MIDDELBURGSCHE COURAN T. No. 131. Donderdag i8aa.. den 31 October. N I E U JV S T IJ D I N GEN. SPANJE. MADRID den 11 october. In het rapport, dezer dagen door den Spaan- fchen minister van oorlog aan de cortes gedaanvindt mefiHie volgen de bijzonderheden: De opftand begon in het midden van april jl., In de provinciën Navarre en Cacalonie. In den aanvang verdienden de opftandelingen eerder den naam van bandieten, dan van vijanden der Ihacs-inrigring. Hun getalhun toe- ftandhun gedrag onderfcheidden hen in geenen deele van gemeene ftraatroo- vers. In de maand mei nam hunne inagt toe en hun nieuw doelwit begon zich te ontwikkelen. Injunij breidde zich de zamer.zwering aanmerkelijk uit infurgenten kwamen uit Frankrijk en Navarre opdagen het vreedzame Ara- gonie begon te wankelen, en Catalonie onderging hec gevoelig verlies van Seo d'Urgelmet al deszelfs vestingwerken. In juiij werden de rebellen buitengemeen' aangewakkerd door het verraad van het korps des koninklijken huizes; zij deelden hunne woeling aan nieuwe provinciën mede, en verleid den een gedeelte der militie door hun flechc voorbeeld. De nederlaag door hen, den 7 dier maand, te Madrid ondervonden, moest een doodelijken (lag aan hun bedrijf hebben toegebragtindien zij niet in het genot van vreemde befcherming waren geweest. Derhalve, in plaats van overwonnen te zijn, fchepten zij nieuwen moed, en namen bezit van het kasteel Mequinenza. Inde maand augustus, groeide het getal opftandelingen (leedsaan, en eenige ftoute ondernemingen werden bij hen befpeurd als daar zijn de overgang hunner troepen van hec 7de naar het 5de diflricc, en hunne terugkeering, welke het aanwezen van een overlegd plan vertoonen en eene vreemde hoedanigheid aan hunne bewegingen geven. Dit vermoeden wordt verlterkc door de defertië in die maandvan sommige onwaardige Spanja'ardendiehoewel in het ge not van aanzienlijke posten in dit landzich of aan hec hoofd der benden op ftandelingen plaatftenof bij hun gewaand regentfchap voegden. Gedurende de maand feptemberis het oproer verlamd door de pogingen des gouvèrne- mentshetwelk met kracht eiken maatregel heeft aangevat, waartoe hetzel ve toevlugt kan nemen en welke deszelfs afgeperkt vermogen toelaat. In de aanfpraakdoor Lodewijk XVIII gedaan, bij de opening van de laatfte fesfie der kamera fchijnc plegtig verklaard te zyn, dat de troepen bij de Pijreneën vereenigd, geen ander doel hadoen dan de uitvoering der ge- zondheids-maatregelen. De herhaalde verzekeringen van vrede en goede ver- ftandhouding, welke ons in de officiële briefwisfeling van dat gouvernement gegeven zijn, ftemmen daarmede overeen. Dan ce gelijker tijd is waargeno men, dat de hoofden van de Spaanfche zamenzweringen in Frankrijk hunne plannen van aanranding en krijg beramendat Frankrijk de oproerigen heefc aangenomen, die geen ander raiddel vonden 0111 de werkzame en wel befluur- de vervolging der nationale magt te ontkomendat deze oproerige benden in Frankrijk zijn in ftaac gefield om voorbereidfelen temaken, welke niet ge makkelijk zouden hebben kunnen bewerkftelligd worden zonder toelating van het gouvernement des landsen welke zulke groote geldfommen moeten gevor derd hebben, dat die niet geheel uit Spanje kunnen herkomstig zijn; en ein delijk, dat bet Franl'che gouvernement orders gegeven heefc om in Baijonne, TouloufePerpignan en andere grensplaatfen eene aanzienlijke magt van artil lerie en infanteriealsmede grooten voorraad