MIDDELBURGSCHE COURANT» No. 115. Dingsdag den 24 September. x -/ N I E U TV S T IJ DINGEN. l8lS. NEDERLANDEN. I S T R I E. TRIEST den 2 feptember. Een op gisteren van Korfu alhier aangeko men vaartuig heeft treurige berigten uit Morea medegebragt. Chour- fchid pacha is, met de amnestie in de hand, aldaar binnengedrongen. Een ontzaggelijk aantal 'emigranten trachten de eilanden te bereiken en vervloekten Dimetrius Ypfilanti en zijns gelijken. Zelfs dan, wanneer de groote heer het verlangen mogt, kan men niet verwachten, dat de Turken, die woedend zijniets zullen fparen. Morea zal eene uitgeftrekte grafplaats worden. Bi) het aigemeene Schipbreuk lijden in hunne hoop, houden zich onze Grieken aan eene zwakke plank vast. Zij meenen te wetendat de Turkfche vloot welke in de vaarwaters van Patras verfchenen is, en die, den 7 augustus, den kapitein pacha aan boord heefc genomen, den 13 dier zelfde maand, in de zuidelijke vaarwaters van Morea, door de Griekfche vloot is geflagen. DUITSCHLAND. FRANKFORT dnn 15 feptember. Z. M. de keizer van Oostenrijk is den 7 dezerdes morgens ten 8 urenvan Weenen naar Wolkersdorff vertrok ken ten einde den keizer van Rusland te gemoet te gaan. Tegen den mid dag zijn de beide vorsten, in Oostenrijkfche uniform gekleed, aan het pa leis aangekomenhebbende keizer Alexander verzochtdat er bij deze ge legenheid geene plegtigheid zoude plaats hebben. Alle de aartshertogen en aartshertoginnen bevonden zich in de vertrekken van H. M. de keizerin, ora den keizer van Rusland te ontvangen, die dan ook, kort na zijne aankomst bij alle de leden der keizerlijke familie bezoeken heeft afgelegd. Hoogstdes- zelfs gevolg fchijnt uit meerder perfonen, dan op zijne vorige reizente beftaan, weshalve men gelooft, dat zijne afwezigheid van langer duur zal zijn. Dezer dagen zijn te Weenen aangekomen de graaf van Nesfelrode Rusfifche minister fecretaris van ftaac; de luitenant-generaal graaf van Czer- nitfcheff, adjudant-generaal van den keizer van Rusland; de graaf Pozzo-di- Eorgo, Rusfifche ambasfadeur aan het hof van Frankrijk; de graaf van Ma- tuschkewitzRusfifche ftaatsraadde baron van Sackenraad van Rusland de Rusfifche kollegieraden van Muller en van Maszewltes; de baron van Lebzeltern, Oostenrijkfche minister aan het hof van Rusland; de graaf de la Ferronays, Franfche ambasfadeur aan hetzelfde hof, en de graaf Montrooren- cy, minister van buitenlandfche zaken van Frankrijk; de hertog van Welling ton werd er verwacht. Op het aanftaande congres te Verona fchijnt het voorzitterfchapeven als op het congres te Akenaan den prins van Metternich opgedragen te zul len worden. Waarfchijnlijk zullen de beide keizers niet voor in het midden dezer maand van Weenen naar Italië vertrekken en de opening van het con gres in het begin van october plaats hebben. Z. M. de keizer van Oosten rijk zal op zijne reis naar Italië eene zamenkomsc met den koning van Beije- ren houden. Men verzekert, dat men het plan heeft, om, in navolging van het Duitfche bondgenoodlchapeen bondgeaoodlchap der Italiaanfche vorsten op te rigtenen dat over dit belangrijk onderwerp op het congres te Verona ge handeld zal worden. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 14 feptember. Gisteren zijn alle zwarigheden, die zich tegen de benoeming van den heer Canning tot minister fchenen te verzetten, geheel uit den weg geruimd. Hij heefc de zegels van hec ministerie van bui- tenlandfche zaken ontvangen en is dadelijk naar het huis der Indifche compag nie gegaan, om de directeuren daarvan kennis te geven. De koning heefc tegen overmorgen zijnen geheimen raad op Carlton-Houfe bijeen geroepen, om er, met de gewone formaliteiten, den nieuwen minister den eed af te ne men. De ministeriele- en oppofitiepartij zijn heden zeer ,met deze benoeming ingenomen. De bewindhebbers van het Londensch zendelings-gezelfchaphebben onlangs van de afgevaardigden, die zij in den vorigen zomer r.aar de zuid-zee eilanden gezonden hebbenom de zendelings aangelegenheden aldaar optene- mende meest voldoende berigten ontvangen. Met de verbreiding van het Christendom werd dc toeftand der inwoners, zoo wat het zedelijke als het burgerlijke betreft, dagelijks beter. Berigten uit Corfu van den 11 augustus luiden als volgt: De zaak der Grieken is verlorende Turken zijn met eene groote magt in Morea ge vallen, en hebben buitendien eene