A MIDDELBURGS CIIE COUHAN T» \5\ No. lo& Zaturdag den 24 Augustus* N I E U rr S T IJ D I N G E N. NEDERLANDEN. BÈSTURElSf ADMI.NISTR ATIEN. SPANJE. PAMPELUNA den 7 augustus. Heden morgen is het, twee nren vande- 2e ftadtüsfchen Ouefada, die 2500 man had weten onder zijne vanen 'te vereenigen, en een korps van 800 a 1000 man conftitutionelen tot een heet Heffen gekomen, In den eerden fchok werden de iufurgenten overhoop ge worpen, maar Qiiefada zijne referve hebbende doen aanrukken, behaalde op ifcijne beurt eenig voordeel. Met verlies worde aan Weerskanten op nagenoeg '200 man begroot. Men had verfpreiddat twee compagnien conftitutionelen 'tot Quefada zoiïden zijn overgelöopen, maar dit is voldrekt onwaar. DUITS CHLAND. BERLYN den 15 augustus. Over de geheime verbindtenisfen op onder- fcheidene umverfiteltenzijn thans de volgende nadere omftandigheden bekend geworden. Er beftaan voornamelijk twee dusdanige verbindtenisfen de Ar- minia en de Polonia. De eerfte is éene voortzetting van de algemeene Bur fchenfchaft. Nadat deze, door het bondsbefluit van den 20 fepteinber 1819, in geheel Duitschland verboden werdverzamelden zich de ftudenten. van eenige hooge fcholen op onderfcheiden plaatfen. en befloten de Burfchenfchaft in ftand te houden. Toen de nabij elkander gelegene hooge fcholen zich hieromtrent in het algemeen verftaan hadden, werd erin de eerfte dagen van feptember 1820 te Dresden eene algemeene Burfchenfchaftgebouden, waar, ha eenê beraadflaging van eenige dagen, de voortduring der algemeene Bur fchenfchaft, onder den naam van Arminia, werd vastgeffeld. Zij bekwam ook dadelijk eene meer ftantkundige inrigting, en de beftaande zinfpreuk: „Vrij heid, eer en vaderlandwerd in vrijheideer en gelijkheid veranderd. Het lidmaatfehap bepaalde zich niet langer tot Duitfche jongelingen, maar werd ook aan buitenlanders toegedaanwaardoor alzoo de weg tot verbroedering taet gelijkdeukende ftudenten in Frankrijk, Polen, Nederlanden, Zwitfer- landItalië enz. gebaand werd. Deze Arminia onderfcheidt zich door ver- lfcheïdene punten zeer nadeelig van de vorige algemeene Burfchenfchaft. Zoo- Zeer zij mee openbare verachting van het bonds-beiluit is begonnen en opge- tigc, zoozeer onderfcheidt zij zich ook door een onbefchaafden toon en vechterijen; de menigvuldige twisten gedurende de laatfte jaren aan de um verfiteiten is men aan haar verfchuldigd. Door onvermoeide pogingen der Pruisfifche ambtenarendoch voorname lijk door die van de akademie van Berlijn, is de Arminia met hare wetten en reglementen ontdekt. De veroordeciing der (lichters en medeleden be paalt zichovereenkomftig de bonds- en landswettentot verbanning en nitduiting van ftaats-ambten. De Poionia is eene foort van Poolfche Arminia, welke, even ais gene de vereeniging van Duicsèhlaad herftellen wilde, Polen weder tot een onafhankelijk rijk wilde mèkeïi. t C R 0 0 1 B R 1 T T A N J E. LONDEN den 16 augustus. De afwezigheid des konings vertraagt nood wendig het befluit op de ministeriele fchikkingen, tot welke de dood van den mirquis van Londonderry aanleiding geeft. Volgens de geruchten, die er he den loopenzouden lord Grenville en de lieer Canning in het kabinet komen en lord Harrowbij naar het congres gaan. Het coroners-inquest of lijkfchoUwers-gerigt is II. dingsdag over wijlen deö tóarquis Londonderry gehouden en heeft de ongelukkige omftandigheid, die Zijnen dood veroorzaakt heeft, ten voile bevestigd. Tegen zijnen aard aan, was de marquis in de laatfte veertien dagen bijzonder vreesachtig geworden Ét! meendö overal eene zamehzwering tegen zijn leven te zien, zoo dat bij eindelijk zelfs dokter Bankhead daarvan verdacht hield. Deze verbeelding had bij hem eene gemelijkheid en hardheid ten gevolgedie hem anders niet eigen was. Reeds bij de affcheids-audientieop 11. vrijdag, merkte Z. M. de geestverwarring van den marquis en fchreef deswege aan lord Liverpoolde hertog van Wellington maakte den dokter op zijnen toeftand oplettendop het jongfte ministeriele maal wekten zijne uitdrukkingen verbazing en zelfs heeft men hemin Pallmallmee zulke vreemde gebarenzien wandelen