MIDDELBURGSCHE COURANT» No. 133. Dingsdag n teu ff st ij dingen. den 5 November. ZEETTDIN GEN. BESTUREN en AD*MINISTR ATI EN. SPANJE. MADRID den 18 october. De generaal Mor:llo is uit Madrid gevltigt op het vefiiemen, dat dé regeer, die belast is met liet proces te vervol gen wegens het oproer van den 7 jnlijhem moest dagvaarden ingevolge van het procesdat tégen den generaal San Martin, den gewezen poiitieken chef van Madrid, die thans gevangen zit, opgemaakt Wordt. Men verzekert, dat de generaal Morillo naaf Portugal is gegaan en Waarfchijnlijk van daar iiaar Engeland zal overfteken. De cortes hebben aan het gdiivëfhement de ligting van manfehap en paarden toegedaan, welke hetzelve, tef tiitroeijing der iiiforgënten van Ka- talonie, en om een obfervatie-leger aan de Pjreneën op te rigteii, gevraagd heeft. Het is moeijelijk, de geestdrift te fdhetfett, welke op dé tribunes die opgepropt met toehoorders waren, uitbarstte, tóen de fecretafis aan kondigde dat die maatregelen met algemeene ftemmen wiireri aangenomen. DUITS CHLAND. FRANKFORT den 27 october. Nopens den moord op Cyprus heeft meri den navolgenden brief ontvangen, die uit het Grieksch is vertaald: „Cyprasden 3 (15) augustus. Schat u gelukkig geliefde vriend! dat gij thans buiten ons geliefde vaderland bevindtanders waart gij ook een getuige of flagtoffer der gmweiijkfle bedrijven geworden, die de Turken tegen onze mede-broeders hebben uitgeoefend. Gij weet, met welke geest verheffing de Christenen alhier zich tot de veertiendaagfche vasten ter eere der verheerlij king van Christus en de hemelvaart der heilige maagd plagten voortebereiden doch dit jaar mogten zij deze godsdienstplegtigheid niet belevenwant eer dezelve nog begon, werden alle Christen-inwoners van Cyprus in groote el lende geftort! Overal op het ganfche eiland vielen de Turken de Christenen woedend aan, als bloeddorstige tijgers; geen fiaini, geen ouderdom ver- fchoonden zij, alles velden zij neder, alles verwoestten zij gruwelijk te vuur en te zwaardmeer dan 60 Christelijke plnatfen werden eene prooi der vlammen, en derzelver bewoners beklagenswaardige flagtoffers van de Turk- fche dweepzuchtNergens vonden zij toevlugt, nergens hulp: ongeluk kig Cypruswelk hard lot was u befchorenDe Christen kerken waar voorheen het heilige offer werd verrigtzijn door de godloozen ontwijd, de heilige beelden in (lukken gehouwen, de altaren, de heilige vaten en de priester-gewaden fchandelijk misbruikt! Eenige dezer kerken geleken naar vleeschhallenandere werden in plaatfen des lascers veranderd. In de kloos ters werden nog fchandelijker gruwelen gepleegd. Vele menfehen zijn bar- baarsch vermoord. Deze gruwelen worden nog (leeds voortgezeten het fchijnt, dat de monllers alle Christenen hier willen uitroeijen. Ik fchrijf de zen brief uit den kelder van een' menschlievenden Europeaan. God behoede u vriend, dat gij de (lavernij van ons volk inoogt overleven; want dit zijn misfehien mijne laatile woorden tot u. Misfchien onderga ook ik fpoedig den marteldood. Ik heb vast befloten in mijn geloof te volharden en bid God dat hij mij in mijn voornemen moge Herken. Gij weet, dat de eenige oor zaak waarom wij Christenen door de Turken vervolgd wordenonze heilige godsdienst is; alleen daardoor hebben wij hunnen onverzoenlijken haar op ons geladen. Almagtige! hoe lang zult gij toelaten, dat de bloeddorstige tijgers uwe kudde verfcheuren? Doch Uw wil gefchiede! Voor deze gebeurce- niswerden openlijk bevelen des fultans aan de Turken alhier voorgelezen, waarin hij hen llreng verboodden Christenen iets leeds te doenwaardoor onze angst verminderde. Het fchijnt echter, dat heimelijke bevelen hun het tegendeel opdroegen. Dit geeft mij aanleiding om te gelooven, dat onze Hrijdende broeders ergens eene overwinning behaald hebbenen men daarom deze fchrikkelijke wraak aan ons neemt, aan ons die geen deel aan den tegenwoordigen oorlog hebben Vaarwelbeminde! en bid voor mij en de nog levenden." Met brieven van Salonika van den p feptember, heeft men niets an ders vernomen, dan dat de zaken der Grieken gunfïlg Haan en de uit Rome- lie in Macedonië aangekomen troepen niet naar Thesfaliemaar gedeeltelijk naar Casfandra gemarcheerd zijn, waar de Grieken gedurig landingen doen, ten einde de Turken te noodzaken