i MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 12(5. Zaturdag den 19 October. NIEUWST IJ DINGEN. l82i; frankryr. NEDERLANDEN. AFRIKA. KAAPSTAD den 3 augustus. Wij ontvangen nog bij voortduring zeer ontrustende berigcen van de uitwerkingen der jongde ftorme»en ver moeden zeer (lerk, dac de volgende post ons nog berigten van verdere door den ftormvvind en regen van II. woensdag veroorzaakte fcliade zal medebren gen. Wij vernemen dat zeer zware verliezen te StellenboschPaarlHot- tentotsch Holland, Groenekloof, Zwartland en Caledon geleden zijn. Onze brieven van eerstgemelde plaats zeggen: „dat liet algemeen aanzien van bet het dorp geen ander dan dat van verval en ruine is; dat de uitgebreidheid der verwoesting, welke deze zoo onvoorziene en weergalooze bezoeking ten ge volge zal hebben, onmogelijk te voorzien is: de vernieling van huizen en eigendommen op dit oogenblik, is niet minder ernftig en ruineus dan tijdens den verwoesten brand in 1803; eenige der fraaifte huizen zijn verlaten, door dat men. ieder oogenblik het inftorten daarvan te gemoet ziet; andere zijn weder volftrekt niets dan puinhoopen." Wij hebben federt eene omfchrevene lijst gezien van de fchade in het dorp veroorzaakt, waaruit blijkt, dat 94 gebouwen aanmerkelijk geleden hebben. Wij vernemen van Hottentotsch Holland, met leedwezen, dat de nieuwe kerk ingeftort isen dat de pastorie onbewoonbaar geworden isdoor het in ftorten van de voor- en zijmurenuit die zelfde plaats wordt ook nog mel ding gemaakt van 14 andere rulneufe gevallen. Te Caledon is de nieuwe molen weggefpoeld en het badhuis onbewoonbaar gewordenaan de Houw- hoek is een huis weggefpoeld. De berigten van de Paarl zijn even veront rustend, onderfcheideue gebouwen hebben ernftig geieden; het getal wordt opgegeven 69 te zijn; terwijl men van de Wagenmakersvalei melde, dat de N. O. ftorm, vergezeld van plasregens, in den nacht tusfehen dingsdag den 23 en woensdag den 24 zeer vreesfelijk was; en dat de wijngaarden, .tuinen en alle de lage landen, eene zee geleken; dat alle de boerderijen aldaar ge legen, aanmerkelijk geleden hebben, wordende 40 gevallen opgeteld, waar onder voornamelijk de plaats van den heer P. A. Rosfouw wiens wijngaard van 45,000 (tokken ter diepte van ruim 3 voeten met aarde en zand bedekt is; bij den heer Marais zijn vele duizend (lokken geheel vernield. Het pu bliek zal met groot leedwezen vernemendat .aan de Groenekloof, de fraaije kerk van het etablisfement aldaarde vrucht van godsdienst en werkzaamheid der achtingwaardige Moravilche broeders, ingeftort is; de tuinen der Hotten- totten aldaar zyn genoegzaam alle vernield; aan de Groote Post, hebben de gouvernements-gebouwen zware fchaden geleden. De pastorie te Zwartland is aanmerkelijk befchadigd. Het nieuwe huis van jufvrouw Laubfcher, aan de lange Rietvaleiis ingeftorten de Bergrivier was zoo gezwollendat drie boerenwoningen aan de oevers derzetve zijn weggeveegd. Van de S.imonsftad vernemen wijdat de kazernen der officiers en foldaten onbewoonbaar zijn geworden, en dat het achtergedeelte der ftad groote fcha de ondergaan heeft. De post van Graaf-Reinetdie op den 25 moest hier zijn, was nog niet aangekomen toen deze courant ter perfe gèlegd wierd, en de maal van het Oosten, welke op dingsdag den 23 moest aankomen, is Hechts op 11. dingsdag ontvangen geworden. Brieven uit Grahamftad van den 