MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 129. Zaturdag i«3aa. den 26 October. N I E U7FST IJ DINGEN. NEDERLANDEN. RB Pv A Z I L I E. IO-JANEIRO den 13 augustus. MANIFEST van Z. K, H. den Prins-Regentconstitutionelen en per petuelen Befchermheer van het Koningrijk van Braziliëaan het volk van dat koningrijk. X (Vervolg. Zie ons vorig No.) Ijf heb derhalve mijn befluit genomen: ik heb de partij gekozen, die het volk .begeerde, en ik heb de vergadering van Brazilië doen bijeenroepen, ten einde de (laatknndige onafhankelijkheid van dit koningrijk tot iland te brengen, nogtans zonder de banden van de Portugefche broederfchap te ver breken; met betamelijkheid en regtvaardigheid het geheele vereeoigde koning rijk van PortugalBrazilië en de Algarven in overeenftemming brengende en hetzelfde opperhoofd behoudende over twee, door de ontzaggelijke uitge- ftrektheid der zeeën, van een gefcheiden huisgezinnen, welke niet anders ver- eenigd kunnen leven, dan door banden van eene gelijkheid van wederzijdfche regten en belangen. Brazilianen Het is niet noodigdat ik u aile rampen herinner aan welke gij ^bloot gefteld zijt geweest, en die u, tot de, aan mij, op den 23 mei, door de gemeente en het volk dezer (had-, gedane vertoogen hebben overgehaald, en welke mijn koninklijk decreet van den 5 jnnij li. hebben ten gevolge ge- ^had doch de eerbieddien wij het menfchelijk gedacht verfchuldigd zijn vordert, dat wij de redenen van uwe regtvaardigheid en van mijn gedrag openleggen. De gefchiedenis der daden van het congres van Lisfabonten opzigre van ^Brazilië gepleegd, is eene opeenhooping van alle foorten van onregtvaardighe- den, zonder dat daartoe eenige aanleiding is gegeven. Derzelver uitwerking .was, den voorfpoed van Brazilië te verlammen, deszelfs geheele levensbegin- fel te verteren en het tot eenen (laat van zwakte en kwijning te brengen, die deszelfs verval en (lavernij onmisbaar gemaakt zouden hebben. Laten wijopdat de wereld zich van hetgeen ik hier aanvoer kunne over- tuigen, in eene eenvoudige opgave van de navolgende daadzaken treden: Het congres van Lisfabon heeft wetten voor Brazilië daargefteldzonder ^.deszelfs vertegenwoordigers af te wachten en met verachting van het belang rijk (le gedeelte der natie. Het heeft ons land eene uitvoerende magt geweigerdweike hetzelve zoo noodig had om aangezien den verren afftand, die hec van Portugal fcheidt, alle de krachten van deszelfs manbare jaren te kunnen ontwikkelenhet alzoo zonder voor deszelfs luchtgefleldheid en plaatfeiijke omftandigheden gefchikte wetten en zoDder eenen fpoedigen bijftand in deszelfs behoeften latende. Het heeft een middelput van vereeniging en van magt geweigerdten einde Brazilië te verzwakken, na vooraf onze provinciën opgeruid te hebben, om af te wijken van dat, hetwelk zij reeds zoo gelukkiglijk bezaten. Het beeft voor Brazilië gouvernementen zonder duurzaamheid en zonder verband gedecreteerd met drie verfchillende middelpunten van bewegingde welke tcgeu elkander mededingende, ongehoorzaam en tegenftrijdig, alzoo de orde in het koningrijk vernielden, de grondilagen van deszelfs toekomstige grootheid en voorfpoed ondermijnden en bet alle grondftoffen van wanorde en regeringloosheid aanbragten. Het heeft de Brazilianen met der daad van alle eerambten uitgeflotenon. ze fteden met Europefche bajonetten vervuld, door vreemde, wreede en ze- deiooze opperhoofden gekommandeerd. Hetzelve heeft die monsters met geestdrift ontvangen en met lof overla den, welke zulke fmartelijke wonden in uw hart geflagên hebben en die ge zworen hebbendezelve (leeds open te zullen houden. Het. heeft, misdadige handen geilagen aan alle de hulpbronnen, beftemd voor de banlc van Braziliëhetwelk reeds met eene ontzaggelijke nationale fchuld is belast, waarmede het congres zich uooit heeft bezig gehouden hoezeer het crediet dier bonk aan het publiek crediet van Brazilië en.aandes- .zelfs welvaart verbonden was. Het onderhandelde mee de andere volkerenom een gedeelte van uw grondgebied te vervreemdenu te veizwakken en u tot flaven te maken. Het ontmantelde uwe vestingen, ledigde uwe tuighuizen, liet uwe ha vens zonder verdediging en bezigde uwe geheele marine ren diende van Por tugal. Het putte, door gedurige plunderingen tot onderhoud der troepen, welke zonder uwe toeltemming herwaarts kwamen, om uw bloed te (lorten en te vernielen, uwe fchatten uit, op hetzelfde oogenblik, dat het u verbood vreemde wapenen en ammunitie in te voeren, met welke gij uwen wrekeu- den arm had kunnen wapenenom onze vrijheid te verdedigen. Het bood 11 een ontwerp van handelsbetrekkingen aan, hetwelk, onder den valfchen fc'nijn van wederkeerigheiden eene herfenfehimmige wettigheid uwe rijkdommen tot monopoiie maakte, uwe havens voor de buitenlanders llooe, en, op die wijze, uwen landbouw en uwe nijverheid vernielde, de inwoners van Brazilië tot den (laat van mijnwerkers en kolonisten terug bren gende. Het heeftvan den beginne af, de afgevaardigden van Brazilië met eene onwaardige verachting aangehoord, en doet zulks nog, wanneer zij den moed hadden van hunne regten te reclameren, en bedreigt u zelfs (wie zou het durven denken) met de vrijheid aan de flaven te geven en hen tegen hunne eigen meesters te wapenen. (jHet vervolg in ons volgend Nol) DUITSCHLaND. FRANKFORT den 19 october. Volgens de jongde tijdingen van de grenzen van Turkye, bevestigt het zich, dat Chourfchid-pacba eene nieuwe poging heeft gedaan om in Livadie te dringen. Een korps zijner troepen is over Zeiton tot Salone voortgeruktdoch hetzelve is onverhoeds aangevallen en kompleet geilagen. Van een anderen kant wordt gemeld, dat de beide Griekfche chefs, Diamanthy en Tasfis, met 15,000 man hunnen aanval te gen de achterhoede vair Chourfchid-pacha rigten, zijnde tusfehen Larisfa en~ de grenzen van Macedonië geftationneerd. FRANKRYK. PARYS den 20 october. Een buitengewoon courier, welke den 14 üaijon- ne is gepasfeerdvan Madrid komende, brengt de tijding, dat de ex-minis ters PambleyMartinez de la Rofa enzijn gearrefteerd. Overigens zijn de berigten wegens den uitflag der jongde actiën tusfehen de conltitutionelen err koningsgezinden zeer uiceenloopende. De Courtier Franpats zegt: „Men verzekert, dat er bij het gouvernement officiële tij - dingeh zijn ingekomen, dat het zoogenaamde leger van het geloof geiieel is! geilagen." Inmiddels geeft de Etoile het volgend post-fcriptumWij ontvangen opliet oogenblik een brief van Urgel, van den 14. Niettegen- ftsande alle de nadeelige berigten welke men heeft verfpreidis het regent- fchap (leeds te Seo. Er heeft geenerlei gevecht plaats gehad. Mina heeft 14,000 man onder zijne bevelen, en de baron d'EroIes 16 a 18,000; doch de koningsgezinden zijn (lecht gewapend, zoo dat zelfs eenigen hunner in een gevecht op den 8 zi.ch met (leenen hebben moeten behelpen." BRUSSEL den 21 october. Zie hier de aanfpraak van Z. M. den Koning, bij gelegenheid van de opening der zittingen van de Staten-Generaal van heden Edel Mogende Heeren, Bij het openen uwer vergadering is het mij bijzonder aangenaam, U Ed. Mog. wederom de verzekering te kunnen geven, dat onze buitenlandfche betrekkingen, wederzijdsdoor vriendfchnppelijke onderhandelingen, gefta- dig zijn aangekweekt. Wij hebben (lof tot dankbaarheid wegens het voort durend genot van den dierbaren vredeen mogen het (Ireelend vooruitzigc koesteren op het behoud van dien zegen. Ook de inwendige welvaart der Nederlanden heeft toegenomen. De voort- brengfeien van den landbouw zijn, over het algemeen, overvloedig geweest; de weldadige invloed van de daaruit ontdane lage prijzen heeft zich in de huifgezinnen der minvermogenden verlpreid. Vele landbouwers hebben daar entegen door diezelfde oorzaak geleden; hunne belangen, in verband met die der gebruikers, zijn reeds op mijn last opzettelijk onderzocht, en het ver- flag deswege houdt mijne ernflige overwegingen gaande. Wanneer in handel en zeevaart en in de menigvuldige bedrijven, aan welke dezelve leven en kracht bijzetten, het evenwigt nog niet berfleld is, dat gebeurtenisfen van een vroeger tijdvak hebben verbroken, zoo mogen de gematigdheid en mildheidvan welke onze onlangs herziene wetten getuige nis dragenons op goede gronden eene betere toekomst doen hopen. Veie takken van nationale nijverheid zullen daardoor bevorderd worden, en alle zul len begunstiging kunnen vinden in de algemeene nationale 'mtlellingwaartoe ik de domeinenmijbij de wet in eigendom toegekenddenk aan te wenden. De kunsten en wetenfehappen bloeijenhet lager onderwijs verfpreidt zijne weldaden meer en meer onder alle (landen. Vele werken van algemeen nut zijn ondernomen, of worden met nadruk voortgezet. Uit de voorllelien, aan uwe