MIDDELBURGSCHE COÜRAK T. No. 141. Zaturdag i 8,'t-a» den 23 November. s-.s* 'V N I E U JV 8 T II D I N G E N. f 1 NEDERLANDEN. BESTUREN w AD MINISTR,ATIEN. T U R K Y E. SEMLIN den 1 november. Men melde van Larisfa den 16 octoberda: Chourfcbid paclia in het begin dezer maand 8,000 Albanezen tusfehen Zeituni en Piatamore geposteerd hadten einde Larisfa te dekken. Doch de Grieken handelden in 't geheim met Czelendin-beychef der Albanezen, die met zijn korps naar hunne zijde overliep, en hun zelfs zijn wapenmakker Abasbey van Prevefaoverleverde, welke den Turken getrouw wilde blij ven. Hierdoof heeft Chourfchid-pacha zich beroofd gezien van de hulp der Albanezen en vindt zich in eene gevaarlijke pofitie gebragt. Hij moet reeds zijnen aftogt op Vitoglia hebben begonnen. De tijdingen uit de omftreken van Arta zijn insgelijks gunftig. Sedert zes weken gebruikte prins Maurocordato alle middelen om de Albanezen over te halenom zich op nieuw tegen de Porte te verklaren. Brieven van den 20 october meldendat hem deze gewigtige zaak inderdaad is gelukt. Reeds Zijn de Albanezen itr vollen opftand tegen den pacha van Arta, die te voren door Maurocordato was geflagen. Zij hebben te Vtione zijn harera en zijne familie gevangen genomen en zij weigeren den neef van den pacha van Arta të erkennendie hij tot pacha van Beret had benoemd. De pacha heeft zich in Arta opgeiloten, alwaar hij door de Albanezen is omfingeld. Deze brie ven voegen er bij dat de pacha eenen wapenflilftand aan prins Maurocordato heeft doen aanbieden. RUSLAND. ODESSA den 2a october. Men heeft over zee tijdingen uit Konflatitinopcl vonden 18 dezer ontvangen. Zij melden, dat de grooce Turkfche vlootin zeer Hechten (laat, van Morea in de ftraat der Dardanellen mqet zijn terug gekomen. PETERSBURG den 30 october. Het hoofdkwartier van het eerde leger is (leeds te Mohilew aan de boorden van de Dnieper. De opperbevelhebber, graaf Osten-Sacken bevindt zich hier met zijne aides-de-campzijne tegenwoordigheid in de hoofdflad is op dit oogenblik noodzakelijk door de fuuctien waarmede hem de keizer heeft belast. S P A N J E. URGEL den 5 november. Mina verliest ons niet uit het oog. Zijne menigvuldige veranderingen van pofitie geven zijne vijandelijke ontwerpen tegen ons te kennen. Na te Calaf garnizoen gelaten te hebben, heeft hij zich op Grammont begeven en pofitie genomen. Thans daar zijne voorne mens vrij wel zijn bekend, zijn alle maatregelen genomen om deze vesting tegen eenen onverwachten aanval te dekken. De generaal Fleyresdie zich (leeds voor Vich bevindtheeft nieuwe verilerkingen bekomenmet bevel om met kracht tegen deze Had te ageren. Het lot dier ongelukkige ftad kan ons niet lang onbekend blijven. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 15 november. Onze dagbladen behelzen bijzondere berig- ten uit Verona tot den 5 dezerwelkeindien zij in allen deele op de waar- beid gegrond waren, zeer belangrijk zouden zijn. Dezelve behelzen, onder andere, aangaande de ministeriele conferentien het navolgende: Eindelijk is dit gewigtig congres geopend. De eerile bijeenkomst heeft plaats gehad bij vorst Metternichden 31 october, ten 8 uren des avonds. Engeland werd vertegenwoordigd door den hertog van Wellington; Oostenrijk door vorst j Metternich en baron Lebzeltem; Rusland door graaf Nesfelrode; graaf Lie- l ven; generaal Pozzo-di-Borgo en den heer Tatifchef. Frankrijk door den vicomte de Montmorencyden vicomte de Chateaubriancden markies de Caraman en den baron de la Ferronaye. De vertegenwoordigers van Pruisfen worden niet genoemd. Het fecretariaat is opgedragen aan den bekenden Oos- tenrijbfehen hofraad von Gentz. Deze eerde zitting is toegewijd aan het belangrijkst onderwerpden toe- flanel van Spanje. Het grooc oogmerk van de Britlche diplomatie is het be hoed van den vrede ten aanzien vau dat ongelukkig rijk. Engeland moet leedwezen gevoelen van een landwaarvoor het zooveel heeft gedaanten prooi te laten aan een burgeroorlogonze doorluchtige veldheer moet voor zeker met fmart zoo vele opperhoofdenwelke in den oorlog voor de onaf hankelijkheid de wapenen aangordden, tegen eikanderen het zwaard zien trek ken; de een, om eenen allcenheerfchenden koning, de anderom eene ijdelc democratie te bekomen. Wij moeten intusfehen zorgen, dat de vlam zich niet verder uitbreide, en fchoon de (laatkundige fluijer nog niet is