MIDDELBURGSCHE COURANT, Zaturdag den 5 October. No. 120/ NIEUtrST IJ DINGEN. 1823. NEDERLANDEN. SPANJE. URGEL den 20 feptember. Heden, half ip uren des avondsontvan gen wij eene boodfchap van den generaal-en-chef van Benabarrevan den 18 dezer, welke hier op neer komc: „De vijandelijke divifie, betaande uit de regimenten infanterie van linie Jaen, Toledo, Ordenas en Estramadura, welke de ftad Benabarre bezet hield, is geflagen, verdrooid en vier mijlen ver vervolgd door de dappere divifie van Navarre, befiaande uit een bataillon van Talarneenige com- pagnien van het regiment Arragon en uit de grenadiers van het bataillon des generaals. Het gevecht is des morgens ten zes uren begonnen, en heeft tot 3 uren des namiddags geduurd. De vijand heeft zijne artillerie verlorenen het flagveld, zoowel als de aanmerkelijke ftreek, welke hjj in zijne vlugt is doorgetrokkenw.is met dooden bedekt. Wij hebben een groot getal krijgs gevangenen bemagtigdwaaronder twee chefs en de kolonel Tabuencawel ke de divifie kommandeerde. Wij hebben den dood vaa den luitenant der kavallerie Pinco te betreuren. De vijand zou geheel zijn vernield geworden indien wij meer kavallerie hadden gehad en het terrein voordeeliger was ge weest. De wreedheid van een vijandelijk foldaatwelkein het gezigt on zer troepen, een onzer foldaten, die zich aan hem overgaf, heeft vermoord, was oorzaak dat het gevecht bloedigdr is geweest, en verpligtte mij al mijn gez3g te gebruiken om van mijne foldaten te verkrijgen dat zy kwartier aan hunne gevangenen verleenden. Mijne lieden hadden wel gelijkter oorzake van de wreedheid hunner vijanden; doch het Spaanfche bloed had genoeg geftroomd." De Courant van het Spaanfche regentfchap behelst de volgende depe- che van den kommandant Thomas Costa, aan den kapitein-generaal der ko ninklijke armee, gedagteekend den 30 augustus: Doorluchtig heer! Vernomen hebbende dat de Had Olot door 400 vijan den bezet en door borstweringen was verfterkt, trok ik den 23 dezer uit Ri- poll, om mij met geforceerden marsch voorwaarts Girona te begeven, ten einde hunne aandacht naar dien kant te leiden. Mij den 25 op de hoogten van Castilla geposteerd hebbende, was het alarm in Girona algemeen, welker poorten men flooten dit was eene beweegreden dat de vijandwelke Olot bezeitede, zich terftond verwijderde om die vesting ter hulp te komen; ik begaf mij den 26 naar Masfanet en Cabrens op marschalwaar ik in den morgen van den 28 aankwam; ik noodigde alstoen den kommandant der mili tie uit om de wapens en krijgsvoorraad over te gevert, met belofte van le vensbehoud, hem een half uur tijd ter bedenking toellaande: ik meen mij alzuo gematigd en menschlievend te hebben gedragendoor de inwoners te bewegen om zich aan het zachte beftuur van het regentfchap des koningrijks te onderwerpen. Ik deed mijne troepen aanrukken, en terwijl wij met de afgezanten der ftad in onderhandeling waren, trokken de inwoners de ftorm- klok en vielen onze foldaten met woede aanwelke reeds van een groot deel der ftad meester warenen door dezen aanval getergd zijndeverfcheidene huizen in den brand ftaken, zonder dat het mogelijk was hen tegen te hou den, aangezien de vijand niet ophield te vuren op de genen welke den brand moesten blusfchen. Ik heb mijne lieden doen aftrekken, opdat zij in hunnen toorn niet alle de inwoners zouden van kant makenwelke zich reeds als de