MIDDELBURGSCIIE COURANT, No. 135. Zaturdag i' den 9 November, {O' 1 Os 2. N I EU IE S T IJ D I N Cr E N. NEDERLANDEN. BESTUREN T R ATI RN. O O S T - I ND I E. BATAVIA den 14 juntj. Volgens tijding van Ternate is aldaar den 22 april 11. ter reede gekomen, Zr. Ms. fregat Melampus, onder bevel van den kolonel kapitein ter zee de Man, aan boord hebbende den gewezen ful- tan van Palembang en de perfonen die hem gevolgd zijn. Den dag daaraan is de gewezen fultan naar wal gebragten, met zijn gevolg, in het Fort Oranje, zijne bepaalde ballingsplaats gehuisvest. Berigten van Mauritius meidendat aldaar eene zamenzwering onder de (laven is geweest, om alle de blanken om het leven te brengen. Het ont werp was b.ij tijds ontdekt, en, zonder bloedllorten vernietigd, terwijl de zaarogezw.orenenwelke den dag van den 20 februarijzijnde aschdag, voor de uitvoering van hun voornemenbeltemd hadden hetzelve met de koord hebben geboet. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 1 november. Het Britfche ministerie blijft volhouden, dat 5u den,tegenwoordige!) toeiland van Europa matiging, bij de (laatkundige be- raadflagingende eerste plaats behoort te bekleeden; het rekent, immers zoo verr.e men zulks kan beoordeelen, op de medewerking van den Franfchen mi nister de Villèle, teneinde die ftelfel, ten minde in de buiteniandfche be trekkingen van Frankrijk, te handhavenen te beletten, dat de wensch der 'heyigjle anti-liberaleneenegewapende tusfehenkomst in de Spaanfche za ken.,, vervuld worde. Het miniderieel avondblad deelt dezer dagen eenen brief mede van zijnen Parijfchen correspondent, van den 26 october, onder andere, in fubdantie', inhoijdende: Hoewel het gerucht loopt, dat Rus land zijne daatkunde ten aanzien der Turken wil veranderen, meent men ech ter te moger, gelooven, dat deze mogendheid, na eenmaal eene gunstige ge legenheid, om de Grieken te hulp te komen, te hebben laten verloopen zal begrijpen, dat in deze oogenblikken een oorlog met Turkije zonder roem en zonder voordeel zoude zijn. Eenen oorlog met Spanje vreest elk verdan- dig man in Frankrijk; de aanval op Rusland in 1812, met geallieerden, welke in 1814 met Rusland hunne wapenen tegen Frankrijk wendden, levert een blijk op, dat men wel weet hoe een oorlog begint, maar nimmer hoe dezelve zal eindigen. Voor fommige lieden is echter de ondervinding nutteloos, zoo dat men ip de daad pogingen fchijnt te hebben aangewend, ora de poorten voor (Je, magt uit het noorden te openen, doch dit ontwerp is mislukt en de heer de Villille behoudt het vertrouwen des konings De bekende volksredenaar Hunt is dezer dagen uit de gevangenis, waartoe hij door den bevoegden regter was verwezenontfiagenen door een aantal zijner vrienden, met eene zekere ftacie, aan de poort van het ge vangenhuis ontvangen. Hij heeft zijne aanhangers terflond te kennen ge geven, dat de ongunstige toeftand van den landbouw alleen door eene parle mentaire hervorming kan worden uit den weg genomen en dat niets hem zal beletten onverdroten voort te gaan met het bevorderen van dezen gewensch- ten maatregel. Bij den lagen prijs der levensmiddelen en den vrij gunstiger) toeftand der fabrieken, fchijnt het ministerie zijne pogingen niet zeer te duchten. De 3 pet. geconf. 8s|. N. Spanje 70 BRUSSEL den 5 november. Z, M. de Koning heeft den 5 october op het L°° e£n befluit genomenhoudende voorziening aangaande conflicten van at- tributiep tusfebéu de adminiftrative en regterlijke autoriteiten. Hetzelve houdt ondetanderen inDatdaar de hoogde regttnagt over de wettigheid en gel digheid der adminiftrative verordeningen en reglementen, alsmede over de handelingen der ambtenaren, in de uitoefening hunner adminidrative functien, bij de grondwet aan den Koning wordt toegekend, daaruit noodwendig en onmiddelijk volgtdat het niet tot de conüitutionele bevoegdheid der regter lijke magt kan behoorenotn zich met deze handelingen in te laten; en dat, daar de wet, in zekere materiën de kennisneming der twistgedingen aan de adminidrative overheid opdraagt, daardoor tevens de regtbanken tot de gezegde kennisneming onbevoegd verklaart." Bij hetzelve