opgeligc, kunt gij verzekerd zijn, dat al het gewigt van Grootbrittanje, en dit is niet gering, in de fchanl wordt gelegd aan de zijde des vredes. „De hertog van Wellington heeft intusfehen tegen eene geduchte partij te worstelen. De geallieerden fchijnen, ten aanzien van Spanje, minder de noodzakelijkheid te gevoelen van zich met onze gevoelens te vereenigen; ten opzigte der militaire aangelegenheden meenen vele, dat eene Franfche armee even gemakkelijk tot Madrid zoude doordringen, en een einde aan den oor- lbg makenals eene Oostenrijkfche tot Napels is doorgedrongen. De per- fooulijke gevoelens der monarchen hebben op het vaste land meer invloed dan de perfoonlijke denkwijze des konings van Engeland. De keizers Alexan- der en Frans nu zijn ten uiterfte opgewonden door de beleedigingen, welke men zich omtrent den koning en de prinfen in Madrid heeft veroorloofd; en daar deze vorsten tot het huis der Bourbons behooren» meenen de Franfche onderhandelaars voor dezelve eene zekere trouw te moeten ten toon fpreiden. Be weet niet in hoe verre die perfonelijke gevoelens in de bijeenkomst van den 31 eenigen invloed hebben gehad, doch zoo veel is zeker, dat de ge noemde monarchen in de daad zoo denken en dat deze denkwijze op de be- raadflagingen eenen geduebten invloed moet hebben. Zoo ver ik echter heb kunnen te. weten komen heeft men niets bejlistbehalve eenige weinige zeer algemeene beginfelenomtrent welke kwalijk eenig verfchil konde beflaanik veronderlteldat eenige punten naar Parijs en Londen zullen worden terug gezonden, om nadere, inflructienalvorens het congres een bepaald befluit neme. De tweede bijeenkomst, heeft den tweeden november plaats gehad; men weet echter, dat er weinig bijzonders is verhaald." Deze bijzonderheden worden alleen herhaald door het ministerieel avondblad wat betreft den grond derzelve, als b, v.dat de hertog van Wellnigton te gen eene (lerke partijomtrent hetgeen hij voor zijn vaderland belangrijk oor deelt, te wortlelen heeft, doch dat hij mannelijk zal volhouden en in geenen deele befluken tot eene tempor ifereridc jlaatkundedoch altijd, zonder voor de algeheele waarheid derzelve te kunnen inllaan. Z. M. de koning van Pruisfen was naar het zuiden van Italië vertrokkenmen wachtte hem tegen liet begin van de volgende maand terug, en men rekende, dat het congres tot den IS december zoude duren. Voof liet overige zijtr de berigtèft vör» vuld met bijzonderheden wegens de ontvangst van de koningen vin Sardi nië en van Napels; de plegtigbeden en de openbare vermaken en wat de* meer zij; de pracht, die door de Rusfen wordt ten toon gefpreid, en dö daarbij afftekende eenvoudigheid der Engelfchen, Men meent dat de komst van de aartshertogin Maria Louifate Verona, thoet toegefchreven Wordetl aan de moeilijkheden, welke de Uitvoering van den uiterllen wil van Napo leon bij welke zij en haar zoon groot belang hebbenopleverthare rege ring in Parma wordt geprezen; men oordeelt, dat hare onderdanen meer vrij heid genietendan zij in (laat zijn te beootdeelen 5 zij wordt op het congres verzeld door haren eersten kamerheer. Omtrent de Turkfche aangelegenheden meldt men alleen in genoemde be- rigten, dat Rusland min of meer verlagen fchijnt, welke houding het om trent de Porte zal aannemen.daar deze Jaatfte niet alleen niets toegeeft, maaf ook wel toegerust fchijntom des noods de Rusfifche armee af te wachten, Men meldt uit Venezuela van den 24 feptember, dat de Spaanfcbe generaal Moralez werkelijk bezit heeft genomen van Maracaïbozoo dat dë: oorlog in Columbia nog m geenen .deele fchijnt ten einde te loopen. Hefc gouvernement heeft last gegeven, ora de fchepen, welke op Colnmbiafcbe havens handel drijven, regelmatig te convoijeren. F R A N K R V R. PARYS den 16 november. De Etoile zegt, bij gelegenheid der verkie zingen van gedeputeerden, dat de uitflag zijne verwachting heeft verwezen-, lijkt, en voert daartoe hec volgende ten bewijze aan: „Van.de 30 tot lilL toe bekende benoemingen, blijken er 27 op koningsgezinde!! te zijn geval len, en van deze 27 zijn er 20 voorzitters der kiesvergadenngen, een döor* flaand bewijs van eene gelukkige, overeenftemming van Frankrijk mét het gou vernement. De heer Begjamin Cónftant is niet herkozen." De jongde berigten uit Spanje komen hierop neder: „De generaal Mina zee zijne operatien met zoo veel ijver als goed gevolg voort. Men