pp \m MIDDELBURGSCHE 1 (fff COURANT, No. 123 Zaturdag llO den 12 October. 1822. N I E UfTST II DINGEN. BESTUREN en A D MI NIS T R ATI EN ELOUT. NOORWEGEN. CHRISTIANIA den 20 feptember. Na 'dat zich gisteren de ftorthing van het koningrijk Noorwegen geconftitueerd had deed dezelve daarvan door eene deputatie, den heer Tank aan het hoofd hebbende, aan den ftaats raad kennis geven. Heden ochtend begaf zich daarop de rijks iiedehouder graaf von Sandels, van den ftaatsraad, enz. vergezeld, naar de ftorthiDg; om dezelve, in naam des konings te openen. De daartoe beflemde koninklij ke aanfpraak werd door den ftaatsraad Collet voorgelezen. In deze aanfpraak zegt Z. M.onder anderen geen verder oogmerk te hebben dan de beves tiging der heerfchappij van vrijelijk bewilligde wetten: Gijlieden weet, ver volgt hoogstdezelvemet hoe veel heldenmoed en opoffering de volkeren hunne inltellingen moeten erlangen of veroveren; hoe moeijelijk het valt, de zelve te bevestigen. Gelukkiger dan vele andere, hebt gijlieden de uwe, als een gefchenk der Voorzienigheidontvangen. Gij gevoelt alzoo de noodza kelijkheid van, met eene voorzigtige hand, dat gene weg te nemen, wat be lemmerend in de uitvoering wordt bevonden, en dat gene toe te voegen, het welk de duurzaamheid vordert. Om aldus beftendigheid in de uitoefening uwer regten te brengen, heb ik ulieden bijeen doen roepen." ZWEDEN. STOCKHOLM den 24 feptember. Het kollegie van koophandel heeft fterke bevelen, ten aanzien der van Nieuw-York komende fchepen, uitge vaardigd vermits in die ftad de gele koorts zou heerfchen. ITALIË. NAPELS den 16 feptember. Dertig perfonendie aan de omwenteling van 1820 hadden deel genomen, zijn voor een groot gedeelte ter dood ver oordeeld en de overige tot eëne eeuwigdurende of langdurige gevangenis verwezen geworden. Z. M. heeft Hechts twee doodvonnisfen laten beftaati, en de overige min of meer verzacht. Silvati en Morelli alleen, hebben hun leven op het fchvot moeten laten. Den 28 augustus is het klooster der barrevoeters herfteld. LIVORNO den 16 feptember. Twee dagen geleden kwam de Griekfche koopman N bij mij. Hij had veertien dagen te voren Larisfa verlaten en was er nog tegenwoordig, toen Chourfchid-pacha, na den uitflag zijner ongelukkige expeditie, vlugtende aldaar aankwam. Men zeide, dat hij zwaar gewond was. Ook zijn er tijdingen uit Misfolonghi, ArgosSalona en Cerigo, die alle de nederlaag van Cbourfchid bevestigen. De Sulioten vech ten als leeuwen. Vele Albanezen, den langdurigen oorlog moede, verlieten de Turkfche vanen en vloden naar hunne woningen. Een fchip uit Cepha- lonie verzekert ons, dat het de Griekfche vloot, omtrent honderd zeilen fterkin de wateren van Zacynthus gezien heeft. ANCONA den 16 feptember. Een Fransch fchip, hetwelk gisteren in de ze haven liep, heeft berigt mede gebragtdat in de eerfte dagen dezer maand, in een zeer donkeren nacht, de Grieken verfcheiden branders onder de Turk fche vloot nabij Patras hebben gezondenwelkedoor een hevigen wind be gunstigd groote verwoestingen onder de Tutkfche fchepen hebben aangerigt. Men ziet met verlangen de bevestiging van dit berigt te gemoet. DUITSCHLAND. BERLYN den 3 october. Sedert zich onder de Franfche troepen, na hunne landing in Alexandrie (den 1 julij 1798), onder de Engelfche federt hunne landing in Abukir, en onder de Pruisfifche, federt de veldtogten van 1813, eene kwaadaardige oogziekte geopenbaard heeft, hebben de onder - fcheidene geneesheeren niet nagelaten, hunne bijzondere opmerkzaamheid op dit gewigtig onderwerp te vestigen. In geen ftuk hebben de meeningen ech ter meer uiteengeloopendan in dit zelfde. Het Pruisfifche ministerie heeft derhalve beflotende geneeskundige verhandelingen over dit onderwerp te verzamelenten algemeenen nutte en ten einde deze raadfelachtige ziekte nader worde onderzocht en opgehelderd. Het eerfte ftuk dezer verzameling is thans in het licht verfcheneu. