MIDDELBURGSCHE COURANT. No, 143 Donderdag 4 Bat. den 28 November. N I E U TV S T IJ D I N G E 2V. NEDERLANDEN. T U R K Y E. KONSTANTINOPEL den 25 october. Hetgeen men vreesde is gebeurd. Behalve de onlangs plaats' gegrepen hebbende uitgifte van te ligte mun tenbeveelt een' firman van den 21 dezer, dat die nieuwe munten, welke voor twee maanden 10 piasters vertegenwoordigden, voortaan 12 zullen moe ten gelden. Deze maatregel is vooral van eenen nadeeligen invloed op den handel, die eene volflagene (iagnatie ondervindt. Ook bewijst dezelve, dat de publieke fchatkist uitgeput is, en dat de verlegenheid van het gouverne ment fteeds toeneemt. SPANJE. MADRID den 14 november. De ommeftreken van Saragosfa zijn met benden infurgenten vervuld. In de zitting der cortes van den 13, heeft de gédeputeerde Canga zich verzet tegen eene bul van den Pauswaarbij verfcheidene door de Spaanfche liberalen uitgegevene werken worden veroordeelden heeft aan de corteS vetzocht om de circulatie dezer bul in het rijk tegen te gaan; welk voordel is aangenomen, In dezelfde zitting is ingekomen eene kennis geving van den minister van binnenlandfche zaken, ten aanzien der affchaf- fing van de kloosters, en eene andere betrekkelijk de vervolgingen van deper- fonen welke deel genomen hebben aan den dag van den 7 juiij, Er heeft in het patriotisch genootfchap Landaburienne eene zeer on- iluimige zitting plaats gehad. De gedeputeerde Morales, van de gematigde partijwelke na Riegodie op eene woeste wijze werd toegejuichthet fpreekgeftoelte beklomis met het geroep vanweg met Morales.' weg mef de Servilenl ontvangen. Er heeft veel wanorde plaats gehad en verfcheidene der aanwezigen zijn gearresteerd. ITALIË. VERONA den 11 november. Een officier van aanziendie als courier naar Madrid is geweest, is thans terug met depeches van den Spaanfchen minister van buitenlandfche zaken, welker inhoud eene bijeenkomst van de ministers der groote mogendheden heeft tengevolge gehad, in welke, naar men verzekert, bepaaldelijk eene verklaring nopens de grondbeginfelen va» het congres, betrekkelijk den toefland der zaken in Spanjeis aangenomen. Dit gewigtig ftuk ter goedkeuring van de fouvereinen gefield zijndeis het vermoedelijk dat hetzelve zeer fpóedig het licht zal zien. Offchoon men zegtdat de questie van een tusfchenkomend leger niet in dit ftuk wordt vermeld, zoude het voorbarig zijn eenig crediet te geven aan alle de geruch ten, welke ten dezen opzigte verfpreid worden. Terwijl fommigen meenen, dat men zich voor het oogenblik bepalen zal om het Spaanfche gouvernement te bewegen, om de conftitutie der cortes naar die van Frankrijk te wijzigen verzekeren in tegendeel anderen, dat men Spanje den oorlog zal aandoen, en dat het aan het kabinet der Tuüerien is dat het congres deze taak heeft voor behouden. Intusfchen Is het wel zeker, dat niemand in 't geheim van die diplo maten deelt wien de behandeling van zoo groote belangen is toevertrouwd. Middelerwijl vermenigvuldigen de bals en feesten van allerlei aard, welke ftrekken om dé doorluchtige perfonagiendie zich binnen onze muren be vinden, te vermaken. Het is voornamelijk bij den keizer van Oostenrijk dat de fchitterendfte avonden plaats hebben., bij welke gelegenheid hoogstdes- zelfs dochter, de aartshertogin Maria Louifahertogin van Parma, zoo van den kant der fouvereinen als van hunne ministers, met de meeste or.derfchei- ding wordt behandeldhetwelk zelfs aanleiding tot het gerucht beeft ge geven, Öat deze prinfes boftemd was om de gemalin van een magtig vorst te worden. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 21 november. De tijdingen uit Griekenland zijn fteeds belangrijk. Wij hebben .heden .eene kopij ontvangen der kapitulatie, volgens welke de Turken Napoli-di-Romaniaeeqe der gewigtigfte vestingen van Morea hebben overgegeven. De Grieken vorderdenbij de eerfte onder handelingenmet den Turkfchen officier, die met de overgave belast was, dat het garnizoen zich op discretie zoude overgeven; doch de zaken fchikten zich zoo'daiiig dat hetzelve vergund werd op onzijdige vaartuigen naar Smirna te worden ingefcheept. Het Griekfche korps voor Patras heeft aanzienlijke verllerkingen bekomen. Indien de Turken, welke in die vesting zijnde wapens niet ncderleggenhebben de Grieken hefloten dezelve ftormenderhand in te nemen. De haven van Salonika wordt op nieuw door eene diyifie der Griekfche vloot zeer naauw geblokkeerd. In hét midden van Livadie hadden de Turken nog eenige goede pofttien behouden, welke hun de gemeenfchap met het Ottomanisch korps, te Negrepont gekantonneerd, toelieten; doch eene fterke Griekfche dwilie tegen hen opgetrokken zijnde, heeft hen volko men ge/lagen .en, van de een.* pofitie tot de andere, tot aan de grenzen van Macedonië vervolgd. Eindelijk meldt men, dat men het niet eens is gewor den om den wapenftilftanddoor Ghourfchid-pacha aan de hoofden van het Griekfche leger voorgeflagente fluitenen dat alzoo de vijandelijkheden zonder verwijl ftaan hervat te worden. Een brief van Konstantinopel meldtdat men bij de Porte de tijding van het overlijden van den pacha van Egypte had ontvangen, maar dat de divan redenen had om dezelve niét publiek te maken. Dezelfde brief behelstdat de Porte, tén einde in het vervolg niet meer genoodzaakt te zijn hare drog mans (tolken) uit de Grieken te nemen, eene fchool te Konstantinopel zou de oprjgièn, in welke de jonge Turken onderwijs in de Europefche talen, en bijzonder in de Fginfche, zouden ontvangen, Men kan thans ilêllig verzekeren, dat (je Zweedsch-Noorweegfche vereeqigingsvlng, .zonder eenig formeel verdrag, uit krachte van een firman Van den gfootefrbeer, het regt tot de vrije vaart naar de Zwarte zee verkre gen heeft, met uitdrukkelijke bijvoeging, dat de Zweedfche en Noorweeg. fche fchepen aan geene .andere bepalingen zullen onderworpen zyn dan aan dieweiken aaii de fchepen der natiëndie de Zwarte zee mogen bevaren opgelegd zijn. Een Zweedsch vaartuig is reeds doof de Turkiche tolbeamb ten zeer wel behandeld en zelfs niet gevifiteerd; hebbende zij gezegd, dat tle Zweedlche fchepen niet behoefden onderzocht te worden, dewijl men van hunnen kant geen misbruik te duchten had. G R O O T - B R I T T A N J E.< LONDEN den 22 november. Gisteren, na de aankomst van verfcheiden brievenmalen van het vaste landondervonden de Engelfchealmede de vreemde fondfeneene kleine opbeuring. Men had namelijk brieven uit Verona', van den 10 en 12 dezer, ontvangen, welke alle vrees voor eenen onundcjftiijken_Oötlpg.ilisIclifin .Frankrijk 611 Spanje fchenen weg te nemen. Die brieven bragten mede, dat tot op dat tijdftip de beste verftandhouding cuslchen alle de leden van het congres had blijven heerfchenen dat er hoop f co OVju :n S'.v 'V'öw 'f; was dat de dêflmtiye