MIDDELBURGSCHE COURAN den 12 September Donderdag No. IEO. N I E U JV S T IJ D 1 N E N. T U R K Y E. SMlRNA den 2 augustus. Salvo's uit het geschut hebben hier de geboor te van eenen nieuwen prins verkondigd. Het Turkfche eskader van omtrent 100 oorlogfchepen is in de verledene week naar Morea vertrokken. Het eiland Scio bevatte omtrent 120,000 zielen. Uit eene onlangs door den pacha gedane telling blijkt dat,in de geheele uitgeftrektheid des lands flechts 900 perfonen overgebleven zijn, en nog dreigt de pest hen allen weg te maaijen! Den 23 jnlij waren er nog 150 perfonen in het confulaat van Frankrijk over; 'doch daarvan ftierven 20 per dag. In de ftad werden de dooden niet eens meer begravenmen wierp hen zonder onderfcheid in eene verwoeste Griekfche kerknabij her Franfclie confulaat. Bijna de ganfche bevolking der Mastik-dorpenheeft dat land verlaten, in verfcheidene derzelve zijn flechts eenige oude vrouwen overgebleven. Te Scio heeft men eenen firman van den grooteu heer ontvangen, waarbij ten ftelligfte verklaard wordt, dat alle zich op Scio bevindende Grieken, bene vens die genen, die derwaarts mogten terug keeren, niet alleen vrijmaar dat zij zelfs volkomen gemagtigd zijn om terflond weder in het bezit van al himne landerijen en goederen te treden. Helaasweldra zal Scio niets zijn dan eene grafplaats; en,, in dat doodfche land zal de vorstelijke weldadigheid xiaauwelijks eenige ongelukkigen vinden, aan welke zij eene behulpzame hand kan toerijken. De ziekte fchijnt met eiken dag in kwaadaardigheid toe te nemen. Men moet zelfs 10 piasters betalen, om een doode te doen weg halen, omdat degeen, die befluit dat ambt te verrigten, gewoonlijk zich den volgenden dag door de kwaal ziet aangetast. De pacha is thans zelf ziek. Nimmer is de oogst van het mastik, van het koorn en van de druiven overvloediger geweest dan thans. Men is verpligt geweest om 600 man Gri- ken van Chesme te doen overkomen, om in die verlatene Velden te arbei den, alwaar het de natuur behaagd heeft edelmoedig en overvloedig te we zen, terwijl de menfchen aldaar wreed en vernielend geweest zijn. De Egyptifche en Barbaryfche flotille heeft zich van 11 kleine Griekfche vaartuigen meester gemaaktwelke zij naar de haven van Scio gebragt heeft. De kapiteins alleen zijn ter dood gebragt; het fcheepsvolk is gevangen ge maakt en in boeijen gelegd. SPANJE. MADRID den 24 augustus. Het proces tegen de officieren der garde doet bedenkingen ontftaan, welke, zelfs onder de genen, die aan de overwinning van dat korps op den 7 julij II. aandeel gehad hebben, ernstige verdeeldheid wekken kan. De generaal Palarea had aan een deel der gardeswaartoe fom- mige dier officieren behoorden, bij hunne nederlaag op den 7 eenekapitula- tie toegedaan. Dit verdiag wordt nu door gemelde officieren ingeroepen doch men beweert dat de krijgsraadwelke over hen gefpannen isbet niet wil laten gelden. Men is hierop tot het befluit gekomen om den generaal Pa larea die tegenwoordig met den post van politieken chef der provincie Madrid bekleed isomtrent het gezag waarop en de beweegredenen waarmede hij ge melde kapitulatie verleend heeftte ondervragen. Zie hier wat men opgeeft het antwoord van den generaal geweest te zijnMet de kapitulatie te fluiten deed ik mijnen pligti°. als militair, vermits ik met 80 man de wapenen deed nederleggen aan 40020. als Spanjaardvermits ik het bloed gefpaard heb van langenootendie wel is waar fchuldig warenmaar daardoor niet alle aanfpraak op menfchen-regten verloren hadden. Voor het overige, verkiest men mijne kapitulatie niet te erkennen, moeten zij, die zich op mijn woord verlaten hebben, daarvan de flagtoffers zijn, zoo kan men er een meer tel len; mijne gekwetste eer en de rok dien ik draag, gebieden mij alsdan, mijn lot met dat dier ongelukkigen te vereenigenwij zuilen te zamcn het fchavot beklimmen." Inmiddels is tegen nog drie der officieren (van welke het echter niet blijktof zij al dan niet onder de kapitulatie behoor en) het doodvonnis ge- flagen; het zijn de gebroeders Monzonen van den graaf del Pinar en den heer Benvenutti. Dit vonnis, volgens de wet aan het gevoelen van den gou verneur van Madrid onderworpen zijndezoo heeft deszelfs asfesfor tot de goedkeuring geadvifeerdmaar de gouverneur zelf, generaal Copons dit ad vies niet willen teekenen. In geval van verfchi! tusfchen den gouverneur en den asfesformoest de zaak aan den opperden raad van oorlog onderworpen worden. Dit is gefchied en door dien raad is bevolen