van behoeften te verzamelen verre overtreffende hetgeen voor een' langen tijd .kon vereischc worden tot voorziening van het tegenwoordig aantal troepen en vestingen. Dus, hoe ook de befcherming of oogluiking moge zijn, welke de zamenzweerders te gen ons tegenwoordig regeringftelfel in Frankrijk ondervonden hebben, en weike de bedoelingen van het Franfche gouvernement mogen wezenzoo moet Spanje, deze daadzaken waarnemende, en voorzigcigftjk lettende op de mogelijke inzigten van het Heilige Verbond, zijn lot niet aan de genade der vreemdelingen of aan toevallen prijs geven. De omltandigheden vorderen dat Spanje voorzie tegen elk voorvalen dat de militaire magt, welke thans ter befchikking van het gouvernement (laat, worde vergroot, ten einde op het llaats-tooneel te verfchijnen met die eerwaardigheid, welke aan zijne hoeda nigheid is verfchuldigd." De minister van oorlog heeft wijders nog betoogddat de fterkce des legers naauwelijks 50,000 man van allerlei wapenen, benevens 6500 paarden bedroeg; dat, in de tegenwoordige om Handigheden, deze magt, hoe zeer ook vergroot, niet toereikende .zou zijn voor Spanjé,' om eene ontzagwekken de houding aan te nemen tegen de binnen- en buitenlandfche vijanden; dat hij. dienvolgens in naam van het gouvernement, voordroeg eené vermeerdering van 37,956 man 7639 paarden. De minister van financien las, op zijne beurc, eene uitgebreide memorie vooromtrent den (laat der financiendie niet zeer gerustellend was. Deze minister, na een' blik geworpen te hebben op alle de takken van hec beduur, welke een droevig aanzigc opleverdenna verflag gedaan te hebben van de anticipatien van allerlei aarddoor het gouvernement geligtom in de drin- gendfte behoeften ce voorzien, 11a dat de fondfen ter amortifatie, benevens 16 millioenen realen door de ftad Madrid ter leen gegevenwaren gebruikten men over een referve-fonds befchikc hadhetwelkuit krachte van hec ver drag van den 20 november 1815, aan Spanje was toegedaan, en hetwelk bij uitfluiting toebehoorde, aan de Spanjaarden, welke gedureude den loop van den jongsten oorlogverliezen geleden haddeneindelijk, na dat de minister een zwart tafereel van den ftaac der fchatkisc had gefchecsc, zeggende dat er een te kort van 352 millioenen, over het jougfte huishoudelijke jaar, was, vroeg hij behalve de 665 millioenen, reeds bij het jongfte budget ingewilligdeene buitengewone fubfidie van 784 millioenen, (nagenoeg 100 millioenen guldens). Ten einde deze fubfidien te vindenheeft de minister van financiën aan de Cortes voorgelteld het in omloop brengen van nieuwe infehrijvingen op hec grootboek van 5 pets. tenten, voor eene lom van 65 millioenen realen, (dat is ruim 160 millioenen guldens aan kapitaalen omtrent 8 millioenen guldens aan renten.) De cortes hebben zich vervolgens bezig gehouden met het bediscutiëren van het militair wetboek voor de legermagc, waarvan zij elf artikelen hebben vasc- gefteld. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 22 october. In de uillgemeine Zeitung van den 19 leest men de volgende artikelen: Konftantinopel den 25 feptember. Sedert den laatften post is bij den firman die de opbrengst van goud en zilvergoed, tegdn «911beveelt, ook nog gekomen de inwisfeling van alle muntfpecien. Er zullen ligcere munten daar voor in omloop gebragt worden. Het is vooruit te zien waar dit alles zal heenvoeren. De veilegenheid by de Porte groeit met eiken dag aanen of- fchoon wij rust