MIDDELBURGSCHE COURANT No. i$p Donderdag den 7 November. Z E E tITlTi n G E N. N I E u TV S T IJ D I N G E N. 1022. 7 BESTUREN enIidIm'iNISTRATI EN. RUSLAND. ODESSA den 8 october. Wij hebben tijdingen nit Konftantiropel tot den 3 dezer. De overwinning der Perzen,heeft aldaar eene groote ontftelteni's verwekt. De divan heeft een gevolmagtigde naar het vijandelijk hoofdkwar tier gezonden, om over den vrede te handelen; want de oorlog met Perfie baart der Porte bijkans meer onrust, dan de opftnnd der Grieken, aan welken men hoopt weidra door verwerkingen een einde te maken. Een agent van het Engelsch Bijbelgenootfchap te Konftantinopel heeft gefchrevendat een geleerde Turk van eene aanzienlijke familie, welke eer tijds ambasfadeur van de Porte bij eene der eerfte Christen mogendheden is geweestzich bezig houdt met eene vertaling van het Nieuwe Testament uit het Arabisch in het Turksch. Hij heeft zich van alle ftaatszaken ontdaan, om zich geheel aan dit gewigtig werk te wijden. I S T 11 I E. TRIEST den 18 october. Men meldt vati Corfu den 8 dezer: „Zoo even ontvangen wij de tijding dat de Turkfche vloot 6ooo man, te Napoli di Romania heeft ontfcheepcwelke op Argos en Corinthe zijn getrokken. Het zal te bezien (laan wat zij zullen uitwerken; doch daar reeds vier expe- ditien in Morea zijn mislukt, hopen wij dat deze niet gelukkiger zal zijn." NEDERLANDEN. BRUSSEL den 3 november, liet antwoord op Zr. Ms. aanfpraak ook door de Eerste Kanier der Staten-Generaal goedgekeurd zijnde, is gisteren, door eene commisfie, uit beide Kamers daartoe verkozen, aan Z. M. aangeboden. Hetzelve is van dezen inhoud Sire Met een levendig genoegen komen wij op nienw aan Uwe Maj. de'hulde aanbieden van onzen diepen eerbied en van onze geheele verknochtheid. Deze gevoelens, ouaffcheidbaar van de liefde, die ieder Nederlander kóestert voor zijn Vaderlandwelks belangen zoo naauw met die zijns Konings zijn ver bonden, zijn onwrikbaar 111 onze harten gevestigd en niets kan de zuiverheid daarvan bevlekken. Dezelfde gevoelens doen ons in de droefheid deelen, welke het Konink lijk Huis ondervindt door het verlies van den jongen Prins fVillem-Alexandet- JPrederik-JSmst-Cafimi'. Moge eene lange reeks van zegeningen het fmar- telijke van dit verlies verzachten. Wij hebben met belangftelling de mededeeling ontvangen, die het Uwer JVIaj. behaagd heeft bij bet openen onzer vergadering aan ons te doen, be- treffende deu toeffand des Rijks. Dankbaar zien wij op Hoogstdeszelfs zorgen voor bet behoud van eetien Haat van vrede, dien wij met Uwe Maj. befchouwen als eene weldaad der Voorzienigheid. De overvloed der voortbrengfels van den grondwelke even eens op zich zelve eene weldaad is, oefent nogcans met eenige andere 0111 Handigheden oenen nadeeligen invloed op de belangen van den landbouw, en deze uitwer king verdient, gelijk Uwe Maj. ons zulks aankondigt, bet onderwerp uit te maken van Hoogstdeszelfs emffige overwegingen. Wü wenfchendat de hoop, ons door Uwe Maj. gegeven, van onzen handelzeevaart en nijverheid angeraoedigd en bevorderd te zien, weldra we zenlijk worde. Wij juichen de edelmoedige bedoelingen van Uwe Maf. toe om tot dat einife de domeinen aan Hoogstdenzelven in eigendom toegekend aan te wenden. Wij befchouwen de verbreiding van kundigheden als het zekerfte onden pand van het algemeen geluk, en wij zien met genoegen den voortgang vai j het lager onderwijs en den bloeijenden toeffand van kunften en weten- fchappen. Hetgeen Uwe Maj. ons omtrent den ftaac der wegen, der rivieren en dir andere werken van algemeen nut mededeelt, doet ons op gunstige gevolgai •hopen. Reeds kondigc Uwe Maj. ons den goeden uitflag aan van hef aangenomei flelfelomtrent de inrigting der gevangenisfen. Onze wens.ch is dat onze Kolomen meer en meer mogen bloeijen en wj twijfelen geenszinsdatindien derzelver