MIDDELBURGSCHE COURANT» No. i rt: Zaturdag den 14 September* N I E U JV S T IT D 1 N <2 E N. WEST-INDIE. CURACAO den 27 ju/ij. Na de ontruiming van Coro door de Spanjaar den en de overkomst van Morales met zijne troepen naar Puerto Ca- bello, is laatstgemelde plaats weder het eemge punt der kust, waar nog ge- ftreden wordt. Het laatfte alhier onrvangene bulletin,der belegering, dat het 14de in volgorde is, behelst het ondergaande: „Op den 30 11. kwam ons eskader aan en ankerde in Isle Lagafdeheb bende aan boord cene groote hoeveelheid levensmiddelen en krijgsbehoeften. Op den 7 dezer tijding ontvangen hebbende, dat er buiten Puntabravo eene partij der vijanden zich bevond, trokken er 6 mannen en een (ergeanc van het bataillon van Auzoategdi op om hen te verrasfchen, en men kreeg er 3 gevangen van het bataillon van Burgos een werd gedood en het overige verftrooid. De nieuwe batterij genaamd des Generaals Batterij heeft he den derzelver vuur met groote uitwerking begonnen. Toen de belegerden dit gewaarwerden, rigtteden zij al hun vuur tegen dezelvemaar zonder Het minste goed gevolg. Kapitein Franco, met de 7de kompagnie grenadiers, dfong door tot nabij de Plaza de la Confiicutjon en ftond een zwaar vuurge durende twee uren uitzonder eenige andere fchade te ontvangen dan een foldaat die eene ktieuswonde ontvangen had. „Z. E. gaf order dat er verleden avond om acht uren twee flecheras en twee booten met 40 man de drijvende batcerijen zouden aanranden, hetwelk uitgevoerd werdmaar 11a een uur zwaar fchieten, waren wij verpligt terug te trekkenom de hoogte der vaartuigen en het getal der manfchappen aan boord. Ons verlies beftond bij die gelegenheid in 3 dooden en 12 gekwet- ften; dat des vijands is onbekend. Hoofdkwartier voor Puerto Cabello, den 10 jnlij 1822." G. WOODBEURY. Het artikel, waarbij de extraordinaire gouvemements-courant van Colom bia de inneming van Quito mededeeltluidt als volgt Het gouvernement heeft officiële tijding ontvangen van de bevrijdende hoofdkwartieren, gedagteekend Pastö, den 8 junymet de kapitUlatien door de bevrijdende armeeaan de Spanjaardendie Pasto en Quito verdedigden toegedaan; dien ten gevolge was de eerstgenoemde (lad op denzelfden dag (8 junij) door Z. E. den preGdenc, en de laatfte door den géneraal Sucre op den 26 mei, in bezit genomen. De fchoone verrigtingen te Bombana en Picbincha welke de kapitulatien voorafgegaan zijn hebben den vijand tot de overgave gedwongen en de helden van het zuiden waren niet minder edelmoedig en dapper. De Columbiaanfche garde heeft derzelver roem ver- groor. De helden van Pichincha hebben de fterkfte bewijzen gegeven, dat de liefde voor het vaderland allen tegenftand trotfeert. De oorlog in het zui den is geëindigdmet roem voor de wapens van Columbia. Een miilioen Amerikanen komen om de familie der Republiek te vermeerderen, en de over winnaar in duizende veldOagende edelmoedige vijand van Spanje, de fchep- per van Columbia, de onfterfelijke Boiivar, heeft nieuwe laurieren om zijn hoofd verworven. Lang leve de Republiek! IONISCHE EILANDEN. ZANTE den 2 augustus. De Engelfchen reiken thans eene hulpvaardige hand aan de Grieken, en federt het yertrek van lord Maitland heeft men opgemerkt, dat de maatregelen van geweld met zijne tegenwoordigheid had den opgehouden. Alzoo