MIDDELBURGSCHE COURANT, No- 130 Dingsdag den 29 October. N I E U TV S T IJ D 1 N G E N. RB R A Z I L I E. IO-JANEIRO den 13 augustus. MANIFEST van Z. K. H. den Prins-Regentconstitutionelen en per petuelen Befchermheer van het Koningrijk van Braziliëaan het volk van dat koningrijk. (Vervolg en llot. Zie ons vorig No.) Om ten laacfte de lange lijst van dcszelfs ijsfelijke onregtvaardigheden te voltooijenverdubbelde het congrestoen het voor de eerste maal de uit drukking uwer regtmatige verontwaardiging hoorde, toen verdubbelde het congres, zeg ik, Brazilianen, deszelfs minachtingen trachtte zijne aanfla- gen op uw vertrouwen en zelfs op uwen eigen wil te regtvaardigen. De uitvoerende niagtwelke het congres in het eerst als anci-conftitutio- neel had verworpen, wordt u thans aangeboden, maar in de gedaante eenér commisfie, uit den boezem van dat zelfde congres gekozen, en men biedt u zulks met eene zoodanige vrijgevigheid aandat men uin plaats van één middelpunt van magt, hetwelk gij uoodig bad, er thans twee en zelfs meer wil toeftaan. Welk eene ongehoorde edelmoedigheid Maar wie befpeurt niet dat dit alles ten doel heeftom uwe magt en onfchendbaarheid te vernieti gen, om provinciën tegen provinciën en broeders tegen broeders in het harnas te jagen Laten wij het dan bekennen, grootmoedige inwoners van dit uitgeftrekte en magtige Rijk, De groote Rag, welke uwe onafhankelijkheid en uw geluk, zoo lang door de groote ftaatkundigen van Europa voorfpeld, moet verzeke ren, is geflagen. Reeds zijt gij een fouverein volk; reeds zijt gij in de groo te maatfchappij'der onafhankelijke volken getreden en gij hadt alle regt daarop. De nationale eer en waardigheid, de wensch om gelukkig te worden, de Item der natuur zelve, vorderen, dat koloniën ophouden koloniën te wezenwai> neer 5|ij tot hare manbare jaren komen, en alhoewel gij als koloniën behandeld werd, waart gij zulks indedaad niet meerterwijl gj) reeds een koningrijk waart. Daarenboven hebt gij hetzelfde regtdat Portugal bezatom deszelfs alou de inftellingen te vernietigen, en zich te condituerenmet des te meerrederi, daar gij een uitgeRrekt en heerlijk land bewoontmet eene (alhoewel ver- fpreide.) bevolking, die reeds Rerlter is dan die van Portugal zelf, en die in eene even zoo fnelle evenredigheid zal aaugroeijen als de in de ruimte vallende ligchamen in derzelver vaart. Indien Portugal u dit regt weigert, dan Raat hetzelve tevens af van dat, waarop het aanfpraak wil maken, om deszelfs nieuwe conftitutie door de bui tenlanders te doen erkennen, welke in dat geval, regtmatige redenen zouden kunnen aanvoeren, om zich in zijne huisfelijke zaken te mengen en de actribu- tien der fouvereiniteit en van de onafhankelijkheid der natiën te fchenden. Wat blijft 11 dan te doen overig, Brazilianen? U blijft over, om u allen in belangen, hoop en liefde te vereenigen, de doorluchtige vergadering van Bra zilië in functie te doen treden, opdat deze, het roer van voorzigtigheid en van rede beRurende, de klippen zou kunnen vermijden welke de zeeën der omwentelingen ongelukkiglijk aan Frankrijkaan Spanje, ja aan Portugal zelf hebben opgeleverd, en opdat dezelve met eene vaste hand, de verdeeling der magten daarRelledoor het fcheppen van het boek uwer wetgevingvolgens de grondbeginfelen eener gezonde wijsbegeerte, en door dezelve naar uwe bij zondere beboefren in te