MIDDELBURGSCHE lOan CÖÜRANT» No. 151 Zaturdag den 28 December* N I E tv S T II DINGEN. <4, ZEETTDING EN. EESTUREN en^AÜ~1\VIINISTRATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTEREN der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeelard, verwittigen een iegelijk dieu zulks zoude mogen aangaan dat bjj art. 21 der Wet van den 8 Januarij 1817 op de Nationale Militie is I S T R I E. TRIEST den 8 deceniherDe lieer Ignatius Berberovich kapitein van de Ooscenrijkfche brigantijn de Triomfwelke in 28 dagen van SamoS en in 15 dagen van Hydra is aangekomen, bevestigc, dat liecTorkfche admi raalschip bij Tenedos door de Grieken is verbrand, Qzie om vorig No.') SPANJE. MADRID den 8 december. Men maakt in aller haast liet kasteel van de Prado in gereedheidfoWmigen beweren, dat hetzelve voorde koningin van Portugal, zuster des konings van Spanje, beftemd is; anderen Willen, dat de koninklijke familie er eenige maanden gaac verblijven, Het gouvernement heeft bevel gegeven tot het bijeentrekken van troe pen naar Madrid, waaruit men befluit dat er eenige intrigues zijn ontdekt, welke nog niet ter kennis van het publiek zijn gekomen. GR O O T - B R I T T A N J E. LONDEN den 17 december. De beruchte Ierfche gelukzoeker, Mac- Gregor is, na talrijke neerlagen geleden te hebben in zijne expeditien om lich meester te maken van eenige Spaanfche bezittingen in de golf van Mexi co, prefident van het grondgebied van Poyais geworden. Dit land heeft aan de eene zijde tot grenzen de rivier Nicaragua en de baai van Andurasen aan de andere zijde de provinciën Mosqnetia en Guatimala. Dit land is bergach tig en gezond. De Had Poyais is gelegen aan de zwarte rivier, veertig mij len van de kust; deze rivier is tot op honderd mijlen bevaarbaar. Men zegt dat Mac-Gregor bekend was met de gefchiedenis van dien Normandijer, die, tijdens den oorlog van Amerika tegen Engeland, in het denkbeeld zijnde, dat de Amerikanen met de keus van eenen meester verlegen waren aan den heer Franklin Amerikaansch amba'Sfadeur te Parijs voorlleide om koning van Noord- Amerika te worden. Het geen deze Normandijer niet heeft kunnen verkrij gen, heeft Mac-Gregor, veel gelukkiger, zich in 't klein aangefchaftmen verzekert zelfs, dat hij geilaagd is om te Londen eene geldleening van 100,000 pond ft. te negotiëren. Heden bleven de 3 pets. gerednc. 79^, de 3J Pcts- geconf. en de 4 pets. 97I. FRANKRYK. PARYS den 19 december. Ter beurze blijft onder de fpecnlanten veel befluitenloosheid heerfchen, welke onderhouden wordt door de cegenltrijdig- heid onzer ministeriele bladen, want terwijl het eene zich voor den vrede verklaart en bemoedigen wilblazen anderen wederom de bazuin des oorlogs. Men zegt, dat onze wisfel agentenzich heden bij den minister van finan cien vervoegd hebbende, om van denzelven eenige opheldering te verzoeken nopens den waren fiaat van zaken, deze zich bepaald heeft met te zeggen, geen deel aan de artikels der ministeriele bladen te hebben, en dat de tegen woordige (laat der zaken van Europa aan de fpecnlanten veel behoedzaam heid moest aanraden. Het fchijnt dbidelijk, dat onze fanariken, die roet ge weld oorlog willen., (terk intrigeren om eene verandering ten hunnen voor- deele in ons ministerie te bewerkenin hetwelk zij eene (lerke partij hebben. Tot heden blijft onderensfehen de minister prefident, op wien de vrienden van den vrede hnnne hoop bouwen, nog in booge gunst bij Z. M. Een heden van Madrid aangekomen courier, die den 11 dezer uit die hoofdflad vertrokken is, berigt, dat toen nog voortdurend de grootfle rust in dezelve heerschte, en dat er geen kwestie was noch van de terugroeping van vreemde ambasfadeursnoch van de aankomst van een ultimatum van hec Heilig Verbond. In Perpigtian is een generaal pardon voor alle Spaanfche uitgewekenen, tot de armee van het geloof behoord hebbendevan den foldaat tot den fer- geant ingefiotenaangekomen. De troepen van drie infurgenten chefszijn den 10 en 11' aan de uiter- fte grenzen door Milans overhoop geworpen, en genoodzaakt op onzen bodem te wijken, waar zij, bij St. Lanrentde wapenen hebben neergelegd. Op Martinique heeft een opflnnd onder de Negers plaats gehad maar dezelve ia dadelijk in de geboorte gefluit geworden. NEDERLANDEN. 