MIDDELBURGSCHE COURANT, Donderdag den 10 October. V No. 122 NIEUWST IJ DIN GEN. i PORTUGAL. LISSABON den 16 feptember. De kroonprins heeft den koning zijnen vader brieven gezonden, waarin hij meldt dat de provincie Fernarabuc hem tot onbeperkt regent benoemd heeft, dat Brazilië over het geheel gene gen fcbijnt Hem tot koning uit te roepen, en dat hij, in dit geval, dien wensch niet zou kunnen weigeren, zonder onheilen te veroorzaken; in één woorddat de fcheiding met Portugal onvermijdelijk is federt de Brazilianen overtuigd zijn geworden, dat zij met Portugal niets van noode hebben, ter wijl integendeel dit laatfte koningrijk hen wel noodig heeft. Geen aangenamen indruk zal deze nieuwe boodfchap maken. Reeds de vroegere berigten zijn bij de Cortes zeer euvel opgenomen. Den n heeft de commisfie, in die zaak benoemd, rapport gedaan en een decreet voorge- Dagen, hetwelk de volgende bepalingen behelsti°. Dat het decreet van den 3 junij 11.waarbij eetje vergadering van conftituerende cortes in Brazilië zaamgeroepen wordtnietig isa°. Dat de fecretarisfen van ftaac te Rio- Janeiro in de hoogde mate verantwoordelijk zijn, wegens de onwettigheid van zoo despotisch een befluiten dat zij in Haat van oefchuldigiug gefteld zullen worden; 30. Dat het gouvernement te Rio-Janeiro, hetwelk den cor tes ongehoorzaam geweest is en, llrijdig met de wenfchen van het volk van Brazilië, dat in deze vergadering vertegenwoordigd wordt, zich onafhankelijk verklaard heeft, een gouvernement de facto en niet de jure is, en dat gehoor zaamheid, aan hetzelve door eenigen ambtenaar betoondanders dan met ge weld gedwongenmisdadig geacht zal worden40. Dat de aan den prins op- gedragene magt oogenbliltkelyk zal ophoudenen dat de koning eene regering zal aanllellen, om dat gezag op de reeds bekrachtigde wijze te oefenen; 50. Dat de kroonprins binnen den tijd van vier maanden, te rekenen van den dag, waarop het tegenwoordig decreet te zijner kennis zal gebragt zijnnaar Por tugal te rug zal keeren, en dat, bijaldien hij onverhoopt niet gehoorzamen mogtde maatregelen genomen zullen worden, welke de conftitutie beveelt; 6°. Dat elk bevelhebber der land- of zeemagc, die, anders dan met geweld gedwongenhet gouvernement van Rio Janeiro zal gehoorzamen, voor eenen verrader gehouden zal worden70. Dat het gouvernement alle middelen zal aanwenden, die in deszelfs magt zijn, om deze refolutien van uitwerking te doen zijn. DU ITSCHLAND. FRANKFORT den 3 october. Alle de tijdingen, welke men wederom zoo van Corfu, Livorno en Triest, als van Semlin, Belgrado en Bicoglia, over de zaken in Morea en het gebeurde met Chourfchid-pacha en de audere in het fchier-eiland gedrongen Turken ontvangen heefc', melden eenparig, dat de expeditie van Chourfchid en de andere pacha's geheel mislukt is en de Turken ten getale van meer dan 20,000 man, op alle punten door de Grie ken geflageu en bijna geheel vernield zijn. Ondertusfchen wordt in brieven van Zante verzekerddat de generaal Normann er met een klein aantal Duit- fchers aangekomen was en men er de zaak der Grieken voor geheel verloren hield. HANOVER den 27 feptemberDen dorpe Brockumin het ambt Lems- orde, heeft het groot ongeluk getroffen, van den 16 dezer, doorbrand, geheel verwoest te worden. Drie-en-zeventig boeren plaatfen, benevens de kerk en fchoolte zamen 175 woningen, liggen in asfche, en 109 huisgezin nen zwerven rond zonder