16, klagen nog bij aanhoudendheid wegens gebrek aan regen; men meldt, dat het gedurende de vier voorafgegane maanden niet geregend bad. Sedert het fchrijven van boven (taande hebben wij brieven van Tulbach met berigten daar wij voor beducht waren, ontvangen, die even zoo vol van rampen zijn, als die, welke wij alreeds in bezit hadden van andere diftrikten. I Men meldt, dac de hevige ftorm alle de gebouwen, zoowel publieke als private, aldaar ter Drosdy, of geheel verwoestof voor verdere bewo- ning onbruikbaar gemaakt heeft. De (torm begon op vrijdag den 19 julij, vergezeld van plasregens en hield, zonder eenige tusfchenpozing j aan, tot den morgen van den 26. De brug is vernietigd en de huizen 111 de j kerkftraat hebben geweldig geleden; in de kora van Tulbagh is veel van het gezaaide door de plasregens verfpoeld. De weg over de Tulbaghs-kloof is vernield en daar is weinig vooruitzicht in eenigen tijd dezelve te pasferen; een fregat zoude hebben kunnen zeilen door de Tulbaghs tuinen. Met bet fluiten van dit droevig verhaal, hebben wij' echter het genoegen geautorifeerd te zijn, om bekend te maken, dat Z. E. de gouverneur zijn voornemen te kennen heeft gegeven, de meest prompte maatregelen te zul len nemen, tot verlichting der lijders in die provinciën, en te dien einde een plan te zullen bij de hand nemen, eenigzins gelijk aan dat, waarop na den grooten brand te Stellenbosch is gehandeld geworden. ITALIË. VERONA den 24 feptember. De toebereidfelen tot het congres duren fleeds voort. Alle logementen zijn reeds in gereedheid. De onder-koning, aartshertog Reinier, zal het paleis Guiliani betrekken en betaalt 80 napoleons dor 's maands, daarvoor. De equipagien van den prins von Metternich zijn ieeds aangekomenook zijn bereids vier grenadier-kompagnienvan Milaan hier binnen gerukt. GROOT-BRITTAKJE. LONDEN den 11 october. DeLisfabonfche expeditie heeft den 6 augus tus hare manfehappen in Bahia ontficheeptter zeiver tijd is de Braziliaanfche fcheepmagt voor de haven verfchenen, doch alles is tot dus verre tusfehen de wederzij fche vloten op eeue vriendfcbappelijke wijze toegegaan. Het gezag van het moederland fchijnt alzoo in de gewigtige vesting St. Salvador voor eenen geruimen tijd gevestigddoch het overig gedeelte van Brazilië valt het onafhankelijk beftuur van den prins-regent toe. Men meldt van Curapao van den 13 augustus, dac de Spaanfche ge neraal Morales op nieuw een togt bfnnenflands in Venezuela' 'lieeft onderno men, doch dat hij door de independente» is geflagen. LONDEN den 12 october. Een Edimburgs dagblad meldt, dat de heer Harleyvan Triqitij een vernuftig werktuig heeft uitgevondenom de proef tot de lengte-meting te nemen. Dat werktuig is aan een onderzoek van zes officieren van de marine onderworpeu geweest, welke 'aüen denken, dat het zelve te land volkomen het doel zal bereik -u, maar zijn tevens van gedachte, dac het niet mogelijk zijn zou, er zich, in tijd van ftorm, op zee van te be dienen, uit hoofde van dè geweldige bewegingen waaraan het blootgefteld zou wezen. Deze tegenwerping, zoo dezelve niet uit den wegnre.ruinien is, zou in alle gevallen ook op alle -werktuigen van dezelfde foorc coepasfelijk wezen. De heer Harley heeft zijn werktuig naar Londen gebragt, om het zelve ook aldaar te doen infpectercn. De door het parlement uitgeloofde be looning voorde uitvinding van een werktuig, dac