MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag den 8 October. No. 121. 1022. NIEUWST IJ DINGEN. NEDERLANDEN. SPANJE. MADRID den 19 feptember. De Spaanfche ambasfadeur te Lisfabon heeft, zoo a!s een der dagbladen verzekert, aan zijn hof kennis ge geven, dat het Portugefche gouvernement eene divifie van 8000 man, on der bevel van den generaal Louis de Rego, naar de provincie van EntreDouro en Minho gezonden heeft, om in Spanje als hulptroepen te dienen. DUITSCHLAND. WEENEN den 22 feptember. Van Konflantinopel den 6 dezer meldt men dat lord Strangfordambasfadeur van het hof van Engeland bij de Occomani- fche Porte, daags te voren zijne federt lang aangekondigde reis naar Weenen had ondernomen. Hij heeft den ministers der Porte de verzekering gegeven dat zijn afwezendheid van zeer korten duur zou zijn. Deszelfs laatde confe- rentien met de ministers te Konflantinopel waren bijzonder merkwaardigen de door hem verzamelde uitvoerige berigten zullen eens over de gebeurtenis- fen onzer dagen, over den tegenwoordigen coedand des Turkfch en rijks, over deszelfs betrekkingen jegens de Europefche mogendheden en over eene me nigte zaken waarvan men buiten af de verkeerdfte en ongerijmdfle begrippen fchijnt te hebbende leerrijkde ophelderingen geven. Te gelijk met bovendaande berigten is ook de tijding van het vreesfelijke onheil ontvangen, welk de dad Aleppo (in Syrië) door eene aardbeving heeft getroffen. Men befchrijft in onze dagbladen dit voorval in dezer voege: „Aleppo, eene der fraaifte Heden van het Ottomannifche rijk, is door eene aardbeving bezocht geworden, gelijk aan die, welke Lisfabon en Calabrie in den loop der vorige eeuw verwoest hebben. De eerde en hevigde fchokhad den 13 augustus, 's avonds ten tien uren, plaats, en begroef dadelijk duizen- de ingezetenen onder het puin van hare fraaije, van deen gebouwde huizen •waarvan vele den naam van paleizen verdienden. Op dezen fchok volgden verfcheiden andere, en nog den 16 befpeurde meneenige, zelfs hevige fcbok- ken. Twee derden der huizen dezer volkrijke dad (het getal huizen bedraagt naar de geloofwaardigde berigten, 40,000, en dat der bewoners 200,000) zijn in puin verkeerd, en daaronder liggen ontelbare kostbaarheden en waren van allerlei foort uit Perzie en het meer afgelegene Hindostan. Volgens de eerde, misfchien door den fchrik over dit voorval overdreve- ne opgaven, want niemand kon tot nog toe een juist berigt over dit ont zaggelijk ongeluk geven bedraagt het aantal der verongelukten vjjf-en-twiu- tig k dertig duizend. „Tartaren, die van Aleppo kwamen, zagen de geheele bevolking van Alep po in den omtrek gelegerd; naar hun zeggen, zijn nog meer deden en plaat- fen in de Pachaiiks van Aleppo en Tripoli, namelijk Antakia (Antiochie) en Ladikieh (Laodicea) door deze aardbeving verwoest geworden; waarmede, volgens verhaal van een' Franfchen fcneepskapiteinde gelijktijdige verfchij- ning van twee klippen moet in verband daan, welke in de nabijheid van Cy- pru» (dat fchier onder gelijke breedte als Aleppo ligt) plotfeling uit de zee zijn opgerezen. m Zoodra de Arabieren en Bedninen der woestijnen van Syrië berigt des oti- gevals van Aleppo ontvangen hadden, droomden ganfche horden derwaarts, om in dit wijde graf aan hunne plunderzucht bot te vieren. Behrem-pacha dreef hen echter terug en liet ook verfcheidene Janitfareu ter dood brengen, die te midden van lijken en ruïnen