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 4 october. Ten aanzien van den zoo aanzienlijken diefftal op de bankiers Alexanders en Comp. van Ipswich gepleegdvan welke de fchuldigen zelfs buitenlands nagefpoord worden, behelzen onze bladen de volgende bijzonderheden, vooral merkwaardig, daar zij wederom een blijk zijn, met welk eene ftoutheid en hoe in het groot zoodanige ondernemingen hier te lande gedaan worden „Sedert eenigen tijd wordt er onderhandeld tusfehen de dieven, die, uit de postkoets van Ipswich, voor 31,199 p. ft. banknoten, behoorende aan de heeren Alexanders en Comp- geftolen hebbenen eenige lieden daartoe aan den kant der bank gemagtigd. De dieven haddenkort na dat de roof^ ge pleegd waste kennen gegevendat het gevaarhetwelk zij geloopen en de fchranderheidwelke zij bij deze gewaagde onderneming hadden aangewend hun aanfpraak gaven op een groot gedeelte der fom, van welke zij zich had den meester gemaakten dienvolgens hadden zij eenen overmatigen eisch aan het kantoor gedaan. Zij boden namelijk aan om alle de banknoten terug te bezorgentegen betaling van niet minder dan 6,000 p. ft. in gouden fou- vereineit en eene vrijwaring tegen alle aanklagten of navraag. Deze onrede lijke vordering werd geweigerd en den dieven, die geene vrees voor ontdek king deden blijkenfcheen het onverfchillig of hun aanbod verworpen dan aangenomen werd; zjjnde zij liéden, die, hun fortuin reeds door dergelijke ondernemingen gemaakt hebbende, volkomen in (laat zijn om het geduld der genen, die zoo ongelukkig zijn van onder hun bereik te komen, op de proef te llèllen. De firma, wei bewust van het hardnekkig befluit der bende om, het mogt kosten wat het wilde, de grootst mogelijke partij van-haren roof te trekken, verftapte niet in pogingen, om hare noten terug te bekomen. Men bood den roovers 3000 p. ft.op voorwaardedat zij zonder verwijl alle de noten zou- den terug geven,en de principalen derfirma gaven hun hierbij te verdaan dat er geen grooter bod gedaan zou wordenen dat bijaldien het niet aangeno men wierdde policie terftond hare verrigtingen beginnen zou. De bende antwoordde, dat zij reeds voor 3000 pond in omloop gezonden had, en dat, naardien van dit geld geene questie meer zijn kon zij eenige winst van de nog in hare handen zijnde noten trekken moest; dienvolgens vorderden zij nog 3000 p. als vergoeding voor hun verlies, wanneer zij dat gene uit han den gaf, waarvoor zij het leven gewaagd had. Eenige dagen lang werd de onderhandeling gaande gehouden, maar de bankiers wi»en loozer dan de die ven. Op alle plaatfen, waar hunne banknoten het meest in omloop waren, werden deze eensklaps afgewezen en men verwierf de vrij gegronde overtui ging dat tot op dien c\)d toe niets van het geftolene pi omloop gebragt was en dat de deelhebbers aan den roof dit alleen verfpreid hadden om te toonen dat zij niet met zich zouden laten fpotten. Gisteren zijn overal biljetten aangeflagen waarbij eene premie van 5,000 p. wordt uitgeloofd aan den ge nen die aangifte der zaak doetzoodat de roovers in hechtenis geraken hec misdrijf hun bewezen en het geftolene terug erlangd worde, en 2000 p. als premie op het overtuigen der fchuldigenzonder terug erlanging van'hec goed. Voorts is hec publiek verzocht geworden, geene met zwarte inkt ge drukte noten der Ipswicher bank meer te willen aannemen, zonder den afge- ver wel te kennen, vermits Alexanders en Comp. hunne'bankiers te Londen gelast hadden, allen, die zoodanige noten inleveren mogtenaan henzelven te Ipswich te verwijzen. De kleur van den plaatdruk is van zwart in rood veranderd, en door bet bankiershuis Fryzijn gister eenige noten der Ipswicher bankdie door vreemden vertoond werdengeftemp°ld met de woorden Gefloten. herwezen aan Alexauders en C°.te hnwich. Vervolgens zijn de dus geftempelde noten aan de genen, die dezelven inleverden Tterugge geven en men berekent dat de dievenbende niet meer dan voor een paar bon derd ponds waarde van het geftolen papier kan uitgeven, vermits men reeds overal eenen algemeenen fchrik heeft voorde zwarte banknoten van lpswcb F R A N K R Y K. PARYS den 4 october. Gisteren avondomftreeks tien urenbefpeurde menzen noorden dezer ftad, een noorderlicht welks verfchi'ninj de 'an- dacht van een groot aantal inwoners dezer hoofdftaddie op de kaden e.