MIDDELBURGSCHE COURANT» No. io3. Zaturdag den 7 September: NÏEÜFTSTÏJDIiïGEN. W NEDERLANDEN. OOST-INDIE. BATAVIA den 22 maart, I11 een der Iaatfle nummers onzet couranVleest men her volgende ftuk j, Dezer dagen eene verzameling van the Calcutta Journal doorbladerende Viel ons oog op het artikel waarvan hieronder eene vertaling volgt; wij heb ben gedachtmet de mededeeling van hetzelve onzen lezeren eenen dienst te doen, daar het hun zal doen zien, eensdeels, hoe naauwbeurig de berig- ten onzer naburen zijn (ten minste wanneer bet ons betreft), en ten andere, hoe liefderijk zij onzé Iaatfte roemrijke krijgsverrigtingen beoordeelen. Men mag er uit afleiden, hoe veel deel zij genomen hebben in de zege, welke onzen wapenen is té beurt gevallen en welke eene vreugde zij bij het verne men van echte informatien omtrent het voorgevallenemoeten gefmaakt hebben. „NB. Het artikel is niet öorfpronkelijk van the Calcutta Journalmaar daarin ovelrgenomen Uit een ander blad John Buil in the East, Zaken van Palemhang, Onze berigten uit het oosten hieldendat de Hollanders bij het Tchikken der Paiembangfche zaken, den broeder van den afgezetten Sultan, onder den naam vSn Soefoehoenanop den troon gezet hebbenen dat zij druk bezig zijn met het zoeken naar de fchatteu van den eetsten, welke zeer groot wa- ten, en moeten dienen om de zware kosten te vergoeden, welke deze lang tiitgeftelde herovering naar zich fleept. Om de ontdekking en verkrijging van het verborgene gemakkelijker te maken, dreigen-zij de genen, die inlichtingen op dit print zouden kunnen geven, doch dezelve voor zich houden, met ftraffenen maken er eene halszaak vanom eenig gedeelte van de verbeurd Verklaarde goederen, terug te houden en te verbergen. (Onze correspondentie met Palembang maakt geen gewag van dergelijke halszakenen men behoeft het karakter en de denkwijze van den genendie thans te Palembang het op- perfie gezag voert, fiechts eenigzins te kennenom te kunnen beoordeelen welke Waarde men aan deze en dergelijke uitfrooifels moet hechten.') ^De vólgende om Handigheden Worden opgegeven als oorzaken van het wel- flagen der' expeditiewelke mén in hét algemeen geloofd had {in het algemeen bij de Redactie van John BuilWaarfchijnlijk niet bij het algemeen der Ne derlandersdat eenen tegenovetgeftelden uitflag zoude gehad hebben. Om zich Voor het vuur der Palembangers te befchermenphatften de Hollanders des fultans broeder, die nu tot zijne waardigheid verheven is, aan het hoofd vaö het eskader, en kozen den zondag tot het doen van den aanval ten ge volge der afwezigheid van het grooefte gedeelte der belegerdendie In het ydele vertrouwen, dat hunne vijanden denzelfden eerbied voor den zondag hebben, aü zijlieden voor den vrijdag, en dien eerbied niet zoüden verzaken door een ongewijd {unholy) gevecht, deze gelegenheid waargenomen hadden óm in flrilte een bezoek aan hunne familien te Palembang te geven. {Zoo ieis onbefchaamds kan alleen verfchóoning vinden in het belagchelijkeDat de fultah niet vooraan geplaatst is geweest om tot paratonnerre voor onzefoldatcn te dienenweet een iederen hoeveel het. zoude geholpen hebben, indien het gebeurd ware laat zich gemakkelijk bcfeffenwanneer men nagaathoe gene gen de kommandanten der vijandelijke batterijen voor den tegenwoordigen ful- tan waren. Wst verder van den zondag gezegd wordtis befpot lelijk. De 18de junij 1815 was ook een zondagen wat zou John Buil wel gezegd heb ben indien zeker Britsch Generaala Is toen ge/lagen ware geworden het geen het gevalGod