'sHERTOGENBOSCH den 23 december. In den morgen van den'15 dezer, omllreeks 445 uren, is in de gemeente Luiksgeflel(in deze provin cie) een hevige brand uitgebarsten. Door de vigilantié van den heer Jbee, wachtmeester der in die gemeente geflacianneerde brigade maréchausfées met zijne onderhoorige manfehappen en de aangebragte hulp van de ingezetenen die dadelijk toegefneld waren, zijn de daaraan belendende huizen, niettegen- flaande de hevigheid van den brand, behouden gebleven. Gelukkiglijk be paalt zich de fchadehierdoor veroorzaaktbij het verlies van den geheelen oogst, vijf beesten, een vet varken, en verfcheidene meubelen, daar de afgebrande woning, in de brandwaarborg-tnaatfehappij opgenomen was. De ©orzaak van den gemelden brand is onbekend. bepaald dat zich jaarlijks aan liet Plaatfelijk Beduur in géfchrifte móé-en adresferën, de voor zichzelven dienende manfehappen, die in den loop vaii hec laatst voorleden jaar, hetzij door overlijden van eenen Vader of Wei vaii eend Moeder weduwe zijndë, of door eene plaats gehad hebbëude Régterlij- ke feparatie of echcfcheiding der Ouderen, of eindelijk door overlijden vaii eenen Broeder of Broeders, regt öp vrijHelling, overeenkomltig de bepaün* gen bij art. 91 der Wet gemaakt, hebben verkregen, ën huh ontflég diéii- volgens zouden verlangen, en dat bij deze verzoekfehnften zullen moeten worden overgelegd de noodigë bewijzen, ingerigt overeenkomflig de voor- fchriften, bij het aangehaalde 91 art. geflatueerd. En worden mitsdien alle Jongelingen, mitsgaders alle.Önders, Vódgdeti, Curators of Gemagcigden voor hunne Kinderen en Pupillen, welke volgend art. 91 der Wet, in de termen van vrijftelling vallende, hun ontfjag uit den dienst der Nationale Militie zouden mogen verlangen, opgeroepen en aangè- maandom vóór den t4 Januarij aanflaande, aan Heeren Bürgemeesteren meezenden, de fchriftelijke aanvrage 0111 ontfing uit den dienst, mee bfjvoë- ging van de behoorlijke bewijzen, bij art. ar en 22 derzelve gevorderd. Terwijl al verder aan alle belanghebbenden bij deze wordt herinnerddat bij aldien deze aanvragen niet tijdiglijk bij Heeren Bürgemeesteren zijn ont vangenof niet van de vereischce bewijsflükken zijn voorzien, dezelve rifèc meer voor dit jaar zullen worden geadmitteerd, overeenkomflig de bepalingen dienaangaande vervat in art. 23 der meergemelde Wet. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden gedruktaf gekondigd eu aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Scad Middelburg, den 27 December 1822; Bürgemeesteren voornoemd D. SCHORÈR, Ter ordonnantie van Hun Èd. Achtbaren j VAN VISVLIET, Secretaris* OPROEPING van VRIJWILLIGERS voor oe NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTEREN der Stad MIDDELBÜRG. hoofdplaats van de Provincie Zeeland gelet op de bepalingen vervat in de wet op de Nationale Militie, ten opzichte van het leveren van Vrijwilligers voor de contingenten der onderfcheidene Steden en Plaatfen; brengen bij deze ter kennisfe van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat van heden af tot en mee derf 31 januarij des volgenden jaars, dagelijks, uitgenomen des zondags, des na middags van 12 tot 3 uren, ter fecrëtane van deze Stad zal gereed liggerf het register tot de infehrijving van Vrijwilligers belleind. En worden mitsdien alle geboren Nederlanders, welke gedurende de faarfta 15 maanden inde gemeente van Middelburg hebben gewoond, en die.de ver- eischten hebben, bij de wet bepaald, opgeroepen om zich tot den dienst def Nationale Militie vrijwillig te laten inlchrijven'. zullende aan lederen Vrijwil' liger van Stadswege eene premie worden toegelegdzoodra dezelve door den Militie-Raad zal wezen goedgekeurd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gedrukt j afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 December 1822. Burgemeesceren voorgoemd D. I. SCHORER, Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN VISVLIET, Secretaris. AMSTERDAM den 23 december. Zr. Ms. oorlogs-korvet DE EEN- BRA'GT, Kapitein Schyder, den t 3 december uit Helvoet naar Suriname gezeild, is den 15 daaraanvolgende, met verfcheidene koopvaarders, Deal ge- pasfeerd. 