MIDDELBURGSCHE COURANT* No, 151, Dingsdag den 17 December* NIEUtTSTlJD I'N G E N. NEDERLANDEN. BRAZILIË. RIO-JANEIRO den 26 feptember. Men maakt op dit oogënblik in Bra zilië de grootffe toebereidfelen otn zich in geval van nood tegen het moederland te verdedigen. Den i october. Het dagblad dezer fiad behelsde dezer dagen de vol gende brieven Brief van Z. M. den koning van Portugal aan Z. K. II. den prins-regentperputuelen hefchermer van Brazilië. Ik heb uwe brieven niet beantwoord aangev.vn dezelveop last der Cor- tes, achter gehouden zijn geworden. Gij zult voortaan hunne decreten ont vangen, en ik raad u dezelve ten uitvoer te brengenals ook de bevelen die gij zult ontvangen, te gehoorzamen omdat gij daardoor de achting zult verwerven van de Portugezen, over welke gij eenmaal zult regeren. Gij moet hun vurige bewijzen van uwe liefde voor de natie geven. Herinner u, wanneer gij fchrijven zultdat gij vorst zijt dat uwe de creten door de geheele wereld beoordeeld worden, en dat gij behoedzaam moet zijn, niet alleen in hetgeen gij zeggen zult, maar ook in de wijze, op welke gij u zult uitdrukken. De geheele koninklijke familie is welvaren de; er blijft mij, als een' vader, die u ten hoogde bemint, Hechts over u te zegenen. In het paleis te Queluz, den 3 augustus 1822. GeteekndJoao. De prins heeft den koning zijnen vader een antwoord gezondenhetwelk geene hoop van toenadering tusfchen hem en de cortes geeft, welke hij eene despotieke, uitvoerende, wetgevende en regterlijke vergadering en eene Lu- zitatio-Spaan]che factie noemt. Hjj zegt, dat hij Heilig is verwittigd dat Z. M. gevangen isdat het weinig ter zake doet of men hem van de kroon ver vallen verklaart, dat de heilige zaak niet ruggewaarts zal wijken, en dat de Brazilianen aan geene factie willen gehoorzamendat hij God en de geheele wereld tot getuigen neemt dat de befluiten der cortes niet door hem zullen worden ten uitvoer gebragt, en dat, indien men in den krijg verhar de en aan burgeroorlogen gewone troepen uiogt zendenzij den moed der Brazilianen zullen ondervinden en de zee fpoedig met hunne kapers zouden bedekt zien. De prins zinfpelende op een beduit der corteswaarbij be paald wierd dat de kroonprins eenige jaren zoude moeten reizen voegt er bij, dat de cortes den kleinen jongen beter zullen leeren kennen, offchoon hij geene vreemde hoven bezocht heeft. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 8 december. In de zitting van den Duitfchen Bondsdag van donderdag heeft de heer van Pfeffel, minister-plenipotentiaris van Beije- ren, zijne geloofsbrieven overhandigd; de vergadering is tot de maand febru- arij geadjourneerd. Volgens brieven van hicona van den 19 november, te Triest ontvan gen, z(Jn de Turken tot aan Misfolunghi voortgerukt, #n de Christen in- Woners naar de hergen gevlugt. De Turken zonden Misfolunghi in den brand gedoken hebbenen geheel Acarnanie, zoo door de Grieken als Turken te vuur en te zwaard vernield zijn hetgeen doet geloovendat het gebrek aan levensmiddelen aan de laatften moeijelijk maken zal, om er zich lang Baande te honden. Op eene officiële wijze heeft men thans tijdingen uit Konflantinopel loopende tot den 11 novemberwelke het volgende behelzen I11 het miniderie hebben groote veranderingen plaats gehad. De klagten der janitfaren tegen Haleb-effendi, die federt een aantal jaren als prefidentvan den raad en nu laatdelijk als nifchandfchi-bafchi of zegelbewaardereen groo- ten invloed op de daatszaken had uitgeoefend, waren federt langen tijd zeer hevig geworden. De oudden van dat corps kwamen in het begin van november bijeenom een verzoekfchrifc aan den fultnn op te dellen, waarin zij, in eerbiedige maar krachtige bewoordingen, dien gundeling als de voornaamde oorzaak affchetden der rampem van het Turksch keizerrijk en zijne wegzending ver zochten. Abdullah pachadie zeer gezien is onder de janitfaren en hen me nigmaal tot gehoorzaamheid terug gebragt heeft, belastte zich met dit verr toog aan den fultan te overhandigen, met bijvoeging van eene beknopte, door hem gedelde memorie. Sultan Mahmud wilde echter vooraf zich met eigen oogen van de waarheid der aanklagt overtuigen en doorliep den 9 november, 111 het gedrengdeincog nito, zoo als hij dikwerf doet, de draten vatï Kondantinopel, iü welken overal de volmaaktde rust heerschte; hij onderhield zich met verfcheiden