MIDDELBURGSCHE COURANT» Dingsdag den 3 September. Na. 106. N I U IF S T ÏJ D I N G E N. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 24 augustus. Men herinnert Zich, dat in het jaar *798 of daaromtrent een Engelsch fregat, geladen met eenè aanmerkelijke fom gelds, eivbeftemd naar Hamburg, op de Höllandfche kust niet verre van het eiland Terfchelltög is geftrand en gezonken. De fom is in der tijd door de asfuradenrs van Llöydsdie dezelve verzekerd hadden, vergoed. Sedert hebben die asfuradenrs de plaats, waar dit vaartuig gezonken was, laten on derzoeken en maatregelen genomenom hetgeen van de gemelde fom gélds welke, zoo men verzekert een half millioen fterlings moet hebben bedragen, nog in het hol mogt gevonden worden, door middel eener duikerklok daar uit te ligten. Men heeft zich deswegens aan het gouvernement der Neder landen gewend, doch ten antwoord bekomen, dat, daar het vaartuig geftrand is in eenen tijd, dat Groot-Brittanje zich met Nederland in oorlog bevond, het geftrartde dadelijk was geworden Nederlandsch eigendom, en mitsdien' thans niet weder van eigenaar könde veranderen; dat, bijaldien het vaartuig in vredestijd was geftrandhet gouvernement der Nederlanden het zich tot eenen aangenamen pligt zoude rekenen alles, wat mogelijk was, toetebren- genom het verloren eigendom aan den daarop regthebbenden terug te doen geven. De dagbladen zijn vérvuld met het verhaal der plegtighedenwelke ter gelegenheid van 's konings komst in Edinburg, daar ter ftede, plaats hebben. Sedert anderhalve eeuw heeft geen koning op Holyrood-houfe audiëntie gegeven. De eerfte audiëntie is zeer talrijk geweestZ. M. droeg bij die gelegenheid bet echt fchots costuum, fchoon de nieuwspapieren melden, dat toen Z. M. en fir W. Curtis elkander het eerst in die kleeding ontmoettenzij zich naaüw- lijks van lagchen konden onthouden. Den 2t heeft Z. M. de dames van Edinburg ontvangen, en dezelve ten getale van meer dan 800, naar oud ge bruik volgens het v^erhaal der dagbladenmet eene kus begroet. De Berg- fchotten, welke ter dezer gelegenheid naar Edinburg zijn gekomen, gedragen zich mee de meeste orde; zij behooren tot acht verfchillende clans, twee ge- nootfehappen daaronder gerekend; alle zijn voorzien van hunne bijzondere kleeding en hebben hunne doedelzakspelers bij zich. De clans zijh die van Breadalbane, M'Gregor, Giengarry, Stafford, Gwydir en Drummond. Athol» GordonFife en andere hadden zich mede aangebodendoch men oordeelde de eerstgenoemde genoegzaam. Woensdag geeft Z. M. aflcheids-audientie. Men verhaalt thans algemeen, dat de hertog van Wellington naat het con gres gaat. By de begravenis van den marquis van Lotidonderrij hebben eenige lieden, tot de heffe des voiks behoorende, hunne vreugde op eene onhebbelijke wij ze te kennen gegeven, doch deze perfonen hebben geen bijval gevonden. Over het geheel beoordeelt men den overledenen ftaatsman op eene gematigde Wijze. Volgens de meening van onpartijdige ftaatkundigenwelke echter de Rrittche cö.nftitütie en het Protescantsch beginfel alleelns aankleven, ftond de marquis in allen deele in bekwaamheid beneden Pitt, en was hij eeidereen vlug, dan wel een groot ftaatsman. Zij meenen dat zijn invloed in het par lement alleen aan zijnen ministerielen ftand en geenzins aau het vertrouwen in zijn bijzonder doorzigt moest worden toegefchrevendat zijn gemis alzoo weinig verandering in de Britfche ftaatknude zal te weeg brengen. Zij voe gen er by dat men zijne beginfeienom de monarchale regeringsvormen op J;et vaste land, in den ftrikften zin, en onveranderd ftaande te houden, niet j te voorbarig .moet beoordeelen, en voor dat het zal blijken, welke moeilijk heden hij, betreffende de bijzondere vorderingen der mogendheden, heeft moeten te boven komen, £ij oordeelen ten laatftedat hij het perfonelijk vertrouwen der meeste fouvereinen genooten daardoor meer dan gewonen invloed had, inzonderheid, daar bij de beginfeien van bet Heilig Verbond zoo zeer als iemand was toegedaan. LONDEN den 27 augustus. Het voornaamfte, 'twelk Onze nieuwspa pieren behelzen, betreft Zr. Ms! verblijf in Schotland. Den 23 heeft Z. M. over de gezamenlijke kavallerie de revue gepasfeerd, en des avonds een bal met zijne tegenwoordigheid vereerd, 'twelk de Schotfche pairs ter zijner eere hebben gegeven. Z. M. ontvangt fteeds treffende blijken van de goede gezindheid der inwoners ten zijnen opzigte. Men fchrijft uit Lima van den 7 april, dat de koninklijke Spanjaarden fteeds meester zijn van Opper-Peru. Uit Mexico meldt mendat er toebereidfelen worden gemaakt voor de krooning van den nieuwen keizer Iturbide of Augustijn I, doch dat men meende, dat zijne partij, welke meestendeels uit militairen beftondbegon te verminderen. Bank-actien 252. 