128de KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Eerste Klasse. 4 Getrokken prijzen en pretnien van/' 1000 en daarboven, ilde en 12de Lijst. Geene. 13de en laaide Lijst. No. 34684, een prijs van 1000. No. 8900 eene premie van/5000. Middelburg. Waarnemingen omtrent de koude, met de Thermometer van Dollond, volgens de fchaal var) Fahrenheh. 1822. Woensdag 25 December, 's avonds 11 uur, 25°, Donderdag 26 's morgeus 8 uur, 2r°. 's avonds 11 uur, 23°, Vrijdag 27 's morgens 8 uur, 180. OPROEPING voor de NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTEREN der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, brengen bij dezen ter kennisfe van een iegelijkdien zulks zoude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan de bepalingen, voorgefchre- veti bij de wetten van den 8 januarij 1817 en van den 27 april 1820 bë- treffende de Nationale Militie, op den 1 januarij aanflaande Zal worden geo pend hec Register van Infehrijving, tot de loting voor dezelve Militie. Dat dit Register dagelijks, uitgenomen des Zondags, des namiddags van ia tot 3 uren, op de Secretarie zal gereed liggen, tot en met den 20 van dezellde maanddat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het Beduur onderteekend zal wordenen dat de zoodanigenwelke daarna wor den bevonden in hunne verpligcing nalatig te zyn gebleven, toten met detf 28 jannarij nog op het Register zullen worden gebragt, doch met eene boete van 5 tot 100 guidens gellraft moeten worden, en dat de nalatigen, die eerst na den 28 januarij zullen worden ontdekt, dadelijk gearresteerd moeten worrf den, otn tot den dienst te worden ingelijfd, zonder tot het aanvoeren vat» eenige reden van vrij Helling te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle Jongelingen, hun dotnicilium of vaste Woonplaats binnen deze Stad of derzelver Ambachten hebbende, welke op den 1 januarij 1823 hun negentiende jaar zijn ingetreden/en hetzelve niet hebben volbragt^ en dus allen die in het jaar 1804 geboren zijn, bij dezen opgeroepen en aan gemaand, om zich op voorfchrevene plaats en uren, vóór den 20 januarij aanllaatideter infehrijving in het Register aan te dienen, met overlegging vart een Extracttot opgave van den datum hunner geboortegelijk de Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden van afwezigen, worden opgeroepen om hnnne Kinderen oi Pupillen, binnen den bepaalden tijd, ter infehrijving aan te geven, en alsdan aan het Plaatielijk Belluur zoodanige onderrigtingen te verl'chalïen of te doen verfclialfenals van de lotelingen zei ven zouden kun nen worden verlangdwordende voorts aan alle de Jongelingendie hun ne gentiende jaar zijn ingetreden, bij dezen te kennen gegeven, dat zij zich na den i januarij 1822 tot op den 1 fepcember daaraanvolgende tot geenen vrij willige!! militairen dienst bij de armee te land of ter zee kunnen of mogen verbinden, naar aanleiding der bepalingen dienaangaande, vervat in art. 94 lett. gg. der wet van den 8 januarij 1817; terwijl al verder, tot voorkoming van alle misvatting, welke zoude kunnen ontdaan, met betrekking tot de verpligtingendie bij de bedaande wetten worden voorgefchrevenaan dë belanghebbende Iugezetenen dezer Scad en Ambacht bij dezen wordt ondeë het oog gebragt 1°. Dat alle Jongelingen, in den jare 1804 alhier geboren, en alhier hUn- ne woonplaats hebbendemoeten worden Ingefchrevenzonder onderfcheid of voor hun al dan niet eenige reden van vrij Helling kan worden bijgebragt. 20. Dat gehuwden en afwezenden ook in de infehrijving moeten worden begrepen, en dac de gehuwden hunne bewijsdukken bij den Militie-Raad moeten overleggen, op hetzelfde tijddip, hetwelk tot overlegging van andëW l bewijzen van vrij Helling bepaald wordt.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1