dank! niet geweest is,) en hij tot zijne verfchooning had willen aanvoeren j dat zijne foldaten naar de kerk te Waterloo waren gegaanniet v er onder[lellende dat de fabbath zou gefchonden worden Men voegt er bij dat de genen die belast waren met de verdediging van verfcheidene batterijen omgekocht waren» om maar eene vertooning van weerftand te maken, door te fchieten zonder>fcherp, en zulks, door den invloed van eenen det jongere broeders van den fulcandie verleid was om de wederverheffing van den ce- geuwoOrdigeU vorst te begunstigen. {Wie mag dan wel al die kogels in de Nasfau, van der Werff, Dageraad enz. gevoegd hebbenwanneer zij er niet in gefchoten zijni) Ware er werkelijk eenen algemeenen en fterken weerftand ge boden dan ware al de magt, welkte de Hóllanders tegen Palembang hadden kunnen aanVótereri» nimmer genoegzaam geweest om het te nemen. Tegen prophetifche hypolhefen van dezen aardkunnen geene redeneringen /leek hou den.) Deze voordragt der zaak welke hier {te Calcutta, en hier te Batavia ook) nieuw is, kan befchohWd wórden ais afkomstig van de overwonnen par tij en wij laten het aan onzen lezereu over, om over haar gewigt teoórdee- leh', naarmate hunner bekendheid met vroegere omilandighedenen in ver band fflet de verrigtingen en gevoelens van dê genen, die weerzijds daarbij betrokken zijn. Zij bevat bijzonderheden, waarvan het tegendeel door de Hollanders moet bewezen wordenten einde ten volle de aanfpraak te hand haven, welke zij maken van in dezen beflisfenden ftrijd eene algeheele fupe- rioriteit in militaire begaafdheidflandvastigheid en dapperheid aau den dag te hebben gelegd. {Hier zoude kunnen gevraagd wórdentegen wieh dan toch die handhaving zoude snoeten gcfchieden? tegen de redactie van John Buil? daartoe zouden {vreezen wij) de a/flamme/ingen van diezelfde Nederlanders die eens het grootst gedeelte van wat wij Oost Indie noemen op Europefcheen Inlandfche bevolkingveroverdenen ten onder Iragtendie onder de Rui ters» Trompen, EvertfenWaslenaars enz. enz. de drie-kleurige vlag overal met eet en roem ontrold hebbenen die eindelijk zelve te Algiers te Quatrc- Bras en te Waterloo hunnen naam gehandhaafd hebbenbezwaarlijk zich ver nederen.) Men meldt dat de ex-fultan toen hij te Batavia aangekomen was, door die genen dite aanvankelijk tegen zijne uitoefening der fouvereiniteic wa ren belet is geworden om den gouverneur-generaal te zienen aldus eene gelegenheid 'te hebben om denzeiven met zijne grieven grieven bekend te ma ken, zijnde hij onverwijld naar eene ontoegankelijke plaats weggefleêpt en verzekerd, waar hij beftemd is zijii ellendig leven te eiridigten. {De gewezen fultan is federt zijne gevangenfehap behandeld met die waardigheid en zacht moedigheidwelke van eenen bcfchaafden overwinnaar te wachjen wasen Welke meer overeenkomt met hetgeen het Nederlandsch gouvernement aan zich zelf verffhuldigd is, dan met de firaf welke de trouwlooheid van den vijand wel zoude verdiend hebben. Zoude die menigte van in Britsch-Indie onttroonde afgezetteen verbannen vorsten en groot en, ook Wel altijdom zich tevcront- fchuldigen, tot de Britfche gouverneurs in Calcutta zijn toegelaten Wij twij felen er zeer aan, en gronden, onder anderendeze twijfeling op het gebeur de met den trouw hozen Nabob Surndja Döwla in 1757)." D U I T S C H L A N D. WEENEN den 22 augustus. Te Praag hebben de ftaatsbeambten bevel ontvangen, om zooveel mogelijk' openbare plaatfen, als koflij-, wijn- en bierhuizen te vermijden, en zich over het algemeen in