hunne magt te verdeden en dus eene ge- wigtige afwending te bewerkHelligen; daar de Grieken meester van de zee zijn en de Turken geene troepen genoeg hebben ter bezetting van alle de kus ten, kunnen de laatllen deze landingen niet beletten. Men wist te Salonika nog niets van de aankomst der Turkfche troepen van den Donaudoch te gen het einde van feptember werd er een corps uit Bulgarie verwacht. In den zeeboezem van Salonika kruisfen onophoudelijk Griekfche vaartuigen; dewijl het aangenomen blokkade-Helfel door de Grieken niet gellreng gehand haafd wordtzoo gelukt het fomwijlen aan fchepen onder neutrale vlag in de haven van Salonika binnen te komen of uit te loopen; de handel Hond al daar echter geheel Hil. Volgens de Iaatfle tijdingen van Smirna bleef de rust aldaar heerfchen. Onder de aandoenlijke gebeurtenisfetiwelke er gedurende de vorige oproe righeden hebben plaats gehadverdient vooral het lot van eeti huisvader ver meld te worden, die, ten einde de hem vervolgende Turken te ontvlugten, ®et zijnen zoon in den arm en door zijne vrouwmet een zuigeling aan de borst, en vier dochters gevolgd, genoodzaakt was van het eene dak op het andere te fpringen, tot dat hij daarin door eene zijHraat verhinderd werd. Door doodsangst gekweld, greep hij een deel uit het dak, legde dezelve op het tegenoverftaande, en bereikte met zijn gezin over dezelveonder het on ophoudelijk fchieten der op Hraat zijnde Turkenzonder gekwetst te wor den, een naburig huis, dat door eene Europefche familie bewoond was, waar hij echterzoodra hij zich in zekerheid bevonddoor zoo vele pogingen en gemoedsbewegingen gefchoktbewusteloos ter neder Hortte. FRANKRYK. PARYS den 28 october. De op heden van de Spaanfche grenzen ontvan gen berigten melden, dat door het regentfehap van Urgel aan de te Madrid' heerfchende partij middelen van verzoening voorgeflagenmaar door deze laatHe met verachting van de hand gewezen zijn. In de pofuien der weder- zijdfche legers in Catalonie hebben geene veranderingen van belang plaats ge had. Te Pampeluna zijn onverwacht de gezamenlijke leden der mumcipali- teit op bevel van het conilitutioreel gouvernement, gearresteerd, en de politieke chef en gouverneur onder furveillance gefleld. PARYS den 29 october. Verfcheiden generaals zijn bij de obfervatie-ar- roee aangefleld en hebben bevel ontvangen, om zich dadelijk naar hunne pos ten te begeven. Het hof van asfifes van liet departement der Meufe heeft een zekeren Pierre Lucion, een man van zeventig jaren, en zijne oudfte dochter, ter dood veroordeeld, als hebbende vrijwillig hun huis, dat verzekerd was, In den brand geHoken en dus de brand van Neuville veroorzaakt. Hét vondis zal op de markt van Vaucouleurs ten uicvoer gebrdgt Worden. N E F. R L A N D E N. ROTTERDAM den 59 october. Heden namiddag is Zr. Ms. fregat de Maas, op de Koninklijke werf'alhier, gelukkig van Hapel geloopen. MIDDELBURG den 4 november. De weleeiw. zeer gel. heef P. van Raden, onlangs beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier' aanvaardde gister avond, voor eene zeer talrijke vergadering, in de Nieuwe kerk, zijn dienstwerk in deze gemeente, met eeiie leerrede ovef <2 Cóm.theh 5 vs, 14: De liefde van Christus dringt ons. Gister op den middag heeft de groote kérkeraad der Walfche gemeente binnen deze Had, ter vervulling der vacacUre, veroorzaakt dorir het vertrek van derzelver leeraar, de weleerw. en zeer gel. heer D. T. HU'ètnaar de gemeente van Rotterdamuit een grostal geformeerd het volgend drietal, als: De weleerw. heeren Matthien André van der Bank. predikant der Walfche gemeente te Vlisfingen; Jean Pierre Lafonkandidaat te' Leiden» en Pierre Jofué Louis Hu'ëtkandidaat te Rotterdam. En daaruit terflotidmet eenparigheid van Hemmen, tot haren hef der én leéraar bëroepen, den weleerw. en zeer gel. heer Jean Pierre Lafon Van ÏVeinen den 23 october wordt gemeld: „Men zegt, dat er brand heefl plaats gëhad in de gewelven onder het huis door deif confmisfaris-genè- raal van oorlog bewoond. Men fpreekt insgelijks van verfcheidene opmerke lijke arrestatien, welke te Verona, Padiia en Venetie hebben plaats gehad. Men verfprëldt ook het gertichtdat het congres van Vercma té Weenen zsfl geëindigd worden; doéh alle deze tijdingen vereifchen nadere bevestiging." De