MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 127. Dingsdag den 22 Octobcr. N I E U W S T IJ D I N G E N. Nederlanden. O O S T - I N D I E. BATAVIA den 10 mei. De verdiende lof, waarmede de zoo welge- flaagde expeditie tegen Palembang in liet vaderland vernomen is, en bet blijk van 's konings 'goedkeuring deswegens aan den generaal-majoor de Koch toegekend, zijn door Z. Exc. den gouverneur-generaal, bij eene omftandige dagorde, aan 's Konings land- en zeemagc in Neerlands Indie medegedeeld. Onze courant voegt daarbij beden nog betgeen volgt Onder de laatst uit het vaderland ontvangen depeches vernemen wijdat Z. Exc. de gouverneur-generaal eenen eigenhandigen brief des Konings beko men heeft, van den 30 november 11., in welken Z. M. aan Z. Ex,, inde vleijendfte bewoordingen hoogstdeszelfs goedkeuring kenbaar heeft gemaakt, over de genomene maatregelen met betrekking tot de expeditie van Falembang, en waarbij Z. M. met zoo vele woorden heeft gelieven te betuigen: dat het hoog»dezelve eene behoefte isaan den gouverneur generaal zeiven op te dra gen den tolk van hoogstdeszelfs tevredenheid en erkentelijkheid te zijn bij de zee- en landmagt in het algemeen en in het bijzonder bij die genen, wélke het meest hebben uitgemunt'over hun manmoedig en lofwaardig gedragter egt den ouden Nederlandfchen roem volkomen waardig. Hebbende Z. M. voorts nog gelieven te verklaren: dat de generaal kom- mandant waardiglijk beantwoord heeft aan het in hem gefield vertrouwen Eindelijk heeft Z. M. aan den gouvernedr-gëneraal medegedeeld, dat, ten gevolge van deszelfs aanbeveling, de luitenant-kolonel adjudant baron Taets van Amerongen, al aanltonds bij de aankondiging der blijde mare, tot ridder der 3de klasfe van de militaire Willems-Orde is bevorderden zijn reisgenoot de luitenant der eerde klasfe van de koninklijke marine, Koopmanbenoemd tot ridder der 4de klasfe van diezelfde Orde, terwijl de overige gunstige be- fchikkingen op zijn tijd door het departemenc van koloniën aan dei) gouver neur-generaal zullen worden bekend gemaakt. SPANJE. MADRID den 9 october. De koning zich eergisteren morgen met de ge bruikelijke plegtigheden naar de vergaderzaal der Cortes begeven hebbende beeft derzelver buitengewone bijeenkomst geopend met de navolgende aan- fpraak Mijne Heeren de afgevaardigden „Het gewigt der omllandigheden heeft mij het befluit doen nemen om rond om mij te vereenigen de vertegenwoordigers der natiedie in zoo vele opzig- ten haar vertrouwen verdienen. Het mijne herleeft wanneer ik ze in dit hei ligdom der wetten bijeen zie, omdat daarvan eene fneile voorziening in de dringende behoeften des vaderlands te wachten is. „De vijanden der confticuciegeen der middelen verzuimende, welke hun eene even wreede als onzinnige woede inboezemt, zijn gedaagd met in de loopbaan der misdaad mede te (Iepen een groot aantal Spanjaarden. Mijn hart is beklemden het uwe is zulks ookbij het zien der rampen weike die fpoorloosheden in Katalonie, in Arragon en in andere grens-provincien verwek ken. Het is aan u om het nadrukkelijkst hulpmidddel tegen zulke beklaaglij- ke wanorde te bezigen. De natie vraagt'een groot aantal armen, om, met eenen (lag, de vermetelheiddier weerfpannige zonen te fnuiken, en de dap pere en getrouwe krijgsheldendie haar op het veld van eer dienenroepen vermogende en overvloedige hulpbronnen in om den gelukkigen afloop te ver