wordt wijders bepaald dat wanneer de gouverneurs kennis bekomen, dat beduren, of belfuurders ter zake van hunne adminidrative handelingen voor de regtbanken worden op geroepenof dat deze kennis nemen van twistgedingen, die volgens 's Rijks wetten bij de adminidrative overheid behooren, zij, daartoe termen zijnde, op het advies van gedeputeerde dacen en lettende op art. 165 der grondwet en de wet van 16 junij 1816, eene gemotiveerde refolutie zullen nemen, waarbij zjj verklaren, dat het adminidiatief gezag cusfchen beide treedt, en dezelve overleggen aan den minister van juditie, aan den prefident der regc- banken aan Zr. Ms. prokureur of officier bij dezelve. Deze laatde zullen onmiddelijk de procesfale dukken opeisfehenten einde ceswegens aan den Koning verflag te doen en tevens requirerendat de regters zich inmiddels zullen onthouden van het twistgeding kennis te nemen. Op de regters wel ke weigeren aan dit requificoir te voldoen, als mede op de prokureurs of officieren, welke nalatig mogen blijven, zullen art. 127 en 128 van 't wet boek van drafregt worden toegepast. Het openbaar ministerie zal binnen - 16 dagen aan den minister van juditie eenomftandig berigt van het geding doen toekomenterwijl het ook aan partijen zal vrijdaanmemerien aan den mi nister te doen overleggen. Binnen eene maand na de inlevering zal de ge zegde ministergezamenlijk met het hoofd van het departement van alge meen beduur, in welks attributien het onderwerp geplaatst is, een omftan- dig berigt deswegens den Koning aanbieden, welke, 11a verhoor van den raad van date, bij gemotiveerd beduit, deswegens zal beflisl'en; welk befluit als reglement van algemeen beduur zal worden aangemerkt. - i'ij befluit van Z. M.van den 26 october II., zijn de bepalingen van 'het bcffiuit van 15 feptember 1819, betredende het gebruik der nationale Nederduitlche taal in alle publieke accen, ook van toepasdng verklaard op alle de gemeenten der arronaisfementen van Brusfel en Leuven, te rekenen van 1 januari] aandaande af aan. Niemand zal dus ook aldaar voortaan tot eenigen post of bediening kunnen toegelaten wordendie de noodige kennis van die taal niex beeft. 21. Exc, de Minister van Staat Appelius is gister alhier aangekomen. ZWOL den 4 november. Gisteren arriveerden alhier, twee vaartuigen met bedelaars, ten getale van 80 perfonen, zoo mannen als'vrouwenuit het bedelaars gedicht te Brusfel, welke van hier dadelijk zijn getranspor teerd nuar.de kolonie Omver Schans. MIDDELBURG den 8 november. Van Bayonne den 29 october wordt gemeld,, dat aldaar, federt den 26, geen courier van Madrid was aangekomen, waaruit fcheen te blijkendat het korps van den priester Menno vrij uitge breid nnoeuijn, om alle uitgangen zoodanig bezet te houden; want liet was I *i békend, dat de conrier federt eenige dagen een' grooten omweg over Valladdlid moest maken De divifle van den infurgencen-generaa! Quefada heeft hare operatien in Biscaye overgebragt en het .hoofdkwartier te Onate gevestigdwaardoor het ontwerp van de junta van Bayonne, om in de Baskifche provinciën een mid denpunt voor den opftand te vormen, is verwezenlijkt geworden. Uit Ferona den 24 october febrijft men, ciac de ministers der groote mogendheden Dunne conferentiert voortzetteden. Offchoon een dichte fluijer de ontwerpen, waarover men delibereert, (leeds bedekt hieid, vermeerderden de gisfmgen met den dag, onder welke die, dat de zaken van het Oosten geenszins op eene minnelijke wijze zouden eindigen, het meeste geloof ver dient. BERIGT AAN DE ZEEVARENDEN. Oprigting van een Steenen FUUR.