hun fchaudeljjk karakter en hunne teugel loosheid niet afgelegd hadden. „De uitwafemingendoor de menigte onbegravene lijken in dit warme jaar getijde veroorzaaktverpestten de lucht en noodzaakten de ongelukkige be woners van Aleppodie hun leven gered en zich in de nabijheid der dad ge legerd haddenom in verwijderde dreken een coevlugtsoord te zoeken." FRANKFORT den 29 feptember. Brieven van de grenzen van Wallachye van den 12 feptembermeldendat de nieuwe hospodar van dat vorstendom den 7 te Siiistria aangekomen is, en dat alles in de beide vorstendommen wel dra op denzelfden voet, als voor den opdand en de onderneming van Alexan- der Ypfilanti zoude herdeld worden; maar deze beide provinciën zijn verarmd, verwoest, ontvolkt en leveren overal niets dan eene woestijn op. De con- dltutie zoude geheel herdeld worden, met het eenig onderfcheid dat, in plaats van Grieken, de Boijartn de eerste en meest opbrengende posten zou den bekomen. De nieuwe hospodar van Wallachye, Gregorius Ghikabe hoort tot een der aanzienlijkfche familien van dat land en werd door de Griek- fche prinfen voor een der voomaamde Boijaren gehouden. Onder de Griek- fche hospodaren bedond de gewapende magt in Wallachye uit een korps ar- nouteo te paard, die te Kondantinopel in Macedonië en ,in Albanië aange worven werdendochdaar de tegenwoordige geldmiddelen des lands een dusdanig korps moeijelijk kunnen onderhouden zal de gewapende magt al leen uit pandoeren bedaan, welke eene loort van militie zullen uitmakeu en waartoe reeds verfcheiden honderden gewapende pandoeren uit Klein Wal la- cbije te Bucharest aangekomen zijn, om er na het vertrek der Turken dieust te doen. De beide vorsten van Wallachije en Moldavië daan onder de beve len van den pacha van Siiistria, die, in hoedanigheid van feraskier, het op perbevel voert over de vestingen aan den Donau en de aldaar zijnde garni zoenen. Voorts verneemt men, dat van de 2000 huizen, welks te Jasfy nog bij de twee laatde branden verfchoond waren, behalve de voomaamde vleugel van het paleis, nigt meer dan 80 waren overgebleven, hetgeen niet aan een ongeluk toe te fchrijven was, daar men befloten had om van de drie huizen «en in den brand te deken; de reddende van don hospodar zoude naar Ro man, zestien mijlen van Jasfy gelegen, verplaatst worden; 175 Turken wa ren de Öagtoffers hunner roofzuchc geworden en verbrand, maar het getal der omgekomene Christenen kon niet berekend worden. De fchoone water leiding gedurende de regering van verfcheiden Griekfche prinfen gemaakt was geheel vernield. De ongelukkige bewoners dwaalden bij honderden door dit voorheen zoo fchoone land, zonder eenig verblijf en in de fchrikkelijkite armoede. F R A N K R Y K. PARYS den 1 october. Volgens berigten van de Spaanfche grenzen, van de zijde der anti-liberalen, bevestigt zich de nederlaag van den conijituyonelen generaal Mina, en voedden de koningsgezinden veel hoop, dat Cardona, hetgeen zij- naauw ingefloten houden en waar reeds gebrek heersebe, zich weldra aan hen zal moeten overgeven; de opper-junta zoude zich, in dat geval aldaar nederzetten. Men vefpreidt zelfs het gerucht, dat Cardona en Tortofa in handen der koningsgezinden gevallen zijn; hetgeen, mdien het zich bevestigen mogteen groot voordeel voor hen zijn zoude, dewijl zij zich dan meester zouden zien van den mond der Ebreendoor de vaart op d:e rivier te belettenallen toevoer van granen