MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 128. 182a; Donderdag WW den 24 October. NIEUW" ST IJ DINGEN. OOST-INDIE. BATAVIA den 18 mei. Z. Exc. de gouverneur-generaal over Neder- landsch Indie heefc den xp maart een befluit uitgevaardigd, waarbij de invoer van koperen duiten voor rekening van particulieren of kooplieden in geheel Nederlandsch Indie, buiten fpeciaal confent van het ministerie van ko loniën, op ftraffe van verbeurdverklaring, verboden wordt. Door een inlandfchen matroos van de equipagie der koloniale roei-ka. xionneerboot no. 3 onder bevel van den aden luitenant Flasheeft men te Pontinak berigt ontvangen, dat gemelde kanonneerboot, die den 1 februarij de reede van Pontinak verlaten had en welker equipagiebehalve den heer Flas, beftond uit den kadet feannetden kwartiermeester Morel, den matroos Thysfen en 39 inlanders, als ook de weduwe Barkmeijer en 7 inlandfche •vrouwen als pasfagiers aan boord had, waarfchijnlljk in den namiddag van den 4 februarij door eene Ilortzee gezonken zoude zijn, na alvorens zoo veel water overgekregen te hebben, dat men het vaartuig, niettegenflaande alle aangewende pogingen, niet lens konde houden. Ook is de Nederlandfcbe particuliere brilt Maria Charlottagevoerd door slPleraop hare reis van Samarang naar Batavia, den 2 april voor den hoek van Pamalang, op de kust van Java, omgeflagen; de equipagie en de pasfagiers, onder welke laatflen zich de heer Reynst, gewezen refident van Sambas, de kapitein van de ar tillerie Meyer en de kapitein van de infanterie de Graaf, bevondenwaren met uitzondering van de flankeurs van het 21 (Ie bataillon Aboes en Roesbeck de vrouw van den fergeant van der Plas, een zoontje van den kapitein van der Heffty en een inlandfchen fufelier, met de barkas van genoemde brik en door eene van Riou komende praauwtoop gered. Van de lading fpecie, vogel-nesten en militaire equipement- en harnachementftukkengedeeltelijk aan het gouvernement behoorende, was tot nog toe weinig of niets ge borgen. Van het eiland Bomeo heeft het gouvernement dezer dagen door den Nederlandfchen commisfaris aldaar, den heer Tobias, met Z. M. fchoener Calypfo van daar alhier gearriveerd, niet dan gunftige tijdingen ontvangen. Op alle de Nederlandfche ecablisfementen heerschte de volmaaktfte rust en van de Cholera Morbus had men, op Pontinak en Sambas, na januarij niets meer befpenrddeze ziekte had zich op laatstgemelde plaats flechts zeer weinig doen gevoelen. P O R T U G A L. LISSABON den 3 octobér. Gister heeft de koning, in de zaal der cortes, den plegtigen eed aan de conftitutie gedaan. Reeds van 7 uren des morgens waren alle de galerijen en toegangen van de zaal der Cortes door eene menigte burgers bezet, onder het herhaald geroep van leven de nationale opper magt de cortes, de conftitutie en de conftituttonele koning. Z. M. deed de volgende aanfpraak: „Ik heb, mijne heeren, de (laatkundige (taats-regeling der monarchie on derzocht, welke mij, in naam der inwoners van het vereenigde rijk van Portu galBrazilië en der Algarven, door een gedeelte van deszelfs wettige verte, genwoordigersvereenigd in algemeenebuitenwone en magtgevende cortes der Portugefche natieis aangeboden en ik heb met de naauwkeurigfte aan dacht de voorwaarden van dit nieuw maatfchappelijk verdrag overdacht. Door de oorzienigheid aan het hoofd eener edelaardige en grootmoedige natie geplaatsten Overtuigd dat de algemeene wil het ware beginfel en middel van