-TOREN te Hellevoetfluis en ont- (leking van het Licht ir, de daarop ge pit at(le Lantaarn. De MINISTER voor de MARINE brengttyermedeter kepnis vanalle Scheepvarenden en verder daarbij belanghebbenden, dat, in de plaats van het oude Licht op het Wester-Havenhoofd te Hellevoerfluisgelegen op 510, 49', 2" Noorderbreedte 01120°, 47/, 27", lengte beoosten de piek van Teneriffe, een nieuw Lamplicht op een' daartoe gebouwden Toren is gefield ter hoogte van circa acht en-veertig Rijrdandfche Voeten of 25,07 Neder- landfche Ellenboven den Waterfpiegel van het gewoon hoog water; be- ftaande dit licht uit drie Lampen, brandende ieder voor eenen paraboliquen Licbtkaatfer, waarvan twee zeewaarts en de derde de rivier van Flakkd op waartsgdrigt (laan; welk Licht- door Schepen, de Goederede binnen ko mende, ontwaard kan worden: x°. In het Westgat bij de derde Ton van binnen gerekend, liggende op het werk Ouddorp in de Oosternolle, wanneer het licht vrij van dén zooge naamde» Kwaden Hoek van Goedereede komt. 20. In het Nieuwe gatniet vóór dat hetzelve vrij van den hoek van da Kwak komt. 30. Op vier vadem buiten den Hinder, wanneer het oog zestien Voeten of 5,02 Nederiandfchê Ellen boven den Waterfpiegel verbeven is. Voorts de rivier opwaarts tot in de Bieningen aan het Spui en tot voorbij Bommel, meerder of minder ver, naarmate het oog boven het water verhe ven is. Wordende dit Licht het geheele Jaar door, alle avonden met Zons-onder» gang ontftoken en tot het aanbreken van den dag brandende gehouden, 's Gravenhage, den 30 October 1822. Dó Minister voor de Marine, J. C. van der HOOF. Aanlcfleding van IJzeren KETTINGEN, voor de betonning der Zeeuwfche Zeegaten en FFesterfchelde. De MINISTER voor de MARINE brengt hiermede ter kennisfe van alle degenen, dien znlks aangaat, dat, door hem gedesapprobeerd zijnde de, overeenkomstig deszelfs advertentie van den 27 feptember 11., op den 14 oc tober 11.te Vlisfingen plaats gehad hebbende aanbefteding van het aanmaken en leveren van twaalf Stuks nieuwe Ijzeren KETTINGEN, ten dienste der betomiing van de Zeeuwfche Zeegaten en Westerfclièldedie aanbefteding op Woensdag den 13 dezer, des middags ten twaalf uren, op nieuw te F lisfin» gen, door den Directeur en Kotnmandant der Marine, in het Hoofd-departe» ment van de Schelde, in het bijzijn van den Onder-Inspecteur over bet Loods wezen, enz.te Vlisfingen, bij infehrijving en daarna bij opbodom te wor den gemijndzal gefchiedenterwijl, behalve aan het Ministerie voor de Marine in *s Gravenhage, en ter Secretarie van de Directie der Marine te VlisGngen, het bedek van voormelde aanbefteding alsnu ook ter lezing zal liggen bij den Gouverneur der Provincie Antwerpen. *s Gravenhage, den 5 november 1822. De Minister voor de Marine, J. C. VAN DER HOOP. De Leverancie van de benoodigde PATENT-OLIEvoor de Lantaarns op de Zeeuwfche Stroomen, zal in het openbaar worden aanbefteed op Woensdag den 13 November aandaande, des middags teri twaalf uren, in de gewone Zaal der Aanbededingen van het Gouvernement te Middelburg. De conditiën zijn, van nu af aan, te lezenzoo ter Provinciale Griffie, als ten huize van den Directeur der bebakening en verlichting van de Zeeuwfche StroomenA. Voermante Middelburgbij wien tevens een monster van den olie zal kunnen worden gezien. Middelburg, den 30 october 1822. De Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN DOORN. ADVERTENTIE. BURGEMEESTEREN der Stad MIDDELBURG brengen bij dezen ter kennis van een iegelijkdien zulks zoude mogen aangaandat op Donderdag den 21 November 1822, des middags ten twaalf uren, in een der Vertrekken van het Raadhuiszal worden overgegaan tot de publieke Verpachting' dér na te meldene STEDELIJKE EIGENDOMMEN, te weten: i°. Van eene partij WEI- en ZAAILAND, gelegen buiten de Langeville Poort, bedragende 5 Bunders, 83 Roeden en 4 Ellen Nederlandscb (bijna 14 Gem. 260 Roeden JBIooifche Landmaat.) 2°. Van de GRAS-ETTINGEN van den Dijk en van den Bodem van het voormalig Kanaalgenaamd ie Oude Arne. 30. Van de GRAS-ETTINGEN der beide Havendijken van de Oude Haven dezer Stad. 4°. Van de VISSCHERIJ, genaamd de Minnezee en Katsmans-Bogaard^ buiten de Vlisfingfche PoortEn 5°. Van de VISSCHERIJ, genaamd de Hooge Heule en de Sluizebuiten de Dampoort. En zulks tespectivelijk voor zoodanige tijdvakkenals omfchreven zijn bij de conditiën van Verpachting, welke van den 18 tot den 21 dezer dagelijks, tusfehen twaalf en twee uren, op de Scads-Secretarie ter lezing zullen liggen. Middelburg, den 7 November 1822. Burgemeesteren voornoemd D. I. SCHORER, Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren VAN VISVLIET, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1