zekeren van de ondernemingen waartoe zij geroepen zijn. De natiën eerbiedigen zich wederkeerig door hunne magt en door de veer kracht welke zij in zekere oroftandighedeh weten te ontwikkelen. Spanje, door hare liggingdoor hare uitgeftrektheid door hare voortbrengfelen en de deugden harer ingezetenenverdient eene onderfcheidende plaats op de ftaat- kundige kaart van Europa. Alles noopt haar om eene ontzagwekkende en krachtige houding aan te nemenwelke haar van den kant der andere natiën de achting knnne verzekeren die zij zoo zeer verdient. Alles toont haar de noodzakelijkheid oin nieuwe betrekkingen te vestigen met de ftaten die we ien wat onze ware rijkdommen waard zijn. „Ik heb niet noodig, n voor oogen te honden den roem en de verdienste der Spaanfche armeevoorbeeld van verknochtheid en van vaderlandsliefde. Hare heldhaftige opofferingen voor de nationale onafhankelijkheid zijn genoeg bekend, de diensten welke zij in dit oogenblik bewijst aan de zaak der vrij heid en des vaderlands zijn genoeg in het oog loopende voor geheel Europa. De burgerkrijgsbehden roepen ordonnantiën en reglementen inovereenkoms tig de grondwet en de vorderingen in de kunst des oorlogs. De gewone Cor tes hebben zich, in hunne laatfte zittingen, onledig gehouden met dien belang rijken arbeid. Deszelfs voortzetting is een der onderwerpen, welke, in de te genwoordige omllandighedenliwe aandacht moeten bezig houden. „Dewijl wij een lijfftrafFelijk wetboek bezitten, en de afkondiging van zulk een noodzakelijk werk, voor hen, die het regthandhaven, de onmetelij ke moeite belpaart van het in zoo vele boekdeelen te zoeken die het lleclus verduisterden, is het ook van eene volftrekte noodzakelijkheid dat het wet boek van criminele regtsplegingopgefleld in den zelfden geest voltooijemet alle hinderpalen weg te nemen die den loop van het regt nog hinderen. „Ziet daar mijne heeren de afgevaardigden der natie, de zwaarwigtige deli- beratien waartoe gij geroepen zijc; nog andere onderwerpenniet minder ge- wigtig en belangrijk, zullen, in den loop dezer buitengewone wetgeving, aan uwe beflisfing onderworpen worden. Indien allen bedenkelijk en moeijelijk zijn, zij gaan noch uwe volharding, noch uwe kundigheden noch uwe vader landsliefde te boven. De eensgezindheid tusfehen aile de vrienden der vrijheid zal eenen nieuwen luister bijzetten aan die fchitterende hoedanigheden die voor Spanje en voor mij een zekere waarborg zijn voor den uitilag uwer werk zaamheden. Dat de goede burgers zich verheugen met u voorde tweede maal bezig te zien met hun geluken dat de kwaadwilligen in het nationaal con gres eenen'ondoordringbaren muur tegen hunne misdadige ontwerpen vinden." De prefident heeft deze aanfpraak beantwoord en gezegd, dat de vergade ring, bijeengeroepen om in de dringende behoeften van den Haat te voorzien, de natie te bevrijden van de benden oproerigen welke verfcheiden punten van haar grondgebied onveilig maken, ouderhandelingen te openen met eenige vreemde mogendheden, de militaire ordonnantiën en het crimineel wetboek Itl overeen (lemming te brengen met de thans beftaande inftellingënallen ijver en alle getrouwheid zoude toonen, welke zoo gewigtige onderwerpen ver- eifchen. De corces, verzekerde hij, zullen letten op alle de haar voor te dragen punten en zullen, geleid door het verheven en weldadig denkbeeld van aller menfehen geluk en beftuurd door de