a)le (laatkundige magt is, geloof ik verpligt te zijn mijn wil met den algemee- xjen wensch te moeten vereenigenzoo als ik ook immer heb gemeend dat mijn eigen geluk met den voorfpoed des Portugefchen volks wezenlijk was verbonden. Getrouw aan mijne grondbeginfelenvlei ik mij van aan de natie, zelfs in moeilijke omftandighedenHeilige bewijzen te hebben gegeven van de liefde die ik haar toedraag, en van de trouw welke aan mijne waardigheid past. Indien de Portugezen zulks eveneens gelooven, is dit de waardigftcbe- looning mijner pogingen en zorgen en het laatfie doelwit mijner eerzucht. Het nieuw maatfchappelijk verdrag alzoo de uitdrukking van den algemeenen wil zijnde, en de uitflag uwer wijae beraadflagingen gelijkvormig zijnde aan de verlichting dezer dagen en bevestigd door de wederkeerige belangen en gevoelenswelke mijne zaak van die der natie onaffcheidelijk makenkom ik beden in het midden van de vertegenwoordigers der natieom de (laatsrege ling, welke gij hebt daargelleld, aan te nemen, en om, onder den plegtig- flen eed de onfchendbare beloften te verzegelen, van dezelve na te komen en te doen nakomen. Vertegenwoordigers der heldhaftige Portugefche natie! uw groot werk de vrucht van zoo roemwaardige als vaderlandfche pogingen, zaldit zweer ik u roet die trouw en (landvastigheid welke gij mij toekent geëerbiedigd en bewaard worden. Deze heilige belofte, zoo ongedwongen als het befluitdat mij uit de Nieuwe Wereld in den fchoot des' rijks deed oveikomen, met het doel om met 11 aan uwe roemwaardige onderneming me de te werken, kan geene betere waarborg hebben dan in de (landvastigheid, met welke ik de grondflagen der constitutie, die ik heb bezworen, gehand haafd heb, en zich openbaart in alle de akten, gedenkliukken der opregtheid mijner beloften en der zuiverheid mijner bedoelingen. Niet alleen acht ik mij gelukkigvan het vertrouwen en de liefde der natie te verdienenmaar ook van dien gelukkigen dag te zien aanbreken, ten tweedenmale vermaard in de jaarboeken der Portugefche gefchiedenishij zal der nakomelingfchap het bij na eenige voorbeeld geven eener op nieuw herflelde natie zonder dat hare rust is gefloord geworden, üe eerde conflitutionèle koning der Portugezen wel ke zich het vertrouwen van zijn volk weet waardig te maken, heeft bewezen hoe weldadig het is over de harten te heerfchen. Zoodanig is, mijne heeren de roem naar welke ik dreve, en zoodanig zijn de beweegredenen die mij nopen de (laatkundige (laatsregeling der monarchie aan te nemen en te be zweren." Na deze aanfpraak naderde de voorzitter, door de beide fecretarisfen ver zei dden troon, en bood Z. M. het H. Evangelie aan. De koning, het zelve in de hand nemende, zeide: Ik zal overluid [prekenopdat een .ieder mij hoore. En hij ging, na zijne hand op het H. Evangelie te hebben ge legd, aldus voort: lk neem aan en zwere dc Jla at kundige (laatsregeling der Portugefche monarchieWelke de magtgevende cortes der natie hebben gedecre teerd te bewaren en te doen onderhouden. Z. M. voegde cr bij Pit zweer ik met het grootfte genoegen en met geheel mijn kart. Terzelver tijd weer galmde de zaal van het uitbundigst gejuichonder hetwelk men boven al hoorde: leve de conftitutieleve de beste der koningen! leve de vader des vaderlands GROOT-BRIT TANJE. LONDEN den 15 october. Men heeft tijdingen uit Brazilië, en wel van Paraibatot den 5 leptembcr. Reedsonder dagteekeuing van den eerden augustus is door den prins-regent