befchikkingen gunstig vopr het behoud vin den vrede zouden zijn. Mert verzekert op nieuw dat, in naam der verbonden mo gendheden, drie voordagen aan het Spaanfche gouvernement 'gedpan zijnen dat het antwoord onverwijld werd te gemoet gezien. Bij die voorfkgeti wordt, zoo als men er bijvoegt, gevorderd: i°. dat de perfoon des koning* onfebendbaar en van alle dwang vrij zijen zijne fun.ctien als fouverein ten volle uitoefenen kunne; 2°. dat de conftitutie zoodanig gemodificeerd wor de, dat zij het gouvernement van Spanje gelijk make aan dat van Frankrijk, en in ftaat om op te wegen den democratifchen invloed die het thans beftuurt 3°. dat Spanje zich onthoude van door geheime agenten of anderzins de be« ginfelen van deszelfs revolutie in andere landen te verbreiden, of onder an dere volken eenen geest van opftand en misnoegdheid op te wekken. Heden bleven de 3 pets. gereduceerden 8ofde 3 pets. geconf. 81? de 35 pets. gecoaf. ps§, 4 pets. 985, dito 1822 ioaL FRANKRYK. PARYS den 20 november. De misfionarisfên hebben eergisteren hu mi? godsdienstoefeningen in de kerk van St. Nicoias-des-Cpmps begonnen. ^Toen men omftreeks half 9 uren gereed ftond om te fcheidenhad in de kerk eeqe zware uitbarsting plaats, en verfpreidde in dezelve te grooter fchrikdaar men zulks in het geheel niet verwachtte uit hoofde ditmaal geene zamen- fcholing bij of omtrent de kerk plaats had. Kwaadwilligen fchijnen een groot pak met voetzoekers in de kerk neergelegd en ontdoken te hebben. Een verdacht perfoon is gevat. Maandag II. hebben ook aan de geneeikundige faculteit van Parijs grove uitfporigheden plaats gehad; de rector is, bij zijne aankomst aan de faculteit, gedurende de zitting, en vooral bij.zijn vertrek, door een groot aantal ft«- denten met de beleedigendfte uitjouwingen bejegend, en wel zoo erg, dat die geval tot het onderwerp van een publiek onderzoek gemaakt isen foni- mige profesforen de vrees koesteren dat het voor de fchool van droevige ge volgen zijn zal. De generaal Romenillaeen der chefs van de infurgenten-armee van Katalenie, is met twee andere officieren gevankelijk te Urgel binnen ge- bragt, en zijne divifie is met die van den baron d'Eroles vereenigd. Men zegt, dat, gelijk het gewoonlijk bij tegenfpoed gaat', h|J met den baron d'Eroles hevige woorden gehad beeft. Sommigen verzekeren zelfs, dat hij met zijne divifie tot de conftitntionelen heeft willen overgaan. Ons eskader in de West-Indien h, van Martiniquede expeditie ach terna gezeilddie eenen aanftag op het Spaanfche eiland Porto-Rico onder nomen heeftalwaar zij volgens hare verfpreide proclamatieneene repu bliek wil oprigtenwaarin elkbehalve Spanjaarden uit Europatoegelaten zal worden. BRUSSEL den 22 november. Een ontzettende ramp heeft het fteedje Grevenmacherop 6 uren afftands vau Lttxenburg gelegen, getroffenop het oogenblik dat juist de jaarmarkt gehouden werd, is aldaar den 18 dezer, tegen den middag, waarfchijnlijk door onvoorzigtigheidin een huis brand ontftaandie door den feilen wind fpoedig toe andere huizen overfloegen weldra zoodanig toenamdat, niettegenftaande de, tot zelfs van Trier aan- gebragtehulpmeer dan een derde gedeelte van de 350 huizenwelke het ftadje ten naastenbij telt, benevens een groot aantal fchuren, den volgenden morgen, toen men den brand eerst meester heeft kunnen worden, geheel in de asch gelegd of zeer zwaar befchadigd waren. Öok is