r MIDDELBURGSCHE COURANT, No. ii 6, Donderdag den 26 September, N I E U TF S T IJ DINGEN. frankryk. NEDERLAHDEN. Z E E T r D I N G E N. izrfte KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Zesde Klasse. B E STUR E N rn AD MINISTR ATI EN. DUITS CHLAND. AUGSBURG den 14 feptember. Wij ontvangen den volgenden brief, welke eenigen twijfel fchijnt te geven aan de voordeelen der Turken: Semliw den 2 feptember. De Turken van Belgrado gaan voort met het vermelden van overwin ningen en de verovering van Morea als zeker te befchouwen. Doch onze Grieken hebben, na de aankomst van den gewonen courier van Belgrado, met brieven van Salonika van den 16, en van Seres van den 19 augustus, eenigen moed gevat. Alle deze brieven gaan voort met overwinningen, door de Grieken behaaldaau te kondigenzij willen dat Chourfchid pacha gefla- gen iscn dat het ten gevolge van zijn verlies isdat hij den 6 augustus met 3000 man te Larisfa is terug gekomen en eene derde oproeping aan de Mufelmanoen heeft gedaanwaaraan niemand heeft beantwoord. Zij melden nog, dat Omer-Brione een verlies bij Janina heeft geleden. Doch de meeste brieven durven ovêr deze verliezen niet dan in verbloemde termen fpreken." FRANKFORT den 16 feptember. In de Allgemeine Zeiturg leest men het onderllaand artikel Extract uit een' brief van Korfuvan den 16 augustus. „Terwijl de Grieken aan deze en gene zijde der Termopylen zeer manmoe dig (hedenen verfcheiden voordeelen op de Turken behaalden, hebben zij aan eenen kantalwaar zij niet verwacht hadden aangevallen te zullen wor den, eene aanzienlijke nederlaag oudergaan. Twee Turkfche korpfen zijn in Morea binnengedrongen, en vernielen alles te vuur en te zwaard. Een dier korpfen is, door Christen vaartuigen, van Lepante, aan gene zijde der golf, overgcbragt en in het Noorden van Morea doorgedrongenterwijl het ander, op de Turkfche vloot aangebragc, in de nabijheid van Patras is ontfcheept, zich met het garnizoen van die vesting vereenigd en zich naar het westen van Morea op marsch begeven heeft. Deze beide Turkfche korpfen trachten hunne vereeniging in het centrum van Peloponefus te bewerkftelligen. De Grieken hebben geen georganifeerd korps, om hen tegen te ftellen; hunne beste troepen bevinden zich in hec Zuiden van Thesfalie, alwaar zij tot hier toe met zooveel voordeel geftreden hebbendat Chourfchid-pacha zich in de noodzakelijkheid gezien heeft, om bij den pacha van Salonika aan te drin gen, dat men hem verwerkingen naar Larisfa zou zenden, alwaar hij zich in perfoon bevindt. Jusfuf-pacha en Mehmet-pacha kommanderen op Morea; eerstgemelde in het westen; de tweede heeft zich naar Argos begeven. De prins Msuro- cordato heeft zich, den 31 juli}, te Misfolunghi ingefcheept, ten einde zich naar Morea te begeveneD aldaar het kommando op zich te nemeD. De Grieken hebben op nieuw Arta verlatenhetwelk onlangs door Qmer Brione thans pacha van Janinabezet is geworden. In de tegenwoordige omftandig- heden kan er geene kwestie meer zijn van de ontworpen expeditie tegen Ja nina. De verfcheiden oorlogvoerende korpfen zijn zoodanig afgezonderd en van elkander verfpreid, dat de Grieken en de Torken beide vijandelijke korp fen in den rug hebben. Een gedeelte der Turkfche vloot bevindt zich voor de golf van Patras geftationneerdten einde de Griekfche vloot gade te (laan. Laatstgemelde is tot hiertoe in gemelde vaarwaters niet verfchenen. De njeu- we kapitan-pacha Cara-Mehemet-Ali heeft, dadelijk na zijn vertrek van Pa ttas het kommando der Turkfche vloot op zich genomen. Van Salonika en van Hydra heeft men geene berigten. In een partikulieren brief uit Triestvan den 6 feptember, wordt daaren tegen het volgende gemeld „Van Morea heeft men alhier tijdingen ontvangen tot den 29 augustus, volgens welken de zaken der Grieken eene eenigzins gunstiger wending ge nomen hebben. Het is waar, dat de Grieken, ten gevolge van den inval der Turken, Corinthe ontruimd hebben, maar zij hebben er alles vernield en alle de dorpen tot aan Argos verwoest." Uit Argos fchrijft men insgelijks den ao augustus, dat, ten gevolge van de vereenigde pogingen der Grieken, de Turken, die