volkomen gefchikc is, oui de proef op de lengte te nemenbedraagt, zoo wij meenen, 20,000p. ft. Wij hebben alhier de dagbladen van Bombay ontvangen. Het volgend daaruit overgenomen artikel behelst het verhaal van een Suttee of menfcheiwif- fer, hetwelk gelukkiglijk niet tot (land gekomen is: Bara, den 9 maart 1822. „Bij mijne reis herwaarts kwam ik door een dorp, waar men mij zeide dat een Suttee gevierd ftond te worden. Ik begaf mij naar de plaats waar zulks zou gefchiedenik zag de toebereidfelen daartoe makenen eene ont zaggelijke menigte aldaar bijeen gevloeid. Ik naderde bet ongelukkige fiagj offer en zag, dat het eene bejaarde vrouw was. Zij was tusfehen twee ha- rer jonge kinderen gezeten en werdvolgens gebruik(Ireng door de politie bewaard. Na eenige ouder de Indostanners gebruikelijke plegtighedenwerd zijin eene bedekte palanquin of draagftoe!naar 'den brandftapel gebragt welken zij, kort daarna, moedig beklom, en gelastte, dat men denzelven zou onctleken; doch naanwelijks voelde zij de vlam en zag zij zich door den rook omgeven, of zjj fprong, tot mijn groot genoegen, weder van de bran dende houtmijt af en werd,, dank hebbe de menschlievendheid van ons gou vernement, oogenblikkelijkdoor de agenten- der Engelfche politiein be- fcherming genomenen hec leven geredwant ik hoorde verfcheiden' Indos tanners febreeuwen, dat zij, zoo men het niet uic vrees voor het Engelsch gouvernement liec, dadelijk weder gevat en in de vlam geworpen moest wor den. Daarop vertrok ikbiddende Goddat ik nimmer weder van eene der gelijke plegcighgid getuige zijn mogt." PARYS den 11 october. De heer Benjamin Conftantafgevaardigde vin het departement van de Sarthe, heeft heden zijne klagte in cas van diffamatie tegen den heer Manginprocureur-generaal bij het koninklijk gereguhof van Poitiers met eisch toe regeling des geregts, den zegelbewaarder ter hand ee- fteld. 6 Den 8 is, te Thouanhet doodvonnis aan Jaglin en Saugé voltrokken- de eerfte.Tclieen veel berouw te gevoelen, en riep, toen hij het febavot be^ klomleve de koning doch Saugé daarentegen riep leve de vrijheid! leve de Republiek De volgende bijzonderheden wegens het ongeluk van Aleppo zijn ge put uit brievendieover zeeaan eenige kooplieden van Marfeille gezon den zijn: „Verfcheiden dagen vóór bet ongeluk, hadden de inwoners van Aleppo eenige ligte fchokken gevoeldwelke hen fchenen te willen voorbereiden tot de aardbeving, die, in den nacht van den 13 augustus, debenedenftadfebok- teen dezelve in eenen puinhoop veranderde de bovenflad heeft minder ge ledenafteenlijk de wijk der Franken heeft eene aanzienlijke fchade onder vonden; geen Europeaan is intusfehen omgekomen, behalvedeOostemilk'cbe conful en twee andere perfonen. Men berekent het getal flagtoffers op twin tig duizend; fommige willen, dat die getal nog grooter is. Bij het vertrek dier brieven had men twee fchokken van aardbeving gevoeld, en vreesde voor eenen derden, zoodat de nadere tijdingen, die men elk oogenblik verwacht de voorgaande zullen bevestigen, en ons nieuwe bijzonderheden mededeelen wegens de gevolgendie de vrees der ingezetenen febeen te voorzien. „Vóór de ramp telde de ftad Aleppo tachtig duizend ingezetenenzij is twee en een halve mijl in den omtrekna Konftancinopel en Kairo is hec de grooc- fte ftad van hec Turkfcbe Rijkzij drijft eenen grooten handel in tabak, koffij, zijden