dat het de oplettendheid der voorbijgangers trok. Het tegenwoordig tijdsge wricht duldt niet, dat Wijlen de marquis in zijn departement langen tijd on- vervangen b'ijve.» De meeste ministers zijn federt zijoen dood reeds met het bureau van buitenlandfche zaken in onderhandeling geweest, inzonderheid die van Ffankrijk en van de Nederlanden. Lord Maryborough is niet, gelijk men gezegd had, met lofd Wellington, naar het vaste land vertrokken, maar te Londen gebleven. Een brief van Rio-Janeirovan den 3 junij, meldt, dat de cortes ver gaderd zijn geweesten dat de kroonprins den titel van keizer van Brafilie heeft aangenomen. F R A N K R IJ K. PARTYS den 17 augustus. Gisteren heeft de kuiler der Pairs met eenpa righeid van ftemmen het budget voor 1823 aangenomen. Heden is de zitting der kamers bij eene koninklijke ordonnantie gefloten. Nadat dezelve in de kamer der gedeputeerden was voorgelezenfcheidde de vergadering, welke niet zeer talrijk was, dadelijk onder het geroep van leve de koning! Z. M. corvet la Coquillé, onder bevel van den fcheeps-Iuitenant Du- pérreyis den 11 van Toulon gezeildom eene reis te gaan doen in het be lang der aardrijks- en natuurkunde. Deze corvet zal eerst naar de Kaap de Goéde Hoop zeilenvan daar naar den grooten Aziatifcben Archipel koers zetten, alsmede de westkust van Nieuw-Hoiiand bezoeken, welke op het einde der vorige en in het begin der tegenwoordige eeuw door den fchout- bjj-nacht d Entrécasteaiix en den kapitein Bodin ontdekt is, en, 11a eenige der door Cook en Bougainville ontdekte eilanden der üille Oceaan aangedaan te hebben, naar Frankrijk terug te keetén én Kaap Ilorn omzeilen. Het gouvernement heeft niets verzuimd om het nnttig doel dezer expeditie zoo veel mogelijk te bevorderen. De equipagie van la Coquille beftaat uit uitge zochte zeeliedenen de kommandant heeft van verfcheiden leden der akade mie van wetenfchappeti en van het bureau van lengten zeer belangrijke raad gevingen ontvangentot het doen van verfchiilende waarnemingen, zoo om trent de gedaante van den aardbol, de afwijking van de compasnaald en an dere dergelijke. 's GRAVENHAGE den 20 dugustiis, In de zitting van gisteren avond is de wet wegens de overdra'gt der Domeinen aan Z. M.overeenkomstig art. 30 en 31 der grondwet, met 39 tegen 21 ftemmen aangenomen. E11 in die van heden is de wet, bevattende liet Tarief der regten van In- Uit- en Door voer met 61 tegén 1 flem insgelijks aangenomen. Beide wetten zullen zon der refumtie naar de Eerste Kamer worden verzonden. I WH WILLEMhij de gratie Gods, Koning del Nederlanden, Prins vdè Oranje-NasfauGroot Hertog van Luxemburgenz. enz. enz. Allén, die deze zullen zien of hoóren lezen, salutl doen te weten: Alzoo wij in overweging hebben genomen, dat, in afwachting dat dóór nadere wettelijke bepalingen zuilen kunnen worden daargefteid de middelen, 0111 het geheel beftaande te kort te dekken, en in al de dringende behoeften te voorzien's Rijks fchatklst tot de geregelde vóortzetting van derzelvér betalingen behoort te worden in (laat gefteld Zoo is hetdat wijden Raad van State gehóórd en biet gemeen over» leg der Scaten-Generaalhebben goedgevonden en verftaan, gelijk wij goedi vinden en verftaan bij dézè Art. 1. Ter voorziening in de behoeften van 's Rijks fchatkisr zal fuceer- fivelijk worden gecreëerd eèue hóeveélheid werkelijke rentegeveride Schuld t genoegzaam i°. Ter aanvulling van het verfchii tusfehéh de toègeftanè uitgaven en de aangewezene middelen bij de wet van 24 december 1820 {Staatsblad nó. 29)4,000,00'di 2Ó. Tót het dekken van hetgeen de inkomsten óver 1820 en 1821 minder hébben ópgbbragt, dan waarop zij bij de geraamde opbrengst zijn berekend8,770,0001 3°. Tot de aanfehaffing en het ameublè nent vim liét paleis te Brusfei, voor onzen beminden Zoon den Prins van Oranje, beftemd; zoó mede tot den-geheelen af bouw van óns paleis te Brusfei, 'eh tot verderen opbouw en herftelling van de gebouwen, aldaar door den brand van den 29 december I820 vernield. 5 3,ooó,oöd; 4°. Tot aanvulling van de inkomsten der gröote communi- catien van het Rijkten einde dezelve in gaat (lel len om te dragen de interésfen en aflosfiogen vau dé hegotiarfèn, daSrop geaffecteerd óver i8$i. 515,000? 