MIDDELBURGSCHE W JL ilitS %<m COURANT» No, 114. (K i Zaturdag 1 I SIIqF den 21 September N U tr S T ÏJ 1 N E N. duitschland. NEDERLANDEN. BESTUREN zn ADMINISTRATIEF RUSLAND. PETERSBURG den i feptember. Het tot dusver te Mohiliw gevestigde hoofdkwartier van het eerste legerkorps wordt herwaarts verlegd. Des- zelfs opper-bevelhebbergeneraal graaf Sackenbenevens de kwartiermeester- generaal von Diebitsch, en de geheele bafworden hierbinnen kort verwacht. POLEN. WARSCHAU den i feptember. Eergisteren woonde Z. M. de keizer eene monstering bij van de vier kavalerie-regiinehten van onze bezetting, en bezocht, dienzelfden dag, het groote militaire hospitaal in Ujazdow. Gisteren hield hoogstdezelve groote infpeetie over de, in de hoofdbad en in het kamp zich bevindende infanterie en ltavalerie. Daarna was er groot di ner, waartoe 300 perfonen genoodigd waren, in de groote bal-zaal van het hof, en de muziek der Rusfifche en Poolfche garden voerdenonder het middagmaalverfcheiden ouvertures van voorname meesters uit. Heden ochtend hield Z. M. godsdienst-oefening in de kapel van het fiot begaf zich daarna naar het kamp en verliet de hoofdbadwij mogen onsbij zijne terugreize, op nieuw met hoogtdeszelts tegenwoordigheid vleijen. BERLYN den 10 feptember. Gisteren ochtend was er groote parade van onze bezetting en van die van Potsdamalsmede van de tot verrigting der herfst-manoeuvres, hier binnen gerukte andere troepen. Het fchoonfte weder begunstigde deze parade. Z. M. de koning, verzeld van de prinfen van het koninklijke huis de erf-groot-hertog van Mecklenburg-Schwcrinbenevens vele generaals en opper-officierenreed langs de geheele linie der troepen en deed dezelve vervolgens voorbij zich defileren. Des middags was er groot diner in het flotin de beelden-gallerij waarop alle zich hier bevindende generaals en ftaf-officieren genoodigd waren. Donderdag beginnen de groote manoeuvres en worden den volgenden dag voortgezet. De troepen bivouak- keren deels des nachts in de open lucht, en worden deels op het land geltan- tonneerdzij zullen den 14 en 15 naar hunne kwartieren terugkeeren. FR ANKRYK. PARYS den 13 feptember. Onze Conftitutionnel behelst een artikelhet welk den eindelijken uitflag der gebeurtenisfen in Griekenland geheel anders voorbelt, dan onlangs de Oostenrijkfche Beobachter. Nadere berigten zullen beflisfen aan welke der partijen de zege verbleven isdoch intusfehen moet men erkennen dat de Conjlitutionnel latere gebeurtenisfen befchrijft en Heili ger dagteekeningen opgeeft. Gisteren (zegt dit blad) behelsde de Oostenrijkfche Beobachter omtrent de Griekfche zaken tijdingen, zoo akelig als onjuist. Over het algemeen moet men dat blad niet dan met de groocbe omzigtigheid lezen. Niet dat het van de daadzaken onkundig is, maar het buigt dezelve klaarblijkelijk naar zijne denkwijze. Zoo draagt het zorg omtelkens wanneer eene voor de Grieken voordeelige tyding zich in Europa verfpreidtmet verzwijging der waarheid, welke het kent, een afzonderlijk voordeel te baat te nemen, het met alle bijzonderheden te vertellen, en in eene overwinning te veranderen, die in den eerden opflag des te geloofwaardiger moet fchijnen, daar het, door zij ne ftaatkundige betrekkingen in ftaac is alles met biptheid op te geventer wijl de Griekfche patriottendie hunne gemeenfehap met Europa nog op geenen zeer regelmatigen voet hebben kunnen brengenzich moeten bepalen met te zeggen: „Dien en dien dag zijn de Turken op die en die plaats ge- flaget»de omftandigheden 'van den flag tot eene nadere gelegenheid uitbel lende. De Oostenrijkfche Beobachter nu laacbelijk in de tijdingen van de verschbe dagteekening niets gunftigs vindende, komt op het verledene terug, en geeft ons tijdingen van den 4 tot den 22 julijterwijl hij op dat zelfde oogenblik latere, offchoon voor hem minder aangename berigteu moet ont vangen hebben. In een der dagbladen wordt gemeld dat ook de baron Locardpre- fekt te Poitiers, en de tweede luitenant Woëlfel, naamlooze, met het post merk van Parys voorziene brieven ontvangen hebbenwaarbij zij met den dood worden bedreigd, de eerde wegens de wijze, waarop hij de jury heeft zaraengefteld in de zaak van het complot van Thouarsen de andere wegens het gevangen nemen van den generaal Berton. GENT den 18 feptemberDe fchade aan de dakwerken van de kerk van St. Bavo