dakin het droevigfte vooruitzigt op den aanftaanden winter. Bijna niets is gered. De geheime kabinets raad von Hinijber heeft zich tot het aannemen van vrijwillige bijdragen voor deze ongelukkigen aangeboden. G R O O T - B R I T T A N J E. LONDEN den 4 october. Met de brievenmaal van Lisfabon van den 20 feptember, heeft men de tijding ontvangen, dac, aangezien er geen genoeg zame voorraad van koorn in het koningrijk fchijnc aanwezig te zijn, door het comité van landbouw was voorgefleld om, onder zekere bepalingen den in voer van vreemd koorn gedurende de eerste drie maanden toe te flaan. Met de gisteren van Nieuw-York ontvangen brieven, verneemt men dat tten 21 augustustegen 8 uren des avondsaldaar een geweldige brand in het groot depot van fcbeeps-victualie is uitgebarsten, waardoor verfcheide gebouwen in de asch gelegd zijn, onderanderen het magazijn van den heer Th. Armfironghet huis van J. Tattle, en de magazijnen van Waring en Kamberlcy. Men gelooft dat de, afgebrande gebouwen ongeveer 1400 balen katoen en 72000 vaten fcheeps-victualie bevatceden. De'fchade werd op 100,00.0 dollars begroot. lieden bleven de 3 pets. geconf. 8i§, de 4 pets. 100?. F R A N K R Y K. PARYS den 4 october. Het hof van casfatie heeft gisteren het appel van JJerton en zijne mede ter dood veroordeelden verworpen. De koning heeftop rapport van den minister van justitie, aan twee dezer ter dood veroordeelden, met name Fradin en Senecbault, de dood draf vrij- gefcholden en deze ftraf veranderd in eene twintigjarige gevangenis voor den eerlien en in eene vijftienjarige voor den tweeden. Dewijl Berton niet meerder tot de koninklijke zwaard-orde van Zweden behoort, is zijn naam van de lijst der ridders van die orde uitgefchrapt. De koning van Sardinië heeft een ordonnantie uitgevaardigwaarbij de «niverfiteit geheel en al onder bet beheer en toezigt der geestelijkheid is gebragt. SIHAaTSBURG de-n 29 feptember. Z.M.de koning van Pruisfen heeft heden onze Had met een bezoek vereerd, Hoogstdezelve is na het merkwaar dige derzelye bezigtigd te hebben, des middags naar Offenburg vertrokken alwaar hij den nacht zal doorbrengen, om deszelfs reizevervolgens, door Opper.Zwabennaar Zwitferland en van daar naar Italië voort te zetten. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 3 october. De commisfie der naamlooze maatfehappij zsmengellüld uit den heer Wellens, burgemeester, en verfcheide notabele ingezetenen dezer Had, en-ingelteld bij koninklijk befluit van den 28 augus tus II,, heelt zich heden op den middag vereenigtl op het fladhuis, in de raadzaal, onder voorzitting van Z. Exc. den minister van (laat Repelaer van Hti/l, die, overeenkomstig de bedoelingen van Z. M. en zijne ipflructien, aan dezelve commisfie de inededeeling gedaan heeft waarmede hy belast is to'. vestiging dier maatfehappij. BRUSSEL den 7 october. Z. M. de koning de noodige fomtnen toege daan hebbende tot herltel der voormalige Augustijner-kerkalsnu beftemd voor den dienst van de Nederduitfclie hervormde gemeente dezer Bad heeft uien aan dezelve verfcheidene maanden gewerktgedurende .weikeu tijd de eerdienst uj de kapel van het oude hof heeft piaats gehad. Gister is deze vernieuwde tempei plegug ingewydbij welke gelegenheid de wel eerw. r de Ryke, vooreen zeer talrijk gehoor, eene zeer doelmatige leerrede heeft uitgefproken. Deze kerk is op eene zoo eenvoudige als treffende wijze