geworden, dat een krijgsraad, eeniglijk uit generaals bedaande, zal bijeenkomen, en dat alle za- ken, tot de gebeurtenis van den 7 julij betrekkelijk, voor denzelven gebragt zullen worden. De daadzaak der kapitulatie kan aan geenen twijfel onderwor pen zijn, doch de vraag blijft nog over, of dit krijgsverdrag van zulk eenen aard is, dan het ook de draf der flaatsmisdaad wegneemt. Inmiddels beklaagt een ieder de officieren, uit hoofde der betrekkingenwaarin zij zich bevon den hebben. Naar men wileischt de fiskaal het gevangen nemen der infan- ten don Carlos en don Francisco die in het geding der gardes gewikkeld zijn. Wederom hebben tien perfonentot 's konings huis behoorendebevel ont vangen de hoofd dad te verlaten. MADRID den 25 augustms. De koningin bevindt zich deeds in eenen verontrustenden toeflandzij is buitengemeen zwaken de minste aandoening veroorzaakt haar geweldige aanvallen op de zenuwen. Wanneer de buitenfle posten van het paleis worden afgelost, en zij het gerammel der wapenen hoortbegint zij te beven en legt de grootde bevreesdheid aan den dag. De koning wilde haar naar San-Ildefonsoeen aangenaam en gezond verblijf in de hitte der hondsdagen, veertien mijlen van de hoofdfladaan den oever van de Guadarama gelegen, brengen; doch men weigert hem zijn verzoek. DU1TSCHLAND. HAMBURG den 3 feptember. Men verneemt, dat alle geheime genoot- fchappenals mede dat der vrijmetfelarenin Ruslandbij rescript van den den 12 augustus, afgefchaft en verboden zijn; de ambtenaren moeten dade lijk dergelijke genootfchappen verlaten of zullen ontflagen worden; zullende, naar men zegt, de vrijmetfelaren verpligt zijn fchrifteiijk te verklaren, dat zij zich met geene buiten- of binnenlandlche geheime genootfchappen zullen inlaten. - FRANKFORT den 5 feptember. Deberigten, van onderfcheiden kanten te Belgrado aangekomen, blijven nog altijd de nederlaag van Chourfchid-pa- cha bevestigen en zeggen, dat de weg vanjde Thermopylen naar Larisfa met Turkfche lijken bedekt was, welke de lucht verpestten; Chourfchid zoude met 3000 man, volgens andere flechts met 300, naar Larisfa gevlugt zijn, werwaarts men van Saloniche 2000 man troepen ter zijner hulp gezonden heeft. Een Engelsch fregac had de inwoners van Salonichï gewaarfchuwd dat veertig Griekfche vaartuigen het voornemenhadden 0111 die ftad te be- fchjeten. GROOT- BRITTANJE. LONDEN den 6 feptember, in de Tyne Mercury leest men hét völge^ de: De vrouw van een herbergier van Castor, moeder van vijf kinderen?* verkocht voor eenige dagen haar jongde kind, flechts 3 maanden oud, voor een zijden omflagdoek van een pond d. waarde, aan een reizend lakenkoo- Per die zich toevalliglijk ter zijner ververfching in hare herberg ophield. Mij nam het kind en begaf zich fpoedig op wegin fchijn zeer voldaan over zij nen fchandelijken koop. Binnen eenige uren was het gerucht daarvan door de geheele dad verfpreiden lieten de buren niet na om die onnatuurlijke moeder deswege zeer hevige en wel verdiende verwijtingen te doen, hetwelk haar noodzaakte om te trachten haar kind terug te bekomen. Van twee an dere vrouwen vergezeld ging zij hetzelve nafporenen vond het in het dorp Gransbyalwaar de kooper het gelaten had om dat het wegens gemis vau zijn gewoon voedfel fterk fchreide. Des anderen daags kwamen de moeder en het kind met de haar vergezeld hebbende vrouwen te Castor terug." Volgens berigten van Nieuw-York heeft het gouvernement van Coium- bia officiële brieven van den generaal Bolivar ontvangen houdende berigt van de overgave bij kapitulatie der (leden Pastos en Quito aan de troepen van dien generaaleerstgenoemde ftad werd door den generaal Bolivar zeiven op den 8 junij, en de laatstgenoemde op den 25 mei door den generaal Sucre bezet. Volgens berigten van Mexico, tot het einde van junij, fchijnt hec, dat de nieuwe keizer Iturbide veel moeite zal hebben om zijne foüvereiniteic te handhaven. Eene der redenen waarom hij aan het volk minder behaagt zegt men, dat het weder invoeren der inkwifitie isalsmede het weigeren aan Europefche Spanjaarden om naar hun geboorteland weder te keeren, of teil minste hunne bezittingen mede te némen. Een couvóoi, dat naar Ver.i- Cruz beftemd was en 900,000 dollars aan boord had was op bevel van den keizer aangehouden eii het geld tot de uitgaven van het gpuverneraenc geëigend. Onder de Creolen heerschte ook veel misnoegen en verfcheiden derzei ven waren uitgeweken. De ituVoners van Niéuw-Spanjë zijn in vier politieke partijen verdeeld, namelijk KeizersgezindenServilen of die de oude regering toegedaan zijn, Republikeinen en Cönfiicutionelenhetgeen veel vrees voor burger-twisten doet ontftaan. Iturbide fchijnt de Vereenigde Staten zeer genegen te zijn en als 2oodanlg heeft hijwat hen betrof, de wet ingetrokkenwaarbij de uitvoer van fpe- cie verboden werd. Heden bleven de 3 pets. gereduc. ode 3 pets. gCconf. 