wordt berekend op 30,000. Het is maar al te zeker dat het on geluk is veroorzaakt door de onachtzaamheid der loodgietersknechts. KROMMENIE Noord-Hollandden ii feptember. Het was heden voor ons een gedenkwaardigen dag. De Maatfchappij tot nut van 't Alge- meen, edelmoedige daden altoos willende erkennen, heefe als zoodanig niet willen voorbijgaan het loffelijk gedrag vtmy&Dnus HoflandSteven Outhuyzcn en Gerrit Korverwelk drietal, bij eenen geweldigen brand in eenen water molen nabij Uitgeest, blijken hadden gegeven van ware menfchenliefde door allezins edelmoedige pogingen aan te wenden, om eene kraamvrouw met haar kind en eenige goederen met eigen levensgevaar te redden. Het was heden den dag waarop deze blijken van erkentenis Werden uitge- reikc. De weleerwaardige heer J. A. van der Pels, Roomsch-katholijk pas toor der bisfchoppelijke Clerefie, hield in de doopsgezinde kerk alhier bij de ze gelegenheid eene uitmuntende en treffende verhandeling, betoogende het nuttige en voordeelige van de beoefening der kunsten en wetenfehappenftrek- keude dezelve, zoo wij ons daarbij het ware doel dezer beoefening voordel len, ter befchaving des verbands, ter veredeling van het hart, ter aankwee king van godsdienstkennis en opvolging van derzelver heilzame lesfen. Waar na de eereprijzeü door zijn wei-eerwaardige, met eene gepaste aanfpraak, werden uitgereikt. Het zanglievend gezelfchap alhier zectededoor hun be koorlijk gezang, deze vergadering tevens veel luister bij. NYMEGEN den 17 feptember. in den vroegen morgen van 11. zaturdag ontffond alhier, in het achterhuis of de grutterij van den heer J. van der Heydein de Molendraateen hevige brand, waardoor deze grutterij is in de asch gelegd. De wind was gelukkig zeer bil, zonder dit waren de be lendende huizenmeest alle met hooibrooolietraan enz. gevuldniet te redden, en de gevolgen hiervan ontzettend geweest. De fchade, door dezen brand veroorzaakt, komt ten deele, voor zoo ver namelijk het gebouw aangaatten laste der brandwaarborg-maatfehappij waardoor het verlies voor den eigenaar zoo groot niet isals zich hetzelve in het eerst liet aanzien. AMSTERDAM den 18 feptember. Heden middag heeft hier een der ver- fchrikkelijkde branden plaatswelke immer in deze bad in de laatde jaren woedde. De Nieuwe Lutherfche Kerk, aan de noord-oostziide van den fin gel isbenevens een aantal belendende gebouwenafgebrand. Omtrent half twee werd het vuür in de kerk het éérst beipeurdj, en kort na 'twee urèft bond zij in volle vlam. De hitte was weldra zoo geweldig, dat alle pogin gen om de naast aangrenzende huizen te behouden, gebaakt moesten wor« den. De gloed was, twéé grachten verre, op de Torenhuis, merkbaar; erf tegen over de kerk zelve, nietcegenbaande de breedte van den fingel, onver- dragelijk. Ontzettend maar gr'ootsch was het gezigt van bet hooge, in vlatfii men, baande koepeldak. Het koper, waarmede hetzelve gedekt was, én dat in groote bladeu door de lucht vloogkleurde het vuur met afwisfelende tin ten van blaauw en gfoenwaaronder zich zeer fpoedig de helderè vlamméA der ontbokene geestrijke dranken en de donker gele rook der Olie mengdé waarmede de naburige pakhuizen gevuld waren. Het fchijnt zekér (ten minste dit zeggén de algemec-ne geruchten) dat de brand in dé kerk zelve én niét in een der belendende huizen, is aangekomen, doch omtrent de eigenlijke oorzaak van het ongeluk verneemt men tot nog toe weinig meer dan gisfingërit Wegens de hevigheid van het vuur en het vallen der fprankelsmoesten dé fchepen vooraan op den fingelwaar over een gelukkig vrij berke öosténi wind dgri digteii foölt hénen dreef, naar elders verleggen; het fchjjct echter nietdat zy noemenswaardige fchade geleden hebben. Het fchoonethans vernielde kerkgebouw, van hetwelk weinig overgebleven zal zijn dan de ronde tien voet dikke ringmuur, Was tusfehen de jaren 1 <558 en 1671grootendeels uit vrijwillige giften, volbouwd. De prachtige koepel Was gevolgd naarhefc model van die der St. Pieterskerk te Rome, en, gelijk ook een half rondt nevengebouw, met rood koperen platen gedekt, die, onder verlof Van ko ning Karei den Elfden van Zweden, tolvrij uit dat Rijk herwaarts gevoerd waren. Op het plat van het neven- of achter-gebouw was een groote loo- den regenbak geplaatstten einde bij brandblusfing te kunnen dienenmeirf weet echter niec, of