MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 119; Donderdag den 3 October. NIEUWST IJ DINGEN. tötl. RUSLAND. PETERSBURG den 10 feptember. De, op den 13 augustus, doorZ. M. den keizer bevolen affchaffing der vrijmetfelaars-loges en van alle gehei me gezelfchappenis hier met de grootfte ftiptheid en orde ten uitvoer ge- bragt. De voorhanden zijnde geldfommen zijn, door de loges der vrijmet- felarencerftond tot weldadige oogmerkenopvoeding van hulpelooze kin deren en foortgelijké einden, gebezigd geworden. De oppcr-bevelhebber van het eerste legerkorps, graaf Sacken, is alhier aangekomen. Dewijl de garde-regeminten ook tot het eerste legerkorps be- hoorenzoo kan men thans deze refidetitie als het hoofdkwartier van het eerste leger befchouwen. DUITSCHLAND. HAMBURG den 24 feptember. De Bremer-Zeitung behelsc het navol gende (luk1 „Petersburg den 28 augustus. Z. M. de keizer is den 16 dezer, van Tfcharkojefelo afgereisd, om zich vervolgens naar hoogstdeszelfs Poolfche hoofdftad, daarna naar Weenen, en eindelijk naar Verona te begeven. Dit vertrek moet, van den kant des kei zers als een offer befchouwd wordenhetwelk hij aan het algemeene wel zijn van Europa brengt. Zijn uitgeftrekt Rijk heefc zijne tegenwoordigheid onophoudelijk ncodig, en de voorwaar niet geringe band, welken in Rusland den regeerder aan zijn land, en het volk aan deszelfs fouverein bindt, zou eene gedurige afwezigheid j zonder gronden van den gewigtigften aard, niet gedoogen. Desniettemin zal Z. M. gedurende verfcheidene maanden afwe zig zijn. ja zijn getrouw volk is èr op voorbereidhoogstdenzelven niet eer der te zien terug komenvóór en aleer de menigvuldigeingewikkelde be langen, welke door zoo vele, tegen elkander inloopende gebeurtenlsfen ge- ■wigtig geworden zijn, tot algemeene tevredenheid in overweging genomen en tot vergelijk gebragt zijn zullen. De keizer heeft het regtvan het Europefche publiek te verwachten dat hetzelve zijne verftandige bemoeijingenom de rust van ons werelddeel, en bij gevolg het ongeftoorde geluk van millioenen huisgezinnen te bevorde ren opregt erkenne; immers Z. M. heeft, van den beginne van hoogstdes zelfs Ilaatkundige loopbaan, geene andere wenfchen aan den dag gelegd en geen ander (lelfel gevolgd, dan zijnen tijdgenooten den vrede te verzekeren en de regeringen der (laten in zoodanige meest mogelijke overeenftemming te houdenwelke alleen in (laat isdezen vrede te waarborgen. De keizer mag verwachten, dat zijne tegenwoordige verwijdering van zijne geliefde onderdanen alleenlijk uit dat gezigtpunt befchouwd worde, dewijl hij het eerst juist de grootfle perfoonlijke bewijzen van een, in de jaarboeken zel den aan te treffen gematigdheid aan den dag gelegd heeft. Beledigd door een' naburigen ftaatwelke tot beginfel fcheen aangenomen te hebbenvoorna melijk zoodanige grondregelen ter zijde te (tellen, welke, bij alle overige afwijking van aangenomen vormen, alleen deuzelven in den rang der Europe fche Rijken kon doen tellen, verkoos het grootmoedige hart des keizers lie ver, de droppels bloed te teilen, welke de voortzetting van zijne geregte aanfptaak op genoegdoening had kunnen doen vloeijen. Verheven boven de aan de geaardheid van den mensch en van den regeerder aangeboren gewaar wordingen beflooc de beheerfcher van het grootfte Rijk des aardbodems Hechts aan zijn eigen gevoel voor rust en geluk der volken gehoor te geven, en zijnen naam te verheerlijken, door het groot voorbeeld van gematigdheid, hetwelk een zoo groot monarch in ftaat was aan het nagedacht te geven. Zelfs de uitzichten op eene groote vermeerdering van magt konden Z.M. niet bewegenzijne zuivere grondregelen aan de gewone ftaatkunde op te offeren. De keizer had zoodanige vermeerdering niet noodig om Rusland gelukkiger te maken, en het was voldoende voor hem, het welzijn van dit werelddeel niet aan nieuwe gevaren bloot ;te (lellen. Er wordt dechts een k:ort oogopdag in de gefchiedenis van onzen tijd ge vorderd om der wereld een bewijs te leverenhoe de keizer zelf bereid is zijn hart een nieuw uitzigt van nationale welvaart te openen. De aan de Poolfche natie gegeven conftitutie moet geheel Europa daarvan overtuigen immers de keizer gaf dezelve ongedwongen uit eigene landsvaderlijke hartsbe weging. Doch hij liet zijn werk daar niet bij rusten. Hij bewees te War- fchau, dat hij grootmoedig genoeg was, zelfs dan nog zich gelijk te blyven, wanneer de gevolgen van zijn verheven befluit niet volkomen aan zijne ver wachting