vloot van 94 zeilen. De Grieken vlu,Tten aan alle zijden, en wjj bekomen dagelijks maar al te gegronde berigten van moord, roof en derzelver verfchrikkelijke gevolgen." Men meldt uit Bahia van den 14 julij, dat de Portugezen allerleije maatregelen nemen, om in deze gewigtige Braziliaanfche vestiDg vasten voet te behouden. De berigten aangaande de walvischvangsc zijn treurig. Zeven fchepen zijn verongelukc en verfcheidene zijn in het ys bezet geraakt. De 3 prcts. geconfolid. zijn 8i§. F R A N K R Y K. PAP. YS den 16 feptember. De heer Hyde de Neuville, onze ambasfa deur bij de Vereenigde-Statenheeft van Z. M.ter belooniug zijner gewig tige diensten in het fluiten eener commerciële overeenkomst tusfehen de beide ftacendc benoeming ontvangen tot groot-officier van hec legioen van eer en tevens een kostbaar omzet portret van Z, M. Den 15 dezer, des morgens kwartier na 5 ure, trof, onder een niet zeer zwaar onwederde blikfem den grootcn kiokketoren der hoofdkerk vau Rouaan. In minder dan een kwartier uurs ilond die geheeie vervaarlijke pi ramide in de vlamen Hortte even voor 7 ure ingedeeltelijk door dc gewel ven der kerk. Het vuur fcheen daardoor nog meer geweld te verkrijgen, en alle redding van het kerkgebouw en van de belendende huizen onmogelijk te snaken. Het hof van asfifes van Poitiers heeft zestien befchuldigden in de zaak van Thouars welke tot nog toe voortvlugtig zijn, gevonnisd en elf tierzel- ven ter dood veroordeeldwaaronder zich de voornaatnfie aanleggers der za- menzwering, zoo als GrandmenilDelon en Pombasbevinden. Vier zijn tot correctionele ftraffen verwezen en een vrij gefproken. Hetzelve hof heeft, op requititie vau den procureur-generaal, bevolen, dat de advokaac Draulc, welke geweigerd had Berton, te verdedigen, van de lijst der advokaten zal worden gefebrapt. De ter dood veroordeelden Berton, Caffé, SougéFradin, Senechault en Jaglin hebben zich in casfacie voorzien. Zij waren eerst in hetzelfde lokaal opgeflocen en men had hen geboeid, om dat men meende, dat verfcheiden hunner de handen aan zich zeiven wilden liaan; dan naderhand was men ge- noodzaakt, door het onophoudelijk gekerm en gegil van Senechault, dien ge* vangenen naar een afzonderlijk vertrek te brengen. Berton biyfc, naar men verzekert, onbeschrijfelijk kalm. De vrouw van Senechault en die van Fra din zijn naar Parijs vertrokken, om genade voor hunne echtgenoocen te fmeeken. De vreemdeliugen welke in menigte naar Poitiers gekomen warenom het proces bij te wonen, verlaten nu allengs weder de Had. De zoon van Ber ton heeft bevel gekregen om uit de Had te vertrekken, en is den 13 nasr de hoofdftad op reis gegaan. Brieven van Navarre meldendat de generaal Espinofaden 3met 3000 man naar de politie van Quefada is opgetrokken, en den volgenden dag Urroz en Aoiz bezet heeft. Terzelver tijd hadden zich het opperhoofd der verdedigers van hec geloof en de Trappistdie te zamen eene magt van 4,000 man haddenvan Roncal langs de bergen naar de valei van Canfran begeven, na een garnizoen van 300 mail te Iraci en omtrent 600 man te Ochagavia en in die omftreken gelaten te hebben. Den 5 ouifingelde Que fada de vesting Jacs; hij eischte den kominandant toe overgaaf open zou de dezelve waarfchijnlijk ingenomen hebben, zoo de conftitucionele generaal Empeeinado niet met 800 man van Padava aangekomen was en ht-m het be leg had doen opbreken. Den 6, na een gevecht, waarin van wederszijden een vijftigtal dooden of gekwetften vielen, rukte Espinofa door Roucal en vervolgde Quefada en den Trappist, welke toen uaat Median en Huescain Arragon geweken zijn. BRUSSEL den 17 feptember. Het paleis der Scaten-Generaal zal gereed zijn tot ontvangst van Hun Edel Mogenden, op den 21 der eerstvolgehde maand zijnde het tijdllip van de opening hunner gewone zitting. Dit prach tig gebouw herrijst uit de asfche het basreliëf van hec geveldak is ontdekten biedt op nieuw, aan het oog van het publiek, Themh, de onlchuld befcher- mende en het misdrijf verpletterende; de ordonnantie, uitvoering en hervoorc- brenging van dit fchoone kunstgewrocht behooren aan onzen ftadgenoot den heer Godecharlety beeldhouwer van Z. M.en lid vau het Koninklijk infiituut. 