vergadering te doen, zal aan U Ed. Mog. kenbaar worden de wijze, waarop ik meene dat door het Rijk, in bet algemeen belang, tot dezelve moet worden bijgedragen. De groote wegen der eerde klasfe zijn in goeden flaat, en in zoodanigepro- vincien, welke de maatregelen van 'sLands Regering onderlleund hebben, i ook de gefleldheid der groote wegen van de tweede klasfe aanmerkelijk beter dat te voren. Wanneer de achterlijke provinciën, door eigen overtuiging het nut dier maatregelen zullen inzien, dan is er gegronde hoop, dat, binnen weirige jarende (laat van alle bedoelde wegen niets te wenfehen zal over laten. Het onderzoek nopens de beste afleidingenwelke aan de wateren vaD deti Rijn en deszelfs takken zouden kunnen gegeven worden, gaat voort, met zoo veel fpoedals het groot gewigc der zaaken de daartoe noodzakelijke opnemingen, het toelaten. Men houdt zich onafgebroken bezig met het voitooijen en allengs in wer king brengen van bet (lelfelomtrent de inrigting der gevangenisfen aangeno* mende voordeelige uitkomst daarvan zal reeds met bet aanftaande jaar voel baar worden. Op onze overzeefebe betrekkingen hebben de omftandiglieden van den al* gemeenen handel derzelver invloed nitgeoefend. In de voornaamfle der Ne- derlandfche koloniën vermeerdert desniettemin de inwendige welvaart, et» worden de tevredenheid en her volks-geluk meer en meer op hechte grondila gen bevestigd. Na de roemrijke overwinning, door onze zee-en landmagt ii» Oost-Indie behaald, is de rust nergens gelloord noch zelfs bedreigd ge worden, en onafgebroken blijft zich de zorg van het beduur daarhenen (Dek ken, dat, ook inde verstafgelegene gewesten, ieder mijner onderdanen deed» de bewustheid hebbevan te leven onder de welwillende befcherming van een krachtig en tevens vaderlijk gezag. De jongde vergadering van U Edel Mog. was vruchtbaar in belangrijke finantiële raadplegingen. De tegenwoordige zal, zoo ik mij vlekje, bijdragen tot volmaking van hetgeen in vroegere verordend is. De raming der inkomstenbeboorende tot de tweede afdeeling der begroo ting welke aan U Edei Mog. (laat aangeboden te wordenzal gegrond zijn op het nieuw aangenomen (lelfel van belastingendat met den aanvang van het volgend jaar zal worden ingevoerd. Aile voorbereidende maatregeleti worden genomen, om den overgang daartoe, regelmatig en zonder botGog te doen plaats hebben. Een voorzigtig beduur zal de zwarighedendie van alle nieuwe inftellingen onaffcheidelijk zijn, te boven komen, en den weg banen om de opbrengften tot die hoogte te brengen, welke alle finantiële zorgen voor de roekomst kan doen verdwijnen. Mijn beftendig verlangen om de lasten mijner beminde onderdanen zoo veel mogelijk te verligten, heeft mij niettemin, bij aanhoudendheid, doen be dacht zijn op fchikkingen en bezuinigingen, die de uitgaven, begrepen in de tweede afdeeling der begrooting, over het aanftaande jaar, zouden kunnen doen beperken. De berekening dier uitgavenwelke aan uwe vergadering zal worden voor gelegd is beneden de raming over het loopende jaa(niettegenftaande de rente van de nieuwe fchuldvoor buitengewone behoeften gecreëerd daar in is moeten worden opgenomen. Eene vermindering van op.centen zal dus mogelijk zijn. De middelen tot voorziening in de behoeften, welke reeds in de vorige zit— zing ter kennis van uwe vsrgadering gebragt zijn, zullen gelijktijdig, en in verband met de begrooting, aan U Ed, Mog. worden opgegeven. Zij zui len een gedeelte uitmaken van een ontwerp van we^t, hetwelk, in het alge meen ten oogmerk heeft., meer doelmatige, en vóór de fchatkist, zoowel als voor de ingezetenenmeer voordeelige bepalingenomtrent fommige geldeiy- kij (laats inrigtingen en belangen, daar te dellen. De ineenlinelting van het binneulandsch lastgeld met de belasting op de pa tenten zal tijdig genoeg aan U Ed. Mog. worden voorgedragen, om over hec geheel volgend jaar te werken, en het zal uwe vergadering aangenaam zijn te vernemen, dat eene verligting van alle de patentpligtigen daarvan hec gevolg zal wgzen. Ik heb met een bijzonder genoegen den voortgang opgemerktwelke aan- Ivankelijk tn vooral in uwe laatst afgeloopen zittingmet het belangrijk werk der Nederlandfche wetgeving is gemaakt. Ik houde mij verzekerddat U Ed Mog.op het ingeflagen fpoor rustig voortgaandedoor kalm en bedaard

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1