- 1 rug!, gen ftondenom dit luchtverfchijnfel gade te daan. gaande tc mafte De buitengewone warmte deed een onweder voorzien, dat ook, 'enigeure: daar na, met geweld uitbarstte. Toen de dag aanbrak, -ftond de lucht als in uur; donderdagen en bhkfemftralen volgden elkander onophoudelijk; de regen viel bij ftroomen, en was met hagelfteenen doormengd, door welk-, op verfcheiden plaatfen, de glasruiten ingeflageu werden. In de publieke tuinen en onder anderen in dien van het Luxembourg, zijii eene groote m nigte vo gels doodgedagen. Wij vernemen niet, dat er door dit onweder andere ongelukken voorgevallen zijn. Wij hebben beden avond, langs eenen buitengenwonen weg, nadere tijdingen van Weenen, van den 27 feptember, ontvangen: Hec fchijnc zeker, dat het congres van Verona den 18 october zal geopend worden en tot den 25 november zal duren. De keizer van Rus'and zal, den 25 december, te Petersburg terug zijn. De coeftand van Spanje fchijnc bijzonderlijk de aandacht der fouvereinen tot zich trekken. Er heerschc -te dien opzigte de grootfte eensgezindheid inde kabinetten; doch de maatregelen, welke genomen zullen worden, om de orde en rust in dat land terug te brengen zullen eerst te Verona worden bepaald. De heer Gordon, Engelsch ambasfadeur te Weenen, is naar Munchen, den hertog van Wellington te gemoetgezondenren einde zijn lordicbop te verzoekenom zijiie reis onmiddelij'k op Verona te rigten. Lord Stangford is, den 27 des morgens, van Konftantinopelte Weenen aangekomen, hij heeft de zekerheid aangebragt, dat de zaken in het Oosten op het punt zijn geheel bevredigd-te worden. PARYS den 5 october. Volgens een brief uit Straatsburgvan den 1 de zer, is Caron des namiddags ten 2 ure van dien dag in een rijtuig uit zijne gevangenis naar de tot zijne teregtftelling bellemde ftrafplaats gebragt, geës corteerd door gendarmes te'p»ard en een piket infanterie. De troepen waren onder de wapenen, en 12 onder-officieren waren aangewezen om hem te fu- filleren. Na van hét rij tuist afgeftapc te zijn, fprak hij eenige woorden tot den officier en de onder officieren, en begaf zich vervolgens ter plsatfe waar hij zijn vonnis moest ondergaan. Hij weigerde te knielen en zich de oogen te laten binden, en heeft zelf het vuur geven gekommandeerd. Zijn mede- befchuldigde Roger is- krachtens het vonnis naar Colmar teruggebragc. Reeds eenigen tijd geleden hoorde men van valfche Franfche bankbnef jes fprekeu; thans heefc men den maker derzelven in hechtenis genomen er.' alle de inftrumenten, welke hl) tot vervaardiging dier briefjes gebruikce, gevonden, alsmede de geheelc fom, die hij in de bank-in ruiling voor zijn valsch papier ontvangen had. Deze fom, hoewel zeer aanzienlijk, was niet zoo groot als men reden had te vreezen, en men is zeker, dat hij alleen werkte en gèene medepligtigen had. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 9 october. Door Z. M. zijn verleend de navol gende octrooij en: Den 8 julij 1822. Aan den heer F. Claeste Gent, een octrooi voor tien jaren, op de invoering van een tooftelom op eene nieuwe wijze het over- zurezeezoutzurebleekvocht temaken; aandeheeren J.Maclagant junior en 'J. Jansfens, te Ostende, een octrooi voor tien jaren, op de invoering van zeke re werktuigen, om, doof middel van ftoom lijm uit beenderen te bereiden; aan den heer P. 'J. B-iecq, te Dendermondéeen octrooi voor vijf jaren op de uitvinding van een werktuig tot het optrekken van zware lasten uit de mij nen, bijzonder uit de fteènkolen mijnenaan denzelfden een octrooi voor vijf jaren, op de uitvinding van een roeitel, hetwelk aan de waterpompen op fchepen en vaartuigen kan worden aangebragtlen einde het gebruik dier pom pen gemakkelijker te maken. Den 2 1 augustus 1822. Aan den heer P. J.. Piecqte Denderraonde, een octrooi voor vijf jaren, op de verbetering van het hier voren vermelde werktuig, om zware lasten op te halen, De MINISTER van BINNENLANDSCHE ZAKEN en WATER STAAT vèrwitcigc een ieder, die het mogt'aangaan, dac alle de brieven of ftukken, aan hem Minister gerigten welke niet vóór den 13 october 1822 aan het Ministerie te 's Gravenhage kunnen zijn ingekomenaan het Ministe rie te Brus'fel beliooren te worden geadresfeerJ. 'sGravenhagcden 3 october 1822. DE CONINCK. De MINISTER van FINANCIËN verwittigt bij deze, elk en een iege lijk dien zulks aangaat, dac van heden af aan alle liukken, het ministerie van Financiën concernerende, tot nadere aankondigingnaar Brusfel moeten worden geadresfeerd. 's Gravenhage den 9 october 1822.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1