5°. Tot buitengewonen aanbouw van fchepenen vaartuigert van oorlog ter vervanging der door Ongelukken ver nietigde, of dergefloopte. i,ooo.ooöi 8°. Tot verdere voortzetting dér gróote land- en water- communicatien van het Rijkó.oocqbooj 70. Tot het fübfidiëren van 's Lands amortifatie-kastón einde dezelve in ilaat te Hellen om over 1822 ce vol doen aan de bepalingen der wetten van februari] i8i3 {Staatsblad 110.7), en3i december 1819 Staatsblad 110. 62), waartoe anderszins domeinen zouden hébben moeten worden verkocht. i3,700,600. 2. De dienvolgens in liet grootboek dor Werkelijke fchuid in te fchrijvetl kapitalen zullen in alle opzigtén een gewoon gedeelte derzelve fchuid uitma ken, en rente dragen van deti dag af'van het half jaar, waarin de infehrij. ving gefchiedc. 3. De aldus daar te ftellene werkelijke fchuid, welke de fom van zeven en-vijftig millioen vijfmaal-honderd-düizend guldens nominaal kapitaal niet zal mogen te boven gaan, Zal, dóór tusfchenkorasc van 's Lands amortifatie-kas, worden te gelde gemaakt, en zal door dezelve kas fuccesfivé'iijk een gelijk montant weder worden vernietigd. 4. Ten einde 's Lands amortifatie-kafc hiertoe iii ftaac té ftelleii, alstrtëda tot vinding van de ('ommen, benoodigd oiti de verfchtildigde renten te vol doen, zal jaarlijks, te beginiien inct het jaar 1823 San dëzèlvê kas wordeti verftrekt eene fomma van een inillioen zeveumaal-höndérd-vijf-en-twintig-dui- zend guldensmet dien verftaandedat al hetgeen van voorz. fom van eert millioen zeven-maal-honderd-vijf-en-twintig duizend guldens zal komen te res teren, na afbetaling der verfchuldigde renten dadelijk zal wordeti b'eftéed tot inkoop van werkelijke fcliüldwelke ingekochte fchuid telkens vernie tigd zal Worden op den eerften januatij van het volgende jadr. 5. De voorz. fomma van een millioen zevenmaal-hobderd-vijf-én-twiririg- duizend guldens zal, jaarlijks, te beginnen met dert jare 1823 öp de twee de afdeeling der begröoting van ftaatsuitgaven Wolden gebragtten ware de zelve door andere middelen kunnen worden gevonden. 6. Van het gebruik der gelden, voortfpruitende uit de bij deze wet ge- autorifeerde infehrij ving van werkelijke rentegevende fchuid, zal blijken in de jaarhjkfche rekening van 'sRijks inkomsten en uitgaven; zullende dé ver antwoording der bij 's lands amortifatie-kas dienvolgens te doene operatien (tot welke nimmer zullen kunnen worden gebezigd de kapitalen of jaarlijkfche toe lagen thans aan de gezegde kas toebehoörendeof bij vervolg van tijd, door dezelve, hetzij uit eigene middelenhetzij naar aanleiding van art. 199I der grondwet te acquireren)wordeti begrepén in een afzonderlijk kapittel van derzelver gewone tekening, en het, naar aanleiding van het laatst voor-« gaand artikel, vernietigd gedeelte der Werkelijke fchtlldtelken jarebij openbare aankondiging wordén békend gemaakt. Lasten en bevelen dat deze in het Staatsblad zal worden geinferéerderf dat alle ministeriele departementen, autoriteiten, kollegien, ambtenaren, wien zulks aangaataan de naauwkenrige uitvoering de hand zulleti houden. Gegeven op he; Loo, den 2 augustus des jaars 182c het negende on zer regering. (geteekend) WILLE M. Van wege deii Koning, (geteekend) J. G. de Méy v-tri Streefkerk, IÏÖOG-GEREGTSHOF HOF VAN ASSÏSES, IN INDE W GRAVENHAGE. PROVINCIE ZÈELANO BEVELSCHRIFT. Wij. Mr, Cornelis Felix van MaanenMinister van juftitie,^ als door. Zijné Majefteit bij voortduring belast met de waarneming der functien' van Eerstee Prèfident van het IIoog-Geregtshof in 's GravenhSgC Bevelen uit krachte van de Wet, dat de Asiifes in de Provincie Zeeland, voor het derde vierendeel jaars van dén jare 1822, zullen geopend wördetf te Middelburg, op Maandag den 23' September eerstkomende', des morgens een tien urenop den Voet bepaald bij de artikelen' 1617' en 18 der PublK catie van den 11 December 1813. Benoemen om dezelve te prefideren den Heer Mr, Jas tb S.horlé'i, Raai G enc^cshof j

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1