geene gefprekkeu om trent het ftaatsbeftuur te wikkelen. I 0 SPANJE. MADRID den 19 augustus. De luitenant der gardes Goiffienhééft eer gisteren de dood draf ondergaan met de gavotte of wurgfehroef. Hij heefe bekend, dat hij eene zamenzwering gemaakt had tegen het conftitutionele fteifel, hetwelk hij haatte, aangezien zijn vader en broeder in Frankrijk, ais flagtoffers van bet nieuw ingevoerde ftaatsbeftuurwaren omgekomen. Ge durende de vier-en-twintig uren, welke hij op den 17 in de treurkamer door- bragtwas hij door geestelijken omringd, onder welke zich vele kanunnik- ken der hoofdkerk bevonden. Met veel flandvastigheid ging hij naar de regt- plaats. Op het oógenblik dat hij den geest gaf, ftemde de menigte het ge roep aan, van leve de conjlitutie leve de geregtigheidl De biegtvader hief het ruis op en riep: leve God! leve de godsdienst! Het volk wiide hein en nog een ander geestelijke ten lijve; zij ontkwamen hetdoor in eene kerk te vlugten. Goiffien laat in Frankrijk eene bejaarde moeder na» welke haar onderhoud verfcluildigd was aan den bijfland, welke de moederliefde van dien laatften fpruit der familie haar verzekerde. F R A N K R Y K. BAYONNE den 24 augustus. Wij zien hier bij voortduring éene grooté menigte Spaanfche vlugtelingen en voornamelijk priesters aankomen. Nog verfcheidene floepen met geestelijken liggen te Socoa in quarantaine. PARYS den 29 augustus. De dagbladen zijn vervuld niet het uitgebreid verflag van de regtsgedingendie thans ter zake van de verfchillende zaffien- zweringen worden gevoerd. In de zaak van de zoogenaamde carbonari van la Rocheile heeft de advokaat-generaal Marchangy gisteren zijne conclnfien genomen. Hij heeft gepoogd de gezworenen te overtuigen, dat alle de ftaatsmisdadenin Spanje, Frankrijk, Italië en Griekenland federt de Iaatfte jaren gepleegd, in een naauw verband ftaan tot het carbonarismus. Hij heeft wijders trachten te betoogen, dat de Centraie venta van Parys werke lijk gemeenfebap had tot do militaire venta van Ia Rocheile; en mitsdien fchuldig was aan bét gÊmeenfchappelijk complot tegen den ftaat. Ten aan zien van verfchëidene aangeklaagden, omtrent welke Weinig ten procesfe is bewezen, en welke, bij de acte van befchuldiging op den eerden grond Wer den voorgedragen, als Baradère, Masfias en andereheeft hij de aanklagc flaauvvonderfteund. Goupillon, die het complot aan de overheid heeft geo penbaard, heeft, naar zijn oordeel, regt tot vrijfpraak. Ten flotte heefc hij de gezworenen aangemaand, zich niet te laten verfchrikkenmaar té toonendat zoo ter in. Parys lieden worden gevondenwelke een beflurend cotnmirté voor den opfland uitmakten. 'er ook lieden zijn, die de werktuigen van het oproer moediglijk weten te verbreken. Het gewigtig proces van Berroq en de zijnen wekt niet minder dé algemete- ne Aandacht op. Hetzelve is den 26 te Poitiers begonnen. De fcbuld of onfchuld van Berton en zijne medeftanders daargelaten, zoo hebben er bij die regtsgeding omflandighedeii plaatswelke eene zekere partijdigheid doen blijken, en die eenen önaangénatnén indruk maken. De antiliberale bladen bekomen Hunne berigten met göuvernemouts-estafettede uirgevérs der liberale hebben verzócht, de hunne met eene estafette voor hunne eigene re kening te mogen ontvangen, doch dit is hun geweigerd, op grond dat het gouvernement onderfcheid maakte tusfehen vrienden en vijanden. De geza menlijke gezworenen zijn, of ridders van den H. Lodewijk, of ambtenaars van den ftaat. Hetgeen echter den meesten indruk heeft gemaaktis dé