perfonen, die hem ontmoetten, en de onderrigtingendie bij bij deze gele genheid ontving, delden zijn beduit vast. Denzelfden nacht werden de grootvizier Salih-pacha en de mufti of opperhoofd der wet, beiden beguns tigden van Haleb-effendi, afgezet en de zegels van den daat aan Abdullah- pacha, die laatdelijk over de bij Scutari gelegerde armee bevel voerde, ter hand gefield; de vacante plaats van mufti werd toevertrouwd aan Sidki-Sade, dat lid der ulemas of wetgeleerden, hetwelk als prefident der beraaddagin- gen bij alle de onderhandelingen van lord Strangfort met de Turkfche minis ters tegenwoordig is geweest. Het was wel te voorziendat het hierbij niet zoude blijven, en wezenlijk ontving ook Haleb-effendi in den namiddag van den 1 o bevelom de hoofddad te verlaten; een capidgi bafchi of ka merheer vergezelde hem tot Brusfa, waar hl) zijn lotsfwacht; terzelfder tijd werden de eerde baardfcheerder en de opper-koffijfchenker, twee ambtena ren van het binnende van het ferail en aanhangers van Haleb, naar Azia ver bannen en het is waarlchijnlijkdat de val van dezen gundeling de ongenade van een groot aantal aan hem toegedane perfonen raar zich depen zal. FRANKRYK. PARYS den 9 december. De hertog van Wellingtonwiens komst, wei nige dagen geleden, onze ministeriele bladen eerst tegen het einde dezer maand aankondigden, bevindt zich binnen onze muren. Het dagblad van Touloufe, van den 4 dezer, deelt de volgende bij zonderheden mede nopens de laatde neerlaag van den baron d'Eroleswaar van de Moniteur reeds voor eenige dagen voorloopig berigt gaf Puycerda 30 novemberdes avonds ten 8 uren. Ik heb u in eeneti vorigen de maatregelen opgegevendoor den baron d'Eroles genomen om den ingang van la Cerdagne over Montailla en hec M #rtmet t- verdedigen; ij had zich in perfodn naar Mousfa begeven, bo- ve 1 .Vi't'.aonderngt van de bewegingen van den ba,V.. -..roteaen van de piaaclën welke door denzelven bezet wa ren, maakte van zijnen kant zijne fchikkingenen deed in den nacht van den 27 op den 08, twéé divifienongeveer 3000 man infanterie en 3<?L man kavailerie ftetkde eene over Qüefotirada en Bouscail op Montailla, eiT de andere over Aristot boven Taltendre op Belver inarcheren. Den '28 'des voorraiddags tusfchen 11 en 12 urenkregen de infiirgencen de beide' divi fien in het gezigtweldra begon het fnkphaaimiür, en werd her gevecht algemeen langs de geheele linie. De inforgetitehvreezende afgeiheden te worden, en tegen de overmagt niet bëfland, begonnen fpöedig te wijken eU zich te verftrooijen. Vele derzelven zijn gedood, anderen gevangen geno- men, en de rest ontfnapt. De baron d'Eroles zelf; op het punt om in de otnftreken van Martinet gehangen gemaakt te wordenis gelukkig genoeg geweest ora aan de overwinnaars te omkomen, en zich door de vlugt aan hunne vervolgingen te omtrekken-door met ongeveer 80 man zich te vvenderf naar de bergen welke tot die van Andorre leiden. „Mina diep den 28 te Belver of daarocnfireeks, en den 29, voor het aan breken van dendèg, rükte hij op PuyCerdawaar hij des morgens ten 9 uren binnen trok. Bij zijne nadering verheten de infurgenten welke zich in de dad bevonden, dezelve, én gingen zich bij den toren Denjalabertop een fnaphaanfchot afftands van Embech het eerste Franfche dorpin'dag orde fcharen; men vocht daar ongeveer een halfuur, waarna een'gedeelté der troepen van de armee van het geloor op tJreen ander Fransch dorp bij Embech, week, eü het ander gedeelte op Lliviè en van daar op Ëscavar, waar men het de wapenen deed neerleggen. Daags re voren had het regeiufchap Llivia verlaten en zich naar Sailla-» goux, hoofdplaats vaneen Fransch cancon, begeven, waar men verzekert dat het nog 1s. Mina is fteeds te Puycerda. In de vervolging der infurgen ten te Llivia is een Fransch foldaat gedood." I11 eenen brief uit Perpignanvan den 2 dezer, meldt mén nog hét geen volgt „Ten gevolge der achtereenvolgende neerlagen, Welke, de armee van het geloof ondervonden heeft, is de uitwijking naar Frankrijk verbazend. Het getal der Spanjaarden, die naar ons land gekoineu zijn, federt de inhemitig van Cgstelfolit, bedraagt zonder vergrooting meer dan 5000 Waarvan het derde gedeelte uit priesters en monniken bedaat. Men verzekert dat de weg van de grenzen tot aan Junquera, als bezaaid is met vlügténde infurgeritèii. „Wij wachten ieder oogeiiblik de tijding, dat ook de