Boffen, indigo, cochenille, enz. De Franfchen, Italianen, Engelfchen, HQlIanders en Oostenrijkers hebben er ieder een* conful. De ftad wordt door eenen pacha rekotnmandeerd. De grond is zeer vruchtbaar* dezelve brengt tabak en pistaches voort. Aleppo is gelegen aan de beekMir- gasofCulc, die in den Eufraat uitwatert. In derzelver ommeftreken vindt men geen fpoor van vuurfpu wende bergen." PARYS den 12 october. De berigten, welke men heden van de Spaan fche grenzen heeftlogenftraffen ten volle de in fommige onzer zuidelijke dagbladen medegedeelde tijdingen van de bemagtiging van Figuiéres en Tarra- gona door de infurgentenen van eene door den baron d' Eroles den 22 fep tember op den generaal Mina behaalde overwinning. Wat Figuiéres betreft de infurgenten, welke die vesting berend hadden, hebben zich van daarl even gelijk de meeste infurgenten-kprpsnaar Salfona gewend om Urgel te dekken. Tarragonawel verre van in de magc der infurgenten gevallen te zijn, beeft, in den loop der maand feptember, te fcheep achtereenvolgende verfcheide regimenten oncvangenen hare bezetting is dahrdoor in (laat ge- fteld geworden om de offenfive operatien des generaals Mina te onderlteunen. En wat de zoogenaamde affaire van den 22 fepc. betreft, de baron d*Eroles was dien dag in perfoon te Urgel, waar hij den j october nog was, de mid delen beramende om die ftad tegen de aanvallen des generaals Mina tebefcher- men. Van zijnen kant heeft Mina, na den 14 feptember de infurgenten uic Cervera verdrevenvervolgens het garnizoen van het door de infurgenten me de verlaten fort Ramon, 2 uren van Cervera, vernieuwd te hebben, en den 24 tot Calaf voortgerukt te zijn, van daar eene proclamatie afgekondigd waarbij hij alle Kataloniers vermaand heeft om naar hunne haardrteden terug te keeren, hun daartoe vier dagen tijd gevende. Eerst den 29 zou bij dua zijne oparatien voortzetten. Uit Barcelona moeten den 28 feptember, onder de aanvoering des kolonels Costa ,5 of d bacaillons vrijwilligers uitgetrokken zijn om zich bij Milans te gaan voegen die ter regeer van Mina manoeuvreert. In welk een ftaac van woestheid zich de binnendeelen van Corfika nog (leeds bevindenkan blijken uit het ftaaltjedat op den 24 feptember eene bende roovers, in de gemeente van Anfanti, de kaferne der koninklijke gen darmerie-gewapenderhand heeft durven, aanvallen en plunderenweliswaar wordt verzekerddat de gendarmes op eenen togc in den omtrek afwezig waren. De inwoners van Anfanti, die zich tegen dezen aanval der roovers niet verzet, fchijnen te hebben, zijn aan de ftrafbepalingen der wet van 4 vendemiaire,, 4de jaar., onderworpen. BRUS.SEL den 14 october. Naar men heden verneemt, moet de koning aanftaanden donderdag te Antwerpen aankomen, en zal Z. M. vermoedeljjlc vrijdag avond in deze relidencie aankomen. - lu de zuidelijke provinciën fchijnen de gewestelijke (laten bijna eenpa rig voor de admodia.tie der belasting op het gemaalzoo voor hec platte land als voor de kleine (leden, te zijn. In de Noordelijke provinciën febijnea de gewestelijke;(laten, .integendeel, er vrij algemeen tegen te zijn, uic hoofde van de moeijeiykhcilen welke zulks in de lieden, voor de rigtige inning der belasting opleveren moet. v Hqnné Exccijeutien, de minjsiörs yan Jnftitie en van Bmnenlaudfcbe Zaken, aij.o gisteteo in deze reödeaue aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1