meest verbitterde constitutionele» der provincie hadden doen kennenenzonder eenige con tributie te vorderen, heb ik hen opgewekt om over hun lot na te denken, cn zich te overtuigen, dat hun geen andere toevlugt over blijft, dan zich vrij willig aan hec beftuur des regentfchaps van het koningrijk te onderwerpen. Ons verlies bij deze gelegenheid bepaalt zich tot 5 6 dooden en een twin tigtal gekwetftendat des vijands is op dit oogenblik nog niet bekendalleen moet ik uwe exc. tot haar groot genoegen nog kenbaar makendat de Fran- fche troepen drie losbrandingen op de militie dezer ftadwelke een gedeelte mijner troepen vervolgdehebben gedaan." GllOOT-BKlTTANJE. LONDEN den 27 feptember. Gisteren kwam er eene paketboot aan van Jamaica, met hrieven tot den 5-augustus loopende. Met dezelve zijn cou- rancen van Santa Fé mede gekomen tot den 3 julijwelke de officiële Huk ken behelzen, aangaande de kapiculatie van Quito met de Columbiafche troe pen. De prefident Bolivar werd, van Quito, te Panama verwacht, op zijne reis naar Carthagena en Porto-Cabello, om het opzigt over de belegering van die laatfte plaats op zich te nemen. Men maakte toebereidlelen tot zijne ont vangst en dachtdat hij te Porto-Cabello zou fcheep gaan aan boord van een der vaartuigen, welke onlangs van Europa gekomen zijn, om het blokkade- eskader te verfterken. De wegdien deze generaal in de laatfte zes maanden afgelegd heeft, is bijna onbegrijpelijk voor de genen, die de kaart in de hand nemen en de afilanden nameten. De Spaanfche officierendie te Quito geka- pituleerd hebben, waren reeds te Chagres aangekomen en fommigen bereids naar deHavannah vertrokken met de 1'chooner de City of Kingston; na deover- gaaf det Spaanfche troepen in Quito, was bijna hunne geheele manfehap tot de partij der onafhankelijken overgegaan en door Bolivar onder de patriotfche bataillous gedoken. De vrienden der menschheid zullen met genoegen vernemendatin weerwil der zwarigheden, welke men tot nu toe als onoverkooinbaar be- fchouwde, Engelsch Indie groote veranderiugeu heeft ondergaan. De vrijheid der drukpers, welke Calcutta genietheeft in de nfzigtelijkile en ingekanker de misbruiken eene gunstige verandering te weeg gebragtzij heeft over de bijgelovigheid der Indianen gezegevierd. Gedurende het feest van Jagrenac hebben zich zoo weinig pelgrims aangeboden, dat zij de zege-kar niet heb ben kunnen voorttrekken; de Braniinnenhebben hulp verzocht; doch niemand heeft deu afgod dat offer willen brengen. Zij fpreken van zich naar Bath te zullen begeven, in het midden van het land gelegen, om dat zij fchrander genoeg zijn, om te ontwaren, dBt zy hec tooneel van hunne bloedige bij - geloovighcid buiten het bereid van de vrjjheid der drukpers moeten overbren gen. Een groot gedeelte der bevolking van Bengalen geniet het lager onder wijs, terwijl duizende fchoolboeken in het geheele Rijk in omloop gebragt zijn de vrouwen zelfs, aan welke men het weduwfehap, en dienvolgens den dood op eeueu brandftapel aanzegt, indien zij het alphabec leeren, die vrou wen, welke, op fttaffe des doods, de Vede (hun wetboek) niet mogen le zen, zenden hunne dochters naar de publieke fcholen, LONDEN den 28 feptember. Men wil dat de koning, gedurende de ver- ledene weekeen ernftig toeval op de zenuwen gehad heefthetwelk met eene buitengewone verzwakking is nfgeloopen. De netelige discusfienwel Ve