rigten. Twijfelt er niet aan, Brazilianen, uwe vertegenwoordigers, onledig, niet met zwarigheden re beftrijdenmaar met de zaken uit een juist oogpunt te befchcuwen, met u federt drie eeuwen miskende wetten te geven, dewelke voor uwe zeden gefchiltc zijn, zullen de ware grondbeginfelen der vertegen woordigende monarchie van Brazilië regelen. Zij zullen Z. M. don Joaó VI, mijnen doorluchtigen vader, die u allen in zijn hart draagt, tot koning van dit land uitroepen. Zij zullen alle de koppen van de hydra der regeringloos heid en van het dcspocisnuis afhouwen; zij zullen aan alle publieke ambtena ren de noodige verantwoordelijkheid opleggen en de regtvaardige en wettige goedheid der natie zal niet elk oogenblilt derzelver majestueufe vlugt zien fluiten. Standvastig in liet onwrikbaar beginfel van geen misbruik te dulden, dac an dere misbruiken zou kunnen baren, zullen uwe vertegenwoordigers licht ver- fpreiden en eene nieuwe orde in den duisteren chaos van het publiek domein een zuinig befluur, mitsgaders burgerlijke en criminele wetten daarflellen. Zij zullen den moed hebben van zich zeiven te overtuigen, dat de nutte en voor het welzijn van ons aanwezen noodzakelijke denkbeelden niet Rechts gefchikt zijn, om de bladzijden van boeken te fleren, en dat de volmaaktbaarheid door het Opperwezen aan den niensch toegeflaanin hec daarflellen der maat- fchappelijkeordeeu van hec geluk der volken, geene hindernisfen moet onder vinden. Zij zullen 11 een wetboek gevenvoor den aard uwer behoeften uwer plaatfelijlte omftandighedenuwer bevolking, uwer belangen, uwer betrek- kingen gefchikt; de uitvoering er van zal aan belanglooze regters worden toe- hetrouvvdwelke de geregtigheid om niet zullen beflnrenen allen bedrog, alle vitterijendoor de oude, duistere, ongefchiltte, verwarde en tegenflrij- dige wetten veroorzaakt, uit uwe pleitzalen zullen doen verdwijnen. Zij zullen u een ftrafwetboek geven, door rede en menf'chelijkheid voor- gefchreven, in plaats van die bloeddorstige en ongerijmde wetten, waarvan gij tot dus verre de droevige flagtoflers geweest zijt. Gij zult een flelfel van belastingen hebben, dat het zweet des akkerbouws, den arbeid der nijverheidde gevaren van de fcheepvaarc en de vrijheid van den handel zal eerbiedigen, een heider flelfel, vol harmonie, om de bezi ging en den omloop der kapitalen te begunstigenhetwelk de honderd ge heimzinnige Reutels zal afrukken, die het zwarte doolhof der finantien geflo ten hielden en den burgers niet het geringde fpoor van hec gebruikdat men van de inkomsten des volks maakte, deden ontdekken. Dappere foldacenook gij zult een militair wetboek hebben, een leger van onder krijgstucht gebragte burgers uitmakendewelkebij den moed die het vaderland verdedigt, de burgerlijke deugden zullen voegen, die hec- zelve befchermen en deszelfs aanwezen waarborgen. Gij die de fraaije letteren en de wetenfehappen beoefent, gij, die bijna altoos door hec despocismus veracht worde, ook voor u zal voortaan de weg om roem en eer te verkrijgenopen ftaan. Deugd en verdienftengij bei de zult het heiligdom des vaderlands komen verfieren, zonder dat intrigue u den weg tot den troon, die flechcs voor intrigue en ichijnheiligheid open ftondzal fluiten. Burgers van alle klasfen, Braziliaanfche jeugd, gij zult een nationaal wec- boek van publiek ónderwijs hebben, hetwelk de bafcwaamheden, onder, deze