een inval in Morea ge daan hadden, op den 15 16 en 17 dezer te Argolito zijn geflagen. Op dit oogenblik wordt alhier het hoofd van Mahmut-Ali, pacha van Salonichi, die op het flagveld gebleven is, plegtig bij de Senatoren, welke met de binnen- lar.dfche zaken belast zijnaangebragt. Men heeft 7000 krijgsgevangenen gemaakt, en alles, wat niet van de Turken gedood is, is op Corintbe terug getrokken, om zich met Chourfchid pacha te vereenigen. Den 18 hebben de Tui ken reeds onderhandelingen geopend, om Corinthe over te geven, en, ten einde de opregtheid van hun voornemen te bewijzen, dadelijk de cicade] ontruimd." Het militair comité der Dultfche bondsvergadering heefcna langdu rige werkzaamheden, de definitive organifatie van het boudgenoodl'chappelijk leger vastgefteld. Het totaal van hec Duitsch bondgenootfchappelijk leger zal, in vredes tijd 301,637 man beioopenwaarvan 222,119 man voetvolk van linie; 11,694 jagers; 43,090 ruiters21,717 artilleristen en trein-foldaten3017 pionniers en pontonniers. Het aantal ftukken gefchut van het geheele leger zal 612 zijn, waarvan 153 zeven ponds hauwitfers; 306 zes ponders kanonnen, en 15a twaalf ponders. PARYS den 18 fepiember. Van Hou aan wordt, in dagteekening van den 16, gefchrev'endat men, den vorigen dag, omlireeits een uur, dus na eenen harden arbeid van zeven uren de brand in de hoofdkerk meester was geworden. Maar het gedenkfluk der eeuwen, een der 1'choonftej gehouwen van Frankrijk, is vernield. De toren van die gebouw, met die van Straats burg en van Antwerpen, de hoogde van geheel Europais in den jare 1542 tot 1544, door den bekwamen Robert Bequetonder de regering vanLode- wijk den XIIopgerigt. Dezelve was, van de vloer der kerktot boven aan den haan, 396 voeten hoog. Men klom met 500 crappen in dcnzelven; 3472 deelen en balken zijn aan het timmerwerk bedeed. Het kruis bovenop den toren, dat in de lengte 16 voeten en in de breedte 7 voeten grooc was, woog 1,540 ponden, zonder de ijzeren binten of bouwvasten te rekenen; de liaan woog 45 ponden en was, van het uiteinde van den bek coc aan dat van den ftaarc 40 duimen lang. De prachtige kapel van de IL Maagd heeft niets ge leden en de verwonderlijke graflieden der kardinalen, door Atnboifealsmede die van den fénéehal de- Btazé zullen waari'chijnlijk aan den ramp ontkomen zijn. Gelukkig is, bij dit groote onheil, niemand omgekomen; men 1'preekc echter van verfcheiden geicwetften. PARYS den 19 feptember. Het hof van casfatie heeft heden liet dood vonnis tegen de vier onder-officieren Bories GoubinRaoulx en Pomier, wegens de zamenzwering van Ia Roebelle bekrachtigd en hun appel veif worpen. Er is eene poging gedaan om deze veroordeelden uit de gevangenis van Bicécre te laten ontfnapperdezelve is echter verijdeld en de perfonendie de cipiers en de wachten wilden omkoopen, zijn gevat, terwijl men ook- eene aanzienlijke fom gelds in beflag genomen heefc. Alle agenten der auto riteit hebben iu dezen hunnen pligt gedaan. Wij hebben gisterendoor verfchillende brieven uit St. Jean Pied-de- Port van ceir 11en uit Oleron van den 10 dezer de tijding ontvangen, dat de benden van Quefada en van den Trapist, na eerst met verlies van'voor Jaca verdreven te zijn, vervolgens tusfehen die plaats en Sanguefa geheel en al zyn geflagen en verftrooid. *s GRAVENHAGE den 22 feptember. Z. M. de Koning is vrijdag 11. in deze refidencie aangekomen. Men heeft in bijna al de kantons van Engeland opgemerkt, datde zwa luwen, die gewoonlijk eerst tegen het einde van de maand feptember of in het begin van october vertrekken, dit jaar reeds in het begin van feptember vertrokken zijn. Men gelooft dat dit een voorceeken is van een' geftrengen winter. ROTTERDAM den 23 feptember. Met de floomboot the Rapid, kapi tein Alex. Smich heden aangekomen, ontvangen wij brieven van Lon den van verleden zaturdag den ai. Dezelve behelzen geen ander nieuws, dan dat de hertog <van fVellington den 17 dezer met zijn gevolg behouden te Boulogne was aangekomen, van waar hij zijne reis naar het congres zoude voortzetten.Brieven van de Kaap de Goede Hoop, van den 29 maart, melden, dat men grooc gebrek aan koren begon te krijgen daar de oogst in de twee laatfie jaargetijden geheel mislukt was. Een Groenlands-vaarder, te Dundee gearriveerdverzekerddat bij zijn vertrek alle de fchepen uit- het ijs geraakt waren. Den 20 waren de 3 pet, geconf. 