genieten, is men toch voor eene aanftaande Itrifis beducht. Naauwlijks zijn twee maanden verloopen federt wij de zekerheid hebben, dat Rusland geen oorlog beginten reeds komen er keer op keer onaangena me tijdingen. De Pörte heefc federt den 22 dezer, officieel berigt ontvan gen, dat de Grieken reeds de ftad en de haven van Corinthe weder bezec hebben, offchoon de citadel nog in de magt der Turken was.. Volgens alle berigten, is Morea een graf der Turken geworden. Wij kunnen ons echter hier aan de gedachte van groote gevolgen van den Griekfchen opltand niet gewennen, daar de regering fteeds de zigtbaarfte verachting dezer onderne ming heeft aan den dag gelegd. Voor een jaar werden de Grieken belpoc voor een half jaar bicter veroordeeld doch thans denkt men hier ernftig over hunne zaak na. Verdienen de gebeurtemsfen op Morea eene ernftige"over weging, zoo zijn de berigten, der Porte, middels Tartaren, uit Mefopo- camie en Armenie gewordennog meer ontmoedigend en hebben zigebaac grootenTchrik onder alle muzelmannen verwekc. Den 12 feptember, zoo luiden de berigten, door Tartaren aangebragc, zijn de Turken bij Trebifoo- de, ten getale van 50,000 man, volkomen gefiagen, en de Turken zouden daarop binnen Trebifonde zijn gerukt. Geheel Mefopotamie en het grooefte gedeelte van Turksch Armenie zijn reeds door de Perzen veroverd en eene PerzifChe armee is in rusteloozen aantögt in Natolie. De meeste piaatfen langs de Zwarte zee zijn in opftand. Zoo het der Porte niet geiukc om vre de met Perzie ce maken, kunnen de gevolgen zeer gewigtig zijn. Van de Turkjche grenzen den 6 october. Uit alle oorden van het Otto- mannifche rijk komen berigten in, welke de aannaderende ontbinding dezer barbaarfebe regering verkondigen. Te Konftantinopel en overal werd de no minale waarde der gouden en zilveren munten vyfvoudig verhoogd, en alle vaten van edele mecalen tegen re9u weggenomen. Ook mogen de Turken geene fchawls meer dragen, weshalve de fraaifte fchawls voor 100 piasters te koopeD zijn. Er verfchijnt firman op firman, en, zonderling genoeg, de Turken verwachten hulp tegen de Grieken en Perzen, van de Europefche mogendheden. De ontevredenheid met de regering is toe eeuen hoogen graad gedegen, vermits de druk der belastingen thans fchier alleen de Turken treft. De Grieken, die zich nog in de hóofdftad bevonden, vlugcen naar alle kan ten en den 20 feptember werden vele Griekfche woningen te Konftantino pel moedwillig in brand gedoken. Bij deze ellende kwam nog de tijding van de verwoesting van een groot gedeelte van Syrië door eene aardbeving, en van den voorfpoed der Perzen en Grieken. De Turken vullen derhalve hun ne moskeen, envoorlpellenjammerend den ondergang van hun rijk. Chour- fchid-pachade eenigfte generaal van eenig doorzigtbefpeurende waar de fchrikkelijke maatregelen des fulcans heenleiden, vaardigt nu bevelen op be velen uit, dat de Chriscenen zullen gefpaard worden; doch het is te laar. Wie van de Grieken geld had, nam de vlugt, de overigen vatten de wapens op. Thesfalie Livadie, Morea enz., betalen geene fchacclngen meer. Deze ftaac van zaken dreigt hec Turkfche rijk binnen weinige jaren ce vernietigen. Den *4 feptember zou de citadel v.an Corinthe zich werkelijk aan de Grie^ ken overgegeven hebben.. De Turkfche vloot (levende naar Azie. Van Verona meldt men, dac H. M. de keizer en keizerin van Oosten rijk, de koning van Pruisfen de koning van Sardinië, de groothertog en groothertogin van Toskane er achtervolgelijk den 14 en 15 october waren aangekomen. Z. M. de keizer van Rusland werd des avonds van den t5den of uiterlijk den voigenden morgen verwacht. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 22 october. De Columliiaanfche fondfen hebben heden ter beurfe een aanmerkelijke daling ondergaan; gisteren (tonden dezelven op 95§ h 96; heden zijn dezelven op 91 en men twijfelt, of er eenige aucorifatie voor eene geldleening dier republiek gegeven is. Van Brigton wordtvan den 20 octoberhet volgende gemeldEr is alhier een postbode aangekomen met de tijdingdat de geheele kustvan Eastboume, Newhav.en, Seafordenz. met wrakken van fchepen bedekt is. Heden is de zee zeer hol. De nacht is verfchrikkelijk geweest." De pakecboot Marlborough, welke de laatfte brievenmaal uit Lisfa- bon heefc aangebragt, heeft tevens in Engeland overgebragc eenige afgevaar digden van Brazilië, weike geweigerd hebben de conftitiuie te teekenen, en welde heeren Aguiar d'Andrade, Andrade Machado, Jofe Barreto d'Almeida, Silva Born9, Auguscino Gomez, Antonio Fejo en Lino Coutinho; deze bei de laatsten waren afgevaardigden van Bahia. De anderen moesten ook Lisfa- bon verlaten, zooura zij paspoorten zouden hebben bekomen. Gisteren is er eene paketbooc uit de Wnt-Indie aangekomen, welke den 23 feptember St. Thomas verlaten heeft. Volgens berigten van het vas te land van Amerikawas de Spnanfche generaal Moraleswelks overlijden gemeld was, na de nederlaag van 11 augustus, naar Porto Cabello geretireerd. Hij heeft met zoodanigen fpoed eene flotille uitgerust, dac dezelve, den 26 augustus, die haven, met 1400 man troepen aan boord, ten einde een' aan val op Maracaïbo te doen, heefc kunnen verlaten. I11 de zitting van de cortes te Lisfabon, van den 28 der 11. maand, deelde de koning het manifest en het decreet van den prins-regentwaarbij de onafhankelijkheid van Brazilië verklaard wordeaan de vergadering mede. De heer Freire vorderde, dat het decreet zou gelezen worden, en noemda hetzelve eene oorlogs-verklaring tegen de cortes. Er is befloten, dat er ko pijen-authentiek dezer beide akte zouden worden gemaakt, en dat de orgine- len den koning zouden worden terug gezonden. FRANKRYK. PARYS den 24 october. Heden is een buitengewone courier bij de En- gelfche ambasfade aangekomen. Men verzekertdat hij uic Spanje de tij ding heeft aangebragtdac de cortes befloten hebben, een obfervatie-leger aan de grenzen bijeen te brengen. Dit leger zal zoo lang aldaar moeten bly- ven, als Frankrijk er een op zijne grenzen zal houden. Een onzer minifleriele dagbladen bevat het volgend artikel: „Wij hebben eenen brief van Semlin, van eene jonge dagteekeningon der onze oogen, behelzende, dat de divan eindelijk befloten heeft, om de ontruiming van Morea, door de Octomannifche troepen, publiek temaken; doch dat zulks gefchied zou zijn, bij gebrek aan levensmiddelen, daar die provincie geheel verwoest is. Desniettemin heeft deze tijding offchoon op die wijze voorgedragen, onder het volk van Konftantinopel eene groote gis ting veroorzaakt, en vooral onder de janitfarenwelke zeet misnoegd zijn. De heviglle onder hen zeggen openlijk, dat Chourfchid-pacha, dewijl hij zich heefc laten flaan, een verrader is, en eifchen zijn hoofd. Bij het ver trek van den laatften post vreesde mendac er nieuwe tooneelen van wanor de te Konftantinopel ftondcii uit te barsten."

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1