86* de 3§ pets. geconf. 92^, de 4 pets. 99J. F R A N K. R Y K. PARYS den 4 feptember. Bij eene ordonnantie van gisterën fs de minister van financiën, graaf de Villèle, tot prefident van dén raad der ministers be noemd. Eene andere ordonnantie van dien dag trekt in die van den i(S julij 1820, waarbij de ton- of lastgelden der Noord-Amerikaanfche fchepen in de Fran- fche havens aan een fpeciaal regt van 90 fr. per ton onderworpen worden. De Amerikaanfche voortbrengfelen die, aangevoerd in fchëpen dier natie, eene pvertax van meer dan 20 fr. per ton betaaldenzullën alleen onder worpen zijn aan een additioneel regt van 20 fr.beneden die tax blijft alles op den zelfden voet. De bepaling bëgiiit te werken met röoctober aanftaande. PARYS den 5 feptember. Het proces der carbonari van la Rochelle is he den bij het hof van asfifes te Parys üitgewezert. Vier der aangeklaagden met name BoriesPómier, Goübin en Raoulx, zijn tër dood veroordeeld als fchuldig van in het laatst van 1821 én in hét begin van 1822 deel geno men te hebben aan een tusfchen verfcheiden perfonen beraamd en vastgefteld complothetgeen ten doel hadom het gouvernement offiver te werpen of te Veranderenof om de orde van troonsopvolging te veranderenof om d(j burgers of inwoners aan te zetten tot hét opnemen van de wapenen tegen hec koninklijk gezag, of tot burger-oorlog op teruijen, door dezelVen tegen el- kanderen te wapenen of tot het opvatten van wapenen aan te fporen. Een der befchuldigden, Goupiiloii, is, hoewel fchuldig verklaard van deel aan het complot genomen te hebben, in vrijheid gefteld, om dat hij de aanbren ger van het plan geweest is, doCh moet 15 jaren lang onder het toezigt dec politie blijvên. Zeven befchuldigden, van het complot niet aangegeven te hebben, zjjn verwezen, drie tot eene gevangenis van jaren, een van 3 ja ren en drie van 2 jaren, en allen .in eene boete van 500 francs. De dertien andere befchuldigden zijn vrijgefproken. 1 De ter dood vcrWezenen hebben hun vonnis met groote gelatenheid aange hoord. Bories verzocht den prefident vSn hem niet Van zijne lotgenooten te fcheiden en hen geene boeijen te laten aandoenwaarop de prefident ant woordde, deswegens aan den prefect van poiitie te zullen fchrijven. Toen Bories de regtszaal verliet, omarmde hij verfcheiden advokaten die in zijne zaak gefproken hadden, en riep'uic: TVtj zijn önfchuldig! Frankrijk zat ons oordeelenr Ook de procedure voor het hof van asfises te Poitiersbetreffende de za- menzwering van Berton c. s.fchijnt mede fpoedig te zullen afloopen, waar- fchijnlijk reeds in de volgende wéék. Met het huis van Rothfchild is eene nieuwe leening ten behoeve van het koningrijk Napels gecontracteerd tegen den cours van 73I pret. Hier ter beurze heeft men heden voor de 5 prcts. Napelfche infchrij vingen in hec grootboek 77J pret. befteed. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 6 feptember. Het dorp Sepmeries, nabij Valenciennes, is bijna geheel in eenen asèhhoop verkeerd; zeven-en.twintig huizen, met alles wacerinwas, zijn bijna geheel afgebrand; de oorzaak van deze ijsfelijke ramp is niet bekend. Een brief van Parys meldtdat de orde van Maltha voornemens is om hare demarches bij de fouvereinert welke op het congres te Verona zullen bijeenkomen, te vernieuwenten einde haar herftel ais mogendheid te ver werven. Deze doorluchtige orde, zoo vermaard door alle de diensten, welke zij aan de Chriscen wereld heeft bewezenwordtin hare reclamacien door den keizer van Oostenrijk geru ggefteund welke haar, bij alle gelegenheden eene bijzondere welwillendheid heeft betoond. De ridders van Maltha heb ben langen tijd Europa toe voorhoede tegen de Occomanifche magt geftrékt. De belegeringen van de eilanden Riiodes en Maltha hebben de wereld bewe zen, wac de verlichte dapperheid tegen de woeste domheid der Turken ver mag. Nimmer zal zich misfehien weder zulk eene gunstige gelegenheid op doenom eene beroemde ordewelke eene menigte helden heeft voortge- bragtwelker namen zoo lang zullen duren als de gefchiedenisuit hare ascli te doên herrijzen.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1