MIDDELBURGSCHE COURANT» No. ij3. Donderdag den 19 SeptetóbeiV NIEU ff ST IJ DIN GEN. NEDERLANDEN. T U R K Y E. KONSTANTINOPEL den 10 augustus. Het fchijnt niet meer twijfel achtig of het gouvernement van Noord-Amerikahetwelk anderzins met de Porte in geenerlei, op het volkenregt gegronde verbindtenis ftaat vermits die beide gouvernementen nimmer diplomatieke betrekkingen hadden, Teeds met den fenaat van Griekenland in verbintenis getreden is. 'Het Ameri- kaanfche eskader, dat in den Archipel kruist, eh belletnd was, om, ingeval- Ie van nood, de Griekfche emigranten te befcherraen, is tc Hydra plegtig ontvangen en begroet. Den 23 julij zette het eene zeer aanzienlijke hoeveel heid van allerlei oorlogsammunitie aan walhetgeen onder de bewoners des eilands eene groote vreugde verwekte. De Amerikaanfche commodore heeft zich achtervolgens al de Griekfche helden doen voordellendie den dood van den kapitan-pacha veroorzaakt hebben, met den Griekfchen admiraal Tomba- Cs aan hun hoofden heeft hen wegens dit gedenkwaardig bedrijf geluk ge- wenscht. Eenige lieden willen dat zulks lord Strangfort eenigerraate ontrust, en dat hij emisfarisfen naar Tino, Syra en Milo gezonden heeft, om de in woners dier eilanden te nopende befcher.ming van Engeland in te roepen waarfchijnlijk om de Amerikanen vóór te komen. Van Teheran (Perzie) wordt gemeld, dat de heer Willoch, minister van Engeland vertrekken wilde doch dat hij geen paspoort van den Schah van Perzie bekomen heeft. LARNICA (op het eiland Cyprusden to julij. De troepen van den on der-koning van Egypte zijn, 4000 man fterk, op het eiland geland. Onder de bescherming der Franken, verlaten verfcheidene ingezetenen, zoo mannen als vrouwen, het eiland fteeds op Europefche vaartuigen. De pacha vau St. Jean d'Acre hoüdt het nog tegen de door de Porte tegen hem afgezon den pachas uit. Te voren Honden de bewoners van den Libanon hem bij maar dewijl deze hem thans hebben verlaten, zoo zal hij het noodlot van cha van Janina niet ontgaan. MOLDAVIË. VAN DE GRENZEN, den 22 augustus. Volgens eene geloofwaardige opgave, zijn den to dezer, bij den fchrikkeljjken brand te Jasfy, 4700hui zen vernield of verbrand. Vele honderden Christenen, van allerlei'natiën werden daarbij van alles beroofd en de fchade is onberekenbaar. Het meeste te beklagen zijn de teruggekeerde kooplieden, welke op de bedriegelijke be loften van vreemde agentendie altijd de Turken zoo opregt en ordelievend affchilderdenbouwden, en nu onberekenbare verliezen lijden. Ook de Bo jaren z\jn geruineerd; zelfs zijn hunne begravene fchatten opgedolven gewor den. Alleen het gebouw van het Oostenrijkfche Confulaat werd door noeste pogingen gered. Velen denkendat het een overlegd plan geweest isen dat de Turken de ligtgeloovige kooplieden naar Jasfy gelokt hadden, alleen om hen te kunnen uitplunderen. Men wil, dat toen de bevelhebbers der Turken met den roof uit Jasfy te Silistria aankwamen, de feraskier Selim pachamet fchijnbaar leedwezen, verklaard zou hebben, dat de buit den Sultan toebe hoorde. Welligt geraket) de Turken daarover nog in ftrijd. HONGARYE. SEMLIN den 26 augustus. Turkfche voerlieden, die uit Albanië komen, meiden, dat de Sulioten, bij verfcheidene ontmoetingen, door den pacha van Arta geflagen zijnde, zich aan de Porte hebben ouderworpen en met den pacha eene conventie hebben aangegaan. Deze afval, indien dezelve zich bevestigtzou een groot ongeluk voor de Grieken zijnvermits de Turken daardoor over eene aanzienlijke magt zouden kunnen befchikken. POLEN. WARSCHAU den 30 augustus. Gisteren ochtend heeft Z. M. de keizer over de troepen van het, in onze ommeftreken opgeflagen legerkamp wapeiifchou- wing gehouden. Dit fcHoone leger, uit 40,000 man beflaandedefileerde twee malen voorbij den keizer. Z. M. de keizer heeft, bjj befluit van den 36 dezer, verordend, dat, gedurende boogstdeszelfs aanwezigheidin dit koningrijk, de prins fledehou- derde, in het jaar 1813, aan denzei ven opgedragen volmagt in haren ge- heelen omvang zal blijven uitoefenen. ITALIË. NAPELS den 23 augustus. Het gouvernement houdt zich vlijtig mét de organifatie van hét nieuwe leger bezig. De benoemingen van kolonellen majoors, kapiteins, luitenants en fous-luitenants bij de verfchillende regi menten kavalèrie en infanterie zijn in verfebeiden decreten publiek