eene proclamatie uitgevaardigd betrekke lijk Portugal's gedrag en Braziiië's befluiten, in de thans beltaande gefchillen tusfehen de beide landen, welk (luk gevolgd wordt door het decreet, waarbij de prins bevel geeft om de troependie zonder voorafgaand verlof uit Portu gal in Brazilië zouden aankomenals vijanden te befchonwen. Deze voor de gefchiedenis van den cegenwoordigen tijd zoo belangrijke Hukken zijn van den volgenden inhoudJ MANIFEST van Z. K. H. den Prins-Regentconstitutionelen en per- pctuelen Befchermheer van het Koningrijk van Brazilië, aan het volk van dut koningrijk. Brazilianen! De tijd om menfehen te bedriegen is voorbij. De gouvernementen, die hunne magt nog op de zoogenoemde onwetendheid der volken of op aloude dwalingen en oude misbruiken willen gronden, zullen weldra den kolosfus hunner groocheidvan het brooze grondfluk, waarop hetzelve zich eertijds verheven had, zien nederHorten. Alzoo hebben de cortes van Lisfabon bil gebrek van daarover te hebben nagedacht, de provinciën van het Zuiden van Brazilië genoodzaaktom het juk dat zij dezelve bereiddenaf te werpen En inde daad, om dat zij dusdanig gehandeld hebben, zie'ik thans geheel Brazilië rondom mij de verdediging van deszelfs regtende handhaving van deszelfs vrijheid en onafhankelijkheidvan mij verzoeken. Ik moet u ech ter de waarheid zeggenBrazilianenwilt dezelve aanhooren. Het congres van Liüfabon, zich het tiranniek regt aanmatigende, om Bra zilië een artikel eener nieuwe wet op te dringen, dooreenen partiëlen en ver bindenden eed gellaafddewelke, geenszins en op geene wijze, de grondrtoffen van zijn' eigen ondergang in zich had behooren te bevatten, heeft hetzelve genoopt, 0111 zijne voorgewende aanfpraken te onderzoeken en tot de on regtvaardigheid om deszelfs buitenfporige vorderingen te erkennen Dit on derzoek hetwelk de gehoonde rede vorderdemaakte den Brazilianen ken baar, dat Portugal, alk: de bellaande zaken vernietigende, alle de aloude en eerbiedwaardige monarchieke inflellingen veranderende, de fpons eener bele digende vergetelheid over alle deszelfs betrekkingen flrijkende, en zich op nieuw conflituerende, dezelve niet noodzaken kon, om een ontëerend en vernederend systema aan i:e nemenzonder deze zelfde regten aan te randen op welke de revolutie en het regt, om hunne politieke inflellingen te veran deren, gegrond zijn, zonder de grondflagen zelve te vernietigen, welke der- zelver nieuwe regten op dc onvervreembare regten der volken grondde, mee een woord, zonder den loop van rede en regtvaardigheid te (Iremmen, op welken de èard zelf der zak enen die nooit van de bijzondere grilligheden der menfehen behoort af te hangengegrond is. Toen wierpen de Zuidelijke provinciën van Braziliëzich onderling ver bindende en de majestueufe houding aannemende van een volk, dat, onder zijne regten, die plaatst van vrijheid en van wezenlijk gelukde oogen op mij, den zoon van hunnen koning, van hunnen vriend, welke dit zoo rijke en groote gedeelte van onzen aardboluit deszelfs wezenlijk oogpunt be- fchouwende, en die, de bekwaamheden van deszelfs inwoners en de ontzag gelijke hulpbronnen van deszelfs grond kennende, met fmart den flinkfehen en tijrannifchen gang zag van hen welke, zoo verkeerdelijk en zoo ontij dig, de namen van vaders des vaderlands aanvaardden, eo de vertegenwoor digers van het Portugefche vol k in fouvereinen van de geheele uitgeftrekt- heid der Portugefche monarchie herl'chiepen. Toen