heeft de ftaatknnde van dien kant verandering on dergaan; doch, zoo God de Grieken niet bijftaat, vreest men zeer, dat het eerlang te vergaderen corfgres over niet anders te raadplegen zal hebben dan over pninhoopen en graven. RUSLAND. PETERSBURG den 23 augustus. Onze ftads-courant behelst het Vol- gende artikel: Door de buitengewone werkzaamheid en onderfteuning van vereenigingeti in Duitschland en in Zwitferland, alsmede van de Grieken, te Livorno en te Marfeille, zijn, federt october van het vorige jaar, vijf uitrustingen van Philhellenen (vrienden der Grieken) van de beide gemelde fteden vertrokken en hebben, binnen korten tijd, op de gelukkigfte wijze, hunne Vaart naaf Griekenland volbragt." P O L E N. WARSCHAU den 27 augustus. Z. M. de keizer is gisterennevens Z. Keiz. H. grootvorst Konftantijn, die Z. M. te gemoet gereden was, ten 4 ure in den namiddag, in gevvenschten welftand hier aangekomen, eri in het zomer-paleis van Laziênki afgeftegen. In het gevolg van Z. M. bevinden zich de adjudant-generaal, vorst van Wolkonskide vleugel adjudanten, ko lonels van Manfurow en van Solomka en de lijfarts, baron van Billié- Het vrolijkst welkom der inwoners alhier begroette den monarch en des avonds was de ftad verlicht. Profesfor Hoffmann heeft een zwem-toeftel uitgevonden, Het beftaat uit een koperen pantfer met een voet-bekleedfel van lijnwaad, hetwelk naar de voeten van het zwemmend vedergedierte gevormd is. Met behulp van dit kunstwerktuig kan ook de in de zwemkunst onbedreveneby de grootfte diepte van den ftroom, zijn leven rédden. Groot nut zal deze uitvinding bij den togt van troepen over fnelvlietcnde ftroomen verfchaffen. Bij de daarme de gedane proefnemingen heeft men in ééne minuut 120 fchreden afgelegd, MOLDAVIË, VAN DE GRENZEN den 16 augustus. Onder dagteekeniiig van den 13 dezer meldt met uit Jasfy, als aanleidende oorzaak van het ongeluk, hetwelk die ftad op nieuw getroffen heeftdat terftond na de aankomst van den Kai- roacandie. de teugels van het gouvernement in naam van den hospodar pro- vifioneel moest opvattenaldaar een groot misnoegen onder de Turken is uit gebarsten. Zelfs klaagden de opperhoofden openlijkdat men het beftuur der vorstendommen aan Christenen overgaf. Zij (de Turken) hadden, be weerden zijMoldavië veroverd en zij verwachtten dac het eene Turkfche provincie wierd. Osman-pacha poogde vruchteloos hen te doen bedaren. De foldaten begingen de grootfte buitenfporigheden, en eindigden daarmede, dat zij den 12 augustus de ftad op verfcheidene plaatfen in brand ftaken. Alle niet van fteen gebouwde huizen zijn in de asch gelegd; naauwelijks is een vijfde deel dier ongelukkige ftad overgebleven. Zoodanig is de zakelijke in houd van de berigten der tallooze vlugtelingen, Zij voegen er bijdat de Turken reeds voor langen tijd die ftad wilden vernielenalwaar de eerfte von ken des oproers uitgebarsten zijnen dat zij gezworen haddendan eerst af te trekken wanneer Jasfy in eenen puinhoop zou veranderd zijn. ZWEDEN. STOCKHOLM den 27 augustus. Een gezelfchap van mannen van aan zien heeft Z. M. het plan tot eene Z uid- A m er ik aanfihe hand s maaifchap- pij overhandigdwaaróver Z. M. niet alleen hoogscdcszéifs völlcómen icvfi' denhe'd betuigd, maar er de verzekering bijgevoegd hpefc, van geraeldé handels-maatfchappij