gelukkige hémelftreekzal doen onefpruiten en krachtig doen opgroeijen n onze conftitutie onder de befcherming der aanftaande gedachten zal (tellen, aan de geheele natie eene liberale opvoeding fchenkendedewelke het noo. dig ond rwijs, om tot het geluk van het groote Brazilië bij te dragen, aan alle derzelver leden zal mededeelen. Overweegt, ingezetenen van Brazilië, overweegt het uitzigc van roem en van grootheid, dac u geopend is! Gij zijt bij de andere volken ten achte ren; maar dat die veraebtering u niet afichrikke. Van de woestijn van Kalifornie tot aan de ftraat van Magellaanbegint de vloed der befchaving met geweld te rtroomenconftitutie en wettige vrijheid zijn onuitputtelijke bronnen van wonderen; deze zullen de brug vormen, over welke al, wat in het oude en ftuiptrekkende Europa goed^is, tot U zal overkomen. Vreest de vreemde volken niet 1 Europa, dac de onafhankelijkheid der Ver- eeDigde Staten van Amerika erkend heeft, en in den kampftrijd derSpaanfche koloniën neutraal gebleven is, zal ontwijfelbaar de onafhankelijkheid van Bra zilië erkennen, hetwelk, met even zoo vee! regtvaardfgbeid, even zoö vele middelen en hulpbronnen, in het huisgezin der volken trachtte treden. Nimmer zullen wij ons met hunne particuliere zaken bemoeijenmaar zij zullen ook nimmer den vrede en de vrijheid van den handel, die wij hun aan bieden en die door het vertegenwoordigend gouvernementhetwelk wij zul len daarflellen, gewaarborgd wordt, kunnen verftoren. Dat erdan geen andere kreet onder ulieden gehoord wordedan die van eendragt! Dat, van de Amazone- tot de la Plata-rivier, geen echo weergal- me, welke het woord onafhankelijkheid niet herhaalt! Dat alle onze provin ciën eenen gebeimzinuigen bundel vormen, welke geene magt in ftaat is, te verbreken. Dat de aloude vooroordeelen eenmaal voor altoos verdwijnen, en de liefde tot het algemeen welzijn in de plaats van dat van fommige provin ciën en van fommige fteden ftelleZorgt Brazilianendac geene gemeene las teraars noch tegen unoch tegen mijnoch tegen ons liberaal fyscema uit varen! Denkt fteedsdat Brazilië verloren zou wezen, indien gij u van de zen liet vleijenVerontrust er u niet over, dat zij zeggen, dat wij tegeti Portugal, tegen ons moederland, tegen onze weldoeners, in opftand zijn! Wat zoeken wij? Onze regcen te redden, onze vrijheid te bevestigen, en Portugal voor eene nieuwe i'oorc van tirannen te behoeden. Verontrust er u niet overwanneer zij roependat wij tegen otlzen ko ning in opftand zijn! Hij weet, dat wij hem als een burger-koning beminnen} en dat wij hem uic den fchandelijken ftaat van gevangenfehapwaartoe hl) gebragt istrachten te redden aan eerlooze demagogen het mom der veinzerij afrukkende, en, met een waarachtig Iiberalismusde juiste grenzen der poli tieke magt afbakenende. Houdt u niet op met hec gefchreeuw, Waarmede zij het heelal willen diets maken, dac wij alle banden, welke ons met onze broeders in Europa verbin den zoeken te verbreken. Neen wij zoeken dezelve integendeel te veifter- ken, maar op hechte grondflagen, en beveiligd tegen den invloed van eena partij die laaghartiglijk onze regten heeft verachc, en die, door zoo vele verfchiliende dadenwelke zonder oneer niet meer kunnen worden verborgen, en die zich openlijk als tiran en overheerfcher aanftellendedein een con gres, hetwelk alleen op de publieke opinie en