lriagt van den géneraal Berton dat men hem niet alleen heeft geweigerd den advokaat Merilhou, te Parys woonachtig, maar ook den advokaat MénarS van Rochefcrt, fchoon dezelve onder het geregtshof van Poitiers behoorde; dat men hein heeft toegevoegd den advokaat Drault, doch hem op alle mo gelijke wijze heeft belet vrijelijk met denzeiven te fprekén. Hij heeft den bijfland van den laastgenoemden geweigerd, doch het hof heeft den advokaat gelast den aangeklaagden bij het regtsgeding te verdedigen. Berton heeft de competentie van het geregtshof der Pairs voorgeftelddoch het hof van as- fifes heefc dit afgeflagen. Den 27 zijn de aangeklaagden ondervraagd. Twee derzelvedie deel hebben genomen aan de beweging van Thonars, hebben verklaard ridders der vrijheid te Zijn', doch met dit bondgenootfehap niets vijandelijks in den zin te hebben gehad tegen den koning, maar zich alleen door middel van hetzel ve të hebben willen verzetten tegen de anticonflitutionele pogingen en vorde ringen van den adel, welke, zoo zij zeiden, den koning zeiven gevangen trachtte te houden» Aiix ontkent aan éenig komploc te hebben deel genomen. Berton eindelijk zegttoevallig in ThouarS te zijn geweest, bij de uitbars ting der bewegingdaar ter flede, Welke ook zonder zijne tegenwoordigheid haren gang zoude zijn gegaan; hij ontkent de driekleurige kokarde te heb ben opgeflokenof de kreët van leve Napoleon te hebben doen aanheffen, en betuigt dat de togt naar Saumnr alleen ^en oogmerk had het behoud van het charter, 'twelk eene heérfchende partij, zoo hij zeide, vervalsckté. Hij zege geen ridder der vrijheid te zijn. De bekende Wfllfel, die Berton heeft gearresteerd, is als getuige gehoord. Het bewijs van het aandeel, 'twelk foinmige gedeputeerden aan'het komploc zouden hebben, berust op het zeggen van Zekeren voorcvlugtigen Grandmc- nii aan Wolfel; alsmede op hec getuigenis van BeaudrierWelke verklaard heeft met dien Grandméni! bij Lafayette te Parys te zijn geweest. Beau drier is eerst mede befchuldigd geweestdoch men weet niet om welke re denen, vrijgefproken. Hij heefc zich bepaald bij de verklaring, dat La fayette tegen Grandmênil heeft gezegd, niet hebt goeden moedmaar vaartwel, Berton zegt, dat hij, cijdens zijne gevangenneming, zich met geerié com plotten ophield; dat hij geheel ongewapend was, en dat het döodfchieteu van Magnan door Wolfel eene nutteloze moord is geweest. PARYS tien 30 augustus. De Franfche voorposten zijn, bij de verfchil- j lende gevechtenWelke aan den anderen kant der Pyreneentusfehen de I Spaanfche koningsgezinden en de constitutionelen hebben plaats gehad dik- Wijls in de gelegenheid geweest om verfcheidene chefs der koningsgezinde troepen en onder anderen voornamelijk den Trappist, duidelijk te zien. Hij iszegt een brfef Welken wij onder de oogen hebbeneen man van 48 50 jaren, van eene hooge geflalte en wiens gang en geftrenge hoüding ontzag inboezemen. Op zijn hoofd hetwelk met eenen dikken zwarten baard vfr- fierd is, draagt hij een' grooten helnf. Zijne kleeding beftaat in een blaau'w buis en pantalon, zijne wapenrusting is zamengefletd uit een paar pistolen die hij in eenen lederen gordel draagt, en uit eene fabel. MIDDELBURG den 6 feptesnber. Van Frankfort dè'ri 29 angristua fchrijfc men f Een brief van de Móldavifche grenzen, van den 12 dezer, méldt, dat in den nacht van den 10 dezer er een brand te Jasfy is uitgebro ken die Uec grootfte gedeelte dier ongelukkige Had in den asfche gelegd

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1