veiligheid op nieuw het gebruiken der wapenen kwam te vorderende vloot en het leger daarbij nieuwe lai- weren zouden plukken. Doch onze vurigrte wenfchen ffrekken zich uit tot eenen voldoenden toi- ftepd der geldmiddelen. Evenwigt tusfehen de inkomsten en de uitgaven, ve- minderiug dier uitgaven en van de opcenten door een verftandig ftelfel vanbc zuiniging verligting, der patentpligtigen meer doelmatige en voor de fcha- kist zoowel als voor de ingezetenen meer gunftige bepalingenzoodanige zij) de voorueeleu, welke Uwe Maj. ons in het verfchiec doet zien, en welk: wij verlangendat op de zekerfte en voor de natie minst kostbaarfte wij;e mogeu verkregen worden. Wjj zullen de voordellen van Uwe Maj. daaromtrent te gemoet zienom dezelve met bedaardheid en vrijmoedigheid te onderzoeken. Wp zullen voortgaan met ijver te arbeiden aan bet gewigtig werk der na tionale wetgeving. Het Wetboek van Koophandel zal onze aandacht bezig hóuden. §teeds zullen wij ons beijverenom bij onze raadplegingen die wijshad te doen heerfchen, welke Uwe Maj. en de Natie roet regt van ons verwaci- tenovn alzoo naar ons vermogen mede te werken tot het groote doelkt algemeen geluk. GRONINGEN den 31 october. Op den 20 dezer is te Monnekezljl.ih dep hooge'n ouderdom van 104 jaren en bijna 2 maanden, overleden, Mat je Hendriks, geboren te Grijpskerk. Zij was klein van geftalte. Elf kine ren, waarvan nog 3 111 leven zijn en het oudfte thans 78 jaren telt, wareme vrucht va» haar huwelijk, hetwelk in 1743 of 1744 plaats had met Piew Gerbens. Zij had een goed geheugenen verhaalde nog in het gepasfeeie voorjaar, onder anderen, van het doorgraven van de Monnike- en Koinmr- zijlfter-rieteuiti de jaren 1739 en 1740, en meer bijzonderheden, vocnl in het laatfte jaar voorgevallenmerkwaardig door den algemeen bekendn örengeu winter. Tot bijna de laacffe oogenblikken hares leven had zijb- halve het gezigthet volle gebruik van hare zintuigen en was fteeds gezed en vrolijk. UTRECHT den 2 november. De generaal-majoor Ducaylarridder er militaire Willems-Örde, 3de klasfe, kommandeur van de Rusfifche St. Am- Órde, en lid van het hooge militaire geregtshof, die zondag den 27 octobr 11. alhier is overleden, is op gisteren, vrijdag, in dezer fiads Buurt-Ker, met alle militaire honneurs, aan zijnen rang verknocht, begraven geworde. HELDER den 30 october. Op gisteren avond hadden wij het genoeg), :a isisï Bi voorde eerffe maal te zien aanffeken het nieuwe kustlicht, hetwelk, ter venaiging van het tot nu toe gebrand hebbende fteenkolen-vuur, op het fort d: Ilrfprins alhier, is opgerigtdit kustlicht ftaat op eenen in het fort gefcouwden torenwelke, op het daar in gelegen wachthuis, van (leen is opgetrokken, en is vervaardigd naar dat, hetwelk, eenige jaren geleden op den kerktoreii te Westknppelle, op het eiland Walcheren, door den Engel- fchen ingenieur Robinfon is geliekl; de vervaardiger der lantaren met de daarbij beboorende lampen en verderen verlichtings toeftelwelke naar men verneemt de heer Maritzte 'sGravenhaaeis, alsmede de heer de Heus te Amfferdam, welke de tot dien licbt'-toeftel benoodigde holle fpiegels heeft gefabriceerdhebben alle hunne pogingen aangewendom dit lichthe: in Engeland vervaardigde en op den toren te Westkapelle geplaatffete doen evenaren; en, volgens het oordeel van deskundigen, zijn gemelde heeren hierin ook gedaagd. MIDDELBURG den 6 november. Van Sem/in den 17 october fchrijft men dat er dagelijks uitgewekene Turken uit den omtrek van Larisfa te Vico- glia aankwamen; de Grieken waren flechts twee mijlen van eerstgemelde ftad alwaar Chourfchid-pacha zich zeer tracht te verfterken. De Grieken waren ook, na de vereeniging der Sulioten met Bozzaris en Maurocordacoin Epi- rus doorgedrongen. Uit Triest den 20 october wordt gemelddat de Turkfche en Griek» fche vloten waren (laags geweest. Volgens