op alle mogelijke wijzen te onderfteunen. Tegei jiilif van het aanftaande jaarzal er eene expeditie uitgerusc en zeilvaardig moe ten zijn. DUI TSCHLAND BERLYN dén 3 feptember. Onze fterrekundigen maken ons op déh voor bijgang van Mercurius voorbij de Zonhetwelk den 4 november zal gebéuren opmerkzaam; zulks zal niet weder dan in het jaar 1832 plaats hebben. FRANKFORT den 5 feptember. bé berigten van het eiland Creta of Candia, over Smirna omvangen, loopen tot den 20 juiif; zie hier dezelve: „Tengevolge van eenige gevechten haddén de Turken de Grieken terug gedreven. Doch deze laatften hadden zich op het fteile gebergte begevent van waar zij ftukkeh rotfen nedérwierpenwaardoor vele Turken gedood wer den en zij genoodzaakt waren af te trekken. De zaken Honden aldus toen de pacha 25,000 piasters aan het korps uitloofde, dat dezen hinderpaal zoii te boven komen, dm den vijand te verdrijven. Hierop befloten de muzel mannen, in eenen nieuwen geestdrift, te overwinnen of te fterven. Zy be klommen de fteile bergen, het Griekfche kamp, Plantania genaamd, werd bemeesterd en cle Grieken werden verdreven." R OOT - B'R 1 T TAN] F.; LONDF.N den 7 feptember. Van Nieuw-York wordt gemeld, dat dé werkzaamheden aan het groote kanaal voor de zeevaart, ten doel hebbende, ora de zeeën en binrienfandfche meren van Amerika met den Oceaan in ge- meenfehap te brengen, door tien duizend werklieden, met de grootfte fnei- heid wordt voortgezeten, dat dit kanaal, tégen den aanftaanden winter, van Rochester tot Sclienecftad, zijnde eene uitgeftrekcheid van 238 mijlen, bevaarbaar wezen zal. Alsdan blijft er nog eene uitgeftrekcheid van 122 mij len af te maken, waarvan de werken echter reeds zeer ver gevorderd zijn. Men vleit zich, dat, wannee/ dit belangrijk werk geëindigd en deze nieuwe weg aan den koophandel der wereld in het binnenfte van Amerika zal geopend zijn, Nieuw-York weldra de mededingfter der ftad Londen worden zal, FR A N K R Y K. PARYS den 6 feptember. De van Baynnne onder dagteekening van deü 2/o aUgnstus, ontvangen tijdingen melden, dat de generaal Quefada nog fteedj de vallei van Bartan beéet; hij had meer dan duizend nieuwe fnaphanen, veel ammunitie Hukken laken én 8ndere goederen gezonden. De junta van Navarra bevindc zieh tegenwoordig te Espanzaeen klein uur ten zuiden van Pampeluna gelegen. De kavalerie-kóminandant Garcisdie onder de be velen van den generaal Quefada ftaat, is door de conflitutionelen overrom peld en gevangen gemaakt, -Uit onze kolonie aan den Seriegaiomtrent wier goeden uitliag zod veel twijfel gekoesterd wordtbehelst de Gazette de Francein eenen brief van den 7 junij zeer gunftige berigten. Verfcheidene dorpen werden ge bouwd; ruim 12 piantaadjen werdén aangelegd; twee Mulatten, die den grootften invloed in het omliggend land bezaten, hadden deel aan deze on dernemingen, en men rekende dat, binnen weinige maanden, meer dan ander half nnllioen katoen-booineu geplant zouden zijn. Ooit van de Franfchë visfeberijbij Terre Neuve, werden gunftige berigten medegedeeld, PARYS den 7 feptember. De vier ter dood veroordeelden in de zanien- zwering van la Roebelle hebben ziëh in casfatie voorzien enzyu dezen nacht naar de gevangenis van Bicêtre ovefgebragt. De procedure voor het hof van asfifes te Poitierstegen Berton