oordeelde ik mijner en des grooten konings wiens zoon en zaakwaarnemer ik ben, onwaardig, om de wenfehen van zulke getrouwe onderdanen te verfmaoen, welke, weinig indammende mee de republikenlche verlangens en inflellingen, de verleidende voorbeelden van eenige naburige volken van zich afflieten en alle hunne hoop op mij vestigden, aldus, op dit groote Amerikaanfche vaste land, het koning- fchap en de erkende regten van het doorluchtig huis van Braganza van der- zelver ondergang reddende. Ik ben derhalve tot hunne gro otmoedige en opregte wenfehen toegetreden en heb mij in Brazilië gehandhaafd, mijn befluit aan onzen goeden koning mededeelendewel overtuigdd at deze (lap voor de cortes van Lisfabon de thermometer wezen zou van hunne geneigdheden ten opzigte van Brazilië, van hunne erkenue waardigheid en van de nieuwe verheffing hunner gevoe lens en dat ik henop die wij:zezou doen (land houdenen op den weg der regtvaardigheid, waarvan z(j zich verwijderd hadden, zou doen terugr keeren. De rede vorderde zulks alzoo; maar de zwijmelingen der zelfsliefde gin gen voorc met den kreet er van en den heilzamen raad daartoe te verflikken; de iweedragc openbaarde welhaust nieuwe trekenen het gelukte derzelve gelijk zulks te voorzien was, de weerwraak en de verontwaardiging der veree nigde provinciën gaande te makeneneven als bjj betoovering vereenigden al le hunne denkbeelden, alle hunne gevoelens, zich, ineen oogenbliktoe een eenig en zeilde doel. Toen vorderden, verre vanher gedruisch der wapenen en van het gefchreeuw der regeringloosheid deze pi ovincien de fpoedige bijeenroeping eener alge meene conl'tituerende en wetgevende Vergadering in Brazilië van mij, als den eenigen waarborg van hunne kostbare vrijheid en hunner nationale eer. 11c zou verlangd "hebbendit oogenblik te verfchuiven, ten einde te zien. of de verblinding der cortes uan Lisfabon voor de (tem van rede en regtvaar digheidalsmede voor derzelver eigen belangen, zou wijken. Maar, de door hen uitgevaardigde en aan de Portugefche confuls overgemaakte bevelen, om het zenden van-wapenen en ammunitie naar Brazilië te beletten, waren een fein tot oorlog en een wezenlijk begin van vijandelijkheden. Dit koningrijk, hetwelk mij reeds tot zijnen perpetuelen befchermheer be noemd hadvorderde derhalvedat ikop de krachriglte en fpoedigfte wijze, in deszelfs veiligheid eer en welvaar: voorzag. Zoo ik in mijn befluit hadde geaarzeld, dan zou in al aanftonds mijne heilige beloften verraden hebben. Daarenbovenwie zou de woede der regeringloosheidde ontleding der pro vinciën en de woede der volksregering kunnen tegen houden? Welk een hard- nekkigeilrijö cus'ehen de verwoede partijen, tuslcljgn duizende elkander op volgende tegenoverllelde factiën Wien zouden het goud en de diamanten onzer onuitputtelijke mijnen, die fnel vlietende rivierenwelke de kracht der (laten uitmaken, die verbazende vruchtbaarheid, overvloedige bron van rijkdommen en weivaart, toebehooren Wie zou zoo veie tegenftrijdige partijen bevredigen Wie zou onze verfpreide bevolking, verdeeld door rivieren, welke zoo vele zeeën fchijnen, befcha- ven? Wie zou onze Indianen, rot in her hart hunner ondoordringbare bos- fchen, en over zoo hooge, zoo ongenaakbare bergen, gaan zoeken? Onmisbaar, Brazilianen, zou uw land. dat zoo uitgeftrekt deel vaneen zoo rijk vast landhet voorwerp van afgunst e:i bewondering van alle volke-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1