en levensmiddelen naar Ka. talonien zouden affnijden. Een Franschman, Besfères genaamddie bij de bende van den Trapist behoorde, heefc dezen (cliandelijk bedrogen en is met eene fotri van 200,000 francs op de vlugt gegaan. PARYS den 2 october. Eene telegrafifche depêche van Straatsburg meldt, dat Caron gister zijn doodvonniswegens deszelfs koroplot tegen het gouver nement, van den 2 july 11.heeft ondergaan. ANTWERPEN den 4 october. Gisteren avond omdreeks 4 uren, had alhier een ongeluk plaats, hetwelk de verfchrikkelijkde gevolgen had kunnen na zich depen. Er omftond plotfelings brand in een' kelder, onder het huis van den heer Breqttignyfcheeps-makelaar alhier. Deze kelder was gevuld mee goederen en voornamelijk met terpentijntoebehoorende aar, den heer Esfingte Frankfort. Door den ijver van dc fpuitgasten, die dadelijk met de brandfpuiten waren toegefnelden de goede ordedie er bij den brand heersc'nte, is men denzelven om 9 uren meester geworden, nadat hij zich zeer gelukkig niet verder dan tot den kelder had uitgedrekc. Dewijl flechts een gedeelte van den kelder was verwulfdvreesde men met" grond dat de vlammen zich een* weg zouden hebben gebaand door den vloer van de kamers welke erboven waren, als wanneer het geheele huis en een daaraan belendend magazijn met kostbare goederen ongetwijfeld eene prooi der vlammen zouden zijn geworden. Het garnizoen kwam terdond onder de wapenenen de pu blieke autoriteitenbij het ongeval tegenwoordighebben veel toegebragc tot bewaring der goede orde en tot wering der confusiedie in eene zoo volkrijke dad vaak bij dergelijke gelegenheden heerscht. Men fchrijft de oorzaak van dit ongeluk toe aan de onvoorzigtigheid van een' kuiper, die in den keider met licht werkte, en, de kaars met zijne vingers fnuitende, de brandende vonken' op den grond had geworpenwelke de terpentijn-olie vuur had doen vatten, hetwelk weldra zoodanig de overhand nam dat er aan eene oogenblikkelijke blusfching niet re denken was. Men verzekert, dat hec huis, benevens de kelder met de zich daarin bevindende goederen, voor den brand zijn gewaarborgd. 'sGRAVENHAGE den 4 october. Den 14 feptember 11. is alhier gearre- deerd de honderd achc-en-twimigfte koninklijke Nederlsndfche Loterijvan twee millioenviermaal honderd achttien duizend vijf honderd gulden, be- daande uit 38000 loten, 21000 prijzen en 88 premien. Deze loterijoffeboon hetzelfde getal loten als de thans trekkende heb bende, verfchilc in vele opzigten met dezelve. Eerstelijk is de inleg der tweede klasfein plaats van ƒ10, op ƒ12 gebragc, terwijl de inleg der laatde klasfe verminderd is op 10, benevens f 2 premie voor het Rijk. In deze loterij zijn ook 1000 prijzen meer dan in de thans trekkende, welke verdeeld zijn in ieder der vier eerste klasfenmet dien verdandedac het getal prijzen, hetwelk thans in ieder van gemelde klasfen 2500 beloopc, op 2750 gebragc is. De minste prijzea in de binnenklasfen, van de derde klasfe afgerekend, zijn verminderd, zoo dat de minste prijzen in de derde klasfe 40 in de vierde f 60, in de vijfde 80, en in de laatde klasfe ƒ90 zijn. De kapitale prijzen van alle de klasfen zijn als de thans trekkende, behalve, dac in de zesde klasfe de prijs van f 60,000 op f 50,000 gebragc is, en de vijfde hooge prijs, in plaats van f 30,000 tot fi 0,000 is ver minderd; de prijs van f 15,000 is geheel weggevallen; echter is er eene pre mie van ƒ50,000 