3 pets. gered. 81J. Geconf. 80J. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 30 augustus. Wij WILLEM, bij de gratie Gods Koning der NederlandenPrins van Oranje-Nas/duGroot-Hertog van Luxemburgenz.enz.enz. Gezien de wet van den 26 dezer (te infereren in het Staatsblad onder no. 4°) waarbij, naar aanleiding van art. 31 der grondwet, aan ons in vol len eigendom worden overgegeven zoo veel domeinen, als een zuiver inko men van vijf tonnen gouds opbrengen. En verlangende, zoodia mogelijk, de maatrelen tot ftand te brengen, welke wijbij het voordragen dier wetter bevordering der aigemeene wel vaart, cu tevens ten voordeele van 'sRijks fchatkist, bedoelden; Hebben goedgevonden en verftaan, dat zich eenige etvarene perfonen, door ons daartoe te committeren en van de vereischte inftructien te voorzien onverwijld zullën begeven naar Brusfelten einde met deskundigenaldaar of in de naburige (leden woonachtig, in overleg te treden, tot oprigting eener Naamleoze Maatfchapptjten doel hebbende het gerief van landbouw fabrijken en handelen om fteeds tegen een' matigen intrest de gelden te verftrekkenwelke tot het kweeken en uitbreiden dier gewigtige takken van volksvlijt vereischt worden. En zullen die gecommitteerdenby hunne onderhandelingen deswege, in het oog houden en te kennen geven onze Heilige begeerte en voornemen. 1°. Om de domein goederenbij de, in den hoofde dezes gemelde wet, aan onsWillem Frederik van Oranje-Nasfauin vollen eigendom en als patrimonieel goed afgedaan, of wel derzelver waarde, gezamenlijk met de kapitalen, door andere deelnemers bij te dragen, tot een fonds en onderpand der op te rigten Naamlooze Maatfchappij te doen llrekken. 20. Dat echter voor dezelve geene akten van aandeel zullen worden uit gegeven, maar het bedrag van derzelver inkomsten voor zoo ver zulks de fom van ƒ500,000 niet te boven gaat, zoo voor ons, als voor onze opvol gers, dienen zal toc_aanvulling van het jaarlijkfche iukoiüêii aau steu koning 2 bij art. 30 der grondwet toegekend; terwijl hetgene daarop jaarlijks', m^r dan de evengemeide fom van ƒ500,000, moge worde,, ontvangen, geftore worden zal .n 's Rijks amoft.fatie-kasten einde bij te dragen tot vernietig der openbare fchuld bijzonder en m de eersce plaats van die der onlangs ge. creeerde 57,500,000, en dus tót Verlichting, zoo veel van ons afhangt van den last, onzen beminde onderdanen opgelegd. 3°. Dat, bij de ommekomst van den tijd, voor welke de bedoelde Naam looze Maatfchappij zal zijn opgerigtde onderhavige domein-goederen of?é wel derzelver waarde in vollen eigendom aan het Rijk zullen overgaan ver klaren wij, aan hetzelve, nü voor alsdan, dien eigendom te belpreken'. 4 Om, ten blijke van het belang, dat wy in de bedoelde inrigting Hel len, boven en behalvé het haar toegewezen fonds in domeinen, nevens an dere accionarisfen aanzienlijk bij te dragen tot dat gedeelte van haar oorfpron- kelijk kapitaalhetwelk in gereed geld of in effecten zal worden zamenge- Affchrifren dezer zuliert worden gégevén aan onzen minister van financien en voor het publiek onderwijs, de natiooale nijverheid en de koloniën, als mede aan onzen minister van ftaacbelast met de generale directie der 'ont- vangftentot derzelver informatie en narigtzullende wijders dit befluic door middel Van de Nederlanüjcht Staats-Courant en vkn het loutnal de Bruxelles, worden bekend gemaakt. Het Loo, den 28 augustus 1822. (geteekend) WILLEM. y Van wege den Koning, (géteékende) j. G. de Mey van Streefkerk, Accordeert met deszeifs origineel, De griffier ter ftaats-fe'cretarie L. II, Elias S'chóvel. Bij fuccesilve beftuiten zijn door