81. ZIERIKZËE den 23 feptember. Heden is door den grooten kerkeraad der Nederduicfche en Walfche gemeente alhieruic een driecal Predikanten, be- ftaande uic DD. S. G. Jorisfente Waardenburg en Neerijnen, H. van Heinin gen, te Rijswijk, en A. van Vlotente Voorburg, eerstgemelde beroepen, MIDDELBURG den 25 feptember. De mededinging naar de uitgeloofde eereprijzen van de univerfiteit te Gent, is die jaar allerluiscerrijlt geweest. Ze ven fchrijvers zijn bekroond geworden en aan vier zijn accesfitten toege kend, Onder anderen heeft de heer J. C. van den Broeckevan Aarden- burg den eereprüs in de faculteit der geneeskunde behaald. De piegtige uit- deeling der prijzen zal den 7 october aanftaande plaats hebben. Op donderdag den 3 october 1SI22, des middags ten 12 uren, zal -aan het lokaal van hec ministerie van binnenlandfche zaken en waterftaatin 'sGra- venhagegefebieden de aanbeftedingvan de leverancie van 400 lasten Vii- voordfehen (leenaan den Vliete polderop het eiland Noord-Beveland. VLISSINGEN den 24 feptember. Heden is alhier ter reede gekomen het Koninklijk Engelsch jagt the lioyal Sovereignkapt, James Brenton, van Gravezend, tot afhaling van leden der Koninklijke Engelfche familie. Ook zijn, voor Antwerpen befteindop heden alhier ter reede gekomen: Janvrin, kapt. E. Bedford, van Brazilië, met fuiker en huidenle Vol- tigeur kapt. E. Lantaïn, van Duinkerke, met ftukgoecieren l'Esperance kapt. A. van Geyt, en de Commercie van jDrusfel, kapt. H. A. de Vries, beide van Londenmet ftukgoederen. Getrokken prijzen en preraien van f 1000 en daar boven. 1 ide Lijst. Geene. 12de Lijst. No. 36S1, een prijs van f 1000. No. 13495, eene premie van 3000. No. 20644, een prijs van 125,000. No. 16023, eene premie van ƒ3000. No. 15411eene premie van ƒ2000. 13de Lijst. No. 14003, een prijs van 1000. 14de Lijsc. No. 1030, een prijs van ƒ1000. 1 MINISTERIE VAN MARINE. BER1GT AAN DE ZEEVARENDEN. De MINISTER voor de MARINE van Z. M. den Koning der Nederlan den brengt,/bij deze, ter kennis van de Zeevarendenen de daarbij belang hebbenden, dat, door niet te voorziene beletfelshet in hec fort Kijkduin opgerigt wordende kapitaal Kustlichtniet tegen hec einde dezer loopende maand, gelijk den 17 Augustus 11., door hem Minister geadverteerd is, zal kunnen onfloken worden, maar dat zulks, waarfchijnüjfe niet eerder dan met de helft der aanftaande maand October zal kunnen plaats hebbenterwijl tot dien tijd toe, bet voor als nog op de hoogte van Kijkduin beftaande en met Steenkolen geftookt wordende zeevuur zal brandende blijven. 's Gravenhage, den 14 September 182a. De Minister voor de Marine,] J. C. VAN DER HOOP. Aanbefieding van Brandjloffen en verdere behoeften voor het Kust licht te West-Kapelle. Op Maandag den 30 September 1822, zal, onder nadere approbatie van den Minister voor de Marine, te Vlisfingen, door den Directeur-Kommandant der Marine in hec IIoofd-Departemenc van de Schelde, in het bijzijn van den Onder-Ihfpecceur over het Loodswezen, enz., aldaar, bij infehrijving en opbod, aan den minstmeinendepubliek worden aanbefteed: de Leverantie van de benoodigde Brandftoffen en verdere behoeften voor het Kustlicht te West-Kapelle, gedurende den tijd van één iaar, in te gaan met den 1 Janu- arij 1823, en eindigende, met ultimo December fieszelven jaars. Het bellek van aanbefteding zal, dagelijks (des Zondags uitgezonderd), van 'smorgens ten tien tot 's namiddags ten twee uren, ter lezing liggen, aan het Ministerie voor de Marinete 's Gravenhageter Secretarie van de Direc tie der Marine te 's Gravenhage, te Secretarie der Directie der Marine te Vlis fingen en ten Burele van den Gouverneur derWovincie Antwerpen. De Biljetten van Infehrijving zullen gecachatteerd en op gezegeld papier gcfchreveu, vóór of uiterlijk op den 30 September aanftaande, des morgen»

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1