gemaakt. I S T R I E. TRIEST den 28 augustus. Partikuliere brieven van Cephalonia van den 14 dezer, heden ontvangen, vermelden de inneming van Vostitza en Xilocas- tro door Jnsfuf-pacha, welke trachtte zich met de troepen te vereenigen die te Lepante-waren ontfeheept. De Turken hebben, zegt men, deze beide fteden geflèdht en al de inwoners omgebragt. Volgens deze zelfde brieven, rukt Chourschid-pacha op Corinthe en de Griekfche fenaat is op de vlugt en ontbonden. Dén 1 feptemher. Hét verlies der Grieken bevestigt zich; hunne zaak fchynt verloren; zij vlugten van alle kanten om het moorden te ontgaan Urieven van Corfuvan den 19 augustusbehelzen berigten welke doen ijzen. S P MADRID den 29 augustus. A N j E. De Franfché ambasfadeur heeft een afgrijs- felijk fchotfehrift tegen Z. M. Lodewijk XVIIIhetwelk openlijk in Ma drid verkocht wordt, bij de regtbank van eerften aanleg aangeklaagd. De geweldige crifis, in welke Spanje zich bevindt, is geen geheim meer. De dagelijks in onze couranten voorkomende berigten bewijzen de vorderingen van de infurrectionele bewegingen. MADRID den 6 feptember. Gister heeft Z. M. zijne gewone wandeling gedaan. Het befluit ter bijeenroeping der buitengewone cortes is geteekend. De plegtige opening is bepaald op den 7 october. De voorloopige zitting moet den 1 plaats'hebben. Opgemeld befluit heeft aanleiding tot eenig verfchil van gevoelen in den flaatsraad gegeven. Het ministerie heeft in deze kiefche zaak bewijzen van veel voorzigtigheid en verftand aan den dag gelegd. De debatten in hei proces des generaals Elio zijn den 27 augustus voor de militaire coramisfie van Valentia geopend, en des anderen daags afge- loopen. De generaal heeft zelf zijne verdediging uitgefprokenhetgeen twee uren heeft geduurd. Toen de prcfident aankondigde dat de zitting was ge ëindigd bevond de generaal zich ongefteld. Hij is met eenparigheid tot de gewone flraf der gr.rotte veroordeeld welke flrif aan hem den 4 itazêf, fll alvorens gedegradeerd te zijn, is voltrokken. F R A N. K R Y K. BAYONNE den 5 feptember. Wij hebben heden tijdingen uit Madrid ontvangen, die tot den 30 augustus loopen. Het in die ftsd uitgèflrdöidè gerucht, dat de koning getracht zou hchben te ontvlieten, was flechts eeré listom de tegen dien monarchwiens gevangënfchap thans buiten eenigen twijfel is, gerigte maatregelen van voorzorg te verdubbelen, ben ?p, heeft de koningin eene nieuwe crifis üitgeftaan; de aanvallen op de zenuwen zijn 200 geweldig geweestdat men vreesde, dat zij er onder zou bezweken zijn. Op onze grenzen bereiden zich groote gebenrtenisfen. De koningsge zinde en conftitutionele legers ftaan in elkanders tegenwoordigheideen ge. lijke ijver ontvlamt hen, Zoo dat, in korten tijd, het lot der drie Baskifche provinciën en van Navarre beflist zal wezen. Er worden toebereidfelen ge maakt, om, ingevalle Qnefada verpligt wezen mogt, de wijk in Frankrijk te nemende onfehendbaarheid van ons grondgebied door beide dé partijen te doen eerbiedigen. PARYS den 12 feptember. Het ministeriële blad f Etoile behelst hóógst ongunstige tijdingen voor de Grieken, getrokken uit een, bij buitengewone gelegenheid ontvangen nommer van den Oostenrykfchen Beobachtervan 4 feptember. In dit blad en in een vroeger van 2 feptember, wordt gezegd, dat het leger van Chourchid-pachadat het verraad van Odysfeus den door- togt der Thermopylen geopend had, den 12 junij Livadie binnen gerukt is; Achene was verlaten en ingenomentwee veidflagen, Waarvan de laatfle bij Megara voorviel, hadden den weg tot den Isthmus gebaand; Korintheen het kasteel warén door Ghourchids voorhoede, onder den jongen Mahmoud pacha (waarfchijnlijk den pacha van Salonika) ingenomen; onder bevel Van dezen laatften rukte de armee voort op Tripolitzaterwijl eet? korps, liuksafgezon den volgens geruchten ook Argoswerwaarts de Griekfche regering van Korinthe geweken was, bezet heeft, en Napoli bedreigt; ter regter zijde van den Isthmüs had Coiocotroni het. beleg van Patras opgebroken en was in bet gebergte van Maiiia geweken. Eene Turkfche flotille, die zich voorLe- panro gelegd hadontlcbeepte aan dien kant op het fchier-eiland gedurig deels medegebragte, deels te land noordwaarts afgekomene troepen; men be grootte de Turkfche armee binnen Morea reeds op 50,000 manbij de Grie ken was alles verwarring