op de billijkheid fteunc, zoo noodige zedelijkheid onherroepelijk verzwakt en vernietigt. Doorluchtige inwoners van Babia, dat edelaardig en te weinig gekende gö- deelce van Brazilië, waarin zich zoo vele verpeste en verwijfde harpijen heb- ben geworpen! Moe Jijde ik over tivv loc 1 Hoe veel finarc verwekt hec mij f vanIédere langen tijd reedsuwe tranen niet te hebben kunnen droogen uwe wanhoop niet te hebben kunnen lenigen. Inwoners van Bahial Moed en onverfchrokketiheid moet uwe zinfpreukwe- zeu. Verwerpc die monsters uic uwen boezem welke zich met uw bloed voeden. Vreest hen niet; uw geduld maakt hunne kracht uit. Zij zijn geene 1 ortugezen meer; verwerpt hen en komt u mee ons vereenigen, wij openen u de armen Dappere inwoners van Minas-Geraêsonverfchroltken ingezetenen van Fer- nambuc,! verdedigers der Braziliaanfche vrijheid, fnelt uwe naburen en Uwe broeders ter hulpeGij verdedigt geenszins de zaak eener provinciegij ver dedigt de zaak van geheel Brazilië in die der kinderen van Cabral. Vernietigt dat ras van verhongerde wolven, die tot dus verre nog door de bloedige gril len eener oproerzuc'ncige partij onderfchraagd wordenHerinnert uinwoner* van Fernambucde brandftapeis van Bonito en de tooueelen van het Resfivo; maar ('paart en bemintals uwe broedersalle vreedzame Portugezendie uwe regcen eerbiedigen en ons wederzijdsch geluk verlangen. Inwoners van Ceara, van Marauhaóvan het rijke Para, gij allen, inwo ners van de fchoone en aangename provinciën van hec Noordenkomt de akte onzer bevrijding onderfchrijven en teekenenen iaat ons onmiddellijk, want hec is tijdonze plaats in het groote politieke bondgenootfehap nemen. Brazilianenvriendenlacen wij de handen in een ftaan. Ik ben uw laad- genoot, uw befchermheer. Lacen wij de eer, den roem, den voorfpoedvan Brazilië als het eenige pand voor onzen arbeid befchouwen. Dezen weg vol gende zuic gij mij onophoudelijk aan uw hoofd zien, en overal, waar da grooefte gevaren te vinden zijn; twijfelc er niet aan, mijn geluk zal het UWa zijn. Mijn roem bellaar in het beduren van een moedig en vrij volk; geeft bet voorbeeld van deugd en eendragten ik zal uwer waardig wezen. Gegeven in het paleis te Rio-Janeiro, den i auguscus 1822. (geteekend) De Prins Regent. I T A L I E. NAPELS den 3 october. Sedert eenige dagen vereenigen onze minister* zich gedurig in eenen buitengewonen kabinetsraad onder voorzitting van Z. M. Er is eene nieuwe daad van goedertierenheid des konings publiek ge- maakcnamelijk een decreet van den 24 feptejnbér, waarbij de tegen 9 per- fonen uitgefproken doodftraf in eenige jaren dwangarbeid verzacht is. Voort* is, bij decreec van den 28, volkomen vrijfpraak verleend aan degenen, dia behoord hebben tot verbodeue geheime genootfehappenof die aan de om wenteling van 1820 hebben deel genomen. De generaal Pépé en anderen zijn hiervan echter uitgezonderd. - TURIN den 13 october. Men zTet hier aan het paleis nog geene toebe- reidfelen maken toe hec vertrek van onzen fouverein naar het congres; men gelooft nogcans dac Z. M. zich tegen het einde dezer maand derwaarts be geven zal. DUITSCHLAND. WEENEN den ia october. De hospodar van Wallachije, Ghlkaheeft deii 26 (épcember zjjnen incogtmet zijnen bofftoet en 2/po man verfcha troepen, in Bucharesc gehouden. Het vorige garnizoen was voor dé aan-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1