen geloopen om zich tegen alle Rraf- bare onderneming te verzetten." De Etoile laat op dit rapport volgen: „Reeds zou Tarifa in onze magc zijn gevallen, indien het Spaansch gefchut, welk onze troepen op dat punc gevonden hebbenin bruikbaren toefland geweest was. Alle de buitenmuren zijn in onze magt; maar de poorten tosgemetfeld zijnde, hebben wij ge fchut uit Kadix moeten afwachten. Het moet thans aangekomen zijn. Twee onzer fchepen, door den ftroom medegelleepthebben zich ook te Algefiras moeten ophouden." Volgens de heden onvangeii berigten uit Madrid, was de koninltlijTtefa-

Middelburgsche Courant | 1824 | | pagina 1