bij'net regt der volken erkende llaat- kundtge beginfeleohare betrekkingen regelen met de ftaten, bij welke zij «én waarborg voer onze nationale waardigheid zullen vinden. De prefident eindigde met te zeggen, dat de vergadering met genoegen de betuiging van 'skomngs vercronwen gehoord had, en dat zifzich verlatende op de kracht van het gouvememenc en de innige en ftandvastige eensgezindheid van alle vrienden der vrijheid, met Z. M. een einde hoopte te maken aan de rampen des vaderlands; met welk denkbeeld zij zich te meerder vleidde daar de gevoelensdie Z. M. geuit heefteen bewijs zijn via de deugd en'de ftand- vastigheid, die niet minder noodig zijn in monarchen, dan in politieke lig- cbamen, voor de welvaart en het geluk van den (iaat. De koning was vergezeld door den infant don Carlos en de ministers en groot-officieren van zijn huis. De koningin woonde deze plegtigheid bij met de infante donna Maria Francisca de Arés en de hertogin van Beyrn Na dat de koning de vergadering verlaten had, werd er eene comnrisflevan vijf leden benoemd, tot het op (lellen vau een fcbriftelijk antwoord op Zr. Ms, redevoering. Gisteren werd in de vergadering der corres eene depeche gelezen van den oorlogs-ministerwaarin hij verklaart, dat de 51,585 man infanterie en 6,558 man kavalleneuit welke de (taande armee zamengefteld isniet ge noegzaam zijn in de tegenwoordige om danigheden en hij derhalve voorflaat dat er eene ligtitig van 29,973 man worde gedecreceerdbehalve de 7,883,' welke in de gewone zitting toegedaan zijn, benevens eene remonte van 7,695 paarden, zoo voor de kavallerie als artillerie. De minister van financiën heeft eene fora van 784,896,857 realen en 30 maravédis gevraagd, om een dificit te dekken. Het berigtdat de kolonels Tabnenfa Velasco en eenige andere offi cieren, welke in handen der oproerigeu gevallen waren, door hen wreedaar dig vermoord zijn, heeft overal en in het bijzonder te Madrid voel indruk gemaakt. Te Madrid vreesde men, dat het volk, hetgeen, hierover veront waardigd te zamen begon te rotteneene geduchte weerwraak zoiide ne men op de perfonen, die wegens den opftand van den 7 julij in de gevange nis zitten. De politieke chei heeft noodig gevonden, om den 6 deswegens eene proclamatie te doenwaarbij hij de inwoners tot bedaardheid én het handhaven der goede orde aanmaant. D U I T S C H L A N D. FRA"NKFORT den 12 octoberIn eenen brief uit Tritst, van den 1 de zer, wordt gemeld, dat, volgens berigten uit Coffu, van den 20 feptember, zich de overgaaf van Korintbe aan de Grieken ten volle bevestigd vindc. Da federt drie maanden reeds herhaalde malen aangekondigde bemag^trging van SttH doör de Turken, daarentegen, was, volgens zeer verfche berigten uit Zan- tegebleken nog altoos te voorbarig gemeld te zijn, „Suli," wordt in die berigten uit Zante gemeldneeft zich nog niet overgegevenhet laatstelijk te Cephalonie verfpreid gerucht, dat Suli den 13 feptember aan de Turken was overgégaan, is, even als alle voorgaande berigten van de overgaaf dier Hadonwaar bevondenmaar hetgeen tot laatstgemeld gerucht aanleiding ge- 1 geven heeft, is dit, dat onlangs op Corfu afgevaardigden der Sulióten aange komen zijn om te vragenofin geval van tegenfpoedhunne vrouwen en kinderen fchuilplaats en befcherming op de Iömfcbe Eilanden zouden kunnen vinden. Deze is hun door den Engelfchen gouverneur toegezegd, en daarop zijn die