Z. M. gedaan dé navólgende benoe mingen: Tot Hofmaarfchalk bij Z. K, II. den Prins vaü Óranie, de Vice-Adniiraal ]hr. T. F. van der Capellen. Tot Staatsraden in buitengewone,, dienstmr. R. MetelerkampVoorzit ter van de Tweede Kamer der Staren-Generaal, en de heer J. G. van Wie- kevoort CrommelinLid van gemelde Kamer Tot Extraordinaires Envoyë en Miniscer-Plempötentiaris aan het hof vari Beyerende baron W. Molleruslaatftelijk in gemelde kwaliteit aan het höf van Portugal gerefideerd hebbende. Tot Zaakgelastigde bij het hof van Madrid, de burggraaf de Quahec 'ki thans Zaakgelastigde bij de Vereenigde Staten van Amerika. Tot Zaakgelastigde bij het hot van Lisfabon, de baron Wtllem Fageli thans Secretaris van Ambasladë bij hei hof van Gröot-Brittanje en Ierland. Tot Secretaris van Ambasfade aan het höf van Londen, jhr. J. Boreeï gewezen Envoyé Extraordiiiaris en Minister Plenipotentiaris aan her hof dei Beide Siciliem Tot Zaakgelastigde bij het hof van Bade, de héér A. W. L. M. Helde* wier, thans ad interimwaarnemende de zaken bij het hof van Madrid. Tot Generaal-Majoor en Lid van bet Hoog Militair Geregtshdf, de kolonel L. du Caylar Tot Gezworen van den Reigersbergfchen polder (Zeeland)de heer C. Blok, in plaats van wijlen den heer M. Feytel. Tot Gezworen van den polder van Dreifchor (Zeeland), de heer S. A.van Blois, in plaats van wijlen den heer G. Gakeer. Tot Dijkgraaf van den polder Oud-Vógelfchor (Zeeland)de heer A. L. Steenput, en tot Gezworen van denzelfden polder, de heer j. de Muncki respeccivelijk in plaats van de heeren P. J. Colpaert en B. Beukelaer. AMSTERDAM den 28 augustus. Op maandag den 26 dezer werd al hier de vijftiende aigemeene vergadering van het Koninklijk Nederlandsch inftituut van wetenfehappen, letterkunde en fchoone künftenplegtig geo pend door het voorzitterfchap van den heer Johannes Hermanus Molleen- boer prefident der 4de klasfefüngetende als aigemeene fecretaris de heef Jacob de Fos Willemsz. In de vierde openbare zitting van de tweede klasfe van het inftituutden 28 augustusonder voorzitting van deil heer D. J. van Lennepis aan den fchrijver van de verhandeling iii antwoord op de letterkundige vraag wel keu invloed heeft vreemde letterkunde, inzonderheid de Italiaanfche, Spaanfche, Franfche en Duitfche, gëhad op de Nederlandibhe taal en letterkuudefe- dert het begin van de vijftiende eeuw tot op ónze dagen?" de gouden eer prijs toegewezen; en is het gebleken, dat dezelve was gefchteven door den heer Willem de C.lercqté Amfterdam. Voor het volgend infticuut-jaar is als aigemeene voorzitter geproclameerd de heer J. P. van Capellevoorzitter der tfte klasfe, en als iecretaris de heer Frolik. NYMEGEN den 27 augustus. Laatstleden vrijdag arriveerde alhierteri drie ure namiddag, Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, komende van 'sBosch, en nadat Z. K: H, van paarden vérwisfeld had, vertrok dezelvé naar het Loo. Ook pasfeerde alhier, li. zondag des morgens ten zes ure, Z. K. H. dé prins Frederik van Pruisfen, reizende van het Löó naar Dusfeldórf, om de groote manoeuvres der troepen van alle wapenen, in de ommeftreken van Crefeldten getale van 40,000 man te zamen gekomenbij te woüeh; Z E E T *7/ iV G N. MIDDELBURG den 1 [eptemher. Heden is voor Vere gearriveerd het brikfehip de Sara Agatha, kapt. L. M. Hoffman van Demcrary. VL.ISSINGEN den 31 augustus. Sedert den 28 dezer zijn van Antwer pen de Schelde afgekomen en naar zee gezeild Hendrina Johanna, kapt. H. G. Jonker, naar Leithmet boomfchors; the Cygnet, kapt. W. Carter, naar Londen, met hennepzaadMcllara kapt. N. X. Scrow, naar Denemarken, met dakpannen en hoepels. Van den 28 dezer tot beden zijn, voor Antwerpen beftemd, alhier ter reede gekomen Maria, kapt. Jan SikkeS, van Liverpool, met klipzout en ftukgoederen; Ntphtune, kapt. H.Stranack, vanLóndett, met ftukgoederen; Jofeph, kapt. J. H. Arends, van Liverpool, met katoen; Oscar, kapt. J. Peterfen, van Halmftadtmet planken; the Margarethkapt. G. Hart; van Londen, mee fuiker en koffi'jde Triton, kapt. J. S. G. W. Paap, van Charlestown met fuikerj the dlbionkapt. jï. HUisc, van Londen, met ftukgoederen?

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1