onlangs hebben plaats gehad, en de inwilligingen die daarvan het gevolg zyn geweest, hebben veel deel aan die ongefteldheid gehad. Thans, nu die atszaken voor het tegenwoordige gefchikt zijn, zal Z. M. waarfohijnlijk eenig verblijf te Windfor of te Brighton gaan nemen, ten einde zijne ge zondheid te herftellen. De heer Canning is ongemeen bezig. De menigvuldige werkzaamheden, aan welken hij overgegeven isal zijnen tijd wegnemendeheeft bij in het hotèl van het ministerie een klein vertrek doen gereed makenwerwaarts hij zich om te eeten en te rusten begeven zal, ter befparing van den tijd, wel ken de weg van hec parlement naar zijn huis zou verelsfclien. Het minifteriele avondblad the Couriervan het congres van Verot/a fprekende, zegt, dat de zaken van Turkije, van Italië en misfebieo van Spanje en Portugal, de hoofd-onderwerpen van deszelfs beraadfiagitigenzullen uitmaken. De vorderingen van Rusland en de lange onderhandelingenwelke daarover tusfehen die mogendheid en de porte zijn ontdaan, zuilen noodwen dig ter tafel gebragt worden; doch zeer twijfelachtig is het, of er eenige regtftreekfche deiiberatien omtrent de Grieken zullen plaats hebben hoezeer men iets ten hunnen voordeele mogt kunnen eifchen, als een gedeelte van de definitive fchikking tusfehen de kabinetten vau Petersburg ea Konflan- tinopel. Opzigtens Italië zal het voornaamfte punt waarfchijnlljk zijn, om de be- ftaande orde van zaken te bevestigen; doch met die wijzigingen welke een lange ftaat van rust zal toelaten. Toen de oproerden van Pieroont en Napels onder de wapenen ftonden, was het aanwenden der magt het eenige hu'p- middelmaar, daar de dwang het verlangde gevolg gehad heeft, zal de tijd gekomen zijn, om over met deomftandigheden pr.sfende politieke reglementen te fpreken. Het is niet denkelijk, dat het congres uit een zal gaan, zonder eene verklaring bekend te maken van deszelfs gevoelens over de gebeurtenis- fendie in Spanje en Portugal en vooral in Spanje voorvallen. In Ierland beginnen, volgens de dagbladen van Cork en Limraerick, de oproerigeuonderden naam van witte jongens bekend, het hoofd weder op te ftekenen hebben zij zich reeds aan verfebeiden moorden en brandfticb- ttngen fchuldig gemaakt. Ook waren er op nieuw op verfchillende plaatfen waarfchüWingen aangeplaktwaarbij de grond-eigenaars die de tienden zou den willen vorderen, met het in braud fteken van alle hunpe goederen bedreigd worden. F R A N K R Y K. PARYS den 27 feptember. Gisteren heeft voor het hof van asfifes gediend de oppofïtie def vier dagbladen k Conflitutionelle Journal du Commerce le CourrierFranpais en le Pilote, tegen zeker vonnis van hetzelve hof, van den 13 dezerwaarbij de verantWQOfdelijke redacteurs dier bladen tot gevan- genisftraf en geldboete verwezen zijn, wegens eene ter kwader trouwe ver melding van de procedures in de zaak van hec kora'plot van la Róchelieen tevens aan die bladen voor een* tijd verboden fs, om van eenige geregtelijke procedures melding te maken. Het hof heeft de oppofanten verklaard niet ontvankelijk in hunne oppofitien te zijn, het vonnis van deu 13 dezer be krachtigd, en de oppofanten verwezen in de kosten dor oppofitie, elk voor een vierde. Deze zaak heeft de zittingen van het hof van asfifes van Parys bcflocen. Ook tegen dit vonnis hebben zij weder geappelleerd. Een onzer dagbladen melde, dat de keizer van Oostenrijk eene