ingcrigt en verfierd't welk de over het werk gefielde comm'sfie eer aandoet. ANTWERPEN den 3 october. Men weet, dat thans ook in deze pro vincie eene kolonie beflaatwaarin behoeftige lieden, door de zorg van de maatfehappij van weldadigheidtoe landbouwers gevormd en tot dus verre onbebouwde gronden in ten ugerfon vruchtgevende landerijen worden her- febapen. Ziet hier eenige bijzonderheden aangaande deze volkplantingzoo als dezelve door de commisfie van gemelde maatfehappij worden medegedeeld. De maatfehappij vau weldadigheidwelke m de gemeente Wortelpro vincie Antwerpen, 532 bunders heidegrond had erlangt], 'begon aldaar in mei jongstleden haar eerste werk; 245 bunders werden dadelijk verdeeld in 70 perceelen, ieder van drie en een halve bunder; men beflooc voorts om op 24 bunders een gelyk getal huizenmet fchuur en folie» te bouwen en om aan ieder behoeftig huisgezin of de weezen,' d>e in de kolonie werden opge nomen, zoowel het genot dezer kleine hoeve te geven, ais dat van de drie en een halve bunder, welke daaraan verbonden was. Toen zagen die oorden, welke niet dan onbebouwde heidegronden waren, zich door de werkzame hand der mv'nfchen aan hunne oude onvruchtbaarheid* onttrokken; er werden wegen aangelegd en de opdiepten aangevuld, breefle en diepe flooten fcheiden de gronden, aan ieder gezin toegekend, van een en verfchaffen eenen gemakkelijken afloop van het water; na deze werken te hebben volbragt, begon men met de pptginning op het derde gedeelte vau herland, dat ieder huisgezin bekomen had. De grond werd meer dan een half el diep oragefpit; een gedeelte heide, dat vroeger was opgenomen, werd verbrandde asch daarvan over het land geflrooid en ondergeëgdeen ge deelte hetwelk eene fchaapsdrift voor 400 fluks waswerd met paardenmest en ongebluschte kalk gemengd. Men heeft eene uicgeftrektheid van 45 bunders, op ieder van deze 24 kleine hoevenvoorzien met 25,000 pond van deze mestbenevens de asch van de heideklompetien met'het einde van feptember zoude men een aanvang maken met rogge te zaaijen. Op dezelfde wijze, zal men, in den loop van dézen winter, genoegzame mest hebben verkregen, om in de lente het overige van den reeds ontgindeu grond met aardappelen en groenten te beplanten. De maatfehappij zal dus de kolonisten welras niet meer behoeven té voorzien van het onderhoud, hetwelk dezelve hun heeft toegezegdzoolang hun land niet in hunne be hoeften voorziet. De twee overige gedeelten zullenonder het toevoorzigc van een kundig befluur, ten kosce der maatfehappij en in den loop van twee jaren worden ontgind. Zij zullen dusdoende langzamerhand het landwerk leeren en gelijktijdig een goed daggeld winnen kunnen. Na de volkomene ontginning zal door ieder huisgezin eene jaarlijkfclie huur van 50 gulden worden betaald. Voor dien tijdvordert de maatfehappij flecncs een gedeelte der vruchten, welke voor het beftaan van een huisgezin van geen Wezenlijk belang zijn. Er zal aan elk gezin een koebeest worden gegeven, zoo dra er voor hetzelve genoegzaam voeder zal zijn, en kort daarop zal het een tweede krijgen, zoodat met eenige fchapen, die de maatfehappij zïch voorbehoudt daarbij te voegen, eqde mest, die iii een put wordt verzameld, genoegzame mestfpecie zal verkregen worden. De kolonisten zullen voorts, bij hunne aankomst, huisraad, bouwgereedfehappen en nieuwe kleederen voor het jaargetijde gefchikt, Bekomen; .doch zulks zijn