dezelve bij het tegenwoordig ongeval van dienst heeft kunnen zijn. Ten vier uren. Reeds zijn vier der belendende woon- en pakhuiéérf afgé- brand en het vijfde baat in ylam. De brand is nog niet gebluscht. ZIERIKZEE den 12 feptember. In den afgeloopen nacht ontbond al hier, in het St. Jacobbraatje, ten huize van Pau/us van de F~elde en in eetië daarbij baande iootsaankomende den heer James Cullenwelke diende tofe berging van brandboffen van onderfcheiden aard, en daar genoegzaam geheel mede gevuld wasbrandwaardoor gemelde loots et» een gedeelte van héÉ huis van van de Velde wierd in den asch gelegd. De vigilantie en directié hij de brandfpuiten voorkwam echter gelukkig de verdere gevolgen, weikëj uit hoofde van het op dit tijdbip lage water, de nabijheid van verfcheiden ballen en dat der oude haven, die, wegens de kermisgeheel met kramen liebagen was, zeer verontrustende waren. Reeds ten vier uren was men derf brand geheel meester. De goede orde en het beramen van maatregelen t-er voorkoming van verdere ongelukken werd niet weinig bevorderd door de te- genwoordigheid van den prefident-burgemeesterden heer M. C. de Crann Men begroot de lchade, zoo men ons wel onderrigt heeft, op ƒ300: MINISTERIE VAN MARINE. BERIGT AAN DE ZEEVARENDEN. De MINISTER voor de MARINE van Z. M. den Koning der Nederlart* den brengt, bij deze, ter kennis van de Zeevarenden en de daarbij belang hebbenden, dat, door niet te voorziene beletfels, het in het fort Kijkduin opgerigt wordende kapitaal Kustlicht, niet tegen het einde dezer loopendrf maand, gelijk den 17 Augüstus 11., door hetó Minister geadverteerd is, zal kunnen onboken worden, maar dat zulks, waarfchjjnlijk niet eerder dan met de helft der aanftaande maand Occober zal kunnen plaats hebben, terwijl tot dien tijd toe, het voor ais nog op de hoogte van Kijkduin bebaaude en met Steenkolen gebookt wordende zeevuur zal brandende blijven. '1 Gravenhage, den 14 September 1822. De Minister voor de Marine, J. C. VAN DER HOOP. Aanhef e ding van Èrand/lojfen en verdere behoeften voor het Kust" licht te PVest-Kapelle. Op Maandag den 30 September 1822, zal, onder nadere approbatie van den Minister voor de Marine, te Vlisfingen, door den Directeur Kommandanc der Marine in het Iloofd-Departement van de Schelde, in het bijzijn van den Onder-Infpecteur over het Loodswezen, enz., aldaar, bij infchrljving en opbod, aan den minstmeinendepubliek worden aanbebeedde Leverantie van de benoodigde Brandboffen en verdere behoeften voor Het Kustlicht te West-Kapeilegedurende den rijd van één jaar, in te gaan-met den 2 Janu ari) 1823, en eindigende met Ultimo December deszelven jaars. Het bebek van aanbebeding zal, dagelijks (des Zondags uitgezonderd), vaq 's morgens ten tien tot 's namiddags ten twee uren, ter lezing liggen, aan het Ministerie voor de Marine', te 's Gravenhageter Secretarie van de Direc tie der Marine te 's Gravenhage, te Secretarie der Dirbctie der Marine te Vlis fingen, en ten Burele van den Gouvefneur der provincie Antwerpen. De Biljetten van Inschrijving zullen gecachetceerd en op gezegeld papief gefchreven, vóór of uiterlijk op den 30 September aanbaande, des morgens vóór twaalf urenmóeten worden bezorgd ter Secretarie van de Directie def Marine te Vlisfingen. 's Gravenhageden 14 September 1822. De Minister Voor de Marine J. C. Van der. HOOP. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, Gezien de misfives van Zijné Exc. den Minister voor het Pijbliek Onder wijs, de Nationale Nijverheid en de Koloniën, van den 27 maart II., n°. 2Nen van den 22 augustus daaraanvolgende, nö. 8N houdende kennisge ving, de eerstedat Z. M.bij befiuit van den 19 dier maand maart, heefc verklaard, dat er weder, als van oiidseene premie van drie Gulden voof het vangen van iederen Zeehond op de Zeeuwfche Stroomen zal gegeven worden; de andere, dat het aan Z. M. behaagd heeft, aSn de Gouverneurs der belanghebbende Provinciën over te latenom zoo ten aanzien van da wijze van voldoening der Premienals omtrent al hetgeen tot de onderhavig»! zaak betrekkelijk is, zoodanige maatregelen te nemen, als ieder in de zijne, naar gelang der plaatfelijke omftandigheden, zal dienstig oordeelcn Heeft goedgevonden: 2. De voormelde vergunning van het Koninklijk befiuit van den lp maart

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1