c. s. zal binnen zeer weinige dagen afgeloopen zijn. Het hooren van getuigen is reéds geheel geëindigd, en gisteren heeft de procureur-generaal het woord ge voerd, Waarmede dë Zitting van dien dag geheel hefteed is. De zittingen van heden, morgen en overmorgen zijn beftemd voor de pleidooijei] der advoka- ten; de replieken zijn tegen maandag bepaald; dingsdag zal de.preGdent zijn' refumé maken; de beeren jury's zullen den nacht in.deliberstie doorbrengen, en woensdag morgen zal waarfchijnlijk het vonnis uitgefproken worden, I11 eene zaak van den wreedften aard is voor eenige dagen dopr'hec hof van asfifes van Pny-de-Dome tiitfpraak gedaan. Een landbouwer, genaamd Jan Böiiche, bijgenaamd dë Turk, was bëfcbuldigd van zijne derde' ëcfugë- noote vermóórd te hebben, en het algeiïieen gevoelen van den omtrek wees hem ook aan als de moordenaar vari zijne beide andere vrouwen. Hetgeen zeker is, geweldige [lagen, door hem aan zijne tweede vrouw in haren zwangeren ftaat tóëgebragt, hadden de toevallen zeer verzwaard van de bevalling vaneen doodgeboren kindwelks dood fpoedig gevolgd werd door het overlijden der moeder. Eene verzachtende otriftahdighéidnamelijk dac eene twist uisfchgu Jan Boüche en zijne vrouw oorzaak van dié ongelukkige gebeurtenis was ge weest, had de toenmalige regters bewogen om hem Hechts tot twee jaren ge vangenisdraf te veroordeelen. Hetgeen het nieuwe ihisdrijf vari dien man nog te affchuWeiijker maakt is, dat hij zich, in de volvoering van hetzelve, heeft willen doen helpen door zijrie beide zoons uit een vorig huwelijkwaar van de ëen 16 en de apdere ia jaren oud was. Jan Bouc'b'e is ter dood ver oordeeld, zijn oiulfte Zoon is vrijgefprokenmaar zijn jongfté zoon fcbuldig verklaard aan medepHgtig.beid aan den moord, maar, nic aanmerking zijrief jaren, fleChts veroordeeld tót 3 jaren gevangenis én 5 jaren furveiltance. NEDERLANDEN. BRUSSEL dén 8 feptembér. Een brief van Madrid, van den 26 des avonds gedagteekend, meldt, dat er, denzelfden dag, eene confultatie vati beroemde geneesbeeren op het paleis had plaats gehad waarvan het beftuic geweest is, dat er weinig hoop meer överblijfcom de jonge en belangrijke koningin van Spanje te redden. Deze SakGiche prinfes .is de derde gemalin van Ferdinand VII. De eerfte Was eene Napelfche en de twééde eerie Portri- geefche prinfes. De derde deelt thans eeneft mét onrust en gevaren ómgëvëtj troon* HOOFDPLAAT derf 4 feptembesHet kerkgebouw erf de paSrorij van dë Roomsch-Katholijke gemeente alhier, welke federt eenige jaren 111 eendiep verval gekomen waren ën bij gebrek van genoegzame fondfën van derzelver bouwvailigeu ftaat niet meer konden hermaakt wórdenzich wij nu geheël fot ons groot genoegen herfteld met de dankbare bijdrage van het fubGdie, doof' Z. M., onzen geëerbiedigden Koning, gunstig ten. behoeve derzelve ver leend. MIDDELBURG den I3 feptember. Van Sctnlih cfin 2*3' ïugu'stps worde gemeld, dat Choiirrchid-pacha', na zijne nederlaag inde Tfierbjofyiéiiden t dief maand eene wanhopige poging Heeft beproefd doch in deri omtrek vïiï Larisfa een nieuw verlies heeft ondergaan. -Van Bttponne den 3 dezer fchrijfc men, dat de gróotfte onrust te P.ftU peluna heerschce; men verwachtte aldaar mee iederen dag de verdedigers van

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1