voorl'chottenwel ke zij door hunnen arbeid van tijd tot tijd aau" de maatfehappij zullen moe ten terug geven. De hoedanigheid van den grond heeft overigens algemeen de verwachting te boven gegaan, aardappelen, in junfl gepooc, fpurrje, waarop de beesten zoo zeer gefield zijn, en boekweit leveren, hoezeer vrij Iaat gezaaid, een fchoon gewas ophetwelk een gelukkig voorteeken is. Te rekenen den 15 october, zullen 180 perfpnen, verdeeld in 24 huisge zinnen, in de vrije kolonie worden toegelaten; de noodige fchikkingen, om die te omvangen, worden met ijver doorgezet. Onze provinciën en de mi litaire korpfendie aldaar garnizoen houden, zullen naar evenredigheid van de opbrengst der infehrijving van de perfoneu, die in him diflrikt wonen of een gedeelte Van deze korpfen uitmaken, twintig behoeftige buisgèzinnen kunnen aanwijzen, om gratis te worden opgenomen. Twee andere huisge zinnen, en een gezin van weezen zullen bij kontrakt worden opgenomen. De commisfie is ovêrigens in onderhandeling met Z. Exc. den minister vau binnenlandfche zaken en warerflaac, ten einde te bewerken, dat het gou vernement onverwijld eèn honderdtal fterke en gezonde bedelaars zende; de ze zullen provifioneel in een gedeelte van het bedelaars werkhuis te Ijoog- ftraten geplaatst worden. Dit werkhuis grensr aan de heide der maatfehappjj en de bedelaars zullen tot de ontginning gebruikt worden. LEYDEN den7 october. De maatfehappij der Neder!, letterkunde alhier, ia den jare 1820de volgende prijsvraag uitgefchreven hebbende, om beantwoord te worden voorden 1 januarij dezes jaars: „Wanneer, en op welke wijze, heefc de Derde Staac begonnen invloed te krijgen in de Staatsverga- deringen? en hoedanig was die ihvloed onder de graaflijke en herroglijke regering, in Braband, Vlaanderen en Holland?"" heeft het genoegen gehad aau de eenige, daarop ingekomen prijsverhandeling, onder de zmfpreuk: 0m- nia Majorum institutie jud:ca>i. Nepos in Pruefatop bet eenparig gunstig advies der beoordeelarenden uitgeloofden eerprijs te kunnen toewijzen. Zijnde, bij het openen van het verzegeld briefje, als fchrijverbevonden Mr. J. C. de 'Jonge, fubflituut-arebivarius des Ryks, en opzigcervan het konink lijk kabinet van pemiingen, in 's Gravenhage. De maatfehappij heeft befloten uit de klasfe der dichtkunde op te geven, om beantwoord te worden, vóór den eerften januarij des jaars 1824, de bei de volgende vragen „Eene beknopte voorciragt van de Noordfche mythologie, ontleend uit de oorfpronkelijke gedenltflpjtkéu, en met'aanwijzing van het gebruik, dat hiervan in de Nederlandl'che dichtkunde zou kunnen gemaakt worden. Welken dienst én ondiensc hëèfc de dichtkundevan de oudlte tijden af, tot op onzen tijd, aan de gefchiedkunde gedaan; bepaaldelijk met opzigt tot de Griekfcjie, Ronveinfcbeen Nederland 1'clie gefqhiedems FR.ANRKER den 3 o.ctober. Op den 1 dezer hadaa.n 's Rijks athenaeura de aangekondigde in\vjjtlin.gs pl.egjig field plaats, vereerd door de tegenwoordig heid van den II. G. heef gouverneur dezer provincie, en vele andere be gunstigers der'wetenfchappëii. Het o'nd.c/w.crp. dér redevoering van den Hoog Gel. lieer Mr. J. H. jPhhpfee was: De Conseltó ByrihersJioekio l£to egrêgio .over Córhelts'vah Bynk'er shockbefechouwd als een uitmuntend Regtsgeleafyie eutiat van deuHoogGel. heer iV. Muldtrmed. -et pMos. doet.: Da me'.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1