berigten uit Rayonne van den 23 october, droegen alle de ont moetingen tusfehen de conftitntionelen en infurgenten van Navarre he: karak ter van eenen bloedigen haat. De geestdrift in de beide legers is gelijken doet men de troepen van Mina regt, men moet ook die van den baron d'EroIe» bewonderen. De infurgenten verfterken zich aanmerkelijk in Neder-Arragon waardoor de generaals Zarco del Valle en Mina hulp uit Madrid hebben moe ten vragen. De conftitutionele troepen zijn ouvoldoende om den opftand dier provincie het hoofd te bieden. ZIERIKZEE den 4 november. Alhier is na elf dagen reis behouden ge arriveerd van Bilbaohet fchip de Nepthunuskapt. Coruelis van der Miis- fele, met een lading kastanjes, dewelke door kwade kwaliteit in zich zelve, niettegenffaande alle werkzaamheden tot behoud daaraan gedaan, geheel en al bedorven is. VLISSINGEN den 5 november. Gisteren is van zijne quarantaine ontfla- gen en naar Antwerpen vertrokken, la Jeune C.ollettekapt. C. M. van Dyckevan Mallaga, met fruit en wijn. Ook zijn gisteren, voor Antwerpen beftemdop onze reede aangekomen: The lilosfom, kapt. P. Falla, van Guernfeymet koffij en huiden; the Baltrekapt. W. Snou van Boston, met tabak en indigo; Maria Catha rinakapt. H.. J. Riecke van Marfeille, met poiasch; de drie Vrienden t kapt. R. A. de Grootvan Bayonne, met terpentijn. MINISTERIE van de MARINE. Algemcene Aanbefleding van onderfcheidenetot den dienst van het Depar tement van de Marine, te VLISSINGEN, gedurende het jaar 1823, benoodigde Goederen en Behoeften. De MINISTER voor de MARINEvoornemens zijnde, bij infehrijving, aan de minst-aannemenden aan te bededen, de levering van de, gedurende het jaar 1823, voor den dienst van het Departement van de Marine, te Vlisfingenbenoodigde hiernavolgende artikelente weten No. 32 Loodwit. 33 Boom- en Patent-Olie. 34 Lijn- en Raap-Olie. 35 Traan. 36 Glas. 37 Patenrbollen. 38 Steen enz. 39 Kalk en Zand. 40 Steenkolen. 41 Teer. 42 Koolteer. 43 Gewone Turf.' 44 Zeil- en Karldoek. 45 Graauwdoek. 46 Linnens. 47 Everdoek. 48 Vlagdoek. 49 Wit Katoen. 50 Lakens. 51 Zeil- en Bindgarens. 52 Naaigarens. 53 Slagverbands-Goederen. 54 Duigen en Bodemftukken. 55 Houten Hoepels, 56 Riemen. 57 Huiden en Leder. 58 Kaarfen. 59 Reuzel en Roet. 60 Groene Zeep. 61 Borstelwerk. 62 Papier. 63 Dubbel- of Huidpapier. 64 Kantoor- en Schrijfbehoeften. 65 Saai tot Kardoezen. No. 1 Eiken Balken. 2 Eiken Krommers. 3 Eiken Knien. 4 Wagenfchot, Roosterlatten enz. 5 Eiken Nagels. 6 Rigafche Rondhouten. 7 VugtenMasten en Spieren. 8 Dennen Masten. 9 Noord fche Houtwaren. 10 Greenen Dekdeeien. 11 Greenen Balk-Garnier-Noord- fche en Prnisfifche Deelen. 12 Greenen Ribben, Schrooten en Latten. 13 Vuren Hout. 14 Dennen Deelen. 1 s Pokhou tAzijnhout en Bulletree- Rood-of Paardenvleesch Hout. 16 IJpenEsfchen en Wilgen Hout. 17 Gemaakt Ijzerwerk. 8 Koper in bladen. 9 Rood Koper in (laven. 20 Koperen Spijkers enz. 21 Tin. 22 Blik. 23 Lood. 24 IJzeren Spijkers. 25 IJzerkramerij. 2(5 Gereedfchappen A. 27 Gereedfchappen B. 28 Slijpfteenen. 29 Vijlen. 30 Harpuis en Hars. 31 Verfwaren. Brengt ter kennis van de genen welke mogten genegen zijn, deze leverin gen aan te nemen, dat de infehrijving-biljetteu voot ieder artikel of hommee afzonderlijk ingerigtvóór of uiterlijk op den a December 1822 des mid dags vóór twaalf ure, franco aan het Ministerie van de Marine in 'sGraven- hage zullen mosten worden ingezonden. Dezelve zullen eene naauwkeurige opgaaf moeten bevatten van het getal percenten Vermeerderingof Vermin dering,vol-uit gefchreven, op de ftandprij zen van ieder nommer der aanbe-, fteding, waarvoor de gegadigden de levering der artikelen onder zoodanig nommer bevatwillen aannemen. De infehrij ving-biljetten moeten met een motto of fpreuk onderteekend zijn.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1