beantwoordden. Liet was onmogelijk, den onvoorwaardelijkenwil, om de liefde zijner volken te verwerven, op eene duidelijker wijze aan den dag te leggen. „Te midden dezer, der weaeld geluk aanbrengende gevoelens, kan de kei zer niet goedkeuren, dat enkele perfonen, of misfchien verzamelingen van in- dividus, aan zoo verhevene bedoelingen, door eene ongelukkige zucht tot onrust, of door de begeerte om. hun bijzonder belang te bevorderen, hinder- nisfen in den weg leggenen dnardoor welligt zoo ganfchelijk de rust en den vrede der volken trachten in de waagfchaal te brengen. Zoo lang er regerin gen en volken beftaan hebben, zijn er zekere vormen aangenomen, welker heilige onlchendbaarheid aan beiden het vreedzame aanwezen verzekerde. De zelve ligtvaardiglijk te ftooreo, is een onregt jegens de volken begaan. Wel ke monarch, welke man van oordeel zoude zulks kunnen billijken? De we reldburger moet derzelver aanzijn eerbiedigen. „Wie kan ■ontkennendat zoodanige wrevel beftaat? En welk burger, die zijn huisfelijk geluk op prijs ftel'tzal zich daarover niet verontrusten? „Wanneer de keizer van Rusiland zijne verhevene medewerking aanbiedt, om vereenigd met zijne hooge bond genoot enalle (tonnen te keeren, welke den gelukkigen burger met gevaar bedreigen, dan verwerft hij aanfpraak op diens dankbaarheid en op die des nagedachts. Tijdgenoot en nakoiuelingfchap moeten hem dezelve toebrengen en de gefchiedenis zal zijne nagedachtenis als die van eenen Titus wezen te verheerlijken. Het doel der znmenkomst vari de hooge monarchen en van derzelver ver tegenwoordigers te Weenen en te Verona kan, 11a het hiervoren gezegde, voor de wereld geen geheim meer zyn, dewijl keizer Alexander het belluic heeft genomen zich in perfoon naar dezelve te begeven. Mogten de bijzonderhe den der onderhandelingen ook (leeds der toekomst voorbehouden blijven; mog ten de middelen ter bereiking van dat verheven doel aan vele discusfien onder worpen zijn; de hoofdzaak blijft zeker, federt dat Europa gezien heeft, hoe de (lichter van dat heilige verbond, hetwelk aan de oevers van de Seine gefloten werd, zich er op toegelegd heefcotn aan de bij hetzelve verkon- digcie grondregelen in de uitvoering geftand te doenendoor zijne tegen- j wooidige reiszich daarop blijft toeleggen. I I „Het rusfifche volk zegent derhalve het befluit zijns grootmoedigen be* heerfchers; al moest het dan ook, gednrende zijne afwezigheidhet verlies der weldaden lijden, welke hetzelve dagelijks uit de handen zijns fouvereins ontvangt. Met verhevene en opregte trocschheid zal het den weg, langs welken de geliefde landheer in deszelfs midden terugkeertmet bloemen van eindelooze erkentenis beftrooijen." FRANKFORT den 22 feptember. Volgens brieven van Konjlantinopel van den 29, is aldaar, in de nabijheid der mosquée van fultan Mehemed, een brand ontdaan, die, in weerwil van de fpoedige aangebragte hulp, eerst in den nacht is kuflnen ge'oluscht wordenen 2000 huizen en winkels heefc vernield. SPANJE. MADRID den 18 feptember. Er is hier eene koninklijke proclamatie afge kondigd welke door Z. M. onderteekend en uit zijn paleisonder dagtee- kening van den 16 dezer, uitgevaardigd is. Dezelve heeft ten opfchrifcDe koning aan de Spaanfche natieen heeft ten doel om de vrienden der consti tutionele orde van zaken gerust te (lellen, en onder het juk der wetten terug te brengen de door het bijgeloof misleide lieden. Spanjaarden," zegt Z. M. daarin, „de dapperheid en (landvastigheid waren altoos uwe leus. Indien onwaardige kinderen van het vaderland vol harden in hunne ftrafwaardige oogmerken en in hunne onzinnige verwachtin gen, indien zij zich halftarrig toonen, zult gij u onverwinbaar toonen; in dien zij toegeven aan de caprices van een laag beltfng gij zult bezield zijn door de onwrikbare gevoelens der eer en der vrijheid. Misleide volken, hoort de ftem van uwen constitutionelen koning, meer dan die der trouwloozen, die aan de wetten de fchuld geven van hetgeen alleen de uitwerking is van de natuurlijke onvolmaaktheid der menschheidDe constitutie beves tigt op eene plegtige wijze den godsdienst uwer vaderen, en zij willen uwe vroomheid doen ontaarden in een verfoeijelijk bijgeloof. De constitutie verzekert uw geluk en uwe vrijheid, en zij florten u in jammer en ellende. Ziet hoeveel bloed hunne woede heeft doen vlieten; befchouwt uwe veldenvoorbeen de fchuilplaats van den vredethans het tooneel van eenen broedermoordenden oorlogwerpc uwe blikken op dien troon van