forten van Urgat voor de overwinnaars gebukt hebben. De leden Van het rCgentfchip worden heden te Prades gewachtvan waar men hier verzekertdat zij zich naar Touloufe begeven zullen. Men zegt ook, dat de baron d'Eroles zich der waarts begeven heeft om met het fegeutfchap het plan van nieuwe operatieil te beramen." GRONINGEN den 12 december. Woensdag, den 4. dezer, Ongeveer één uur des middags, vertrokken Theodorus Jelis tVyntjes, Gerhardus °KintH perI-Folter Alberts Duiven en Berend Maartens de Friesallen te Delfzijl woonachtig, mee een fchuitje uit die haven, naar het huis, de Zoógënaani- de Knokke, ten einde aldaar een ©ogenblik ee vertoeven. Om zes uren des avonds voeren zijvolgens de getuigenis van T. J. PFyntjes, van de Knok ke wederom afmet oogmerk om weder ten hunnent te keeren. Toen Zij, ongeveer om zeven uren het dorp Heveskes zoo nabij warendat zij feedi de lichten van in de haven van Delfzijl liggende fChepen konden zien, had den zij het ongeluk met het fchuitje om te daanhetwelk echter drijVCrf bleefzoo dat bet hen allen 11a vele pogingen gelukte op de zyde van hét fchuitje te klouteren; dan helaas] nadat zij bijna een half uur in dezen augSt- vollen toeftand hadden doorgebragt, vielen G. K/wnperIV. A. Buiven erf B. M de Fries, van hetzelve, ftorcteden onder een verfchrikkelyk gekeftrf in zee en vonden alzoo hunnen dood in de golven.T. J. fFyntjes, dié alleen overbleef, hond zich met een touw aan het fchuitje vast, endree? in dezen daatden daarop volgenden nachtna dan hier dan daar geftuuwd te zijn, de Eerns af; niet voor des anderendaags 'smorgens half elf, geraak te hij, op de droogte achter Bierum, de Bierummer Aanwas genaamdaaa den grond. Geen uitkomst ziende, ten einde het fchuitje te behouden fprong hij in zee en redde aldus zijn leven. Door dit treffend ongeluk zijn drie weduwen en eene dochter in den diepften rouw gedompeld. MIDDELBURG den 16 december. Het Congres, fehrijft men Uit t?e. rona den 1 dezer, heeft zijne beraadllagingen over de zaken van het Oosterf geëindigd. Lord Strangfordambasfadeur Van Groot-Brittanje bij het Tütk» fche Gouvernementis belast aan den divan het beduit des congres over té brengen, hetwelk, zonder zich betrekkelijk Griekenland te verklafeu Uit drukkelijk vordertdat de Porte op eene volkomene wijze aan de bedingerf van het traktaat vau Bucbarest voldoet. Lord Strangford Zal vau Cörfu fcheep gaan om van daar, ter voldoening aan zijne zending, naar Kohdantu nopel te vertrekken. Offchoon in Opgemeld beduit geene questie is wegeili de Griekfche infurgenten gelooft men nogtaus dat het Rüslandbij eënö geheime befchiklting des Congresvrij daat ten hunnen opzigte naar gelang der omllandigheden te handelen, en Inderdaad, zij zouden van gfooten dienst voor deze mogendheid kunnen zijn, indien, door eene weigering der Poftö aan de vorderingen der verbondene fouvereinende oorlog tusfchen de beidé rijken moge ontbranden. De Augsburger algemeette Courant van dert 7 dezerfehrijft uit femfrt den 26 november, dat een Tartaar de tijding van Kondantinopel te Belgrado heeft overgebragt, dat het misnoegen van de janitfaren en het volk ziCh ein delijk in daadzaken had geopenbaard, hebbende de fultan Mabraud, om Zijrt leven te redden, Haleb-effendi, den gropt-baardlcheetder en deh groot-viÖef doen onthoofden en de audere ministers naar Azie verbannen. Eene andéré uitlegging of vertaling dezer tijding zegtdat alle de ministers doof de janic- faren zijn in Hukken gehouwen. Offchoon men voor de zekerheid dezer tij- diug niet k.on inflaan, was het nogtans zeker, dat men reeds den 5 novem ber openlijk in de voorlieden van Kónilantinopel honende liedjes tegen Haleb- effendi had gezongenwelke zelfs de groffte beleedig'mgen en bedreigingen tegen den fultan inhielden. - Dezelfde Augsburger courant meldt uit Triest den 28 novemberdat dé Griekfche bevelhebbers MaurocordatoBozzanis en Normanuop den 14 november de Turken volkomen hebben geflagen, en dat de tijding der vero vering vau Misfolunghi door de Turken ongegrond was. Van Madrid den 4 dezer wórdt gemeld, dac die hoofddad Volkoineri ruscig was, en dat het ministerie de-teugels van den daat met'krScht vast hield. Een brief van Ax van den 3 zegtdat Minana het leger dei geloofs iii Katalouie te hebben verftrooid, den 1 dezer te Bourg-Madameoji

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1