en verdeeldheid waar de Turken verfthenen, maakten de dórpen gebruik van de amnestie Om zich te onderwerpen; de hoof den zeiven onderhandelden om in genade aangenomen te Wordenen de Griek- febe regering had zich geheel ombonden. Zie daar den zakelijken inhoud der jongfte nommers van den Beobachter. Volgens de jongde berigten uit Spanje is er, Inliet laatst gedeelte van augustus, dagen lang allerwoedenst gevochten op eene plaats, St. Ramon geheeten, niet verre van Gervêra. De conflltutionele generaal, die fi'daar kommandeerdewas Torryos. PARYS den 13 feptemher. Het hof van asfifes van Poitiers heeft dehge- 'ueraal Berton, benevens de befchuldigden GafFé SaugóII. M. Fradin, Sénécbault en Jaglin ter dood veroordeeld. Van de overige aangeklaagden zijn er acht, waaronder de kolonel Alix tot vijf jaren gevangenis verwezen, als fchuldig van het komplot niet bekend gemaakt te hebbenzes veroordeeld tot eene detentie van vijfjaren, drie tot eene detentie van drie jaren zes tot eene detentie van twee jkreü en tien tot eene detentie van een jaar'allen zijn daarenboven in eene meer of minder groote geldboete verwezen. Twee befchuldigden Marchais en F. B. Fradin zijn vrij gefproken. De verantwoordelijke uitgevers der liberale dagbladen le Confiitutionnei en le (jouenal de Commetcet zijn door het hof van asfifes te Parijs-, tot een jaar gevangenis en 5000 francs boete verwezen die van le Courier Francais tot zes maanden gevangenis en 3000 francs boeteen die van le Pilote tot eene maand gevangenis en eene boete van 1000 francs, als fchuldig van in gemelde bladen valfchelijk en ter-kwader trouw verflag gedaan te hebben van de laatfle proceduredie voor dat hof gediend heeft. Verder zuilen le Jour- 11 al de Commerce en le Corfitutionnel gedurende een jaar, te Courier Ft ar,pais gedurende zes maandenen le Pilote gedurende drie maanden zidh moeten onthouden van verhalen te geven der regterlijke debatten. Men heeft, door buitengewone gelegeuheid, tijdingen uitKonflantinopel van den 21 augustus, welke alle de gisteren door ons (zegt de Beobachter van deh 5 dezer) medegedeelde tijdingen bevestigen. De Griekfche opftand loopt ten einde zonder dat de infurgenten eenige aanmerkelijke neerlaag on dervonden hebben. Het aanrukken der Turkfche legers is genoegzaam ge weest om op alle punten de flecht georganifeerde en nog Hechter aangevoerde krijgsbenden der Grieken te doen uiteenftuiven. De ontbinding van den zoo- genaamden fenaat te Argos fchijnt verzeid gegaan te hebben van omrtandighe- den, welke wij ons voorbehouden nader mede te deelen, wanneer wij er meer volledig van onderrigt zullen zijn. Volgens onze laatfle tijdingen is Chour- fchid-pacha niet naar Thesfalie teruggekeerd, golft k de brieven uit Konflanti nopel van den 19 aankondigden, maar bevond hij zich bij zijn hoofdkorps te Korinthe. Het kasteel van Korinthe, waarin de Turken zich een jaar lang verdedigd hebben, is in 24 uren door de infurgenten ontruimd. Berigten uit Korfu, van den 13 augustus, melden, dat de oorlog in Epirus geëindigd is door de verovering van het kasteel van Suli. Het hoofd der Albanefche Grieken, die bet verdedigde, is in handen der Turkéh; het is de 3e zoon van Muctar-pacba en de kleinzoon van Ali-pachaj hy is iiaüuwelijks 18 jarenoud. De overgaaf dier plaatswelke men voor onneembaar hieldmoet verhaast zijn door de verraderij van een Grieksch kapitein genaamd Jusfuf. De Iltgemeine Zeitung bevestigt in zijn No. van den 9 dezer de me degedeelde berigtenwegens den fleebten ftaat van de zaak der Grieken. BRUSSEL den 14 fepiimber. GiSterén avond ten 8 uren is hier in de brouwerij van den beer Hendriks brand oneftaanten 11 uren fïorcte bet dak inen eerst tegen middernacht wis men de vlammen meester. Dé belenddê gebouwen zijn bewaard gebleven. 'sGRAVENHAGE den 16 feptember. De in het begin van de maand maart laatstleden door Z. M. benoemde commisfieonder voorzitting vart Z. Exc. den heer baron Rot 11ten einde middelen voor te dragen ter ohder- fteuning van den landbouwheeft reeds in zóó verre haPe werkzaamheden geëindigddat zij haar rapport aan Z. M. den' Koning heeft ipgezonden. Naar men verneemt is Z. E. de minister van Staatjonkheer O. Re- pelaer van fit iel, tot prefideut der uainelooze maatfehappijtot gerief vaa

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1