toegevoegd aan de laatst uitkomende der acht hooge prij zen, dat is ce zeggen, tot de 2,500 incluis, zoo dat het gebeuren kan, wanneer de hoogde prijs van 125,000 de laatde van de acht uitkomc, die prijs de premie van f 50,000 bekomten de winner van den hoogden prijs in plaats van 125,000, ƒ175,000 te beurt valt. De premien van alle klasfen zijn als bij de thans trekkende loterijmet dit onderfcheid ecluer, dat de premie voor het eerst uitkomend lot der zesde klasfe, in plaats van f 1,000 op 1,250 gebragt is, en de premie voor hec alierlastde loc, in plaats van ao,000 cot f 15,000 is verminderd. De collecte zal op maandag den 11 november aanftaande een aanvang ne men en op zaturdag den 23 november daaraanvolgende worden gefloten, en de trekking der eerste klasfe beginnen op den 16 december 1822. De ove rige conditiën Zijn als naar gewoonte. UTRECHT den 3 october. Het kamp, nabij Zeist, bedaat thans uit 3 afdeelingeiT nationale infanterie en hec 3fte regiment Zwicfers vott Cöid/m t alles te zamen uitmakende vijf bataillonS, en nagenoeg acht duizend man. De kamperende afdeelingen zijn: de 5de uit Utrecht de 9de uit *s Hage en de 10de uit Amderdam. Alle deze troepen formeren eene divifie verdeeld in twee brigades. De eerde brigade wordt gekommandeerd door den generaal- majoor Ditmersen de tweede door den generaal-majoor D.tine. De luice- nanc-generaal Co re IJ, ylisers heefc hec opperbevel over het leger. Op zondag den 29 fepcember heefc men in hec kamp, des morgens 11 ure, voor de onderfcheitien gezindhedengodsdienst oefening gehouden, en wel brigadesgewijze. De troepen formeerden (wat de Protestanten betreft) een vierkant of quarréwaarvan eene zijdè open was. In het middc-n was eene verhevenheid van graszoden gemaaktwaarop eene pyraniide van trommen dond, welke alzoo voor eenen predikdoel diende. De eodsrfiensc werd ver- rigt door den wel-eerw. heer C. van der Leeuw, predikant te Utrechc voor de 1 de brigade, endoor den wci-eerw. heefc J. ILseer Blaauwpredikanc te Marcensdijk, voor de 2de- brigade. De wel eerw. heer Huygenspas toor ce Utrecht, heeft den dienst waargenomen voor de Roomsch Katholij- ken, in eene tot dat einde voor het centrum opgerigte kapel. Alles is mee de meeste plegcigheid en volmaaltfte orde afgeloopen. Het prediken in hec open veld had iets zo.o zonderling plegtigs, dat hetzelve op velen der aanwe zigen zigtbaar indruk maakce. Na den afloop der godsdienst oefening werd er voor het centium van hec leger parade gehouden, waarna de troepen voor den opperbevelhebber defileerden. De menigte volks, welke zoo uit deze dad, als van andere plaatfên, op dien dag zich in het kamp bevohden, was verbazend groot. De geheele li nie der markencenters kon m'en bij eene kermis vergelijken, en hetgeen ver wondering moet baren doch tegelijk een juist denkbeeld van de goede uit werking eener waakzame krijgstucht geefc, men heeft van geene buicenfpo- righeden hoegenaamd gehoord ep een ieder heeft zich op zijne wijze vermaakt. Den 30 feptemner hebben de manfehappenaan de andere zijde van den Amersfoortfchen draaiweg, naar de fchijf gefchotenden 1 dezer heefc de gewone drie maandelijkfche monstering plaats gehaden gisteren morgen om 9 ure hebben de eérlle groote manoeuvres een aanvang genomenwaartoe aan •ieder mmi-'to, en aan de flankeurs 20 losfe patronen waren uitgedeeld ge worden.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1