voortvlügtige Spaanfche generaal Morillo is dfié mijlen van de gren zen in het dorp Zarfagearresteerden naar Placencia gebragt. De tij ding der retraite van Miha op Lerida is ongegrond. Mina ij fleeds te Calaf alwaar hij zich heeft verflerkt. De eerste conferentie té Verona heeft plaats gehad tüsfcheti de minis ters van buitenlandfche zaketi der vier groote mogendheden van het heilig verhond. Onder de biritenlaiidfehe gevolmdgtigden is alleen de hertog via Wellington toegelaten. Van Saumur fchrijft men, dat de luitenant Wolfel, door wiè'u de gé neraal Berton is gearresteerd geworden, in dén nacht van den a6 moorddadig is aangevallen, en met een dolk is doorlinken. Men heeft alle reden (e dén ken dat de moordenaar rot de helfche fekte der carbonari behoort. Den 24 october, ten vijf ure des avonds, is etin de gemeente vdtl Villers St. Ghislnin (Henegouwen), brand ontHaan. Negen gebotfWen, waaronder twee landhoeven, zijn eene prooi dér vlammen gewordenj geluk- kig is niemand omgekomen. Dit toeval is veroorzaakt döof eeii kind vél» 8 k 10 jaren, hetwelk, met eene lamp inde hand, in een vëftrek is gegaan, alwaar ilroo lag, hetwelk waarfchijulijk door eene vonk irt den brand is geraakt. De hoogleeraar Reinwardtin welks behouden overkomst van Java zijne veelvuldige vrienden en alle voorHanders van natuurlijke wijjbegeertè zoo veel belang Helden, is den 31 october, met het fchip Elizabethin Tesfel binnen gekomen. Op woensdag den 20 november aanfiaande, des middags ten 12 uren, zalaan bet lokaal van hét gouvernement van Zeeland worden aanbeHeed het verhoogen en verzwaren van den inden jare (744, in dén polder van Burghgelegden inlaagdijk. VLISSINGEN den 2 November. Gisteren is van quarantaine ontilagen en naar Antwerpen vertrokken, PElïzekapt. P. Gautheir, van de Havan- nah, met fuikerdaarentegen is alhier ter reede gekomen la Jeune Co liet te kapt. C. M. van Dycke, van Mallaga naar Antwerpen gedestilleerd, met fruit en wijnen moet quarantaine houden. Van onze reede is naar Duinkerke vertrokken de Coedc Verwachtingkapt. B. P. de Jonge, van Dordrecht, met hout. Voorts zijn, federt den 30 october, van Antwerpen de Schelde afgeko men en naar zee gezeild De twee Gebroederskapt. P. Suhlberg, naar de Oostzee, met ballast; Saint- Paulskapt. John Clark, met vlas enz., en Jofeph Annkapt. W. Minter, met boomfchors, beide naar Londen; de Jofeph, kapt. J. H. Arends, naar Douvres met boomfchors; de Vriendfchapkapt. H. W. Poel naar Bordeaux, en de Frouw Albcrdinakapt. H. K. Rentelnaar Ham burg, beide met Hukgoederen; Aurorakapt. S. J. Brouwer, op avontuur, met ballast; rünion, kapt. P. Kayzer, naar Batavia, met troepenOscar kapt. P. Petterfon, naar Gothenburg, met huiden en ballast; Alexander kapt. P. de la Rue, naar Guernfey, met dakpannen; Endeavourkapt. T. Curtinnaar Huil, met vlas; de Jufvrouw Annakapt. J. G. Sap, naar Christiaanfand met ballast. Van den 30 dezer tot heden zijn alhier ter reede gekomen: De Frouw Gezina, kapt. H. Laarman, van Rouen naar Brusfel gedesti- neerd, met Hukgoederen. Voor Antwerpen beflemdIfabelle Louifekapt. P. Eggersvan Villa- Nova, met fruit; de Goede Welvaartkapt. J. J. Vos, van Noirmontier, met zout; de Frouw Annakapt. H. J. Korter; de Goede Hoopkapt, H. W. de Groot, en de Noordftarkapt. E. G. Boekhoutalle drie van Liver- pool, met klipzout; the General Murraykapt. Th. Clark, van Londen, met Hukgoederen; Theodore, kapt. G. P. Martin, van L'tverpool, met klipzout; the Ec/ipfe, kapt. H. Cozens, van Havre-de-Gracemet koffij j Merkuriuskapt. J. P. Smit, van Marfeille, met wijn en Hukgoederen. BERIGT AAN DE ZEEVARENDEN. Oprigting van een Steenen FUUR-TOREN te Hellevoetfluis en ont- (leking van het Licht in de daarop geplaatjle Lantaarn. De MINISTER voor de MARINE brengt, hiermede, ter kennis vanalie Scheepvarenden en verder daarbij belanghebbenden, dat, in de plaats van het oude Licht op het Wester-Havenhoofd -te Hellevoetfiuisgelegen op 510»' 49', 12" Noorderbreedte en so°47/, 27", lengte beoosten de piek van Teneriffe, een nieuw Lamplicht op een' daartoe gebouwden Toren is gefteld ter hoogte van circa acht-en-veertig Rijnlandfche Voeten of 25,07 Neder- landfche Ellenboven den Wacerfpiegel van het gewoon hoog waterbe-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1