MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 105. Zaturdag den 31 Augustus; NIEUWST IJ DINGEN. OOST-INDIE. BATAVIA den 7 februarij. Er heeft op de dagen van den 27, 48 en 29 der afgeloopen maandin de refidentie Kadoeeene verzameling van roo- vers plaats gevondenwelkezonder de gepaste en wel overlegde maatrege len van den refident en de goede houding, zoo wel der Europefche als In- landfche beambtenvan de nootlottige gevolgen voor de meestgegoedenin dat hoogst belangrijke district had kunnen worden. Er had ztch namelijk in de nabijheid van de rivier Ngello eene bende ver. eenigdonder geleide van eenige weinige geringe inlandfche hoofdenonder welke zich bevonden zekere Kerto Widycyo, afgezette Demang van Mi- noreb. Wat de eigenlijke bedoeling dezer zamenfcholing is geweest, blijkt nog nietzij fchijnt het echter voornamelijk op roof te hebben toegelegdals hebbende verfcheidene dorpen zoo wel in het district Magelang als in de af- deeling Probolingo overrompeldzonder haren aanhang merkelijk te hebben vergroot. Zoodra de refidentdie juist tot eene infpeccie der koffij.tuinen, van de hoofdplaats verwijderd wasde tijding dezer zamenfcholing bekomen had begaf hij zich met de weinige Europefche ambtenaren, het geringe garnizoen en een aantal Inlanders, onder aanvoering hunner hoofden, op weg, om de roovers te gemoet te gaan. Het gelukte hem dezelve op den 27eerst bij Sangrahan(waar zij ech ter Hechts een oogenblik fland hielden en met verlies van eenige dooden over haast terug trokken),en vervolgens op den 28 bij het dorp Menagoe aan te treffenzijnde de bende intusfchen fteeds van de eene op de andere plaats en zonder bepaalde rigting, heen en weder getrokken. De roovers deden uit dit dorp eenen uitval, en, offchoon het terrein voor de onzen ongunstig wasbieuwep de weinige burgers van Magelangflechts tien in getal en allen te paardonderfteund door eenige weinige Dijaijang-Se- kars en 10 Madurefche foldaten, met zoo veel moeds op dezelven in, dat zij er vier (en daaronder Kromo Dirdijo, afgezette Loerah van een Probolingo's dorp en wonende op Solo's territoir) nederfabeldenterwijl de overigen over haast de vlugt namen. Even daarna ontvingt de refident berigt dat een detachement huzaren van Samarang in aantogt was op Magelang, waar hetzelve ook werkelijk reeds in den namiddagonder kommando van den ritmeester Holmberg de Beckfeld aankwam; terwijl bijna op hetzelfde oogenblik zich daar liet vinden de luite nant-kolonel Nahuys, refident van Djokjokarte, welke, op ontvangen berigt van het voorgevallene, met 150 inlandfche dragonders toegefneld was, en de ze manfchap op Botjong bij Probolingo, achter gelaten had. Men verzuimde geen oogenblik om nadere maatregelen voor den volgenden dag (den 29) te beramen. De refident doorliep als toen met den luitenant kolonel Nahnijsen het detachement huzaren de grenzen van het Djokjokar- tafche gebied tot in de hoofd negorij Probolingo, in welke rigting de muite lingen waren geviugt, doch ontmoette geene derzelveti meer. Alles keerde weder tot rust en den 30 begaf de refident van Djokjokarta zich te rug naar zijne refidentie. De refident van Kadoe roemt ten hoogde den goeden geest der burgers van Magelang en van alle zijne onderhoorigendoch betreurt het verlies van den heer Schnetzciviel ambtenaar, die zich tot herdel zijner gezondheid, te Magelang ophield hij had zich geüadig aan de zijde van den refident bevon den en deed zich door zijnen bedaarden moed onderfcheidentoen hij bij den aanval voor Menagoe, door eene lansdeek in de borst bewondonmiddelijk fneuvelde. De opzigter bij de gebouwende beer Bergeswerd bij de-^ zelfde gelegenheid, zwaar aan het been gewond. Zijne Exc. de gouverneur-generaal heeft aan den heer Le Clereq, refident van Kadoe, in de vleijendde bewoordingen deszelfs tevredenheid, over het door hem gehouden gedrag, en over zijn beleid en koelbloedigheid, doen kennelijk maken, en hem gemagtigd deze betuiging ook aan zijne onderheb benden mede te deelen. Aan den refident van Djokjokarta is insgelijks de voldoening van Zijne Exc, te kenneii gegeven over den fpoed, met welken hij zijnen ambtgenoot is te hulp gefr.elden over zijne verrigtingeu met denzelven. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 22 augustus. Men meldt fteeds, dat de fflbordinatie by de Rnsfifche troepenin den afgeloopen winter, moet worden toege- fchreven aan revolutionaire denkbeelden die fommige derzeive, bij hun ver blijf in Frankrijk waren eigen gewordenen welke men verder heeft pogen te ontwikkelen, tnet bijvoeging, dat deze omftandigheid foms aanleiding zou de geven tot eene meerdere uitbreiding der kantonuementenen alzoo tot eenen maatregel, welke de zaak der Grieken in allendeele zoude benadeelen. GROOT - BRITTAN] E. LONDEN den 23 augustus. De laatst ontvangene tijdingen uit Nieuw- Zuid-Wallis loopen tot den 7 maart. De bevolking en uitbreiding onzer ves tigingen in en om Nieuw-Holland blijven foelie voortgangen maken. Volgens eene, van overheidswege in Ortoricle gedane telling, leefden te Sijdneij al- leen 13,400 zielen, zijnde 1400 meer dan in 1810, op alle vestigingen van het geheele grondgebiedvan Diemensland daaronder begrepenaanwezig wa ren. De gezamenlijke bevolking van Sijdneij ParamettaLiverpoolWind- for Batburst, Newcastle en omliggende districten bedroeg volgeDS dc tel ling 34'500' e"van Diemensland mede gerekend, moet het getal der inwo ners bij het eind des vorigen jaarsmeer dan 42,000 zielen bedragen heb ben. Het getal der genen die niet als veroordeelde boosdoenersmaar vrij willig zich in de kolonie nedergezet hebben, bedroeg in de twee laatstver- loopene jaren meer dan te voren in de 32 jaren, welke Groot Brittanje het land bezeten had. Zuidwaarts van Jervis-baai had luit. R. Johnftone, in het diepst van Batemans-baai, eene breede rivier van helder water ontdekt, wier diepte op de baar negen voet bedraagtzich vervolgens tot zes vademen ver diept, en 25 Eng. mijlen landwaarts in eene diepte van tusfchen de vier en zeven vademen behoudt. Vijftien mijlen ver opwaarts zijn de oevers goed boschlandraderhand worden zij vlakker en vertoonen eenen gronddie tot bouwland gefchikt is. Men is voornemens van Sijdneij naar Jervis baai eenen weg te banen en een gedaan onderzoek beeft doen blijken, dat ook langs de rigting dier gemeenfchap het land zeer goed zal zijn. In de laatfte twaalf maanden waren tien fchepen met voortbrengfelen der zuidelijke kolonie-landen uit de havens aldaar, naar Europa onder zeil gegaan. F R A N K R IJ K. PARYS den 23 augustus. De vermaarde fterrekundige Delambre is dezer dagen in hoogen ouderdom overleden. De Engelféhe tooneeikuttsténaars fpelen thans rustig eert dèr fclèiné fchouwbufgenvoor liedendie zich bij infehrijvirtg daartoe hebben verbonden. Het regtsgeding tegen de zaamgezworenen van Ia RoChelle is begon nen. Men heeft ter dezer gelegenheid militaire maatregelen genomen, ter bevordering van d*e goede orde, Het voorzitterfchap der gezworenen is, mee goedvinden van het hofopgedragen aan den baron Troüvd eenmaal fecre- taris van het Directoirenaderhand ambasftdeür bij de roogenaamde Cis-al- pijnfche republiek, en thans een der voorname antiliberale fchrijvers. He- nau, op welks erkentenis de ontdekking van de centrale venta van Parijs be rustte, is begonnen met te verklarendat de prefect van polieie hem door beloften van vrijlating heeft overgehaald tot het afleggen van eene geheel leu genachtige verklaring. Pomrnier en Goubin welke bijzonderheden omtrent de militaire venta hadden opgegevenZeggendat Zij door den generaal Despmots, onder bedreiging Van voor den kop te zuilen worden gefchocen genoodzaakt zijn geworden eene onwaarachtige verklaring te teekenen Zij lieden en Bories willen het alleen doen voorkomen als of zij een weldadig genootfehap hadden opgerigtter onderlinge onder,leuningen iil hetzelve een geheimzinnig voorkomen, ponjaarden enz. hadden aangenomenom her bij de overige kameraden in eene zekere achting te brengen. De almanak van het Roomfche hof behelst de navolgende berigten om trent den ftaat der kerk. De tegenwoordige Paus is 80 jaar oud en beftuurt de kerk federt 22 jaar} op dit oogenblik zijn ér flechts 44 kardinalen 5 23 kardinaalshoeden ftaan open. Het getal der patriarchenaartsbisfehoppen en bisfehoppen, welke door de Christeuheid verfpreid zijn, bedraagt 550 zon der de bisfehoppen inpartibus te rekenen. Te Rome telt men 26 congrega tiën, uit kardinalen, prelaten en geestelijken beflaande en zich, hetzij mee kerkelijke, hetzij met ftaatszaken bezig houdende. De eerfte in rang is dié der inquifitie, PARYS den 44 augustus. Öp rüórgert, dërt naamdag van Z. M.» zullert hier vele plegtigheden plaats hebben om dit feest den meest mogelijken luis ter bij te zetten. Onder anderen zal bet groote ftandbeeld van Lodewijk XIVdoor den beroemden Bofio vervaardigd en reeds federt eénige dagen op de