fclirijft van Bourg-Madame van den 9 dezer, dat Balaguer iti zijne magt is gevallen. Hij is deze Had bijna,zonder flag of (loot binqengg- trokkende bekwaamheid zijner bewegingen heeft den oproerigen geen tijd gelaten zich te verdedigen; zij trokken de eene poort uit, terwijl de over winnaar de andere binnen rukte. De overgave van Balaguer heelt, hgc regönt- fchap doen befluiten te Puycerda eene meer zekere en nader bij de Franfche grenzen gelegene fchuilplaats dan Urgel te zoeken. Urgel isvolgens de berigten, dertig uren van Balaguer gelegen; Puycerda, de nieuwe zetel der regering, ligt onder het gefchut der Franfche vesting Montlouis, „Uit Bayonne luiden voorts de berigten van den 10,dezer: dat er tö Madrid eene kleine beweging had plaats gehaddie echter geheel was ge- (lild. Ook in de provinciën was alles rustig; de rekrutering voor hec legef gefchiedde met zoo veel regelmatigheid als geestdrift. De benden deageloofs, op alle punten geflagenwaren verpligt zich in kleine groepen te Verdeelen en alle hunne krijgsverrigtingen bepaalden zich in het aanvallen en plunderen van reizigers." BRUSSEL den 18 november. Men fchijnt binnen kort eene nieuwe wet. op het zegel te wachten te hebben, althans men verzekert, dat, in den loop der tegenwoordige bijeenkomst van de Staren-Generaalaan dezelve een ontwerp van wet op het zegelregt zal aangeboden worden. Eene geheele familie in de gemeente van Ilon-Hergies, bij Bavay, is door onvoorzigtigheid vergiftigd geworden. Men had bij elkander geplaatst twee pakjes, een met fuiltèr en een met rattenkrltid, en door eene noodlot tige misvatting het laatfte in eene melkfoep gedaan. De boer en een zijner knechts zijn de eenige die niet voor het geweld van het vergif bezweken zijn. OLDENZAAL den 17 november. In den nacht van maandag op dingsdag 11.werd eene boeren woning, nabij deze ftad in de zoogenaamde Leemfte- ge binnen weinige oogenblikkeneene prooi der vlammen. Het vee is bij na het eenige, wat de ongelukkige bewoners hebben kunnen redden. Hunne weefgetouwen, wintervoorraad en verder mobilair; de vruchten van hunnen veeljarigen zuren arbeid, zijn tot asfche verteerd. Bij deze ramp had haast het ontzettend ongeluk plaats, dat de oude man des huizes op zijn bed zou zijn verbrand: hij is echter aan handen en voeten deerlijk gebrand, Heden vernemen wij datin den afgeloopen nachtte Schuttrop (een (ladje nabij Bentheim en vijf uren van hier gelegen)mede een allerhevigflö brand, ten huize van den hger Hatgrink, is ontftaan, waardoor zes woon huizen en eenige fchuren zijn vernield geworden. De fchade aan meubelen en voorraad zou ook zeer groot zijn. MIDDELBURG den 22 november. Vati Triest den 5 november wórdt gemeld, dat aldaar van Smirna de gewigtige tijding was.aangekomendat Ca- nea, hoofdftad en (lerke vesting van het eiland Candia, in de magt der Grie ken is gevallen. Uit Madrid den 17 fchrijft men, dat de beruchte priester Merino, een van de hoofden der misnoegden, te Sepulveda, met eenige zijner aan hangers is gevangen genomen, -r~ De generaals Riego en Mprillp zijn te Madrid aangekomen, doch beide in verfchillende oaaflandigheidde eerste begaf zich naar het congres, de andere naar gevangenis Er zijn in de hoofdflad twee kloosters ontdekt waar niet alleen eene groote hoeveelheid wapenen enz. is gevonden, maar waar verfcheidene perfonen, die zich aldaaf hadden verdokenen eene zamenzwering in den zin haddenzijn gevat. Een zware brand heeft voor een groot gedeelte de kleine ftad Trop- pauvermaard door hec aldaar gehouden congresin de asch gelegd. BEKENDMAKING. BURGEMEESTEREN der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Pro vincie Zeeland, brengen bij dezen ter kennisfe van een iegelijk, dien zulk® zoude mogen aangaan, dat zij, op aanzoek van bet Collegie van Regenten over den Algemeenen Armen, aan hetzelve antorifatie hebben verleend, ottt aan de huizen der Ingezetenen Biljetcen van infehrijving rond te zenden, voof inftandhouding van het Fonds tot wering der Bedelarij en het verfchaffen van werk aan minvermogende Ingezetenen binnen deze_ Stadgedurende het jaar 1823. Burgemeesteren maken van deze gelegenheid gebruikotn aan de menseh* lievende Ingezetenen, welkegedurende eenige jaren tot de zamenfteüing van liet voorfchieven Fonds wei hebben willen-bijdragenden- welverdienden

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1