de toren der pa rochiale kerk geheel uitgebranden zijn de klokken gefmolten. Bij dit on geluk, dat voornamelijk de geringere klasfe der inwoners gecroffen heeft, i* •echter niemand omgekomen. Laatstleden vrijdag, den 15 dezer, heeft ook eene ongelukkige gebeurte nis de gemeente en de ommeftreken van Heffen, in de nabijheid van Meche- len, met fchrik vervuld. Ten vijf ure des avonds heeft eene foort van hoos den windmolentoebehoorende aan den molenaar Fer lindenomver gewor pen en verbroken; de molenaar zelf is onder den grooten fteenbalk verplet geworden. De val had plaatsop het oogenblikdat die ongelukkige ea zijne zoons zich beijverden, om den molen tefchoren, welke door den ftonn reeds twee wieken verloren had. Die jonge lieden en eenige aandere perfonen zijn min of meer zwaar gekwetst geraakc. De ongelukkige molenaar laat eens bijna tachtigjarige weduwe en eeftige kinderen na. Men zegtdat verfcheide andere molensin de ommeftreken van Meche» len, door denzelfden orkaan, welke flechts ;ien minuten geduurd heeft, be fchadigd zijn. De procureur des koning te Antwerpen heeft gisteren in het dagblad dier ftad het volgende berigt doen plaacfenGisteren hebben twee tot hedea onbekende perfonen de gemeente van Brecht doorloopen, voorzien ..van val- fche Franfche munten, met het borstbeeld van Lodewyk XV en het jaartal 1772 voorzien alsmede met valfqhe Hollandfche rijksdaalders met het jaartal 1795; die munten zyn vTij wei nagemaakt, maar de Franfche kroon is niet wel gerand. Zij hebben eenige van die (lukken jn omloop gebragt. Naaf hunne uitfpraak te oordeelen fchijnen die perfonen, oud 20 25 jaren, tot het arrondisfement van 's Hertogenbosch te behooren. BRUSSEL den 24 november. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal morgen bijeenkomen, ten einde te beraadflagen over de conceptwéc» regelende den omilag der hoofdfom van de grondbelasting over de verfchillen- de provinciën voor den dienst van 1823. Ter fecretarie van het ministerie voor het publiek onderwijs, de natio nale nijverheid en de koloniën, te Brusfel, zal dagelijks (uitgezonderd des zondags) van tien tot twee urenworden gevaceerd tot de oyecnemijig der aanvragen en bewijzen van zoodanige officieren, onder-officieren en manfehap- pen der land- en zeemagt, welke, in 1821 deel genomen hebbende aan den togt tegen Palembang en federt in het Vaderland zijnde terug gekomen, als nog regt meenen te hebben op de gratificatie, door het Indiesch beduur, onder 's Konings liooge goedkeuring, wegens dien togt verleend en toegekend. En zullen inzonderheid diegenenwelkè deze gratificatie wenfcjien te ontvpv- genals erfgenamen van in het gevecht gefneuvqlde of federt overledene mi litairen of zeeliedenbedacht moeten zijn, om zich te voorzien van behoor lijk ingerigte (lukken, waaruit hun regt met volkomen zekerheid biijken kan. Voor zoo verre de bewijzen in orde bevonden zijn, zal de betaling, door middel van asfignatien op de Nederlandfche bank, korten tijd 11a het doender aanvrage gevolg nemen, ter befpoediging waarvan de woonplaatfen der be langhebbenden naauwkeurig zullen moeten worden opgegeven. MIDDELBURG den 27 november. Van Madrid den 16 november wotdc als zeker gemeid, dat het gouvernement aan den genecaal Mina den titel van opperbevelhebber der drie legerkorpfen van Kacalonie, Navarre eu Arragonzal

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1