plaats des Victoires gebragtdoor den prefect der Seine en de municipa- liteit van Parijs ontdekt Worden» Een tijdgenoot van dien "monarcheed man van 115 jaren, Pierre Huet genaamd, zal die piegtigheid, in een voor het beeld geplaatfien armftoelbijwonen. Deze grijsaard welke niettegen* ftaande zijnen hoogen ouderdom volkomen het gebruik van alle zijne zintui gen heeft en regt op gaat, heeft zes jaren lang in het regiment Royal-Cava- lerie gediend en is daarua achttien jaren in zeedienst geweest j hij draagt eenen langen grijzen baard, heeft een zeer eerwaardig gelaat, eene fterke en zwaiè ftem, en veelal eene treffende uitdrukking} zijne trekken worden levendig, en zijne oogen fonkelen, wanneer men hem fpreekt van de piegtigheid der inwijding. Hij zal morgen het uniform van zijn oud regiment dragen. Meö verzekert, dat de koning hem tot ridder van het legioen van eer benoemd heeft en dat de prefect der Seine hem het kruis dier orde op morgen openlijk moet overhandigen. De Gazctte Üntverfelle van Lyon kondigde gisteren aandat eert kamp van 10,000 man bij die ftad moest gevormd worden. Het fchijnt dat gelij ke aanftalten ook op andere punten van het zuiden van Frankrijk plaats grij pen. Een brief van Nimes, van den 19 dezer, behelst hetgeen volgtmert verzekert dat de militaire autoriteit bevel ontvangen heeft om eene gefehikta plaats in de ommeftrekgn van Nimes uit te kiezen voor een kamp van 20,000 manen dat reeds kontrakten gefloten zijn voor de levering van groote hoe veelheden haver en fourage." Den 23. Heden is het feest des konings met den meesten luister ge vierd. t)e inwijding van het ftandbeeld van Lodewyk XIV had om 2 Uretl plaats, by welke piegtigheid echter Z. M.niet heeft geadfifteerd» Het pedeftal is verfierd toet twee basreliëfs: de eerfte naar het zuiden, fielt voorden togt van Lodewijk XIV over den Rhijn; de tweede: dien monarch, militaire be looningen uitdeelende: op de westzijde leest men Ludovico magno (aan Lo dewijk den Grooten)en aan de oostzyde: Ludovicus deciinus octavus atavo fuo (Lodewijk XVIII aan Zijnen voorzaat). Onder het detachement invali- dei},! hetwelk het ftandbeeld omringde, was behalve den 115 jarigen vete raan, nog een ander van 102 jaren, aan welke beide door den municipalen raad van Parys een penfioen is toegeftaan} terwijl aan de Verdere 156 inva liden des detachements eene gratificatie is gefchonken, NEDERLANDEN. ♦s gRAVENHAGË den 26 augustusDe Wet, Waarbij, teil gevolge viö artikel 31 der grondwet, aan Z. M. zoo veel domeinen worden overgegeven als een zuiver inkomen van vijf tonnen gouds opbrengen, is van den navol genden inhoud s IVij IVILLEMbij de gratie GodsKoning der NederlandenPrins vart Oranje-NasfauGroot-Hertog van Luxemburgenzenz.enz. Alzoo wij in overweging genomen hebben art. 30 én 31 der grondwet* luidende als volgt: Art. 30. De Koning geniet Uit 's lands kas een faarlijkseh inkofaen vatt 2,400,000. Art. 31. „Bij de wet kan worden bepaald, dat aan den tegenwoordigen Ko ning Willem Frederik van OranjeNrnjaudes verkiezende, tot gedeeltelijke voldoening van het gemeld jaarlijksch inkomen, in vollen eigendom als patri- monieel goed zullen Worden overgegevenzoo veel domeinen als een zuiver inkomen van vijf tonnen gouds opbrengen." Zoo is het, dat wij, den Raad van Staten gehoord, én met gemeen over leg van de Staten-Generaalhebben goedgevonden en verftaan, gelijk Wij goedvinden en verftaan bij deze» Art. 1. .In mindering der foiri van ft, 400,000 jaarlijks welke Ons, naar luid van art. 30 der grondwet uit 's lands kas moet worden betaald, en in gedeelte lijke voldoening derzelvetef concurrentie van vijf tonnen gouds, aanvaarden wijin vollen eigendom als pfltrimonieel goedzoo als aan ons bij deze in vollen eigendom als patrimonieel goed worden overgedragende domein goederen hierin vermeld. Hier volgt de lijst der domeingoederen aan Z. M. overgegevenivelke irl de onderfcheidene provinciën des koningrijks zijn ge Ie gen j. En zulks onder verpligting aan de zijde van den ftaattot alle zoodanige vrijwaring, als waartoe ieder afftand doende van onroerende goederen, ondef onereufen titel, ten behoeve van den verkrijger, naar de wetten gehou den is. 2. De in genot treding wordt bepaald op den 1 julij <822. Alle loopende pachten zullen tusfchen 's Lands fchatkist en dé onze wor- den verdeeld, naar eene berekening van dezelve, over een jaU van 360 da-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1