afgevaardigden naar Suli wedergekeerd." GROOT BRITTANJE. LONDEN den ia october. Men verzekert dat Oostenrijk geneigd is, om drie miliioenen te betalen op deszelfs fchuld aan Engelanden daartoe door het huis van Rotfchildeene leening zal openen. Met brieven van Rio-Janeiro, van den 13 augustus, heeft men een manifest ontvangen van den prins-regent, waarbij Brazilië onafhankelijk ver klaard wordt. De nederlaag en de dood van Morales zalzegt een Amerikaansch dag blad waarfchijnlijk een einde aan den oorlog op het grondgebied van Colum- bia maken, en indien de ftad Puerto-Cabeilo zich nog niet overgegeven heefc, zal zij het niet lang meer kunnen houdenuit hoofde dat zij alle hoop op onderftand verloren moet hebben. F R A N K R Y K. PARYS den t5 octoberTe Marfeille heeft men berigt, dat de Algerij nen in het denkbeeld dat de Amerikanen de Grieken hielpen den Ameri- kaanfehén cónful hebben mishandeld en hij de vlugt naar Mahon heeft moe ten nemen. Men dachtdat het eskader der Vereenigde Staten niet zoude verzuimenom daarvoor genoegdoening te eifchen. ANTWERPEN den 17 octoberGisteren avond, tusfehen 9 eniouren, is Z. M. de Koning, vergezeld van Z.K.H. Prins Frederik der Nederlanden alhier aangekomen en aan het paleis afgeffapt. Ér waren luisterrijke fchikkin- geo gemaakt ter ontvangst van Z. M. Hoogstdezélve zag, bij deszelfs arri- vement in de ftadalle de huizen en publieke gebouwen 'geïllumineerd. Schuins over het paleis was een pedellalvau eene kolosfaie grootteopge- rigt (zijnde dezelve omtrent 57 voeten hoog), Op het voetlluk, hetwelk mea zegt dóór den kunstfchilder van Eree te zijn gefcbilderd, zat Nederland op een' troon, omringd van de attributen van de koninklijke magt, aan welke de ltedemsagd van Antwerpen de hulde harer verkleefdheid komt aanbieden» op dit voetftuk Hond een fraai gewerkt beeld, de getrouwheid voorftellëndé, hebbende aan hare voeteb een hond, in de regterhand een fchild met 's Rjjk's wapen en in de linkerhand eèn' fleutel. Aan het ander eind van de Meer was een tempel geplaatstmet achttien hoekenóp ieder van welke een bun del pijlen en de naain eener provincie van ons Rijk gefcbilderd waren; boven dezen tempel verhief zich een altaar, tot opfchrift voerende: uit eendragt en liefde, aan den Koning: boven op dien altaar brandde het offer der dank baarheid. Z. M. is heden morgen vroegtijdig uitgereden, om de, twee uren van hier gelegenevoormalige abtdij van St. Bernard té bezoekenen de aldaar voort gezette* werken in oogenfehouw te nemen. Dit gebouw is beftemd tot eene gevangenis of'bewaarplaats van de zoogenaamde flavendie bevorens alhier aari de Rijks werf en nu in de citadel zijn opgefloten. Na dat Z. M. terug was gekeerdheeft hoogstdezélve de civiele en militaire autoriteiten op het paleis ontvangen. Daarna is Z. M. uitgerede»et) heeft zich begeven naar het koophandels-dok, a'waar eene fraaije tent was opgeflagen, in welbede Koning door de autoriteiten is binnengeleid. De uitmuntende brug in. de werkpiaatfen van den heer Cocqril, nabij Luik, geheel en al uit jjz'er ver vaardigd en welker gewigt op viermaal honderd duizend ponden gefchac wordt, wierd, in tegenwoordigheid van Z. M.door een enkel perfoon, met het grooille gemak opengedraaidter doorlating van een fregatfehip. Nadat de pjaiis en teekeningcu van dit reusachtig gevaarce -aan Z. M. waren aange-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1