flagting en van fpocwelken het bedrog te Urgel opgerigt heeft en kent den afgrond, waarheen men uleidt. Het befchaafd Europa verneemt niet dan met afgrijzen die uitfpattingen en aanflagen." Zich vervolgens wendende tot de verfchillende (landen en rangen in den ftaatvoegt Z. M. er bij Dappere foldaten, verdubbelt uwe infpanningen, en dat op alle punten van het fchier-eiland uwe vanen verzeld worden door de overwinning. Bur gerlijke chefs, uitvoerders der wetten, werkt dag en nacht om in het hare der volken de liefde tot de vrijheid in te prenten, en maakt dat uw voorbeeld en de weldadenwelke zij van de constitutie ontvangenhunne voornaamfte (leunfels zijn. Bedienaren van den godsdienst, die het woord van den leven den God verkondigten zijne leer van vrede en liefde prediktrukt aan de meineedigers het masker af, komt er voor uit dat bet niet door misdaden is dat het geloof aan Jezus Christus kan verdedigd wordenen dat zij die broedermoordende wapenen voeren, zijne bedienaren niet zijn kunnen; fchiec tegen die fchenders onzer heilige wetten en onzer, heilige altaren de bükferas uit, welke de kerk in uwe handen geeft, en gij zult te gelijk de (leunfels zijn van het priescerfchap en van het vaderland. En gij, fch rij vers die de opinie, die koningin der natiën, beftuurt, gij die zoo dikwerf de ongenoegzaamheid der wetten en de dwalingen der gouvernementen tc hulp komt, gebruikt uwe wapenen voorde nationale zaak met meerder ijver dan ooit; doet het mom den vijanden van de vrijheid af vallen; verfpreidc de liefde voor dezelve in het hart aller Spanjaarden; fpreekc tot hunne rede; verdrijft langzamerhand alle nevels van hun verftandleenigc hare wonden, en wacht u van ze op nieuw te doen bloeden; predikt de eendragt, grondflag van magt; ontvlamt de edele driften die ten goede lei den en niet die welke de ziel opdroogen en zulke noodlottige uitfpattigen voortbrengenIk wacht alles van uwe eendragt, van de werkzame medewerking der politieke chefs, van die aller conflittuionele autoriteiten, van den moed der (laande armee en der nationale militie, ter vervulling van het groote werk uwer (taalkundige herfchepping en ter bereiking van den graad van verheffing, voorbehouden aan de volken die den prijs der vrijheid ge voelen. Het is tot dat doel dat mijne pogingen, mijne magt en mijn gezag zich onafgebroken zullen ftr'ekken." De koning heeft den luitenant-generaal baron d'Eroles en den brigadier Philippe Fleiresdie de nationale vanen verlaten, zich als vijanden der (taal kundige conftitutie van de nionarchij opgeworpen, en gewerkt hebben tot vernietiging derzelve, voor vervallen verklaard van alle posten, eer en on- derfcheiding. De generaal-majoor Quefada is in die zelfde verklaring, om ge lijke redenen, begrepen, en dé luitenant-generaal Carlos O'Donnei, is het insgelijks, om dat hij zich, zonder verlof van Z. M., naar Frankrijk bege ven heeft. De kolonels en verfcheide opper-officieren van zes verfchillende regimenten zijn, op bevel van Z. M.door officieren, die zich a la fuite bij die zelfde regimenten bevondenvervangen. In ons biad P Expectator leest men eene proclamatie van den seneraal Mina, onder dagreekening van den 11 dezer uit Lerida uitgevaardigden waarin hij aan de infurgenten, die die wapenen zullen nederleggen, amnestie belooft, en voorts alle ingezetenen en autoriteiten van dat militair diftrikc uitnoodigt om met hem mede te werken tot uitroeijing der oproerigen. De gezondheid van H, M. de koningin verbetert van dag tot dag. F R A N K R Y K. PARYS den 27 feptember. Eene koninklijke ordonnantie, van den 22 dezer, beveelt, dat de gezondheids-maatregelen langs de grenzen der Pyre- neën, voorgefchreven bij ordonnantie van den 27 feptember 1821 ten aan zien der gemeenlchap te land, geheel zullen ophouden, te rekenen van I october aanftaande af aan; maar dat de troepen, tot het gezondheids-cordon gebezigd, als obfervacie-korps zullen blijven in de pofitien welke zij thans bezetten. Alle de zwarighedendie nog op te ruimen warenom de fchikkingen met het hof van Rome, betrekkelijk het concordaat, ten einde te brengen, zijn thans geheel door den hertog de Blacas vereffend. De vier-en-twintig bisfeboppen zijn benoemd en de oralchrijving hunner bisdommen vastgelleld, zoo als Frankrijk zulks verlangde. Het bof van rasfaric moest heden uitfpiaak doen op het appel van Ber- 1011 en zijne medepligtigen doch heeft zulks, op vet$oell van hunne advoka-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1