fomvan 40,000 fr. voor het beruchte paard de Feniksheeft geboden, behoorendeaari de heeren Franconi, welke zich thans te Brusfcl bevinden; aan welk aanbod zy echter niet hebben voldaan* Men fabriceert thans alhier potlooden van eene nieuwe vinding, welke de eigenfehap bezitten van nooit te kunnen brekenhoe men ze ook behan- dele, zonder dat dezelve daarom te hard ofte zacht zijn. PARYS den 28 feptember. VaD Triest den 15 dezer meldt men: „De beruchte Colocotroniniet langer de oorlogskanfen willende beproevenhetft de Grieken vaarwel gezegdde publieke kas met zich voerende." Het ministerieel dagblad VEtoile behelst den vblgenden brief, welke de overwinning der Spaanfche koningsgezinden bevestigt(zie hierboven at- tikel Urgel) Toulouse, den 24 feptember. Ik ontvang op het oogenblik een' brief van Urgel, welke mij meldt, dat er ai kanonfehoten worden gelost, en een Te Deum wordt gezongen, ter eere van de overwinning, door den baron d'Erolles op het constitutionele leger behaald. Het gevecht heeft den 18 te Benabarre in. Arragon plaats gehad. Al hét gefchutde bagagie, 300 krijgsgevangenen, twee generaals (waarouder Tabuenca) zijn veroverd. Het overige wordt van alle kanten ver volgd. Ik heb ook een brief uic Ilayonne. van den 22, ontvangen, die mij de volkomene nederlaag van het korps van Mina melde; hij heeft 800 krijgsgevangenen verloren. De constitutionelenzijn aan alle kantengeflageu." BRUSSEL den 39 feptember. In den nacht tusfehen den 26 en 27 dezèr, is er te Maastricht, in eene branderij waarvan de zolders en belendende ge bouwen geheel met hooi en ftroo gevuld waren, brand ontdaan. Alle deze brandbare ftoffenin een oogenblik 1:1 de vlam geraakt zijndevreesde men voor een' geweldigen brand, daar dezelve ontdaan was ter plaatfe, alwaar de meeste zolders gelegen zijn, welke, op dit oogelblik, met de voortbrengfels van den laatften oogst gevuld zijndodli dank zij den ijver en de pogingen welke da ingezetenende fchuttery en de militairen van het garnizoen niet opgehouden hebbeuom het zeerstin het werk te dellenom den brand meester te worden, zoo is het gelukt, denzelven in viet uren tyds te blusfchen. 's GRAVENHAGE den 1 october. Bij onderfcheidene beiluiten zijn door 7,. M. gedaan de navolgende benoemingen: Tot Lnfpecteur-Generaal van den Geneeskundigen dienst over het geheele Rijkde Hoogleeraar F, J. Harbaurtot dus vérre Infpecteur-Generaal van den Geneeskundigen dienst der land- en zeemagt en Commisfaris voor de zaken der' geneeskunde bij het departemenc van Binneulandl'cbe Zaken ea VVaterftaat. Tot Staatsraad in buitengewonen dienstde heer P. J. Groen van Prinste- rertoe nu toe Refeiendaris van de eerste klasfe en Commisfaris voor de za ken der geueeskunde bij het departement van Binneniandfche Zaken en Wacerllaac. Tot Referendaris der tweede klasfe^voor de zaken der geneeskunde bij het departement van Binnenlapdiche Zaken en YVacerftaac, de heer/'. van Maaien M'ed. Doet.te 's Gravenhage. Tot Gouvernements-Secfetaris op liet eiland Curafaoin plaats van Mr. IV. IVebbers JJuijckinckeervol ontflagende heèr Willem Prince Secre taris van den raad var, politie en van hec koüegie van commercie en zeeza ken aldaar. Tot Lid van de kamer van koophandel en fauijken te .Vlisfingen, in.plaat» .vaa w.ylen deu heer M. E. Rrusfclde beer C. vat Büt makelaar aldaat.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1