'sGRAVENHAGE den 19 feptember. Gisteren is van hier naar het kamp der Gorzelfche heide vertrokken bet eskadron kurasfiersalhier in garnizoen liggende; en lieden morgen is hec eerfte bataillon van de negende afdeeling infanterie uit deze ftad naar het kamp bij Zeist gemarcheerd. De beide overige bataillons zullen morgen vertrekken. De wacht op het binnenhof is door de fchucierij dezer Had bezet. De baron de Perponcher de Sedlnitikykamerheer van Z. M. en lid der aigemeene rekenkamer, is den 15 dezer alhier overleden. AMSTERDAM den 19 feptember. Wegens den noodlottigen brand van gisteren kunneu wij heden nog de volgende, uit echte bronnen geputte bij zonderheden mededeelen: Dac de brand gisteren middag, omftreeks half twee ure, zoo men meent op den werkzolderalwaar de loodgieters hadden gewerktis ontflaan en weldra zoo hevig werd dat het kerkgebouw, na verloop van ruim een half uur, in volle vlam Hond, en de koperen bladen, waarmede het dak gedekt was, door de lucht vlogen, en wel zoodanig, dac een vaartuig mee vlas geladen, in den Singel, bij het Dordfche veer liggendedaardoor aangeftoken, doch ook fpoedig, gebluscht werd. Weldra floeg de vlam tot de beiendene huizen, en wel het eerst tot het huis van den heer Kuhnkoopman in wijden, r.a st de kerk gelegen, over, waarvan het achterlle gedeelte en de kelder W'; nen en andere geestrijke dranken gevuld waren; toen fpoedig was ooit .1. s daar naast, door de juffrouwen Brandligt bewoond, aangeftoken en >r .ir verfpreidde zich voorts met zoodanig eene woede, dat de pakhui'-11 0.- Osfenfpookfteeg ftaar.de, en aan de Sloot uitkomende, voor het groot-o ge deelte der vlammen ten prooi waren gegeven. Volijverig kwamen de brandfpuitende een na de andere aan, die vai.wijk 17 het eerst, en trotfeerden moedig hec gevaar. Ten gecale van 48 z\jn de zelve onvermoeid coc laat in den avond bezig geweestalvorens menwat de belendende huizen en pakhuizen betrof, van den brand meester was, ter wijl men voorts, gedurende den gebeden nacht, en nog dezen geheelenoch tendin de kerk zelve mee blusfcheti bezig is. Belangrijke ongelukken zijn, voor zoo ver men weet, niet gebeurd; twee pijpgasceu van wijk 17 zijn echter, de een aan den hals en handen, de an dere alleen aan de hand, gekwetst, terwijl voorts een pijpgast uit eene an dere wijk, van een der zolderfchuitenwaarop men in het Kattegac fpuiten bad geplaatst, in het water is -gevallendoch fpoedig gered geworden. Wat dé fchade betreftkan men hec volgende opgeven: Dat de kerk van binnen geheel t's uitgebrand, en de muren alleen zijn overgeblevenhebbende men nog hec geluk gehad om dc boeken en papieren, benevens eenige kostbaarheden uit de confiftorie-kamer te redden; dac het huis van deu lieer Kuhn, naast de kerk gelegen, geheel is verbrand, zoo dac men nu bezig is om hetzelve orilver te halen; dat de drie bovenfte verdiepin gen van het daarop volgende huisdoor de juffrouwen Brandligt en den heer ter Maat bewoondzijn uitgebrand; dac het achterlle gedeelte van het hui» vanden heer Meyer insgelijks is verbrand; dac, van het huis van den heer Blekhufy op den hoek van de Osfeni'poofcfteegde kap en twee verdiepingen zijn verbrand dat eindelijk het achterlle gedeelte van het huis van de wedu we Haakmanop den anderen hoek der lieeg gelegenalmede geheel is be- fchadigd. Dat van de pakhuizen, in de Osfenfpookfteeggeiegendie met name de Leeuw en de Leeuwin, behoorentlé aan den makelaar Santini, op de Brou wersgracht woonachtig, en waarop olie, granen en houtwaren gelegen hebben, geheel ztin verbrand, en in puin verkeerd; dat de pakhuizen het Hart en da Hinde, aan den beer Mekkenkagen, op den Singel bij het Kattegac woon achtig, beboerende, geheel zijn uitgebrand en de muren alleen overgeble ven, zijnde voor zoo verre men weet, met granen en houtwaren belegd ge weest; dat eindelijk het pakhuis de Engelfche Dog, behoorende mede'aan den lieer AJekkctikagctiwaarop fterke dra ken lagenen het pakhuis de Bonte Os, behoorende aan de weduwe Haackman, en met verfwaren be legd, van boveti zwaar befchadigd zijn; voorts hebben de huizen in de Je- roclenfteeg en het Katcegsreenige fchade, echter niet van belang, geleden. HAARLEM denoo feptember. Heden is Z. M. de Koning alhier gepas- i'eerd, zich naar'3 Gravenhage begevende. Den 16 heeft Z. M. de ftad Zwol met een bezoek vereerdbij weike gelegenheid die ftad eene prachtige roaalcijd heeft gegeven; des anderendaags heeft Z. M. de koloniën Willem., er. Fi.deru.ojid zeer nauwkeurignioogeu- ichou.v genomen.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1